اماکن گردشگری جلفا ؛شهر مرزی آذربایجان

جلفا شهری مرزی بین ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان می باشد که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است .این شهر معروفیت و آوازه خود را بیشتر مدیون موقعیت گمرکی، تجاری و همچنین وجود کلیساهای تاریخی معروف می باشد. اماکن گردشگری جلفا در حد مطلوب و فراوان می باشند .همین خصوصیت باعث شده که گردشگران زیادی به این منطقه روی آورند. ویژگی اصلی شهر جلفا این است که بیشتر ساکنان آن را اقلیت های مذهبی تشکیل می دهند.

این شهر به دلیل هم مرز بودن با جمهوری آذربایجان و ارمنستان و واقع شدن در منطقه آزاد تجاری از بازارها و مراکز خرید بسیار پربار و زیبایی برخوردار است .این ویژگی در کنار تعدد اماکن گردشگری جلفا ، این شهر را به یکی از مقاصد محبوب گردشگری در دیار آذربایجان تبدیل کرده است .

آب و هوای این منطقه در ردیف نیمه خشک و نیمه سرد قرار می گیرد. جلفا در در تابستان ها گرم و در زمستان ها به دلیل کوهستانی بودن منطقه ، بسیار سرد است. بنابراین باگر قصد سفر به این شهرستان را دراید حتما و حتما بهار یا پاییز را برای زمان سفر خود انتخاب کنید.

اماکن گردشگری جلفا | آثار طبیعی

جاده مرزی ارس جلفا


برخی از جاده های کشور از نظر موقعیت استراتژیک ، و یا در پاره ای از مواقع به دلیل جاذبه های گردشگری از جذابیت های منطقه خود به شمار می روند . جاده مرزی ارس جلفا یکی از این جاده هاست که خود یکی از اماکن گردشگری جلفا محسوب می شود . این جاده مرزی دارای جاذبه های زیبا و چشم اندازهای فوق العاده ای است. جاده مرزی ارس جلفا در شمال غربی و امتداد رودخانه ارس قرار گرفته است و از منطقه ارسباران به موازات این رودخانه آغاز و در جلفا تمام می شود.

در طول مسیر این جاده ،جنگل های انبوه و پوشیده از درخت و همچنین کوه های سرسبز دیده می شوند که مناظر بسیار زیبا و جذابی را در این منطقه بوجود آورده اند . در سمت دیگر این جاده، رودخانه ارس وجود دارد که مناظر آن، این منطقه را زیباتر هم کرده است. در حاشیه و لابه لای همین جنگل ها، خانه های روستایی قرار دارد که ساکنان آن به کارهای کشاورزی و دیگر فعالیت ها مشغول هستند. اینجا صنعت گردشگری روستایی و کشاورزی می تواند بیشتر رونق یابد چون ظرفیت های آن کاملا وجود دارد.

جاده تاریخی و گردشگری ارس جلفا

رودخانه ارس


عبور رودخانه ارس از جلفا، زیبایی های این شهر را دو چندان کرده است .  در کناره های همین رودخانه فضاهای خوبی برای حضور و بهره مندی گردشگران از این همه زیبایی ها فراهم آمده است. وقتی به استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز سفر کردید سعی کنید از جلفا نیز دیدن نمایید تا بیشتر با این منطقه آشنا شوید. رودخانه ارس از ارتفاعات هزار برکه در جنوب ارزروم در کشور ترکیه سرچشمه می گیرد و از نزدیکی دوالو تا قره دونی که در مرز ایران جریان دارد امتداد می یابد.

این رودخانه به تمام این مسیر ۱۰۷۲ کیلومنری خود زیبایی های چشم نوازی بخشیده است. رودخانه ارس در این مسیر از غرب به شرق سرازیر می شود و سپس از استان‌های اردبیل، آذربایجان‌غربی و آذربایجان شرقی عبور می کند.

رودخانه ارس در جلفا

سد ارس


وقتی مسیر رودخانه ارس را ادامه دهیم به سد ارس می رسیم که در مرز ایران و جمهوری آذربایجان و در ۴۰ کیلومتری جلفا واقع شده است. کارکرد این سد در حفظ و ذخیره آب های موجود است که یکی از مزیت های آن تامین آب مزارع کشاورزی این منطقه می باشد.

سد ارس در جلفا

حمام جلفا


جلفا مانند سایر مناطق کشور ، دارای آثار تاریخی فراوانی است که یکی از آن ها حمام است. حمام جلفا یکی از مکان هایی است که به دلیل معماری دوره خود، پذیرای گردشگران زیادی است.

