اماکن دیدنی ساری؛ نگین درخشان گردشگری

ساری مرکز استان مازندران از آن دسته شهرهایی است که حتما قبل از مرگ یکبار باید به آن سفر کرد . این شهر هم از نظر جاذبه های طبیعی و هم از لحاظ آثار تاریخی جز غنی ترین مناطق کشور است .

قدمت این شهر به ۵ هزار سال پیش برمی گردد و گواه این مطلب هم تعدد آثار تاریخی در این شهر می باشد. ساری در منطقه سرسبز و با آب و هوای معتدل قراردارد و این موضوع به رشد گردشگری در این منطقه کمک زیادی کرده است.

به طور کلی استان مازندران و در راس آن شهر ساری از نظر آب و هوایی تفاوت های زیادی با استان همجوار خود یعنی گیلان دارد . میزان بارش باران در مازندران کمتر از گیلان است و تخریب پوشش جنگلی و گیاهی نیز در این نقطه بیشتر از گیلان دیده می شود. قرار گرفتن همزمان در نزدیکی کوه و جنگل و دریا باعث به وجود آمدن آب و هوای معتدلی در این منظقه گردیده است .

از آنجایی که استان مازندران از نظر مسافت فاصله کمتری با پایتخت دارد ، نسبت به سایر استان های شمالی این استان میزبان تعداد بیشتری از گردشگران تهرانیمی باشد . این ویژگی باعث شده است گردشگران و مسافران بیشتری به این استان سفر کنند و به همین میزان نیز تخریب محیط زیست در این منطقه بیشتر رخ می دهد.

ساخت و سازها در ساری و به طور کلی در مازندران خیلی زیاد است و تغییر کاربری نیز در این منطقه بیشتر از سایر مناطق است. ادامه تخریب این جاذبه های طبیعی می تواند به صنعت گردشگری این منطقه لطمه وارد کند که تاکنون نیز چنین بوده است.

قدمت ساری ؛ شهری به قدمت تاریخ ایران

شهر ساری با قدمتی ۵ هزار ساله هم اکنون پرجمعیت ترین شهر استان مازندران می باشد . بدیهی است این شهر زیبا همواره و در دوره های تاریخی مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است .

ساری شهری به قدمت ایران

ساری در ابتدای حکومت آقا محمد خان قاجار و قبل از تهران برای مدتی پایتخت ایران بود و اولین شهری بود که ساخت راه آهن سراسری در آن آغاز شد.

میدان ساعت

میدان ساعت یکی از مکان های دیدنی ساری به شمار می رود . این ساعت در مرکز این شهر قرار دارد و اگر به این دیار سفر کنید حتما این ساعت را خواهید دید.

میدان ساعت ساری |اماکن گردشگری

در این میدان یک ساعت عقربه ای زنگ ناقوسی بزرگ را مشاهده خواهید کرد که زنگ آن با تغییر زمان براساس رقم های ساعت به صدا در می آید. این ساعت در میدان جمهوری ساری قرار دارد.

تالاب سراندون و بالندون

این تالاب از دیدنی های ساری است که در جوار روستای سیدمحله در ۲۵ کیلومتری این شهر به طرف بابلسر قرار گرفته است. وسعت این تالاب حدود ۳۰ هکتار و عمق متوسط آن یک متر است که در زمستان و پاییز پرآب و در بهار و تابستان به علت استفاده‌های زراعی کم آب است.

سراب بالندون

این منطقه مملو از نی زار و گیاهان مردابی است که با مرغزار و شالیزار احاطه شده است. این نی زار محل تجمع پرندگان و آبزیان است که به دلیل اقلیم مناسب، آب شیرین، پوشش گیاهی و مواد غذایی، محل مناسبی برای زیستگاه این جانوران به شمار می رود. پاییز و زمستان این تالاب‌ها مملو از مرغان مهاجر از جمله قو، مرغابی، قره غاز، پرلا و سایر پرندگان است. یکی از ویژگی های این منطقه دسترسی مناسب به محوطه سرسبز، مناظر بکر و وحشی، فضاهای گردشگاهی است.

پناهگاه سمسکنده

یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه پناهگاه حیات وحش سمسکنده است که در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی ساری قراردارد و مسیر دسترسی آن از این شهر تا سمسکنده بوده و سپس با یک جاده روستایی به درون محوطه راه می‌یابد.

