سردی کردن چیست و چگونه می‌توانیم آن را مهار کنیم؟

سردی کردن چیست ؟

سردی کردن چیست و برای درمان فوری سردی شدید چه اقداماتی می‌توانیم انجام دهیم؟ زمانی که چنین سوالاتی مطرح می‌شوند، قطعا افراد در پی مشاهده یک سری از علائم‌ها، به دنبال راهکارهایی برای درمان فوری سردی شدید می‌گردند. اینکه بتوانید به خودی خود، تشخیص درستی از علائم سردی کردن داشته باشید، به نظر می‌آید کاملا غیر منطقی باشد، چرا که علائمی که در پی سردی کردن، افراد مشاهده می‌کنند، ممکن است به دلایل مختلفی در بدن انسان رخ داده شوند.

اما اینطور هم نیست که بتوان گفت، تشخیص درست و پاسخ به این سوال که سردی کردن چیست و چه علائمی دارد بسیار سخت باشد، چرا که بسیاری از افراد پس از مصرف خوراکی هایی با مزاج سرد، شاهد علائمی همچون دلپیچه، دل درد و یا حتی حالت تهوع هستند که به کمک بروز این دسته از علائم‌ها می‌توان خوراکی‌های مزاج سرد را شناخت و با عدم مصرف آن‌ها، از سردی کردن جلوگیری کرد.

در ادامه مطلب، ایده آل مگ را همراهی کنید تا با جزئیات بیشتری، به سوال شما در خصوص سردی کردن پاسخ دهد.

سردی کردن چیست

مصرف کدام یک از خوراکی ها سردی کردن را به دنبال دارند؟

آنچه که باعث می‌شود تا افراد، سردی کردن را تجربه کنند و برای‌شان این سوال پیش بیاید که سردی کردن چیست ؟ مصرف خوراکی‌ها و میوه‌هایی با مزاج سرد است که افراد شناختی نسبت به مزاج آن‌ها و سازگاری‌ و یا عدم سازگاری‌شان با بدن خود ندارند، از این رو گاهی احساس می‌کنند دل دردها و دل پیچه‌هایی که موجب آزارشان می‌شود، به دلیل مصمومیت‌های غذایی است. در قدم اول پیشنهاد می‌کنیم، پیش از اینکه سردی کردن را تجربه کنید، اقدام به شناخت خوراکی‌هایی با  مزاج سرد و خشک و یا سرد و تر کنید.

لبنیات

از میان خوراکی‌های مزاج سرد، ابتدا به سراغ لبنیات‌ها می‌رویم که مزاجی سرد و خشک دارند.  اگر مزاج شما با لبنیاتی همچون ماست، شیر، دوغ، کشک، خامه و… سازگار نیست، مصرف آن‌ها را تا حد امکان کاهش دهید و یا سعی کنید در هنگام مصرف پنیر از گردو نیز  استفاده کنید و یا هنگام مصرف دوغ از نعناع و پونه، کاکوتی و… استفاده کنید. استفاده از موادهای مصلح به همراه خوراکی‌های مزاج سرد، به شما کمک می‌کند تا با خیالی آسوده‌تر به مصرف این دسته از مواد مصرفی، بپردازید. در ادامه تعدادی از مصلح‌های سازگار با لبنیات‌هایی که مزاج سرد دارند را برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد.

لبنیات

  • پنیر با گردو ( مصرف پنیر با آویشن و نعناع خشک نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد.)
  • خامه با عسل
  • سرشیر با عسل
  • شیر پاستوریزه با عسل
  • کشک با پونه کوهی، سیر و نعناع خشک
  • ماست و دوغ را نیز می‌توانید با پونه و نعناع خشک و یا حتی کاکوتی، سیر، زیتون و سیاه دانه مصرف کنید، تا از سردی کردن، پس از مصرف این دسته از لبنیات‌ها در امان بمانید.

