جاذبه های گردشگری میانه ؛ دروازه آذربایجان

میانه یکی از شهرهای پر رونق از نظر گردشگری در استان آذربایجان شرقی به شمار می رود. این منطقه از لحاظ بهره مندی از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی مورد توجه بسیاری از مسافرن واقع می شود .میانه از نظر جذب گردشگر دارای نکات مثبتی است که آب و هوای مناسب در کنار آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی از جمله این ویژگی های منحصر به فرد هستند. میانه را پهناورترین شهرستان استان آذربایجان شرقی می دانند . شهری که با کوه های بلند و راه های پر پیچ و خم جذاب، جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است.

جاذبه های گردشگری میانه

این شهر در میان کوه های اطراف خود قرار گرفته و این موقعیت جغرافیایی، طبیعت زیبایی در این منطقه ایجاد کرده است که هر گردشگری را به خود جذب می کند. میانه با قدمتی ۱۰ هزار ساله، از نظر جاذبه های طبیعی و اماکن تاریخی یک شهر کاملا غنی به شمار می رود که تعداد زیادی از آثار تاریخی و طبیعی در قلب آن جای گرفته اند.

میانه تنها راه ارتباطی منطقه آذربایجان به بدنه اصلی کشور است که به عنوان دروازه آذربایجان نیز شناخته می‌شود.

جاذبه های گردشگری میانه


 پل شهرچای

 پل شهرچای | میانه

پل شهرچای میانه در ۱۲ کیلومتری جنوب این شهر و بر روی رودخانه شهرچای قرار گرفته است. قدمت پل به دوره صفویه بر می گردد که در سالیان متوالی به طور مکرر بازسازی و تعمیر شده است.این پل به طول ۲۶۰ و عرض ۹.۷ متر دارای ۲۳ چشمه با طاقی جناغی بود که به علت ویران شدن دو چشمه بر اثر سیل، یک طاق مسطح بتونی ناموزون بجای آن احداث کرده اند. پل شهرچای میانه با آجر ساخته شده و فقط پایه های سنگ سفید به صورت مکعب تراش دار در ساخت آن بکار رفته اند.

شهر سوخته کاغذکنان

شهر سوخته کاغذکنان

شهرستان میانه نیز دارای شهر سوخته است ، هر چند تفاوت های اساسی با شهر سوخته استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران دارد. شهر سوخته کاغذکنان با ۸۰ هکتار وسعت در دو کیلومتری قسمت غربی شهر آقکند و در کنار جاده آقکند-شیرین بلاغ  واقع شده است.این بنای تاریخی یکی از اصلی ترین حاذبه های گردشگری میانه به شمار می رود . قدمت این شهر، به هزاره قبل از اسلام تا قرون میانه اسلامی می رسد. این منطقه از نظر فرهنگی و تمدنی بسیار غنی است و قطعات سفال های شکسته ، بخشی از این تاریخ و تمدن را آشکار می سازند.

با توجه به آثار ارزشمندی که در این منطقه وجود دارد حفظ و نگهداری آن یک ضرورت محسوب می شود. به نظر می رسد که این محوطه باستانی به طور جدی محافظت نمی شود و حفاری های غیرمجاز سوداگران، نابودی این آثار ارزشمند را تسریع می بخشند. احداث شهرک صنعتی در نزدیکی این محوطه نیز می تواند آثار تاریخی این منطقه را با آسیب روبرو کند.

