جاهای دیدنی شهر هریس

هریس یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی فراوانی می باشد.سالانه گردشگران زیادی به قصد بازدید از این آثار و سایر جاهای دیدنی شهر هریس راهی این منطقه زیبا و بکر می شوند . این شهرستان از دو بخش مرکزی و خواجه تشکیل شده است که همجوار شهرستان های سراب و مشکین‌شهر، تبریز، اهر و ورزقان و بستان‌آباد قرار گرفته است.

آب معدنی اکوزداغی، امامزاده ابواسحاق، دربند هرزه‌ورز، میدان قلعه‌بوری، چشمهٔ سوقالخان، گورستان مینق، سد پارام، سد ارباطان و روس قلعه ‌سی از مکان های دیدنی این شهرستان است. هریس مرغوبترین و معروفترین فرش پشمي آذربایجان را تولید می کند . خیلی از گردشگران و مسافران پس از سفر به این منطقه حتما  آن را تهیه می کنند.

هریس در قرن های هفتم و هشتم هجری قمری به شکل روستایی بزرگ و آباد شناخته می شد و از همان زمان در زمینه قالیبافی شهرت داشت.

آب و هوای هریس


شهرستان هریس از آب و هوای نسبتا سرد و نیمه خشکی برخوردار است. این منطقه در زمستان  ها سرد و در تابستان ها از هوای گرمی برخورداراست. این شهرستان به دلیل داشتن رودخانه ها و آب کافی، یک منطقه کشاورزی محسوب می شود و بیشتر مردم این شهرستان نیز در بخش های کشاورزی، دامداری و قالیبافی مشغول به کار هستند. هریس یک منطقه کوهستانی است که همین خصوصیت باعث ایجاد چشم اندازهای زیادی در این منطقه شده است. کوهستان قوشاداغ و گردنه گویجه بنل از دیدنی های هریس است .همچنین موازییک سازی و آهک پزی از صنایع فعال این شهرستان محسوب می شوند.

آب و هوای هریس

جاهای دیدنی شهر هریس


آلاداغ لار


هریس دارای یک کوه رنگی است که خیلی از گردشگران را به خود جذب می کند. آلاداغ لار یا کوه های رنگی در شهرستان هریس از توابع استان آذربایجان شرقی یکی از شفتگی های آفرینش است.  این کوه جذاب در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه – زنجان قرار دارد. وقتی به این شهرستان سفر کردید حتما دیدن این کوه را در برنامه های خود قراردهید . زیرا اینجا به شگفتی های آفرینش پی خواهید برد. مطمئن باشید به خاطر طبیعت اعجاب انگیز آن ساعت ها می توانید در این منطقه وقت بگذرانید بدون اینکه متوجه گذر رمان بشوید .

این کوه به رنگ قرمز، زرد، سفید و نارنجی است که چشم‌های انسان را خیره می‌کند. چند روستا نیز دربین کوه های رنگی قرار دارند که این مناظر زیبا برای این مناطق نیز قابل رویت است.

کوه رنگی آلاداغلار

آب معدنی اوکوز داغی


چشمه معدنی اوکوز داغی از جاهای دیدنی شهر هریس به شمار می رود که همه ساله در فصل بهار تا قبل از زمستان پذیرای گردشگران پرتعدادی است. بیشترین انگیزه سفر به این منطقه، درمان است. خیلی از بیماران کلیوی به امید درمان خود را به این چشمه می رسانند تا با استفاده از این آب، سلامتی خود را بازیابند. کوه اوکوز داغی در مسیر جاده توریستی هریس-مشگین شهر و در ۷ کیلومتری این شهرستانن واقع شده است. در این منطقه جاذبه های طبیعی کم نظیری وجود دارند که هر رهگذری را مدهوش خود می کنند.

در کنار چشمه اوکوزداغی که آب آن در درمان و دفع سنگ کلیه بسیار مفید است ، سنگ‌های زیبای تراشیده شده بدست معمار طبیعت همراه با آب وهوای طبیعی ، چشم انداز زمین سبز و خرم و آواز پرندگان و کبک کوهساران قرار دارند که منظره خاص و منحصربه فردی بدان بخشیده است. در این کوه گیاهان دارویی و انواع قارچ خوراکی نیز دیده می شوند. در کنار همین کوه نیز کوه ریواس قراردارد که گیاه ریواس در آن می روید که خیلی از گردشگران برای چیدن آن به این منطقه مراجعه می کنند.

چشمه آب معدنی اوکوزداغی

روستای شیران


اگر می خواهید تابستانی خنک را تجربه کنید به روستای شیران بروید. روستای شیران در جنوب غربی شهرستان هریس  قرار دارد. این روستا در یک ناحیه کوهستانی و جلگه ای قرار گرفته است و همین ویژگی باعث ایجاد چشم اندازهای زیبا در این منطقه شده است . روستای شیران همانطور که تابستان های خنکی دارد، زمستانی سرد و طولانی را نیز تجربه می کند. برف و یخبندان و سرما از اواخر آبان ماه شروع شده و تا پایان فروردین دراین روستا ادامه می‌یابد.

روستای شیران علاوه بر بهره مندی از ظرفیت های گردشگری، دارای منابع شن و ماسه نیز می باشد که ساکنان آن در حرفه های مرتبط با آن اشتغال دارند. آب آشامیدنی روستا از چشمه ای بنام تک بولاغی و آب کشاورزی نیز ازطریق ده چشمه آب سرد تامین می‌شود .

روستای شیران

آبشار شیران


آبشار شیرلان یا شیران از جاذبه های دیگر این منطقه است که در حاشیه شمال شرقی روستای شیران کندی در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این آبشار حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد و در زیر آبشار حوض کوچکی به وجود آمده است . این حوض مناسبی برای آب تنی در فصول گرم سال است . در کنار این آبشار چشمه ای هم وجود دارد که زیبایی های کم نظیری در این مکان ایجاد کرده است.

آبشار شیران | جاهای دیدنی هریس

بقعه شیخ اسحاق


بقعه شیخ اسحاق از جمله جاهای دیدنی شهر هریس به شمار می رود .در ساحل جنوبی رودخانه کوچک روستای خانمرود واقع در شهرستان هریس ، بقعه آجری مستطیل شکل با ازاره های سنگی و دیوار های آجری قرار دارد. تاریخ احداث بنا را با توجه به گورستان مجاور و شیوه معماری به دوره صفویه نسبت می دهند. مقبره در گورستان قدیمی روستای خانقاه واقع شده که سنگ قبرهای باقیمانده از پرکارترین آثار حجاری قرون ۹ و ۱۰ می باشد.

بقعه شیخ اسحاقمطالب زیر هم می توانند راهنمای خوبی برای سفر شما باشند :

جاذبه های گردشگری کومله
اماکن دیدنی توتکابن
معرفی اماکن گردشگری قره ضیاءالدین
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code