آبشار ساواشی کجاست

آبشار ساواشی کجاست

شاید گاهی‌ اوقات در بحث و گفتگویی بحث روستا و آبشار ساواشی پیش آمده باشد و از خود پرسیده باشید که آبشار ساواشی کجاست ؟ یکی از معروف‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌ گردشگری ایران و استان تهران آبشار ساواشی است که در ۱۷ کیلومتری فیروزکوه پدید‌ آمده و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

اگر روزی به این آّبشار زیبا و دیدنی سری زدید، باید سه کیلومتر در دل کوه قدم بزنید تا به این آّبشار که طول آن ۱۵ متر است، برسید و بتوانید به تفریح و گردش بپردازید، همچنین تنگه واشی یا آبشار واش از دیگر نام‌های این آبشار است که نام آن از واش گرفته شده که در زبان گیلکی به معنای چمن است. در دل این طبیعت تفریحگاه‌هایی مناسب برای پرداختن به تفریح و گردش برای افراد به همراه خانواده‌ها احداث شده تا خاطراتی خوب و خوشی را در این منطقه رقم بزنند، همچنین برای صرف غذا می‌توانید از رستوران‌هایی که در دل این طبیعت‌اند استفاده کنید و نهایت لذت را به خانواده خود هدیه کنید. در ادامه مطلب همراه ایده آل مگ باشید تا شما را بیشتر با این آبشار بسیار زیبا آشنا کند.

آبشار ساواشی کجاست

دیدنی‌های این منطقه

اگر به این روستا سفر کردید و برایتان سوال شد که دیدنی‌های آبشار ساواشی کجاست با مطالعه این مقاله، در ادامه مطلب می‌توانید با دیدنی‌های این منطقه گردشگری آشنا شوید. در این منطقه یکی از کتیبه‌های قاجار که معروف به کتیبه‌های سه گانه قاجار می‌باشند قرار گرفته است و دومین کتیبه در چشمه علی‌شهر و سومین کتیبه در تونل وانا که در راستای جاده هراز می‌باشد قرار گرفته است.

جالب است بدانید که دستورات لازم برای ساخت این سه کتیبه را شاه قدیم ایران‌ داد؛ فتحعلی شاه قاجار قبل از رسیدن به پادشاهی، در شیراز زندگی می‌کرد که پس از دیدن نقوش‌های آن دیار، تصمیم به انتخاب سه نفر در جهت ساخت این سه کتیبه گرفت‌، نقاش باشی، حجار باشی و معمار باشی؛ سه نفری بودند که این مسئولیت را برعهده گرفتند و پس از ساخته شدن این سه کتیبه به دستور فتحعلی شاه، آن‌ها را در ساواشی، چشمه علی شهر و تونل وانا قرار دادند، همچنین مکان ساخت این کتیبه‌ها در تهران بود.

آبشار ساواشی کجاست

کتیبه ساواشی

طول کتیبه ساواشی شش تا هفت متر می‌باشد که در حواشی این کتیبه، می‌توانید حکاکی شده وقایع دوران فتحعلی‌ شاه را ببینید. از زیباترین نقش روی این کتیبه‌ها می‌توان به تصویری اشاره کرد که فرزندان فتحعلی شاه، عباس میرزا،‌علی قلی میرزا، علی نقی میرزا و نوادگانش  در حال شکار با اسب و نیزه هستند که نام این نقش،‌ نقش شکارگاه می‌باشد. طول عمر این کتیبه تقریبا به ۱۸۵ سال می‌رسد و از نظر هنری، این نقش یکی از بهترین هنرها و سنت‌های ایران پهناور را به رخ جهانیان میکشد. حکاکی‌های روی این کتیبه به گونه‌ای مستحکم و پایدار بوده که تاکنون هیچ‌یک از عناصر از جمله آب و باد و… نتوانسته روی آن تاثیر منفی بگذارد اما با کمک انسان‌ها و گردشگران، این امر امکان پذیر شده و به آن آسیب رسیده است.

کتیبه ساواشی

استان تهران و جاذبه های گردشگری آن

الزامات سفر

آبشار ساواشی کجاست و برای سفر کردن به این منطقه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ برای سفر به این منطقه زیبا و دیدنی بایستی نکاتی را رعایت کنید تا در این سفر به مشکلی برنخوردید، در ادامه این مقاله به بیان برخی از این نکات می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.
اگر روزی تصمیم سفر به این منطقه را گرفتید، چه به ‌تنهایی یا با خانواده و دوستان، حتما وسایلی مناسب برای این سفر انتخاب کنید، زیرا در این سفر چند کیلومتر پیاده‌روی درون رودخانه را تجربه می‌کنید، اگر این نکات را رعایت نکنید، نه‌تنها سفر را برخود بلکه بر خانواده و دوستان خود هم نیز تلخ می‌کنید و این تلخی حتی تا بعد از سفرهم ادامه خواهد داشت. از جمله مشکلات ناشی از بی توجهی به نکات لازم در سفر به ساواشیمی‌توان به سرماخوردگی و بدن درد و… اشاره کرد،
پس تا می‌توانید با رعایت این نکات حافظ جان خود و خانواده خود باشید.

