آبگرم و آثار تاریخی و دیدنی شهر گیوی اردبیل

اغلب شهرهای کوچک و بزرگ ایران جاذبه های گردشگری فراوانی دارند که برای مثال همین شهر کوچک گیوی در استان اردبیل دستکم دارای ۷۵ منطقه تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که اگر گردشگری بخواهند از همه آنها بازدید کنند به چند روز وقت نیاز دارند.

مناظر طبیعی، کوه های مشجر و پارک های زیبا، آبگرم معدنی و حمام سنگی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر گیوی است.

آبگرم (ایستی سو) یکی از مناطق گردشگری این شهر را تشکیل می دهد که آب آن اثرات شفابخش دارد و سالانه به ویژه در تابستان مسافران زیادی را از شهرهای بزرگ به ویژه تهران به خود جذب می‌کند.

رستم داشی (سنگ رستم)، داش حمام (حمام سنگی)، سنج روپیر، یخچال طبیعی (بوزلوخ)، دربند روستای هواشانق، سرمستان یا سلمستان، دربند مشکول، منبر مشکول، پل فیروزآباد و سدهای خاکی از جمله سد خاکی قره قشلاق از چشم اندازهای طبیعی این شهر است.

آبگرم گیوی


آبگرم گیوی (ایستی سو) در فاصله پنج کیلومتری شهر کیوی بر سر راه اردبیل – خلخال در بالای کوه واقع شده است. گرمای آب آن قریب ۴۹ درجه سانتی‌گراد است که در معالجه امراض پوستی و مفصلی مثل رماتیسم و درد مفاصل مفید است.

باتوجه به دمای زیاد آب و برای پیشگیری از سوزش بدن باید یکدفعه در آب اینجا فرو رفت و فرورفتن به تدریج و یواش یواش باعث سوزش بدن خواهد شد.

در کنار این آبگرم قهوه خانه ها و دکان ها زیادی وجود دارد که در تابستان ها که معمولا گردشگران بیشتری به منطقه سفر می کنند به ارائه خدمات می پردازند. البته در این فصل چادرهایی نیز درکنار این آبگرم نصب می شود که به گردشگران اجاره داده می شود. چشمه معدنی آبگرم دارای دو استخر زنان و مردانه با چند دوش است.

سنج روپیر


این منطقه پر از مناظر زیبا و جذاب است به طوری که اماکن دیدنی به هم چسبیده و در کنار هم قرار گرفته است.سنج روپیر (زنج روپیر) یکی از مناظر مهم و دیدنی شهر گیوی محسوب می شود که در بالای کوه این منطقه قرار دارد.

روایتی در مورد این جاذبه گردشگری وجود دارد که می گویند دختری از اولیاء بوده و مورد حمله اشرار واقع شده و از خدا خواسته تا غیب شود تا بدست اشرار دستگیر نشود و آنها نتوانند به ناموسش بی احترامی کنند.

چون از اولیا بوده و خودش مومنه و عفیف و پاکیزه بوده، خدا نیز حاجت او را مستجاب نموده و در همانجا غیب شده است. چون دختری بوده که نامزد نداشته و ناکام در گذشته، به همین خاطر زنان و دختران محل در فصل بهار (سیزده بدر) و اوایل پاییز غذا تهیه کرده و به سنج روپیر می‌روند و در آنجا با مراسمی خاص عروسی جالبی راه می‌اندازند و از آن دختر تجلیل می‌کنند.

پل فیروز آباد


پل تاریخی فیروزآباد از دیدنی های گردشگری شهرستان گیوی محسوب می شود. آلمانی ها این پل را سال ۱۳۱۲ در بخش فیروز و ورودی روستای فیروزآباد طراحی و ساخته اند.

سیمان، آهن، آرماتور، شن و ماسه از مصالح احداث این ساختمان بوده است. آب رودهای روستاهای لیکوان، ایلخچی، سنگ‌آباد، شهر کیوی و هریس از زیر همین پل جاری می شود.

پل-فیروز-آباد-شهر-گیوی-اردبیل

رستم داشی


رستم داشی (سنگ رستم) با افسانه هایی که در خود دارد از جمله جاذبه های دیدنی این منطقه است.این سنگ بالاتر از جاده کیوی به خلخال در کوه ازنو (ازناب) واقع شده است.

