کویر مصر کجاست

بخشی از زیبایی‌های جهان هستی را کویرها به خودشان اختصاص داده‌اند و سالانه گردشگران زیادی مناطق کویری را مقصدی برای گردشگری قرار می‌دهند. در ایران به کویرهای زیادی می‌توان دسترسی پیدا کرد که هر کدامشان ویژگی‌های بخصوصی دارند، اما امروز می‌خواهیم از کویری صحبت کنیم که شاید با شنیدن نام آن شما نیز همانند بسیاری از افراد تصور کنید که این کویر با این نام نمی‌تواند در ایران قرار داشته باشد، اما با سفر به استان اصفهان و جستجویی در بین مناطق و جاذبه‌های کویری آن، به جاذبه‌ای گردشگری به نام کویر مصر برخورد خواهید کرد که در وهله اول نام آن شما را متعجب خواهد کرد و سپس چشم‌اندازهای زیبای آن.

ایده آل مگ را همراهی کنید تا این جاذبه خارق‌العاده را بیشتر بشناسید.

کویر مصر کجاست ؟

کویر مصر در روستای مصر استان اصفهان قرار دارد و سالانه میزبان گردشگران زیادی از نقاط مختلف ایران و حتی جهان است. مسیر دسترسی به این کویر زیبا را که در پیش بگیرید به دلیل نام آشنا بودن آن می‌توانید با پرس و جو از مردم محلی، مسیر را به آسودگی تا رسیدن به کویر مصر بپیمایید.

کویر مصر

وارد استان اصفهان که شدید باید از مسیری حرکت خود را ادامه دهید که شما را به شهرستان خور و بیابانک برساند، چرا که این کویر در نزدیکی این شهرستان قرار دارد و به طور کلی و دقیق‌تر زمانی که به ۳۰ کیلومتری خور و ۵۰ کیلومتری شهرستان خندق رسیدید، مسیر کمی را باید بپیمایید تا در نهایت به روستای مصر و کویر مصر برسید.

معمولا پیشنهاد اکثر کویرگردان باتجربه این است که اصلا به تنهایی به مناطق کویری سفر نکنید، چرا که ممکن است شخص گردشگر در مدت زمان کمی مسیر اصلی کویر گم کند و خطراتی جان او را به خطر بیندازد. به همین منظور سالانه تورهای گردشگری زیادی از اصفهان و دیگر شهرهای ایران، این امکان را فراهم می‌آورند تا علاقه‌مندان به سفرهای کویری در شرایطی امن سفری پر خاطره و پر از لذت به این منطقه داشته باشند.

علت خاص بودن کویر مصر و نامگذاری آن به مصر چیست؟

قطعا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در بررسی و آشنایی با کویر مصر با آن برخورد می‌کنیم نام این کویر است. در واقع برای بیان علت نام گذاری این کویر به مصر، می‌توان داستان‌هایی که از پیش وجود دارند را شرح داد، اما اینکه کدام یک از آن‌ها نزدیک به واقعیت هستند قابل تشخیص نیست.

به طور مثال یکی از داستان‌های موجود در این باره این است که چوپانی به نام یوسف باعث شکل‌گیری و اهمیت پیدا کردن کویر و روستای مصر شده است، که قطعا در بررسی بیشتر تاریخچه روستای مصر، رمز و رازهایی کشف خواهد شد که شنیدن‌شان قطعا همه را متعجب خواهد کرد.

مصر

برای مطالعه: بهترین مقاصد گردشگری در زمستان

بهترین زمان سفر به کویر مصر

معمولا اکثر مناطق کویری ایران در فصل تابستان و زمستان اصلا مناطق قابل تحملی از لحاظ گرما و سرما نیستند و این موضوع در خصوص کویر مصر نیز صدق می‌کند، چرا که در فصل تابستان هوای این منطقه بسیار گرم است و در فصل زمستان نیز هوای خشک و سرد آن برای هیچ گردشگری خوشایند نیست.

به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که سفر به کویر مصر را به اوایل پاییز و یا فصل بهار موکول کنید.

کویر مصر

لوازم مورد نیاز برای سفر به کویر مصر

سفر به کویر مصر با سفر به دیگر مناطق کویری ایران، کاملا متفاوت است، چرا که در این منطقه امکان دسترسی به برخی از امکانات وجود دارد، اما به طور کلی در سفر به مناطق کویری نیاز است تا در ساعاتی که در کویر به گشت و گذار می‌پردازید، لوازمی ضروری به همراه خود داشته باشید.

کلاه سایه‌بان، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، بطری آب، لباس‌های مناسب، داروهای عمومی و… از جمله لوازمی هستند که در سفر به کویر مصر باید به همراه خود داشته باشید. البته به این نکته توجه داشته باشید که لوازمی که برای کویرگردی باید به همراه خود داشته باشید بیشتر از مواردی هستند که ذکر کردیم، اما به این دلیل که در روستای مصر امکانات مختلفی ارائه می‌شود، بهتر است سبک و در عین حال مجهز به این منطقه سفر کنید.

