با کلوت شهداد کرمان بیشتر آشنا شوید!

سفر ما به مناطق کویری همچنان ادامه دارد و این بار قرار است از کلوت شهداد کرمان برای شما صحبت کنیم. قطعا اگر می‌خواهید بر بار علمی خود اضافه کنید و یا به سافاری و یا کویرنوردی بپردازید، سفر به کلوت شهداد کرمان می‌تواند در این خصوص شما را به خواسته‌هایتان برساند.

قطعا دستیابی به آرامش خواسته‌ای مشترک برای همه‌ی افراد است و گاهی اوقات به دست آوردن این آرامش بسیار سخت می‌شود و گاهی اوقات نیز تنها با یک جستجوی ساده می‌توان راه‌حلی را یافت که در کسب این آرامش کمک بسیاری به انسان میکند. شاید جالب باشد اگر که بدانید در منطقه کلوت شهداد شهر کرمان آرامش و سکوتی نهفته است، که تنها با قرار گرفتن در این منطقه می‌توان میزان این آرامش را لمس کرد و با کنار هم قرار دادن کلمات چندان نمی‌توان این مسئله را توصیف کرد.

جهت آشنایی بیشتر با این منطقه در ادامه مطلب ایده آل مگ را همراهی کنید.

کلوت شهداد کرمان

در ایران می‌توان به جاذبه‌های طبیعی و منحصر به فرد زیادی دست پیدا کرد و در فصول مختلف از آن‌ها بازدید به عمل آورد، اما حقیقت این است که به نوعی فقط می‌توان کلوت شهداد کرمان را منحصر به فرد نامید و تا از آن بازدید نکنید نخواهید دانست که مقصود ما از چنین تعریفی چیست.

کلوت شهداد کرمان

منطقه یوتا ایالات متحده تنها منطقه‌ای است، که می‌توان جاذبه‌ای شبیه کلوت شهداد کرمان را در آن به چشم دید، به همین خاطر از دلایل منحصر به فرد بودن این جاذبه به نوعی تک بودن آن در کل دنیا است. البته این تنها کل ماجرا نیست و وقتی که به این منطقه سفر کنید خواهید دید که چطور گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه هجوم آورده‌اند تا به تماشای چشم ‌انداز ماورایی و هم آلود این کلوت‌ها  بنشینند.

به تماشا نشستن چشم انداز زیبای کلوت‌ها در این منطقه تنها لذتی نیست که شما از آن بهره ببرید، چرا که در این منطقه گردشگران از تفریحات بی‌نظیری همچون کویر نوردی، سافاری، کمپ‌های کویری و… نیز بهره می‌برند و تجربه‌ای متفاوت را کسب می‌کنند. توصیه می‌کنیم که جهت پرداختن به این دسته از تفریحات، حتما در فصل پاییز راهی این منطقه شوید.

اما مهم‌ترین موضوعی که می‌توان در این بخش به آن اشاره کرد، علت اصلی شناخته شدن کلوت شهداد شهر کرمان به تمامی جهانیان است. در کل دنیا مناطقی وجود دارند که به عنوان گرم‌ترین نقاط زمین شناخته شده‌اند و جالب است بدانید که این منطقه در راس همه آن‌ها قرار دارد و به همراه بخشی از دشت لوت در پرونده میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

چمخاله کجاست؟

کلوت چیست؟

شاید نیاز باشد که پیش از آشنایی کامل با کلوت شهداد کرمان ، با مفهوم و معنای کلوت آشنا شوید، تا درک درست‌تری از این منطقه زیبا و نحوه شکل‌گیری کلوت‌های آن داشته باشید.

کلوت‌های شهداد

کلوت را به برآمدگی‌هایی می‌گویند که در راس آن‌ها یک صافی قرار دارد و به طور کلی در بین یک شیار U شکل تشکیل شده‌اند. اما در طرف دیگر این کلوت‌ها، سطح‌هایی پر شیب به چشم دیده می‌شود که در طرف رو به باد قرار گرفته‌اند. فرضیاتی در مورد نحوه شکل‌گیری این اشکال و نام انتخاب شده برای آن‌ها وجود دارد، که به طور دقیق نمی‌توان گفت که کدام فرضیه درست می‌باشد.