لباس و پوشش کافی و مناسب

برای داشتن سفری راحت و بی‌دردسر یکی از مهم‌ترین نکات این است که پوششی متناسب با محیط داشته باشید، از این رو توصیه می‌کنیم که پیش از حرکت به سوی آبشار ساواشی، لباس‌های مناسبی را برای خود برگزینید. برای رسیدن به این آبشار نیاز است تا از رودخانه عبور کنید و این امر فقط ختم به با بالازدن پاچه‌های شلوار نمی‌شود و دردسر‌های خاص خود را به‌ همراه دارد، پس سعی کنید با نهایت آمادگی و با به همراه داشتن یک کوله پشتی پر از لباس و تجهیزات به این منطقه سفر کنید. اگر در عبور از رودخانه‌ها تا رسیدن به آبشار ساواشی نگران خیس شدن لباس‌های خود هستید، می‌توانید لباس‌های خیس خود را در معرض نور آفتاب قرار دهید، تا به سرعت خشک شوند و مجدد از آن‌ها استفاده کنید.

پوشش مناسب

 

پوشش پای مناسب

اگر فکر این را دارید که بتوانید این سفر را با پاهای برهنه ادامه دهید سخت در اشتباه هستید و باید این فکر را از سرتان دور کنید، زیرا درون آب رودخانه تعداد  بسیاری از سنگ‌های تیز و قلوه سنگ وجود دارد که اگر با پای برهنه بخواهید از آن عبور کنید به پاهای خود آسیب می‌رسانید و از ادامه راه منصرف می‌شوید. شما می‌توانید از کفش‌هایی با کفی ضخیم و کهنه استفاده کنید که اگر کتانی یا کفش شما خیس و خراب شد، ناراحتی و نگرانی گریبان‌گیر شما نشود. همچنین در تنگه واشی فروشندگانی هستند که دمپایی‌های مخصوص تنگه واشی را در معرض خرید گردشگران قرار می‌دهند، اگر قصد خرید این نوع دمپایی را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که دمپایی خریداری کنید که کش‌دار است تا در هنگام عبور از آب، از پای شما جدا نشود.

پوشش مناسب

آب و غذا

برای رفع تشنگی باید آب آشامیدنی به‌همراه خود داشته باشید،‌ زیرا در این تنگه خبری از آب آشامیدنی نیست، ولی با این‌حال در منطقه اول این تنگه رستورانی وجود دارد که آب معدنی می‌فروشد و می‌توانید مقدار آب مصرفی خود را از این رستوران خریداری نمایید.
برای صرف غذا نیز رستوران‌هایی در این منطقه وجود دارند، ولی با این‌حال پیشنهاد می‌شود که غذای حاضری و سرد که ماندگاری دارد به‌همراه خود داشته باشید، غذاهایی مانند الویه، کتلت و نان غذاهایی هستند که برای رفع گشنگی مناسب می‌باشند که می‌توانید آن‌ها را به‌همراه خود داشته باشید.

سوغات آبشار ساواشی

اگر تاکنون نمیدانستید که آبشار ساواشی کجاست ؟ در این مقاله با آن آشنا شدید و حال نوبت این رسیده  است که بدانید سوغاتی‌های این منطقه چه چیزهایی هستند و چگونه می‌شود آن‌ها را تهیه نمود.
یکی از معروف‌ترین سوغات‌های این روستا، دوغ پنج گیاه می‌باشد که این دوغ شامل پنج گیاه معطر محلی شامل کاکوتی، نعنا، آویشن، پونه صحرایی و جنگلی می‌باشد. از دیگر سوغاتی‌ها و خوراکی‌های معروف این روستا می‌توان به لواشک و آلوچه اشاره کرد، همچنین دمپایی‌های این تنگه که مخصوص پیاده‌روی در این منطقه هستند، هم جزء سوغاتی‌های این روستا محسوب می‌شوند، گیاه باریچه چشم‌ هم یک سوغاتی دارویی و صنعتی می‌باشد که مصرف بسیاری دارد.

سوغات آبشار ساواشی

حرف آخر

آبشار ساواشی کجاست ؟ ایده آل مگ در خصوص پاسخ به این سوال شما عزیزان همیشه همراه، به معرفی کامل آبشار ساواشی پرداخت تا به خوبی با این منطقه تفریحی از ایران زیبا آشنا شوید و آن را برای گذراندن لحظاتی خوش و دل انگیز در کنار خانواده و دوستان عزیزتان انتخاب کنید. در سفر و بازدید از این آبشار، خریداری کردن سوغات این منطقه و هدیه دادن آن‌ها به دوستان و عزیزانتان قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code