منطقه پناهگاه حیات وحش سمسکنده

گونه های نادر گیاهی از جمله ممرز، انجیلی، توسکا، تمشک و لیلکی در این منطقه به وفور یافت می شود. گوزن زرد، مرال، شوکا، قرقاول، انواع پرندگان شکاری، شغال، گربه جنگلی، سنجاب و سمور جنگلی، گراز، عقاب جنگلی، جغد، کبوتر جنگلی و گرگ از گونه های جانوری این پناهگاه است که مورد توجه گردشگران می باشد.

سد سلیمان تنگه

این سد در منطقه کوهستانی ساری قرار دارد که در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده و مورد استقبال مسافران وگردشگران نیز قرار گرفته است. این سد در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری واقع شده و امکانات اقامتی مناسب در این منطقه برای گردشگران وجود دارد.

جاذبه های گردشگری ساری

یکی از محل های بازدید این سد، تاج سد است که خیلی از گردشگران بازدید از آن را در برنامه های خود قرار می دهند. در این دریاچه همچنین امکاناتی مانند قایقرانی و اسکی برای علاقه مندان درنظر گرفته شده است.

منطقه حفاظت شده رودخانه تجن

منطقه حفاظت شده رودخانه تجن، از دیگر جاذبه های گردشگری استان مازندران است. این رود، از کوه نیرآباد سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسیری کوهستانی وارد دره تجن می‌شود و سپس در امتداد مسیر کیاسر- ساری به طرف شرق ساری جریان پیدا می‌کند و به دریای خزر می ریزد.

اماکن گردشگری | رودخانه تجن

در تمام این مسیر مناظر بسیار زیبا و چشمگیری وجود دارد که برای گردشگران از جذابیت خاصی برخوردار است. همچنین در مسیر این رودخانه به دلیل همجواری جاده با رودخانه می‌توان چشم‌اندازهایی زیبا مثل دره، شالیزار، جنگل و پل‌های ویژه نواحی روستائی – جنگلی را تماشا کرد.

اما مزیت این رودخانه به همین جا محدود نمی شود این رودخانه دارای انواع ماهی قزل‌آلا و ماهی آزاد در بالادست است و انواع کپور نیز در پایین دست رود وجود دارد که با داشتن پروانه شکار، صید آن مجاز است.

پناهگاه دشت ناز

منطقه حفاظت شده پناهگاه دشت ناز از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است. این مکان زیبا با ۵۵ هکتار مساحت در ۲۵ کیلومتری شمال شرق ساری قرار دارد. جنگل جلگه‌ای این پناهگاه به تکثیر گوزن زرد خالدار ایرانی اختصاص یافته است. علاقمندان به طبیعت حیات وحش صرفاً با مجوز سازمان محیط زیست می‌توانند به تماشای گوزن و پرندگان زیبا نظیر قرقاول و کبوتران وحشی بپردازند.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

چشمه های باداب سورت

این چشمه‌ها در ۷ کیلومتری غرب روستای به ادله و در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده‌اند.

چشمه های باداب سورت بسیار اسرار آمیز هستند و شما با حضور در این منطقه کاملا به این قضیه پی خواهید برد. آب این چشمه ها از هر لحاظ با آبسایر نقاط متفاوت است.

چشمه های باداب سورت

یکی از چشمه‌ها دارای آبی بسیار شور می‌باشد که برای درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم و پوست سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و مزه کمی‌ترش است که به صورت دائمی و تشتی می‌باشد. این ویژگی باعث شده که این چشمه ها به مکان های اسرارآمیزی تبدیل شوند.

چشمه‌های آب معدنی باداب سورت به همراه کوه دماوند و سرو ابرکوه به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. این نوع چشمه ها را می توانید فقط در شش کشور جهان ببینید که برخی از آنها در  ایران وجود دارد.

دریاچه چورت

این دریاچه در سال ۱۳۲۰ براثر زمین لرزه  و رانش زمین بوجود آمده است و درخت هایی که در این بخش بودند به زیر آب رفتند و زمانی که آب دریاچه پایین می آید، این درخت ها نمایان می شوند.

دریاچه چورت | اماکن گردشگری

در این حالت مناظره زیبایی در این نقطه خلق می شود که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید. دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. برای رسیدن به دریاچه چورت، باید به سمت کیاسر پیش بروید. بعد از طی مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی می‌شوید. ۱۵ کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید.

گردشگری در فومن

عمارت فاضلی، خانه منوچهر خان کلبادی ، سد شهید رجایی ، پناهگاه حیات وحش میانکاله از دیدنی های ساری در زمستان و پناهگاه حیات وحش میانکاله از جمله دیگر جاذبه های گردشگری ساری است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code