مناطق گردشگری عجب شیر

عجب شیر شهری در استان آذربایجان شرقی می باشد که در سال های اخیر اکثر مردم آن را با نام پادگان نظامی معروفش می شناسند . اما به هیچ عنوان این شهر زیبا را یک شهر نظامی قلمداد نکنید . زیبایی و ها و مناطق گردشگری عجب شیر به حدی بکر و فوق العاده هستند که سالانه گردشگران متعدد از اقصی نقاط کشور به قصد سفر به این شهر ، چمدان های خود را می بندند و عازم این دیار می شوند .

روستاها از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری عجب شیر به شمار می روند و خیلی از گردشگران برای دیدن این روستاهای بکر و زیبا به این منطقه سفر می کنند. جذابیت و زیبایی این روستاها به حدی است که برخی از آنها به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده اند. عجب شیر به واسطه نزدیکی به تبریز می تواند مقصد دوم شما در طول سفرتان به دیار سرسبز آذربایجان باشد .

عجب شیر ؛ منطقه نمونه گردشگری


این شهرعلاوه بر روستاهای بکر و نمونه گردشگری، از آثار تاریخی زیادی نیز برخوردار است که برای خیلی از گردشگران ، دیدنی و جذاب می باشند. آب و هوای عجب شیر نسبتا معتدل است و شرایط مناسبی را برای حضور گردشگران فراهم می نماید. از ویژگی های عجب شیر می توان به موقعیت جغرافیایی ممتاز، اقلیم مساعد، خاک های بارور، منابع آب، روستاهای آباد و دسترسی به دریاچه ارومیه اشاره کرد. عجب ‌شیر از آثار باستانی زیادی هم بهره مند است که بقایای شهر گمشده شیز، بزرگترین شهر آذربایجان در عهد اشکانیان و سامانیان از جمله آن ها می باشد.

شهرستان عجب ‌شیر از شمال به شهرستان های زیبای اسکو و آذرشهر، از شرق به مراغه، از غرب به دریاچه ارومیه و از جنوب به بناب محدود شده است.

عجب شیر منطقه نمونه گردشگری

با هم تعدادی از مناطق گردشگری عجب شیر را مرور کنیم و از زیبایی این منطقه لذت ببریم …

 

آبشار هرگلان


وجود آبشارهای متعدد از جمله جاذبه های گردشگری عجب شیر می باشند که آبشار هرگلان یکی از همین آبشار ها است. این آبشار در روستایی به همین اسم قراردارد که خود این روستا هم  از مناطق گردشگری عجب شیر به شمار می رود. این آبشار در حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد و برای رسیدن به آن باید نزدیک به ۲ ساعت از روستا پیاده‌روی کنید.

آبشار هرگلان در عجب شیر

داش قلعه سی


قلعه ها از مکان های جذاب گردشگری هرمنطقه ای است و عجب شیر از نظر داشتن قلعه یکی از مناطق غنی ایران به شمار می رود. داش قلعه سی یا قلعه ضحاک روی کوه منفرد در شهر عجب‌ شیر قرار دارد. مخزن‌‌های سنگ، آب‌ انبار، تالار شورا، حمام و آسیاب از اجزای ساختمان قلعه بوده‌اند. قلعه ها برای محافظت شهرها و مناطق در برابر حمله مهاجمان ساخته می شد که دارای برج های نگهبانی و  استراحت بوده اند.

قلعه ضحاک یا داش قلعه سی

قلعه چای


قلعه چای که در منطقه نمونه گردشگری به همین نام واقع شده است ، یکی دیگر از قلعه هایی است که در عجب شیر آماده پذیرایی از گردشگران می باشد . این قلعه در دشت وسیعی قرار دارد که چهار قلعه باستانی دیگر به نام‌های قلعه ضحاک، قلعه حوری، قلعه جوان و کهن دژ در این دشت واقع شده اند. در این منطقه دریاچه زیبایی هم وجود دارد ترکیب دریاچه و قلعه، چشم انداز زیبایی در این منطقه خلق کرده است .  اطراف این دریاچه پوشیده از درختان است که از محل استراحت گردشگران محسوب می شود.

سد قلعه چای

بندر رحمانلو


بندر رحمانلو از زیباترین مناطق عجب شیر به شمار می رود. این بندر از توابع دهستان دیزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب شیر قرار می باشد. قبل از خشک شدن آب دریاچه ارومیه، این بندرگاه از بنادر مهم اسکله ای برای پهلوگیری کشتی ها در دریاچه اکوزیستی ارومیه به حساب می آمد .البته با وجود خشک شدن آب این دریاچه هنوز هم این نقطه از دریاچه ارومیه به عنوان منطقه ملی گردشگری شناخته می شود. ساحل این بندر تاریخی از زمان‌های دور و به ویژه قاجاریه، محل تفریح عمومی مردم و شاهان این سلسله بوده است.

در این بندر ، اسکله ‌ای برای پهلو گرفتن کشتی‌های باری و مسافری وجود دارد . و در بخش جنوبی ، محلی برای مسافرینی که به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه به این بندر می‌آیند، احداث شده است. در این منطقه همچنین اماکن ورزشی ایجاد شده که احداث پیست سوارکاری به طول یک کیلومتر فرصتی برای مراجعه کنندگان و علاقه مندان ایجاد کرده که از این فضا استفاده کنند.

بندر رحمانلو

مساجد چوبی


مساجد چوبی از جمله منطاطق گردشگری عجب شیر به شمار می آیند . مساجد جامع شیرلو و روستاهای گوراوان و شیشوان از جمله مساجد چوبی این شهرستان هستند . سقف چوبی این مساجد به کنده کاری و رنگ آمیزی های طبیعی و گیاهی زیبایی مزین شده اند. مساجد چوبی و تاریخی دوره صفوی آذربایجان از معماری های منحصر به فردی برخوردار هستند که نمونه آن در کاخ های چهل ستون، هشت بهشت و عالی قاپو در اصفهان و برخی از ابنیه ها در ایران دیده می شود. این مساجد ظرفیت خوبی برای جذب گردشگران دارند.

مساجد چوبی عجب شیربیشتر بخوانید :

شهرستان اهر ؛ مقصدی جذاب برای گردشگران
جاذبه های گردشگری ورزقان
منطقه اصلاندوز اردبیل و ناحیه حفاظت شده مغان
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code