شهر کلاچای ؛ شهر بازارهای دیدنی

شهر کلاچای در شرقی ترین موقعیت جغرافیایی استان گیلان واقع شده است. یکی از ویژگی ها و مشخصه اصلی این شهر، بازارهای پر رونق و وفور نعمت آن می باشد.در زمتن های قدیم این شهر را “طلاچای” می نامیدند . دلیل این نام گذاری هم وفور نعمت و بازار های پر رونق آن بود . در حالی که برخي دیگر آن را “کله چه” به معني مرکز بوته‌هاي کوچک مي‌دانند.

شهر کلاچای | شهر رونق بازارها

با اینحال این شاید روایت درست تر این باشد که نام كلاچاي در واقع همان گل لاي جاي(يعني جاي گل ولاي ) بوده است.بدين صورت كه گل و لاي رسوب شده توسط رودخانه پلرود در اين محل، سبب نام گلاجاي گردیده كه بعدها به كلاچاي تغییر یافته است.

شهر کلاچای از نظر کشاورزی برای تولید انواع محصولات مانند برنج، چاي، مرکبات و کيوي ، بسیار  مستعد است . کشاورزاناین منطقه در طول سال به کشت این محصولات مشغول هستند. این شهر در کنار سواحل دریای خزر قرار دارد و شغل خیلی از ساکنان اینجا نیز ماهیگیری و صیادی است. صید انواع ماهي‌هاي استخواني خزر در این منطقه به وفور دیده می شود و خیلی از گردشگران ماهی مصرفی خود را از این منطقه تهیه می کنند. این شهر از ديرباز به عنوان بازار داد و ستد محصولات کشاورزان منطقه بوده و پنجشنبه بازار کلاچاي مهمترين بازار محلي شرق گيلان است . در این بازار مردم از شهرها و روستاهاي مجاور به عرضه و خريد و فروش محصولات خود مي‌پردازند.

آب و هوای شهر کلاچای

آب و هوای شهر کلاچای | گردشگری

کلاچای دارای آب و هواي ملایم و مرطوب است و در طول سال کمترين يخبندان را دارد. این شرایط آب و هوایی باعث شده که محصولات زیادی براساس این نوع اقلیم در  منطقه کاشت و برداشت شوند. این شهر به خاطر این ویژگی ها  و همچنین نزدیکی به سواحل دریای خزر، سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد .

خاک

مزارع شهر کلاچای

 

یکی از مزیت های کلاچای، برخورداری از خاک شنی و ماسه ای و رسوبات حاشیه رودخانه های پلرود ، گزافرود و خشکرود می باشد .این نوع خاک از شهر کلاچای ، یک منطقه فوق العاده برای کشت برنج ساخته است . این شرایط باعث شده کیفیت برنج منطقه کلاچاي به یکی از بهترين محصولات شالی در کشور تبدیل شود.

شهر کلاچاي چندین کارخانه چای و برنج را در خود جا داده است . این شهر همچنین مرکز توليدات فرآورده‌هاي دامي و کشاورزي مي‌باشد.اين بخش داراي دو دهستان ماچيان و بي بالان بوده و در مجموع ۸۵ روستاي ساحلي و کوهپايه‌اي در این منطقه وجود دارند . کلاچای یک منطقه مهاجرپذیر بوده و اکنون داراي مهاجراني از اقوام ترک و کرد است. زبان مردم منطقه مخلوطي از فارسي دري، ديلم و پهلوي قديم است و ساکنان آن به گيلکي بيه پيش و لهجه کلاچايي تکلم مي‌کنند.

صنايع دستی

صنایع دستی شهر کلاچای

کلاچای مانند نقاط مختلف استان گیلان، دارای صنایع دستی متنوعی است. صنایع دستی این منطقه به دلیل برخورداری از آب و خاک عالی ، توسعه یافته اند. عمده صنایع دستی شهر کلاچای را محصولات چوبی و تا حدودی پوشاک تشکیل می دهند . شانه‌هاي چوبي،گوشت کوب،خراطي،قند شکن،انواع داس،انواع لوازم شکار و ماهيگيري،درب و پنجره‌هاي چوبي،چوراب و کلاه پشمي،عصا و گلدان از جمله این صنایع می باشند.

همچنین سفالگري ، نمد مالي ، چادر شب بافي ، حصير بافي ، طناب بافي و آهنگري از دیگر صنایع دستی این منطقه می باشند. گردشگران در این شهر با انواع متنوعی از صنایع دستی مواجه می شوند که می توانند به عنوان سوغاتی آن را تهیه کنند.

محصولات کشاورزی

محصولات کشاورزی کلاچای

کلاچای از مستعدترین زمین برای کشت انواع محصولات کشاورزی برخوردار است. برنج، چای، مرکبات و کیوی از محصولات کشاورزی شهر کلاچای می باشند. باغات مرکبات،مزارع برنج و البته سواحل زیبا از جمله جاذبه های گردشگری طبیعی این شهر به شمار می روند که گردشگران را مسحور زیبایی خود می کنند.

رودخانه های کلاچای

این شهر پر از رودخانه های زیبا و دیدنی است. در حاشیه این رودخانه ها گونه های مختلفی از خزندگان و جانوران زیست می کنند که می توانند برای گردشگران  جذاب و دیدنی باشند. در منطقهٔ کلاچای تقریباً در هر یک کیلومتر  یک رودخانه وجود دارد که مهمترین آن‌ها پلرود، گزافزود، نوده، لزرجان و خشکرود است.

رودخانهٔ پلرود

رودخانهٔ پلرود | شهر کلاچای

پلرود بزرگترین رودخانهٔ گیلان بعد از سفیدرود و مهمترین رودخانهٔ شرق گیلان محسوب می شود. پلرود از کوه‌های میجی در طالقان سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از مناطق ییلاقی اشکورات در مکانی به نام گیل کلایه واقع در غرب کلاچای به دریای خزر می‌ریزد.

رودخانهٔ گزنیز

رودخانه گزنیز در شهر کلاچای

رودخانه گزنیز از کنارهٔ شرق پلرود منشعب می‌شود و از مرکز شهر کلاچای عبور می‌کند و به دریای خزر می‌ریزد. این رودخانه در صورت لایروبی و رسیدگی کردن به آن می تواند به لحاظ اکوسیستم، به عنوان یک مرکز تفریحی،به منطقه‌ای کم نظیر تبدیل شود.

بقاع متبرکه امیربنده بی بالان و ماچیان و سایر امامزاده‌های شهرکلاچای،چشم‌اندازهای طبیعی ساحل زیبای شهر کلاچای، ارتفاعات کوهپایه‌ای مناطق جنگلی واجارگاه، جاده واجارگاه به روستای زیبای بزکویه، پارک شهر و مجتمع ساحلی و سالم‌سازی نگین شمال، پنجشنبه بازار کلاچای، مناظر زیبای روستای بزکویه (سبزکویه) و منطقه ییلاقی جواهردشت کلاچای واقع در ارتفاعات سیاهکلرود از معروف ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند


برای آشنایی با سایر شهر های استان گیلان حتما مطالب زیر را هم مطالعه بفرمایید :

جاهای دیدنی رضوانشهر ؛ اینجا قطعه ای از بهشت است
جاذبه های گردشگری کومله
اماکن دیدنی توتکابن
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code