مناطق گردشگری اسکو ؛ شهری کهن در آذربایجان شرقی

اسکو یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد که در فاصله ۳۰ کیلومتری تبریز ، مرکز این استان واقع شده است.این شهرستان به دلیل جاذبه های زیاد گردشگری سالانه تعدادی زیادی مسافر و توریست به خود جذب می کند . ورود این گردشگران در رونق این منطقه نقش بسزایی دارد.اسکو از سمت شمال با شهرستان شبستر، از شرق با شهرستان تبریز، از غرب با دریاچه ارومیه و از جنوب با شهرستان آذرشهر  هم‌ مرز است.

قدمت این شهر به دوره اوشکایای کهن بر می گردد. چنانکه از مآخذ آشوری بر مى‌آید، اوشکایا شهری دارای قلعه بوده که در شرق دریاچة ارومیه و در دامنة کوه سهند قرار داشته است . در جنبش مشروطه، مردم اسکو در کنار مردم تبریز با قوای دولتى و قزاقان روس به مبارزه برخاستند.

جاذبه های کشاورزی

کشاورزی در شهرستان اسکو

اسکو یکی از مهم‌ترین مناطق کشاورزی ، دامپروری و صنعتی منطقه آذربایجان می باشد . همه این نقاط می توانند به عنوان مناطق گردشگری اسکو مورد توجه قرار بگیرند. برگه‌ زرد آلو ، بادام ، گردو و سایر ارقام صادراتی بخش اسکو از ممتاز‌ترین نوع آنهاست و سالیانه مقدار زیادی از این محصولات به عنوان صادرات به کشور‌های خارج حمل می‌شوند. علاوه بر آن ، انواع و اقسام غلات، میوه جات ،سیب زمینی ، پیاز ، انواع خشکبار ، عسل و لبنیات در منطقه اسکو به دست می‌آید که علاوه بر تامین نیاز  مردم این شهر مقدار زیادی نیز به شهر تبریز و سایر شهرستان‌های ایران و حتی خارج منتقل می‌شود.

آب و هوای مطبوع اسکو

آب و هوای شهر اسکو

شهر اسکو دارای آب‌ وهوای مطبوع و کوهستانی می باشد . همین ویژگی آب و هوایی مزید بر علت شده که میزان ورود گردشگر به این شهر افزایش چشمگیری پیدا کند . وجود رودخانه های زیاد در این منطقه، بر جاذبه های طبیعی آن افزوده است . به طوری که خیلی از گردشگران بیشترین وقت خود را در حاشیه همین رودخانه ها سپری می کنند.  در این شهر رودخانه‌های کندوان چای، اسکو چای و ملا حیدر آرخی جریان دارند و کمک زیادی به سرسبزی طبیعت این منطقه کرده‌اند. روستاهای این منطقه نیز پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن به شمار می روند که هر‌کدام ویژگی منحصر ‌به ‌فرد خود را دارند. از نظر آب و هوایی بهترین زمان برای سفر به شهر اسکو ، فصل تابستان است.

جاذبه های گردشگری اسکو


چشمه آقبلاغ

چشمه آقبلاغ | مناطق گردشگری اسکو

شهرستان اسکو مملو از چشمه هایی است که اغلب آنها از آب های معدنی ممتاز برخوردار هستند. چشمه آقبلاغ یکی از همین مکان هاست و از زیباترین مناطق گردشگری اسکو به شمار می رود . این چشمه از قضا آب معدنی ممتازی هم دارد. آب این چشمه که در روستای عنصرود واقع شده است ،از طريق دو کانال با فشار نسبتا کم از زير تپه اي جاري مي شود .این آب فوق العاده خنک است. معمولا تابستان ها زمان مناسبی برای آب تنی در این چشمه است درحالی که در زمستان ها هم دیدن این منطقه خالی از لطف نیست ، چون مناظر بسیار زیبایی در این فصل از سال در کنار چشمه آقبلاغ قابل رویت است.

در همین مکان غار زیبای آغبولاق قرار دارد که بیشتر پذیرای علاقه مندان به کوهنوردی است.عرض دهانه غار حدود ۲ متر است و دسترسی به آن از این روستا امكان پذیر است. نکته اعجاب انگیز در مورد این غار این است که به عقیده شاهدان و مردم محلی ، هنوز هیچکس نتوانسته است تا انتهای غار برود .

مسجد جامع سبزه میدان

مسجد جامع سبزه میدان | اسکو

مسجد جامع سبزه میدان اسکو از قدیمی ترین مساجد آذربایجان شرقی است .این مسجد قدمتی چهارصد ساله دارد و  به گواه کارشناسان تاریخی مربوط به دوره صفوی می باشد. این اثر تاریخی دارای شبستان های متعدد، ستون های سنگی و سرستون های مختلف است . نکته جالب در مورد این مسجد این است که در ساخت آن هیچ سازه بتنی بکار نرفته است. در این مسجد ۱۰ شبستان برای جلسات خصوصی و نشست های قرآنی ، و ده شاه نشین نیز برای استراحت نمازگزاران و تلاوت قرآن در نظر گرفته شده است.

