کویر کاراکال کجاست

بازدید از جاذبه‌های طبیعی در سرتاسر دنیا با کسب تجربه‌هایی ارزشمند برای گردشگران به همراه است، که انتخاب خاص‌ترین جاذبه‌ها می‌تواند علاوه بر کسب تجربه‌های متفاوت‌تر، لذت زیادی را هم نصیب گردشگران کند. قطعا پس از بارها جستجو شما نیز همانند ما در خواهید یافت که کویرها منحصر به فردترین جاذبه‌های طبیعی هستند که بازدید از آن‌ها با حساسیت‌ها و در عین حال احوالات خوبی همراه است. با ما باشید تا از زیباترین کویر ایران ( کویر کاراکال ) برای شما صحبت کنیم.

برخی از افراد معتقد هستند کویرها مناطق محروم از امکاناتی هستند که قابلیت جذب گردشگر را ندارند، اما این تصور غلط اینگونه نقض می‌شود که سالانه تورهای گردشگری زیادی در سفر به مناطق کویری فعال هستند و این امکان را برای دوستداران کویر فراهم می‌آورند تا در امنیت کامل از چشم‌اندازهای زیبای کویرها دیدن کنند.

در این سفر قصد داریم شما را به شهر زیبای یزد ببریم، تا هر چه بیشتر با کویر کاراکال آن آشنا شوید. کویر صادق آباد و یا همان کاراکال جزء معدود کویرهایی است، که توانسته است شهرت بسیار زیادی در بین گردشگران پیدا کند و نکته جالب توجه این است که درصد زیادی از این شهرت به خاطر وجود گربه سانانی به نام کاراکال در این منطقه است، که توانسته‌اند دلیلی بر جذب هر چه بیشتر گردشگران در این منطقه شوند.

کویر کاراکال

کویر کاراکال کجاست؟

کویر کاراکال از زیباترین کویرهای ایران و شهر یزد است که در نزدیکی روستایی به نام صادق آباد قرار گرفته است و برخی از گردشگران آن را با نام کویر صادق آباد می‌شناسند و برخی دیگر با نام کاراکال. کویرها به خودی خود دارای فضاهایی آرامش بخش با چشم‌اندازهایی بسیار زیبا هستند، که هر گردشگری را محو تماشای خود و غرق در لذت می‌کنند.

از جمله ویژگی‌های ارزشمند کویر کاراکال ، دسترسی راحت و آسوده به آن است؛ مسیر دسترسی به این کویر یک جاده کاملا آسفالته است که گردشگران را تا مقصد هدایت می‌کند و شاید بتوان گفت که دسترسی به اکثر مناطق کویری با سختی‌هایی همراه است، که در خصوص کویر کاراکال این سختی به صفر درصد رسیده است.

در بررسی‌های صورت گرفته بر روی پوشش گیاهی کویر کاراکال ، مشخص شده است که چندان پوشش گیاهی قدرتمندی ندارد و به ندرت می‌توان در خود کویر و نمک‌زارهای حاشیه‌های آن بوته های نسیو، درختچه‌های گز و… را دید.

اما در خصوص تفریحات این منطقه باید گفت که هر گردشگری می‌تواند برای ساعاتی از تفریحاتی همچون موتور سواری، پیاده روی در نخلستان‌ها، سافاری، غلت خوردن روی شن‌های روان، شتر سواری و تفریحات متعدد دیگری در این منطقه بهره ببرد و تجربه‌های متفاوتی از گردشگری در کویر بدست آورد.

کویر را معمولا بسیاری از افراد به خاطر شب‌ های زیبا با آسمان پر ستاره‌اش می‌پسندند، که اقامتگاه سنتی در کویر کاراکال این امکان را برای گردشگران فراهم آورده است، تا افرادی که تمایل به ماندن در کویر را دارند و می‌خواهند شب را غرق در آسمان پر ستاره کویر شوند، بمانند و تفریحی هیجان‌انگیز و لذت بخش را تجربه کنند.

به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم اگر که خواستار تجربه‌ی سفری آرامش بخش هستید، از میان تمامی کویرها، کویر کاراکال را برگزینید تا معنای سکوت و آرامش واقعی را به خوبی دریابید.

