جاذبه های گردشگری شلمان ؛ شهری کم نظیر در گیلان

شلمان یکی از شهرهای استان گیلان است که دارای ویژگی های یک شهر ممتاز از لحاظ آب و هوای مطلوب تا آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی می باشد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان لنگرود واقع است و برای سفر به آن باید از سمت رشت ، وارد جاده لاهیجان شویم تا به لنگرود برسیم. شلمان دارای آثار باستانی و تاریخی فراوانی است که در محله های قدیمی این شهر وجود دارند. این شهر از نظر جاذبه های طبیعی بسیار غنی است به طوری که دشت ها و جلگه های سرسبز آن معمولا پوشیده ازدرخت و گیاه و همچنین شالیزار می باشد.

جاذبه های گردشگری شلمان| شهر شلمان

شلمان دارای محله های مختلفی از جمله بالا محله، بیجارپشت محله، خالجیر، سیدعلی کیا، قاضی محله و شوره باغ(شروع باغ) است که از مناطق دیدنی این شهر محسوب می شوند.

 

کشاورزی


کشاورزی در شلمان

شلمان از نظر کشاورزی مستعد است و محصول اصلی آن برنج و سپس پرورش کرم ابریشم می باشد. مزارع شلمان در بخش جلگه ای آن قرار دارد که از زمین های حاصلخیز برخوردار است. محصولاتی با کیفیت در این مزارع تولید می شوند که در رونق اقتصادی این منطقه تاثیر زیادی دارند.شلمان از آب و هوایی مساعد برای تولید محصولات مختلف برخوردار است و همین ویژگی، تولیدات این منطقه را با رشد زیادی مواجه کرده است. شرایط اقلیمی، خاک های آبرفتی و دسترسی به منابع آب باعث شده تا مهم ترین کانون فعالیت کشاورزی دراین بخش شکل بگیرد.

مزارع این منطقه علاوه بر برنج و کرم ابریشم، زیر کشت انواع سبزی، صیفی و مرکبات نیز هستند که در اقتصاد خانوارهای این مطنقه نقش مهمی را ایفا می کنند.

بازار شلمان


بازار شلمان | گردشگری

بازار این شهر از نقاط قوت و جاذبه های گردشگری شلمان محسوب می شود. این بازار که دوشنبه ها برگزار می شود ، نقش مهمی در اقتصاد این منطقه ایفا می کند.  در بازار دائمی شلمان نیز کشاورزان و تولید کنندگان، محصولات مازاد بر نیاز خود را در سطح فروشگاه ها و مغازه های این شهر عرضه می کنند.

باغ های دیدنی


شلمان | باغ های دیدنی این شهر

شلمان دارای باغ های دیدنی است که در سراسر این شهر و روستاهای آن پراکنده هستند. این باغ ها هم شمال جاذبه های گردشگری شلمان می شوند . وقتی به این منطقه سفر می کنید با دنیایی از باغ های زیبا و خرم مواجه می شوید که طراوت و سرسبزی خاصی به آن می بخشد. در این منطقه همچنین رودخانه شلمان قرار دارد که زیبایی های این بخش را دوچندان کرده است. فضای پوشیده از درخت و گیاهان از ویژگی های اصلی شلمان است. در این قسمت آستان مقدس امام زاده شاه اولیا و بقعه متبرکه شاه اولیا در میان باغات توت و  مزارع برنج قرار دارد که جلوه خاصی به آن بخشیده است.

شلمان رود


جاذبه های گردشگری شلمان | شلمان رود

چشم انداز دیگر این منطقه شلمان رود است که از کوه های البرز ناتشکوه سرچشمه می گیرد و از مهم ترین جاذبه های گردشگری شلمان به شمار می رود . این رودخانه با عبور از مناطق کوهستانی و جلگه ای از جمله شلمان ، به دریای خزر می ریزد. شلمان رود این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می کند که تمام دو طرف این رودخانه در شلمان پوشیده از درخت و گل و گیاه است.

در گذشته در این رودخانه صید ماهی رواج داشت اما اکنون ماهیان استخوانی و غضروفی رو به کاهش گذاشته است . کدرذ نتیجه این روزها کمتر ماهیگیری را می توان دید که در شلمان رود مشغول ماهیگیری باشد . رودخانه شلمان رود ، در مسیر خود در بخش پل شلمان تنگ تر می شود که در این قسمت رودخانه از دو طرفبه دیواره نسبتا بلند تجهیز شده است تا در مواقع سیلاب و پر آب شدن رودخانه، آب به خیابان ها جاری نشود.

 شلمان ؛ سرزمین ابریشم


پرورش کرم ابریشم در شلمان

شلمان را باید سرزمین ابریشم نامید ، زیرا اینجا مملو از باغات توت است که برگ آنها به عنوان غذای کرم ابریشم مورد استفاده قرار می گیرد. پرورش کرم ابریشم از جمله فعالیت هایی است که در این منطقه رواج دارد. معمولا بهار و تابستان زمان پرورش کرم ابریشم است و کشاورزان در کنار کشت برنج، همزمان به این فعالیت نیز ادامه می دهند که در امرار معاش آنان نقش موثری دارد. وقتی به این منطقه سفر می کنید می توانید از نزدیک با روش های پرورش کرم ابریشم آشنا شوید. شروع کار پرورش کرم ابریشم معمولا از اردیبهشت یا خرداد ماه هر سال است

بناهاي تاريخي شلمان


بناهای تاریخی شلمان

شلمان دارای آثار غنی است. بناهای متبرکه موجود ،از جمله آثار تاريخي این منطقه می باشند. مهم ترین آن ها مقبره شاه اوياء در شرق شلمان است و در ساحل چپ شلمان رود در باغات توت واقع شده است . این بنا زيارتگاه معتبري براي اهالي شهرها وروستاهاي دور و نزديك مي باشد. مقبره سيد علي كيا از خاندان آل كيا اثر دیگر تاریخی این منطقه است كه در شمال غرب شلمان در بين باغات چاي واقع شده است. به احتمال زياد مقبره  سيد علي كيا واقع در شهر شلمان همان مكان دفن پادشاه چهارم آل كيادر شهر لاهيجان يعني سيد علي كيا مي باشد.


اگر قصد سفر به شمال کشور را دارید مطالب زیر را از دست ندهید :

اماکن دیدنی توتکابن

 

۵ | (۱)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x