سبزه میدان جزو مساجد ایوان دار و تك مناره است كه با چهار هزار متر مربع مساحت، در ردیف بزرگترین مساجد آذربایجان شرقی قرار دارد.این مسجد به عنوان قدیمی ترین بنا با معماری خاص اسلامی به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است. این بنای تاریخی که یکی از بهترین مناطق گردشگری اسکو به شمار می رود، دارای ۱۵ گنبد و به صورت تك ایوانه است كه زیبایی خاص و با شكوهی به معماری آن بخشیده است.

مسجد جامع میلان

مسجد جامع میلان | اسکو

در شهرستان اسکو مساجد مختلفی وجود دارند که هر کدام به نوعی از جذابیت های گردشگری این شهر به شمار می روند . مسجد جامع میلان یکی از همین مساجد است که متعلق به سالهای نخست هزاره دوم هجری می باشد. مسجد، حمام، قنات و آب نما از جمله عناصر اصلی مجموعه میلان هستند. مسجد اصلی به صورت پلانی منسجم در یك مربع كامل گنجانده شده است كه شامل ۹ گنبد عرقچین می باشد. عمق ایوانهای سه طرف مسجد ( شمال و شرق و غرب ) به طور دقیق محاسبه شده است. بطوریكه در مدت نزدیك به ۴ قرن در طاقها و گنبدها هیچ رانش و خللی مشاهده نشده است.

مسجد جامع میلان مربوط به دوره صفوی- دوره قاجار است که در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

روستای کندوان

روستای کندوان | اسکو

در شهر اسکو روستایی به نام کندوان وجود دارد که نوع معماری خانه های آن ، با دیگر نقاط کشور با تفاوت هایی روبروست . البته می توان گفت که معماری خانه های این روستا با نوع ساخت خانه های ماسوله در استان گیلان شباهت هایی هم دارد. کندوان روستایی صخره‌ای و شبیه به کندوی زنبورعسل است که از مناطق گردشگری اسکو به شمار می رود. خانه‌های این روستا در دامنه کوه سلطان‌ داغی و در میان صخره‌هایی که بر اثر آتشفشان به وجود آمده است بنا شده‌اند. بیشتر خانه های اینجا دو طبقه‌اند اما بعضی از آن‌ها حتی به چهار طبقه هم می‌رسند.

روستای حیله ور

روستای حیله ور | اسکو

روستای حیله‌ور در ارتفاعات کوه آتشفشانی سهند قرار دارد. ویژگی قابل توجه این روستا خانه‌هایی است که در دل کوه و زیر زمین ساخته شده‌اند. طبق بررسی‌های انجام شده مشخص شد که محل زندگی انسان‌ و دام در روستای حیله‌ور نزدیک به یکدیگر بوده است. حتی بر اساس برخی از بررسی‌های دقیق تر قدمت این روستا به دوران ماد‌ها برمی‌گردد.

روستای گنبرف

روستای گنبرف | مناطق گردشگری اسکو

درفاصله ۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان اسکو، آنجا که رود و کوه به هم می رسند، دست طبیعت یکی از شاهکارهای ممتاز خود را آفریده است . روستای گنبرف را در دامن طبیعت ب زیبایی هرچه تمام تر خلقشده است. رود فصلی “سئل چایی” و واقع شدن در دامنه کوه سهند ، آب طبیعتی بکری برای این منطقه به ارمغان آورده است و بستری مساعد برای رشد و بالندگی این روستا ، فراهم کرده است.

گلهای محمدی با عصاره های بهشتی به عنوان یکی از نمادهای هویتی این روستا شناخته می شوند .  این موهبت الهی به عنوان منبعی برای در آمد اهالی این روستا قرار گرفته است. فرش دستبافت را نیز می توان یکی دیگر از مشاغل مهم روستائیان برای امرار معاش در نظر گرفت.

روستای میلان

روستای میلان | اسکو

روستای میلان از جمله روستاهای تاریخی و قدیمی استان آذربایجان شرقی است که در ۲۰ کیلومتری تبریز و همچنین نزدیک شهر اسکو قرار دارد. میلان قبلا روستای مستقلی از توابع شهرستان اسکو بود، اما اکنون جزو محلات شمالی این شهر به حساب می‌آید.


آشنایی با سایر شهر های استان آذربایجان شرقی :

اماکن گردشگری جلفا ؛شهر مرزی آذربایجان
شهرستان اهر ؛ مقصدی جذاب برای گردشگران
مناطق گردشگری عجب شیر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code