کویر کارا کال

معرفی جاذبه های گردشگری استان یزد

آشنایی با گربه سیاه گوش کاراکال

همانطور که از پیش راجع به آن صحبت کردیم، دریافتیم که کویر کاراکال از گذشته تا کنون محل سکونتی امن برای گربه سانانی به نام کاراکال بوده است و علت اصلی نامگذاری این کویر به کاراکال وجود این گربه باهوش در این منطقه بوده است. در واقع در گذشته ایرانی‌ها به کمک هوش و ذکاوت کاراکال‌ها شکارهای موفقی را انجام می‌دادند.

جالب است بدانید که نام این گربه یک نام فارسی باستانی است و به جزء ایران تنها گونه‌هایی از این گربه سان را می‌توان در آفریقا یافت. گربه منگوله گوش و یا سیاه گوش نام‌های دیگری هستند که در ایران به کاراکال‌ها اختصاص داده شده‌اند و جالب‌تر این است که بدانید این گربه‌سانان کوچک، بسیار سریع هستند و در عین حال سنگین‌ترین گربه‌سانان نیز هستند.

براساس بررسی‌های صورت گرفته، مشخص شده است که ژنتیک کاراکال این را نشان می‌دهد که یوز گربه و گربه طلایی آفریقایی ژنتیکی شبیه به کاراکال دارند و از نزدیک‌ترین خویشاوندان این گربه‌سان شناخته شده‌اند.

و اما آنچه که باعث شده است تا نام این کویر، کاراکال قرار داده شود، قدمت بالای حضور این گربه‌سان در ایران و در این منطقه بوده است.

گربه سیاه گوش

مسیر دسترسی

همانطور که می‌دانید این کویر در یزد قرار دارد، پس در وهله اول باید راهی شهر زیبای یزد شوید، سپس مقصد دوم خود را شهر بافق قرار دهید تا اینکه به یک جاده کویری در ۱۰۰ کیلومتری این شهر برسید، حال که به این جاده رسیدید باید آن را طی کنید تا به بلوار شهر بافق برسید. از بلوار این شهر شما فقط ۱۵ کیلومتر مسیر را خواهید داشت تا به روستای صادق آباد برسید، تا در نهایت کویر کاراکال در پیش روی شما قرار بگیرد، اما فراموش نکنید که سمت چپ بلوار شهر بافق شما را به مسیر اصلی هدایت می‌کند.

کویر کاراکال جزء آن دسته از جاذبه‌های طبیعی است که در مسیر هم شما را با شگفتی‌ها و زیبایی‌هایی روبرو می‌کند. در مسیر شما می‌توانید توقف‌هایی داشته باشید تا از درختان انار و پسته در کنار نخلستان‌های بزرگ دیدن کنید و همینطور ازقلعه باستانی و قدیمی  بازسازی شده در این مسیر بازدید به عمل آورید.

قلعه باقرآباد

نکات مهم و ضروری برای کویر گردی

سفر به مناطق کویری با حساسیت‌هایی همراه است که گردشگران باید از نکاتی در خصوص کویر گردی پیش از سفر به مناطق کویری آگاه شوند، چرا که گاها پیش آمده است که بی احتیاطی و بی توجهی به برخی از نکات توسط گردشگران، برای آن‌ها دردسرهایی به همراه داشته است و گاها این بی توجهی‌ها،  برخی از گردشگران را به کام مرگ کشیده است.