اقامت در کویر مصر

کم‌تر منطقه کویری را در ایران خواهید دید که چندین اقامتگاه بومگردی داشته باشد و نگرانی گردشگران را در خصوص نحوه اقامت‌شان پس از کویرگردی رفع کرده باشد. کویر مصر یکی از بخصوص‌ترین کویرها در ایران است که با دارا بودن چندین اقامتگاه بومگردی میزبان گردشگرانی است که می‌خواهند خستگی کویرگردی را از تن خود بیرون کنند تا روز بعد نیز بتوانند از چشم‌اندازهای زیبای کویری دیدن کنند.

زیبایی‌ها و چشم‌اندازهای کویر و روستای مصر آنقدر منحصر به فرد هستند که شما به یک سفر یک روزه قانع و راضی نخواهید شد، به همین خاطر حتما به دنبال محلی برای اقامت در این کویر خواهید گشت. اگر ظرفیت اقامتگاه‌های بومگردی روستای مصر تکمیل شده بود، جای هیچ نگرانی نیست، چرا که در روستاهای اطراف کویر مصر که روستاهای فرحزاد و مهرجان هستند، چندین اقامتگاه بومگردی و هتل سنتی تاسیس شده است و شما با طی کردن مسیری کوتاه می‌توانید خود را به این اقامتگاه‌ها برسانید.

روستای مصر

روستای مصر

روستای زیبای مصر با خانه‌هایی کاه گلی و درها و پنجره‌هایی چوبی در دل کویر مصر قرار دارد و وجود همین روستا در این دشت کویری موجب شده است تا گردشگران علاقه‌ی زیادی به گردشگری در این منطقه نشان دهند، چرا که خرید مواد غذایی و خوراکی، آب آشامیدنی و.. از مغازه‌های بزرگ و کوچک این روستا امکان پذیر است و همینطور می‌توانید پیش از حرکت به سمت کویر مصر، گوشی موبایل خود را در این روستا شارژ کنید.

جمعیت این روستا طبق آخرین آمار موجود، ۱۲۰ نفر بوده است، که هر کدام از ساکنان این روستا می‌توانند به عنوان یک راهنمای گردشگری به شما کمک کنند تا مسیرها را بهتر بشناسید.

معرفی جاذبه های گردشگری استان یزد

جاذبه‌های کویر مصر

در کویر مصر شما با یک دشت کویری خالی از هر گونه سکنه‌ای روبرو نیستید، بلکه علاوه بر هم صحبتی با مردم خونگرمی که در روستای مصر زندگی می‌کنند و تماشای خانه‌های بسیار زیبای آن‌ها با معماری جالبی که دارند، می‌توانید از جاذبه‌هایی دیدن کنید که در نظرها بسیار جالب و شگفت‌انگیز هستند. در این بخش از مقاله تعدادی از این جاذبه‌ها به شما معرفی خواهند شد، که پیشنهاد می‌کنیم، حتما پیش از کویرگردی در این منطقه دوربین عکاسی و گوشی موبایل خود را شارژ کنید تا در مسیر، مناظر و مناطق زیبایی که میبینید را با دوربین خود شکار کنید.

کویر مصر

تپه‌های شن روان

تپه‌های شن روان از جمله دیدنی‌های منطقه کویری مصر هستند. راه رفتن بر روی این تپه‌های شنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم، چرا که با این کار، لذتی وصف نشدنی و آرامشی لذت بخش نصیب شما خواهد شد.

دریاچه نمک خور

در ایران دریاچه‌های نمک فصلی زیادی در مناطق مختلفی واقع شده‌اند که بزرگ‌ترین آن‌ها را می‌توان در کویر مصر جستجو کرد. دریاچه نمک خور از جاذبه‌های بسیار دیدنی این کویر است، که خالی از لطف نیست که در سفرتان حتما از آن بازدید کنید.

دریاچه نمک خور

قلعه و بافت قدیمی بیاضیه

این قلعه تاریخی در ۵۰ کیلومتری از جنوب شرقی شهرستان خور قرار دارد و شما باید از روستای مصر فاصله بگیرید تا بتوانید خود را به روستای بیاضیه برسانید و علاوه بر قلعه بیاضیه از نخلستان‌ها و دیگر اماکن تاریخی آن دیدن کنید.

بیاضیه

سخن پایانی

کویر مصر خوشبختانه تا کنون توانسته است با ویژگی‌های منحصر به فرد و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی که دارد، جذب گردشگر بالایی داشته باشد، اما مهم‌ترین موضوع و مسئله‌ای که در خصوص ارزشمندترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به آن اشاره کرد، بی توجهی برخی از گردشگران به ارزشمند بودن این آثار است.

از شما عزیزان خواهشمندیم که در سفر به کویر مصر و یا هر منظقه گردشگری دیگری، به همراه خود یک کیسه زباله داشته باشید تا به جای پراکنده کردن زباله‌ها و آلوده کردن محیط، ارزش و زیبایی چنین مناطقی را حفظ کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code