طبع ریشه‌ها

در میان انواع ریشه‌ها که می‌توان به هویچ، سیر و موسیر و.. اشاره کرد، تقریبا همه آن‌ها طبعی گرم دارند و افراد در مصرف آن‌ها نیازی ندارند تا به مصلح‌ها روی بیاورند. اما تنها ریشه‌ای که طبعی سرد و تر دارد، سیب زمینی است که مصرف آن در میان همه اقشار جامعه بسیار بالا است، از این رو به افرادی که با مصرف آن سردی‌شان می‌کند، توصیه می‌کنیم که حتما از مصلح‌هایی همچون آویشن، دارچین و زنجبیل در هنگام، مصرف سیب زمینی، استفاده کنند، تا از بروز علائمی همچون دل درد و دل پیچه بر اثر سردی کردن جلوگیری نمایند.

سیب زمینی

مزاج صیفی‌جات و میوه‌ها

سردی کردن چیست ؟ برای پاسخ به این سوال و تمامی جوانب آن، پس از بررسی نوع مزاج لبنیات، به سراغ انواع میوه‌ها و صیفیجات با طبع و مزاج سرد می‌رویم. در مورد انواع توت‌ها گفته می‌شود که برخی از آن‌ها طبع‌شان سرد و برخی دیگر مزاجی گرم دارند که این گفته کاملا درست می‌باشد؛ از میان انواع توت‌ها، تمشک و شاه‌توت مزاجی سرد و خشک دارند و توت فرنگی مزاجی سرد و تر دارد که مصلح پیشنهادی و مناسب برای آن‌ها عسل می‌باشد، تا افراد به این واسطه پس از مصرف انواع توت‌ها، به متعادل کردن طبع‌شان کمک کرده باشند. اما نوعی دیگر از توت‌ها، توت سفید است که طبعی گرم و تر دارد و در کنار آن نیاز به مصرف مصلح‌ها نمی‌باشد.

علاوه بر انواع توت‌ها، در میان انواع خیارها، هم می‌توان مزاج سرد را پیدا کرد و هم مزاج گرم. خیار بوته‌ای جزو صیفی‌هایی است که طبعی سرد و خیار چنبر مزاجی گرم‌ و تر دارد، از این رو به افراد سرد مزاج توصیه می‌کنیم که به جای مصرف  استفاده خیار بوته‌ای، از خیار چنبر استفاده کنند و یا خیار بوته‌ای را با مویز و نمک و… صرف کنند تا دچار سردی نشوند. همچنین برای تعدیل مزاج سرد خیار بوته‌ای، یک راه‌حل ساده برای شما داریم، آن هم این است که خیار بوته‌ای را پوست بگیرید و سپس آن را مصرف کنید.

طبع گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی نیز دارای طبع و مزاج سردی است که برای استفاده از آن،‌ روغن زیتون و نمک کمک بسزایی می‌کنند تا طبع گوجه فرنگی متعادل و گرم شود. اگر از خیار و گوجه بیشتر برای آماده کردن سالاد شیرازی استفاده می‌کنید، می‌توانید با اضافه کردن زیره، روغن زیتون، نمک و پیاز، مزاج گوجه فرنگی و خیار را به تعادل برسانید.
علاوه بر خیار و گوجه فرنگی، کدو و هندوانه نیز، طبعی سرد و تر دارند که حتما باید به همراه آن‌ها مصلح‌هایی را مصرف کنید، تا بتوانید از سردی کردن جلوگیری کنید. تنها مصلح هندوانه که می‌توانیم به شما معرفی کنیم عسل است و برای کدو نیز مصلح‌های زیادی همچون زیره، آبغوره، نمک، روغن زیتون، نعناع و فلفل وجود دارند، که به کمک آن‌ها می‌توانید مزاج سرد کدو را به تعادل برسانید.

طبع گوجه فرنگی

نیاز است بدانید که تنها صیفیجاتی که در اینجا به شما معرفی کردیم، دارای طبع سرد هستند و دیگر صیفی‌ها را می‌توانید بدون نگرانی استفاده کنید.

