منطقه اصلاندوز اردبیل و ناحیه حفاظت شده مغان

اصلاندوز از شهرهای زیبا و دیدنی در استان اردبیل شهر اصلاندوز است که در بخش جنوب غربی شهرستان پارس‌آباد قرار گرفته است. این منطقه مملو از زیبایی هاست و اصلاندوز نیز از این زیبایی ها بهره های زیادی برده است. اهمیت این شهر به میزانی است که اسفندماه ۹۷ به شهرستان تبدیل شد. اصلاندوز درگذشته زیستگاه شیر بوده است و به همین دلیل این شهر به اصلاندوز معروف شده است.

این شهر هرچند از نظر کمیت به مانند شهرهای اطراف دارای جاذبه های گردشگری نیست اما همین تعداد انگشت شمار، آثار ارزشمندی در خود دارد که جاذبه های منحصر به فردی در این منطقه ایجاد کرده است.

فلسفه نامگذاری اصلاندوز


نامگذاری اغلب شهرها برای خود فلسفه ای دارد و در نامگذاری اصلاندوز نیز چنین فلسفه ای وجود داشته است. اصلان در زبان ترکی شیر و دوز به معنی دشت است و اصلان دوز یعنی دشت شیر و این بدان خاطر است که در روزگاران گذشته شیرهای زیادی در آن جا یافت می‌شد و بعدها نسلشان منقرض شد.

اصلاندوز اردبیل در یک نگاه


محل تاجگذاری نادرشاه به عنوان یکی از مکان های دیدنی در مرکز شهر اصلاندوز واقع شده است. این محل معمولا در فصول مختلف سال به ویژه تابستان، مملو از گردشگران تا ببینند که محل تاجگذاری نادر شاه کجا بوده است.

علاوه بر این آثار، جنگل های حاشیه رود ارس و دریاچه پشت سد میل مغان از جمله آثار این شهرستان محسوب می شود.

دیدن شهرستان اصلاندوز و زیبایی های آن را نباید از دست داد. حضور بیشتر گردشگران دراین منطقه نیز می تواند به رونق بیشتر این شهر کمک کند.

شهر اصلاندوز از نظر تاریخی نیز معروف است. نبرد اصلاندوز میان ایران و روسیه (اکتبر ۱۸۱۲) که به شکست ایران و امضای عهدنامه گلستان انجامید در این مکان انجام یافته ‌است.

تاریخ فرهنگ و غذای چینی

منطقه حفاظت شده مغان


منطقه حفاظت شده مغان اصلاندوز در جنوب غرب این شهر واقع شده است و یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه است. وسعت این منطقه ۳۵ هزار هکتار است که در آن گونه های مختلف جانوری شامل گرگ، روباه، شغال، خرگوش و گراز وحشی و پرندگانی از قبیل عقاب، دلیجه، قرقی، مینا و پری شاهرخ و پرندگان آبزی و کنار آبزی و تعداد زیادی از گونه گنجشک سانان وجود دارد.

سالانه خیلی از گردشگران از این منطقه حفاظت شده بازدید می کنند. اینجا گردشگران با گونه های مختلفی از حیوانات و پرندگان مواجه می شوند که در مکان های دیگر کمتر آنان را می بینند.

منطقه-حفاظت-شده-مغان

تپه نادر اصلاندوز اردبیل


تپه نادر از دیگر مکان دیدنی اصلاندور است که در ۱۲۰۰ متری جنوب رود ارس و ۶۰۰ متری شرق قره سو قراردارد. این تپه به عنوان یکی از بزرگترین تپه های دشت مغان، در کنار دو رود قرار گرفته است. این منطقه از هزاره اول پیش از میلاد مسکونی بوده و به طور طبیعی آثار ارزشمند تاریخی را در خود دارد.

درحفاری های این تپه سفال و مصنوعات سنگی ابسیدینی کشف شده است که مربوط به دوره مفرغ هستند. از دیگر جذابیت ها و دیدنی های این منطقه، حضور عشایر شاهسون (ایل سون) است که دیدن آداب و رسوم و همچنین زندگی عشایری آنان دنیایی از جذابیت برای هر گردشگری دارد.

صنایع دستی نیز در این منطقه رواج دارد که بافت ورنی یکی از این موارد است. این ورنی ها به طرز بسیار ماهرانه ای بافته می شود که مورد توجه گردشگران نیز هست.

سد میل مغان نیز از دیگر دیدنی های این منطقه است که گردشگران زیادی برای دیدن آن به این محل می آیند.

کناره رود آراز (ارس) نیز از مناطق دیگر دیدنی این منطقه است که هیچ گردشگری حاضر نیست آن را از دست بدهد و یکی از مقاصد سفرشان به استان اردبیل نیز دیدن این منطقه است.

گورستان قدیمی این شهر که معمولا مربوط به دوران گذشته است یکی از محل های حضور گردشگران است تا از آثار این مکان ها دیدن کنند.

تپه-نادری

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.