  • به عنوان نکته اول توصیه می‌کنیم که برای بازدید از مناطق کویری به تنهایی سفر نکنید و حتما در یکی از تورهای گردشگری به این مناطق ثبت نام کنید تا در فرصت مناسب و شرایط امن از این مناطق زیبا بازدید کنید.
  • پیش از سفر مشخص کنید که چند روز می‌خواهید در کویر بمانید؛ اگر می‌خواهید بیش از یک روز بمانید که مسلما به وسایل و امکانات بیشتری نیاز دارید پس باید به این نکته توجه کنید که وسایل خود را به طوری در کوله خود قرار دهید که فضای زیادی را اشغال نکنند، چرا که زیاد شدن حجم وسایل مورد نیاز شما، حمل آن‌ها را در سفری که قرار است پیاده‌روی زیادی به همراه داشته باشد، برای شما دشوار خواهد بود.
  • همراه داشتن بطری‌های آب به میزان لازم، از ضروریات سفر به مناطق کویری می‌باشد.
  • یک شال گردن به همراه داشته باشید تا در هنگام رخداد طوفان شن جلوی دهن خود را بپوشانید.
  • آرام راه رفتن در طبیعت‌گردی و کویر گردی نکته‌ای قابل توجه و حائز اهمیت است.

کویر کارا کال

به طور کلی سعی کنید کاملا مجهز به مناطق کویری سفر کنید و در صورت سفر انفرادی به این مناطق، اطرافیان خود را از سفر خود مطلع کنید تا در صورت تاخیر شما در بازگشت، کمک‌رسانی از جانب آن‌ها صورت بپذیرد.

آشنایی با جاهای دیدنی لشت نشا

جاذبه‌های گردشگری کویر کاراکال

کویر کاراکال با جاذبه‌های گردشگری بسیاری که دارد، هیجانات و شور و لذت فراوانی را نصیب بازدید کنندگان خود می‌کند. در این بخش می‌توانید با تعدادی از این جاذبه‌ها آشنا شوید.

کویر کاراکال

خانه‌ی وحشی بافقی

از جمله اثار ملی ایران که متعلق به قرن دهم می‌باشد، خانه وحشی بافقی با یک معماری بسیار زیبا و منحصر به فرد است. این جاذبه بسیار زیبا در مسیر کویر کاراکال قرار دارد و حتی درصدی از گردشگران به قصد بازدید از این جاذبه شگفت‌انگیز راهی کویر کاراکال می‌شوند.

تماشای نخلستان‌ها و شب‌های پر ستاره کویری

در دل کویر می‌توان تفریحات متفاوتی را تجربه کرد به همین خاطر است که این مناطق خاص‌تر به نظر می‌رسند. در کویر کاراکال می‌توانید به تماشای نخلستان‌های زیبا بنشینید و همینظور از تماشای حیوانات کویری و پرندگان در این منطقه نیز لذت ببرید.

تپه‌های شنی در این مناطق نیز دارای چشم‌اندازی بسیار زیبا هستند، اما چیزی که در اینجا به عنوان جذاب‌ترین علت سفر به کویر می‌توان از آن نام برد، تماشای شب‌های پر ستاره کویری است. کویر کاراکال به نظر تنها کویری است که این امکان را دارد تا شما را در یک شب زیبا مهمان و لذت نوشیدن یک چای ذغالی در زیر سقف آسمانی پر ستاره به شما هدیه کند.

مجموعه رفاهی شهید برزگری

در کویر کاراکال، مجموعه رفاهی شهید برزگری با اتاق‌ها و سوئیت‌هایی مناسب برای اقامت یک روزه تا چند روزه به همراه امکانات رفاهی دیگری تاسیس شده است و در کنار اقامت در این مجموعه، گردشگران می‌توانند از دیگر امکانات آن همچون: پارکینگ، حمام، سرویس بهداشتی، رصد آسمان، والیبال ساحلی، تورهای ریگ نوردی و… بهره‌مند شوند.

سخن آخر

کویر کاراکال از زیباترین و منحصر به فردترین کویرها در ایران است، که در طول این مطلب هر آنچه که نیاز بود تا شما بیشتر آن را بشناسید، شرح داده شد. اگر علاقه‌مند به کویر گردی هستید، ما پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از کویر کاراکال را حتما در برنامه‌های خود قرار دهید، چرا که این منطقه با امکانات و جاذبه‌های بسیاری که دارد، می‌تواند شما را بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید، شگفت‌زده کند.

کویر کاراکال

از اینکه تا پایان این مطلب همراه ایده آل مگ بودید، نهایت  تشکر را داریم و از شما عزیزان همیشه همراه خواهشمندیم که نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما و دیگر دوستان ایده آل مگی در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code