در معماری این بنا اصول و هنجارهای معماری ایران رعایت شده و به همین دلیل این بنا جز آثار ارزشمند تاریخی منطقه محسوب می شود. این اثر تاریخی متعلق به دوره قاجار است که حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد. احمام در جاده تبریز به جلفا احداث شده است که در دوره قاجار  منطقه عبور کاروان ها بوده است. این حمام هم اکنون یکی از مناطق گردشگری جلفا به شمار می رود  .

این حمام که در سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسید، بیشتر مورد استفاده تجار، بازرگانان، کارمندان، کارگران گمرک، نظامیان و مردم ساکن شهر قرارمی گرفت.

حمام تاریخی جلفا

آبشار ماهاران


جلفا یک منطقه کوهستانی و تقریبا پرآب است. وجود آبشارهای پرآب از ویژگی های این منطقه می باشد .  همین خصوصیت زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده است . آبشار ماهاران در کنار رودخانه ارس و در منطقه حفاظت شده کیامکی قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار بیش از ۱۵ متر است که سالانه طبیعت‌ گردها، دوست‌داران طبیعت و کوهنوردان زیادی از آن دیدن می کنند.

در این منطقه و نزدیک آبشار ماهاران، چشمه ‌های متعددی وجود دارد که از دامنه‌‌ های کوه به دره سرازیر می شوند. آب این چشمه ها ، درختان و گل های این منطقه را سیراب می کند که فضای سرسبزی به منطقه بخشیده است.

آبشار طبیعی ماهاران

پارک ملی کمتال


وقتی از مسافرت و دیدن آثار تاریخی و طبیعی خسته شدید ، می توانید با دیدن پناهگاه حیات وحش به مسافرت خود حال و هوای دیگری ببخشید. پارک ملی کمتال بهترین گزینه برای رفع این خستگی و تجربه یک محیط دیگر در این منطقه است. این پارک در شمال استان آذربایجان شرقی  و در مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان ایجاد شده است .همچنین پارک کمتال جزئی از شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب می شود. این پارک یکی از مناطق حفاظت شده به شمار می رود و اینجا حیوانات مختلف حفاظت و نگهداری می شوند.

پارک کمتال

کلیسای سن استپانوس


جلفا از کلیساهای تاریخی زیادی برخوردار است. کلیسای سنت استپانوس یکی از مهم ترین اماکن گردشگری جلفا محسوب می شود که در سده نهم میلادی ساخته شده است.براساس مدارک تاریخی ، این کلیسا دومین کلیسای مهم ارامنه در ایران به شمار می رود که اولین آن قره کلیسا در آذربایجان غربی است.

سن استپانوس که در ۱۷ کیلومتری غرب جلفا قرار دارد در اثر زلزله ای شدید دچار آسیب جدی شده که در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی نیز قرار گرفت.

کلیسای سن استپانوس | جلفا

کلیسای چوپان


چوپان نام کلیسای  دیگر جلفا است که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این کلیسا در غرب شهر مرزی جلفا و کنار رودخانه ارس قرار دارد که کوه های رسوبی سرخ رنگی آن را در برگرفته است.این مکان عبادتگاهی برای چوپانان ارمنی ساکن در روستاهای اطراف این منطقه می باشد و بنای این کلیسا به دلیل اینکه مورد استفاده قشر ساده منطقه بوده بسیار ساده و بی آلایش ساخته شده است.

کلیسای چوپان | جلفا

مجموعه کردشت


وقتی در مسیر جلفا به منطقه کردشت رسیدید حتما مجموعه کردشت را نیز در برنامه های سفر خود قرار دهید. اینجا زیباترین نمونه های معماری ایرانی و جاذبه های تاریخی استان آذربایجان شرقی را مشاهده می کنید. این مجموعه بناهای دیگری نیز دارد که مهم ترین آن حمام بزرگ، حمام کوچک، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال، قلعه منسوب به عباس میرزا و ساخلو است. این بنا در ۷۰ کیلومتری جلفا قرار دارد.

کاروانسرای خواجه نظر، روستای اشتبین، پل ضیاء الملک، آبشار آسیاب خرابه، روستای دوزال و بازارچه مرزی جلفا از دیگر آثار تاریخی و طبیعی جلفا را تشکیل می دهند.

مجموعه کردشت | جلفا

اگر به دنبال یک مقصد فوق العاده برای سفر خود می گردید حتما با ما همراه باشید :

شهرستان اهر ؛ مقصدی جذاب برای گردشگران
رستم آباد ؛ شهر گنج ها
اماکن دیدنی ساری؛ نگین درخشان گردشگری

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code