اما جالب است بدانید که اگر واژه کل و لوت را به دو بخش تقسیم کنید شاید شما هم با نظر برخی‌ها هم عقیده شوید و نظر شما هم همین باشد، که  نام کل به معنای آبادی و لوت هم از دشت لوت گرفته شده باشد، تا در نهایت نام این برآمدگی‌ها کلوت قرار داده شده باشد.

لازم به ذکر است که بدانید، شهداد یکی از مناطق پر بازدید دشت لوت است و در دشت بزرگ لوت، علاوه بر کلوت‌ها، می‌توان زیبایی‌های منحصر به فرد زیاد دیگری را یافت و از تماشای چشم‌اندازهای زیبای آن‌ها لذت برد.

نحوه شکل‌گیری کلوت‌های شهداد کرمان

به طور مشترک تشکیل کلوت‌ها در هر کجای جهان می‌تواند به وسیله آب و باد صورت بگیرد و کلوت‌های شهداد کرمان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. وسعت کلوت شهداد کرمان ۱۱ هزار کیلومتر مربع است و فرسایش آب و باد موجب شده‌اند در ۲۰ هزار سال پیش این کلوت‌ها به وجود بیایند.

عرض این کلوت‌ها ۷۰ و طول‌شان ۱۴۵ کیلومتر است و به اعتقاد زمین‌شناسان، این منطقه یکی از قطب‌های گرمایی زمین است، پس اینطور می‌توان دریافت که علت هجوم گردشگران اروپایی و دیگر گردشگران خارجی به این منطقه، فقط چشم انداز زیبای آن نیست، بلکه ارزشمند بودن این منطقه در درون آن نهفته است، که خوشبختانه در کل جهان آوازه‌ی خاص بودن این اثر طبیعی پیچیده است. یکی از جالب‌ترین موضوعاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، بارش باران و وزیدن بادهای ۱۲۰ روزه از سمت سیستان در این منطقه است، که هر بار فرسایش کلوت‌ها را تجدید می‌کنند و چهره‌ای تازه و زیبا به آن‌ها می‌بخشند.

آیا تا به حال چیزی در مورد رودهای شور شنیده‌اید؟ رودهای شور، رودهایی هستند که در اعماق خشک‌ترین مناطق جریان دارند و در ایران و کویر لوت تنها یک رود شور دایمی را می‌توان به چشم دید، که موجب مرطوب ماندن دیواره کلوت‌های شهداد و حفظ ظاهر ارزشمند و  زیبای آن‌ها می‌شود.

کلوت‌های شهداد

آشنایی با آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری استان کرمان

مسیر دسترسی

جاده کرمان- بم مسیری است که شما باید برای رسیدن به کلوت شهداد کرمان در پیش بگیرید. از طریق این جاده شما به شهرستان نهبندان می‌رسید و سپس در همین مسیر مذکوره تابلویی شما را به سمت منطقه اصلی کلوت‌های شهداد کرمان هدایت می‌کند.

از لحاظ هموار بودن تمامی مسیر تا رسیدن به این منطقه بهتر است بدانید که به دلیل دوبانده بودن مسیر تا جاده سیرچ، امنیت کامل برقرار است، اما از این مسیر به بعد شما باید در یک جاده کوهستانی و یک بانده رانندگی کنید تا در نهایت وارد منطقه شهداد شوید و چشم‌تان به کلوت‌های زیبای این منطقه خیره شود.

کلوت شهداد کرمان

مجوز ورود

مطمئنا اکثر گردشگران به این موضوع واقف هستند، که پیش از بازدید از برخی از مناطق طبیعی و گردشگری حتما باید مجوز ورود دریافت کنند، تا بتوانند به بازدید و گردشگری در منطقه مورد نظرشان بپردازند، حال اگر بازدید از مناطق کویری مدنظر ما و شما باشد، شرایط بسیار متفاوت‌تر خواهد بود، چرا که از لحاظ امنیتی ممکن است گردشگران دچار مشکلاتی شوند، که در صورت در دست داشتن مجوز تا حدودی می‌توان مشخص کرد، که چه کسانی صلاحیت بازدید از مناطق ممنوعه را دارند.

در بازدید از کلوت شهداد کرمان سه نوع مجوز با توجه به تقسیم بندی منطقه، به منطقه سبز، منطقه نارنجی و منطقه قرمز، صادر می‌شود، که با در دست داشتن هر یک از این مجوزها شما مجاز خواهید بود که از مناطق مشخص شده بازدید کنید. در واقع اگر مجوزی نداشته باشید، حق بازدید از شما سلب خواهد شد.

