مناطق گردشگری آمل ؛ شهری مملو از زیبایی

آمل یکی از شهرستان های مهم و قدیمی استان مازندران است که در خیلی از فعالیت ها از جایگاه مناسبی در کشور برخوردار است.این شهر را قطب صنعت ، صادرات و فرهنگ این استان می دانند . صنعت و صادرات این منطقه در وضعیت مطلوبی قرار دارد و سالانه محصولات مختلفی در واحدهای صنعتی و کارخانجات آن تولید می شود. آمل از نظر فرهنگ، تاریخ و فلسفه نیز از جایگاه والایی حتی در سطح کشور بهره مند است و اندیشمندان زیادی از این خطه در آسمان علم و فلسفه کشور درخشیده اند.

آمل از شهرهای مهم ترابری، کشاورزی، گردشگری، معدنی و صنعتی ایران است که سالانه محصولات مختلف کشاورزی و صنعتی از راه های آن به سایر نقاط کشور و حتی کشورهای دیگر تزانزیت می شوند. این شهر در کشاورزی فعالیت چشمگیری دارد و در تولید محصول برنج شهره خاص و عام است.

در بخش گردشگری با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های تاریخی و طبیعی ، از جمله شهرهای گردشگر پذیر کشور محسوب می شود.  به عبارتی می توان ادعا کرد مناطق گردشگری آمل باعث شده اند تا این شهر به یکی از قطب ها در زمینه ورود مسافر تبدیل گردد . این شهر در صنعت گردشگری دارای آثار مختلف تاریخی و فرهنگی و همچنین طبیعت بکر و دست نخورده فراوانی می باشد.

پیشینه آمل

پیشینه شهر آمل به زمان آماردها بر می‌گردد و آثار زیادی نیز از این دوره تاریخی ، در این شهر برجای مانده است. این شهر از قدمتی طولانی برخوردار است،به طوری که در زمان زیاریان و علویان پایتخت ایران بوده و همچنین در زمان اشکانیان ، یکی از مراکز مهم ایران محسوب می شد. آمل در زمان افریدون تا زمان بهرام گور نیز پایتخت ربع مسکون بوده است. آمل دارای آب و هوای معتدل و مطبوع است. از نظر جغرافیایی در ۷۰ کیلومتری ساری قرار دارد و با بابل، محمودآباد و دریای خزر و چمستان همجوار است.

آثار طبیعی آمل

آمل از جمله شهرهای کشور است که دارای طبیعت بکر و دست نخورده است. نقاط مختلف این شهرستان پوشیده از درخت و فضاهای سبز است که همین ویژگی بر زیبایی های آن افزوده است. مناطق گردشگری آمل شامل: جنگل، کوه، آبشارها و غارهای شگفت انگیز می شوند. جنگل الیمستان، پارک جنگلی هلومسر، پارک میرزا کوچک خان جنگلی، غارهای دستکند و آبگرم استراباکو از جمله جاذبه‌های گردشگری و تفریحی شهرستان آمل است.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

این پارک یکی از مناطق گردشگری آمل به شمار می رود . پارک جنگلی میرزا کوچک خان دارای ۴۴۰ هکتار مساحت است و در کیلومتر ۱۸ جاده آمل به تهران قرار گرفته است . جاده های زیبا و درختان سر به فلک کشیده سراسر این پارک را در برگرفته اند و این موضوع ، یکی از ویژگی های مهم این پارک می باشد . این پارک از بزرگترین پارک های جنگلی در خاورمیانه به شمار می رود که دارای امکاناتی مانند تفرجگاهی آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی کودکان و جایگاه سوارکاری می باشد.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان آمل دارای سه ورودی می باشد که دسترسی مراجعه کنندگان و گردشگران را به این جاذبه گردشگری آسان تر کرده است . این پارک همچنین ویژگی های منحصر به فرد دیگری هم دارد که از جمله آنها می توان به جنگل انبوه، جاده جنگلی پارک، هزار پله، چشمه آب سرد، درختان کهن سال، مرتع جنگلی و درختان میوه‌ای اشاره کرد .

پارک جنگلی هلومسر

این پارک با ۶۷ هکتار مساحت از بزرگترین پارک های تفریحی و گردشگری در استان مازندران و شهرستان آمل به شمار می رود. در طول سفر خود به این شهر  در ابتدای جاده آمل به امام زاده عبدالله ، این پارک را در مقابل خود خواهید دید که با مناظر شگفت انگیز و زیبا به شما خوشامد می گوید. پارک جنگلی هومسر با داشتن این ویژگی های منحصر به فرد، به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده است . این پارک به امکانات تفریحی و رفاهی مانند آلاچیق، سطل های جمع آوری زباله، کافی شاپ، نمازخانه و وسایل بازی کودکان مجهز شده یا در آینده ای نزدیک مجهز خواهد شد.