کاروانسرای جمال آباد

کاروانسرای جمال آباد

کاروانسراها که در گذشته به عنوان استراحت گاه ایجاد می شدند ، نقش مهمی در ارتباطات تجاری و فرهنگی میان تمدن ها ایفا می کرند. این کاروانسراها از اتاق های پذیرایی و همچنین محل استراحت مسافران و تجاران برخوردار بودند . معمولا این بناهای مهم در مسیر شهرهای متمدن و راه های تجاری احداث می شدند. کاروانسرای جمال آباد از جمله این کاروانسراهاست که در این منطقه وجود داشته است.این بنای تاریخی که امروزه یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری میانه تلقی می شود ، در کنار روستای جمال‌آباد، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه قرار دارد که در سال ۱۰۶۵ هجری قمری بنا شده ‌است. این کاروانسرا در تاریخ ۷۳۳ هجری قمری بدست غیاث الدین محمد، وزیر سلطان ابوسعید، سلطان مغول ساخته شده ‌است.

این کاروانسرا که به طرز زیبا و با استحکام منحصر به فردی ساخته شده است ، دارای برج های هفتگانه بوده که متاسفانه اکنون به جز چند دیوار مخروبه اثری از بناهای اولیه آن باقی نمانده است.

مسجد سنگی ترک

مسجد سنگی ترک

مساجد یکی از جاذبه های گردشگری میانه را تشکیل می دهند. مسجد سنگی ترک یکی از آثار تاریخی استان آذربایجان شرقی است که در شهر ترک از توابع شهرستان میانه قرار گرفته است. این مسجد در ۲۹ کیلومتری شهر میانه قرار گرفته و تمام قسمت های آن از سنگ ساخته شده است.قدمت این بنا را به سده ششم و هشتم هجری نسبت می دهند. کتیبه ها و کنده کاری های مسجد سنگی ترک به خط نستعلیق مزین شده و ستون های این مسجد از سنگ های سرخ رنگ ساخته شده اند. مسجد سنگی ترک از ۱۰ بخش تشکیل شده که ساختمان آن از سنگ و شبستان های آن از آجر بنا تشکیل شده اند.

قیز قالاسی

قیز قالاسی

این قلعه در ۲ کیلومتری شمال پل دختر و ۱۸ کیلومتری جنوب میانه بر روی صخره ای بزرگ و قله های تیز قرار گرفته است.این بنا که قلعه دختر هم خوانده می شود با آجر و سنگ ساخته شده و بلندی دیوار (باروی قلعه) اطراف آن به ۴ متر می‌رسد. این قلعه دارای یک دروازه و یک راه خروجی به ارتفاع سه متر می‌باشد که راه خروجی آن بیشتر به راه فرار شباهت دارد و به تخته سنگ‌ها و پرتگاه‌های خطرناک منتهی می‌ شود.

قلعه دختر، ۱۶ یا ۲۴ برج دیده‌بانی مخروبه دارد که ۸ برج آن بر رودخانه قزل اوزن مشرف هستند. علاوه بر آن چاه‌های زیادی در قسمت‌های مختلف قلعه وجود داشته که در مواقع حساس از آب آنها استفاده می‌ شده‌ است. این قلعه در زمان حکومت شاه عباس صفوی محل تجمع و استراحت راهزنان و اشرار بوده که به دستوری وی تخریب شد.

قیز کورپوسی

قیز کورپوسی| میانه

این پل معروف در دامنه شرقی قافلانکوه و در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر میانه، بر روی رودخانه قزل اوزون ساخته شده و دارای سه دهانه بزرگ و محکم با پاینه‌های استوار آجری می باشد. پل دختر نام دیگر این پل است که بر روی آب برهای سنگی قرار گرفته ‌است. در داخل پایه‌ها، اتاقهای کوچکی با زیبایی و ظرافت بنا شده ‌است که کنجکاوی هر بیننده را بر می‌انگیزد. نوشته‌هایی به خط نسخ و نستعلیق و کوفی بر قسمت‌هایی از این پل وجود داشته است اما تاریخ تعمیر و نوسازی آن مشخص نیست.


شهر های بکر گردشگری در سرزمین آذربایجان :

جاهای دیدنی سلماس ؛ نخستین شهر شطرنجی ایران
مکان های گردشگری نقده ؛ شهری با قدمت ۸ هزار ساله
جاهای دیدنی شهر هریس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code