میوه‌های پرطرفدار

متاسفانه در رابطه با انواع میوه‌های پر طرفدار، باید بگوییم  که اکثر آن‌ها طبعی سرد دارند و عدم مصرف این میوه‌ها، توسط علاقه‌مندانی که معمولا با مصرف آن‌ها، سردی‌شان می‌کند،  شاید تا حدودی امکان پذیر نباشد. میوه‌های با مزاج سرد و خشک، ذغال اخته، آلبالو، ازگیل و زالزالک هستند که در دسته‌بندی دیگر میوه‌هایی همچون: هلو، شلیل، زردآلو، شفتالو و… داریم که مزاج آن‌ها سرد و تر است، که تنها مصلحی که برای آن‌ها وجود دارد، عسل است و فقط مزاج هلو و شفتالو را می‌توان به واسطه مصرف مربای زنجبیل تعدیل کرد.

گوشت‌ها

شاید نتوان گفت که تمامی انواع گوشت‌ها طبعی گرم دارند، چرا که از میان انواع گوشت‌ها، گوشت ماهی، بز، قلوه و حتی سیرابی مزاجی سرد دارند، که موجب می‌شوند تا افراد سرد مزاج پس از مصرف این نوع از گوشت‌ها، دل درد را تجربه کنند. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که گوشت گوساله نیز طبعی سرد دارد، چرا که پس از مصرف آن دل درد گرفته‌اند، اما طبع گرم و تری که گوشت گوساله دارد نمی‌تواند موجب دل درد شده باشد و این دسته از افراد می‌توانند در غذاهایی که با گوشت گوساله تبخ می‌کنند از سماق، گشنیز و مرزه استفاده کنند.

برای درمان فوری سردی شدید پس از مصرف خوراکی‌هایی که مزاج سرد دارند، تنها راه چاره استفاده از مصلح‌ها متناسب با آن‌ها می‌باشد. همانند دیگر خوراکی‌ها، برای انواع گوشت‌هایی که مزاج سرد دارند، مصلح‌هایی وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

  • از مصلح‌های پیشنهادی برای به تعدیل رساندن مزاج گوشت ماهی، می‌توان انواع ادویه‌های گرم روغن کنجد، روغن بادام شیرین و زنجبیل و آویشن را نام برد.
  • زنجیل و دارچین، از مصلح‌هایی هستند که علاوه بر متعادل ساختن مزاج انواع خوراکی‌ها، می‌تواند به تعدیل مزاج سیرابی نیز کمک کند.
  • پس از مصرف گوشت بز نیز می‌توانید، با مصرف خرما، مزاج آن را به تعادل برسانید.
  • کباب کردن قلوه، راهی پیشنهادی برای تعدیل مزاج آن می‌باشد.

سردی کردن چیست

حرف آخر

اگر شما جزء از آن دسته افرادی هستید که هرگاه لب به مواد خوراکی با مزاج سرد می‌زنید دچار سردی می‌شوید، رعایت این نکات برای شما الزامی می‌باشد و برای رهایی از سردی کردن، باید آنها را رعایت کنید، همچنین اگر تاکنون نمی‌دانستید که سردی کردن چیست با مطالعه این مقاله به این موضوع و جزئیات دقیق آن، همچنین روش‌های مقابله با آن آگاه شدید و می‌توانید دکتر خانواده خود باشید تا هرکس دچار سردی شد،  آن‌را از این دردسر عذاب‌آور نجات دهید.

توجه داشته باشید، که میزان سردی کردن و حساسیت به برخی از میوه‌ها و خوراکی‌ها، در سنین مختلف متفاوت است و در واقع هر چقدر که سن افزایش پیدا کند، حساسیت بدن به خوراکی‌های با طبع سرد بیشتر می‌شود و طبیعتا باید مراقبت‌ها از سوی شما بیشتر باشد. توصیه می‌کنیم، برای هر خوراکی که طبعی سرد دارد و نمی‌توانید، از خوردن آن پرهیز کنید، پیش از مصرف، مصلح آن را تهیه کنید، تا با مصرف مصلح، بتوانید، از بروز علائم سردی کردن جلوگیری کنید.

امیدواریم، مطالعه این مقاله، تا حد قابل توجهی به شما در گرفتن پاسخ سوالتان که سردی کردن چیست و برای رفع سردی چی بخوریم ؟ کمک بسزایی کرده باشد. هر آنچه که در زمینه سلامت، تغذیه و حتی مسائل روانشناسی در ذهن شما می‌گذرد با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، اطلاعات دقیق و مورد نیاز را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code