بازدید از منطقه سبز مناسب کسانی است که قصد کویر نوردی حرفه‌ای را ندارند و فقط به یک بازدید کلی بسنده می‌کنند، اما اگر خواستار کویرنوردی حرفه‌ای هستید مجوز منطقه سبز نمی‌تواند شما را به خواسته‌تان برساند، به همین خاطر باید هماهنگی‌های لازم را با دستگاه‌های مربوط انجام دهید تا اجازه ورود به مناطق ممنوعه (منطقه نارنجی  و قرمز) به شما داده شود. ورود به این دو منطقه که پس از منطقه سبز قرار دارند، بدون همراه داشتن یک راهنمای باتجربه، سخت و دردسر ساز خواهد شد، چرا که سختی مسیر ممکن است باعث گم شدن شما و یا حتی گیر کردن در بیابان برای مدتی طولانی شود، که در مواردی ممکن است سفر شما به یک سفر بازگشت ناپذیر تبدیل شود.

کویر شهداد

پس توصیه می‌کنیم که برای بازدید از این منطقه حتما با تورهای گردشگری همراه شوید تا شیرینی این سفر لذت بخش را به خودتان و عزیزان‌تان تلخ نکنید.

بهترین زمان بازدید از کلوت‌ شهداد کرمان

از مهم‌ترین مواردی که در سفر به هر شهر و دیاری و بازدید از هر جاذبه‌ای باید به آن توجه کرد، بهترین فصل و زمان بازدید از مناطق موردنظر است. برای بازدید از کلوت شهداد کرمان نیز شما باید از پیش، از بهترین زمان بازدید از این منطقه مطلع شوید، تا در سفر با سختی روبرو نشوید.

قطعا مساعد بودن شرایط آب و هوایی در سفر به مناطق کویری مدنظر است، که در سفر به منطقه شهداد کرمان، پاییز مناسب‌ترین فصلی است، که می‌تواند شما را در داشتن یک سفر عالی همراهی کند. البته فصل بهار هم تا حدودی شرایط مساعدی را برای بازدید از کلوت‌های شهداد فراهم می‌آورد.

لوازم مورد نیاز برای سفر به کویر شهداد

با توجه به اینکه در مناطق کویری نمی‌توان به هیچ‌گونه امکاناتی دسترسی پیدا کرد، نیاز است تا پیش از سفر لیستی از ضروری‌ترین لوازم مورد نیاز برای سفر به کلوت شهداد کرمان تهیه کنید، که در این بخش ضروری‌ترین این لوازم ذکر شده‌اند و شما می‌توانید با توجه به تجربیات خودتان اقلامی را به این لوازم اضافه کنید و سپس آن‌ها را تهیه کنید.

کلوت شهداد کرمان

 • لوازم خواب و استراحت: پتو، کیسه خواب، زیر انداز، چادر مسافرتی مناسب کویر و…
 • اقلام خوراکی: آب آشامیدنی، میان وعده‌ها، وعده‌های غذایی سبک و مناسب (مثل کنسروها و…).
 • وسایل بهداشتی: خمیر، مسواک، محلول بوگیر و…
 • کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی
 • لباس‌های مناسب: مثل لباس‌های نخی و خنک، کلاه آفتابگیر، لباس گرم، لباس اضافه، کفش اضافه، دمپایی و صندل و…
 • به همراه داشتن یک کلمن برای تازه نگه داشتن مواد غذایی، میوه‌ها و…
 • جعبه کمک‌های اولیه و داروهای عمومی، قطره چشم
 • پاور بانک
 • کیسه زباله و کوله پشتی
 • سربندهای مخصوص کویرنوردی
 • ظرف‌های نگه داری سوخت
 • حوله و دستمال
 • در صورت تمایل دوربین با کیفیت
 • نوار چسب
 • شلوارک مخصوص پیاده‌روی در کویر
 • حشره کش
 • اپلیکیشن‌های قدرتمند و مخصوص موقعیت یابی

هر کدام از لوازم ذکر شده باید در لیست لوازم ضروری قرار داده شوند و پیش از حرکت به سمت کلوت شهداد کرمان آن‌ها را تهیه کنید، البته این‌ها تمامی لوازمی نیستند که شما باید به همراه خودتان ببرید و باید براساس نیاز لوازم دیگری را در کنار آن‌ها تهیه کنید و در کوله خود قرار دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code