افسانه های زیادی در باره این سنگ وجود دارد: اینکه سنگ به آن بزرگی، سنگریزه کفش رستم پهلوان بوده و یا اینکه رستم این سنگ را خودش برداشته و به اینجا آورده است. روی این سنگ پهن و مسطح و هموار بوده و چوپان های محل در قدیم روی آن و زیر آن می‌نشسته و غذا می‌خورده‌اند.

رستم-داشی-(سنگ-رستم)-گیوی-اردبیل

گورپی قولاقی شهرستان گیوی

گورپی قولاقی نام پلی در سمت باغات شهر گیوی است که چندین روستا و صدها باغ این منطقه را به هم مرتبط می کند. هرچند این پل یکی از آثار مهم این بخش است اما به دلیل رسیدگی نکردن، در وضعیت نامساعدی قرار دارد.

نرده های این پل حدود ۱۵ سال قبل تخریب و شکسته شد اما تاکنون اقدامی برای بازسازی آن انجام نگرفته است.

داش حمام

داش حمام (حمام سنگی) مکان دیگر تاریخی این بخش است که میان باغات و کنار رودخانه کیوی واقع شده است. این حمام برای استحمام مردان و زنان هنوز فعال است که زنان و مردان در روزهای جداگانه در این حمام به استحمام و نظافت خود اقدام می کنند.

آب این حمام از دو چشمه جداگانه گرم و سرد تامین می‌شود. این آب معدنی بوده و برای رفع سنگ کلیه مفید است. بعد از استحمام در این حمام برخلاف سایر حمام‌ها، حالت گرسنگی به انسان دست می‌دهد، در حالی که در حمام های دیگر انسان تشنه می‌شود.

داش-حمام-گیوی-اردبیل

دلیلکلی داش

آداب و رسوم خاصی در کنار سنگ دلیکلی داش (سنگ سوراخ) انجام می گیرد. دخترانی که عروسی نکرده اند و همچنین زنانی که باردار نمی شوند در آخرین چهارشنبه سوری در اینجا گرد می آیند و نیت و آرزو می کنند که خواستشان برآورده شود.

این زنان برای برآورده شدن آرزوشان باید از سوراخ این سنگ عبور کنند و چنانچه آرزوشان برآورده شد سال بعد باید در همین مکان رقص و شادی کنند و به پخش شیرینی در این محل بپردازند. آب این سنگ مزیت دیگری نیز دارد که باغداران محل برای آبیاری باغات خود از آن استفاده می کنند.

کورپی قولاغی

اغلب پل های این منطقه قدیمی و در عین حال دیدنی است و گردشگران زیادی از دیدن آن لذت می برند. یکی از این پل ها، پل قدیمی کورپی قولاغی است که بر روی رودخانه کیوی قرار گرقته است.

این پل در سال ۱۳۵۹ با کمک اهالی شهر بازسازی شد و در بخش جنوبی شهر و در میان باغ ها قرار گرفته است.

معرفی چند دیدنی و جاذبه گردشگری برتر مشگین شهر اردبیل

تزه کورپی

تزه کورپی (پل جدید) هر چند در سال ۱۳۷۷ ساخته شد اما به دلیل نوع طراحی و ساخت از بخش های دیدنی این منطقه محسوب می شود.

این پل نقش مهمی در بخش کشاورزی و عمران و آبادی باغ های کیوی دارد. دیدن این اثر برای خیلی از گردشگران جذاب است.

پارک‌ فدک گیوی، پارک شهر واقع در شهرک فرهنگیان، آسیاب‌های آبی کیوی،منابع آب و چشمه‌های اطراف گیوی، اسامی سنگهای معروف و قدیمی در شهر گیوی، سایر جاذبه شهرستان گیوی، مرداب گنجگاه (گنجاه گولی)، سد خاکی قره قشلاق و منبر مشکول معروف به منبر عبدالله در روستای مشکول از دیگر آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهرستان گیوی است.

جاذبه های گردشگری استان اصفهان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code