مناطق گردشگری آمل

روستای بلیران

همه روستاهای این منطقه زیبا و دیدنی هستند و اکثر هم به عنوان مناطق گردشگری آمل از آن ها یاد می شود . اما برخی از روستاها از نظر جاذبه های طبیعی،منحصر به فرد می باشد. بلیران از جمله این روستاهاست که چنین خصوصیتی دارد. در انتهای جاده قدیم بابل به آمل و در چند کیلومتری آمل ، جاده ای به سمت جنگل و کوه وجود دارد که با حرکت کردن در مسیر آن به این روستای شگفت انگیز می رسیم . در دو طرف جاده تمام این مسیر پر از پیچ و خم ،چشم اندازهایی مانند کوه و جنگل، شالیزار، مزارع و باغات متنوع دیده می شود که هر گردشگری را به حیرت می اندازد. اما این پایان ماجراجویی شما در این روستا نیست ، وقتی به داخل روستا می رسید با دنیایی از زیبایی های حیرت انگیز مواجه می شوید .

روستای بلیرلن آمل

این روستای بکر و دیدنی که در دل جنگل قرار گرفته است، تا شهرستان آمل پانزده کیلومتر فاصله دارد. بلیران از شمال به روستای کم دره، از جنوب به جنگل های سرفراز شمال و کوه چلا، از شرق به جنگل های سرسبز و انبوه و رودخانه و نهایتا از غرب به جنگل و کوه محدود شده است.

دریاچه ساهون

این دریاچه هر چند کم آب است اما هنوز هم نمی توان از جاذبه های گردشگری آن چشم پوشی کرد . آب این دریاچه به خاطر دخالت های انسانی با کاهش روبرو شده و همین مساله بر اکوسیستم این منطقه تاثیر منفی گذاشته است . دریاچه ساهون در دامنه های جنوب غربی قله دماوند و نزدیک روستای نوا قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا بیشتر از ۳۰۰۰ متر بوده و در گذشته بیش از ۱۰۰۰ هکتار مساحت دات . تا نزدیک به ۵۰ سال پیش این دریاچه مملو از آب بود.

مناطق گردشگری آمل

دریاچه دوخواهران

این دریاچه در جاده هراز ، نزدیک منطقه البرز مرکزی و درست در محلی به نام دو راهی پنجاب قرار دارد. این جاده مواصلاتی موسوم به نمارستاق از آبادی هایی چون پنجاب، سوا، شیخ محله، کلری و دیوران می گذرد . در نهایت هم به یک رودخانه خروشان می رسد که از کوه‌های ناظر و شکر لقاس سرچشمه می گیرد . اواخر خرداد اینجا هوا گرم تر می شود، اما فضاها همچنان سرسبز و خرم است و این وضعیت تا پاییز نیز ادامه دارد. این منطقه پر از دشت های سرسبز و پوشیده از گل و گیاه و جنگل می باشد و بعید است کسی اینجا سفر کند اما از طبیعت آن لذت نبرد.

دریاچه دو خواهران آمل

جنگل الیمستان

گردشگری روستایی و کشاورزی در این منطقه رواج  زیادی دارد زیرا روستاها با ویژگی های ممتاز طبیعی، ظرفیت پذیرش گردشگران زیادی دارند. هر چند زیر ساخت های گردشگری مثل راه، محل اقامتگاه و وسیله حمل و نقل به طور کامل آماده نیست اما روستاییان و کشاورزان این منطقه تا حد توان تلاش می کنند که گردشگران در مدت اقامت، کمتر با مشکل روبرو شوند.

مناطق گردشگری آمل

الیمستان یکی از مناطق گردشگری آمل و از توابع بخش مرکزی این شهرستان می باشد . این جنگل که در کنار روستایی به همین نام قرار دارد در کیلومتر ۲۰ جاده هراز از آمل قرار گرفته است . گردشگران و طبیعت دوستان در جنگل الیمستان جاذبه های طبیعی منحصربه فردی را مشاهده می کنند .


مطالب مفید گردشگری :

مکان های گردشگری نقده ؛ شهری با قدمت ۸ هزار ساله
شهر کلاچای ؛ شهر بازارهای دیدنی
مکان های گردشگری نقده ؛ شهری با قدمت ۸ هزار ساله

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code