دریاچه ارواح کجاست

دریاچه ارواح کجاست؟ در خصوص پاسخ به این سوال، ایده آل مگ تصمیم دارد تا همه چیز در مورد دریاچه ارواح را بررسی کند و در اختیار شما عزیزان همیشه همراه قرار دهد. پیش از اینکه بخواهید بدانید دریاچه ارواح کجاست ؟ قطعا نام این دریاچه شما را متعجب کرده است و می‌خواهید علت نامگذاری این دریاچه را بدانید.

شاید با شنیدن نام این دریاچه تصور کرده باشید، که ظاهری ترسناک و رعب آور دارد، اما این تصور کاملا اشتباه است و شما در سفر به خطه سرسبز و پر جاذبه شمال کشورمان می‌توانید، از این دریاچه بسیار زیبا و شگفت‌آور دیدن کنید و لحظات خوشی  را در آن جا سپری کنید و البته باید در فصل و زمان مناسبی به این منطقه سفر کنید، تا این دریاچه را در اوج زیبایی و جذابیتش ببینید.

برخی از افراد ترجیح می‌دهند، فقط به کوه‌ها سفر کنند و برخی دیگر به جنگل‌ها و دریاها و بسیاری از افراد هم خواهان بازدید از اماکن تاریخی هستند، که وجه مشترک همه این افراد، به تماشا نشستن زیبایی‌های جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، مناطق مختلف می‌باشد، از این‌رو توصیه می‌کنیم، حتما از دریاچه ارواح که جنگل‌های انبوهی نیز در اطراف آن به چشم می‌خورد، بازدید کنید و علاوه بر دانستن پیشینه تاریخی این دریاچه، لحظاتی خوش را برای خود و عزیزانتان در بازدید از آن، رقم بزنید.

اگر جزء آن دسته از افراد هستید، که تا به حال به این دریاچه سفر نکرده‌اید و یا شاید به خاطر نام آن، هیچوقت تصمیم نگرفته‌اید، از آن بازدید کنید، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید و هربار که به مازندران سفر کرده‌اید، بخشی از سفرتان را تکمیل نکرده‌اید، چرا که زیبایی‌های این منطقه بکر و دست نخوردنی، هر بیننده و گردشگری را متحیر و شگفت‌زده می‌کند.

دریاچه ارواح کجاست

هیجان و ماجراجویی از ویژگی بارز گردشگرانی است، که بدون شناخت و آشنایی قبلی، به مناطقی سفر می‌کنند که تا به حال چیزی آن‌ها کشف نشده است و یا هر کسی جرات نزدیک شدن به آن‌ها را نداشته است، که دریاچه ارواح نیز جزء آن دسته از مناطق بکری است، که افراد ماجراجو به آن سفر می‌کنند، چرا که  علاوه بر زیبایی‌های منحصر به فرد و دست نخوردنی که دارد، پر است از شور و هیجانی وصف نشدنی برای افراد عاشق هیجان و ماجراجویی.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید، تا به نوشهر مازندران و دریاچه ارواح سفری داشته باشیم و جزئیاتی از دانستنی‌های این دریاچه بسیار زیبا  را به دست آوریم.

دریاچه ارواح کجاست؟

برای اینکه بدانیم دریاچه ارواح کجاست ؟ به مازندران و نقطه‌ای بسیاری بکر از شهر نوشهر سفر می‌کنیم تا در نهایت به این دریاچه مرموز و بسیار زیبا برسیم. قطعا تصور هر کسی که نام این دریاچه را می‌شنود، این است که در پس نام این دریاچه یک داستان اعجاب انگیز و خوف آوری نهفته است، که شاید فقط اهالی این منطقه از علت آن آگاهی داشته باشند، اما بهتر است ذهن خود را از تصورات غلط خالی کنیم و به دنبال علت اصلی و حقیقی آن بگردیم تا بدانیم که آیا دریاچه ارواح واقعا جایگاه و محلی برای ارواح است و یا علتی دیگر موجب این نامگذاری شده است؟

همه به مازندران می‌روند تا از جنگل و درختان زیبا و درهم‌تنیده آن لذت ببرند، البته مازندران نیز همانند دیگر استان‌های ایران دارای جاذبه‌های تاریخی می‌باشد، اما آنچه که سالانه موجب هجوم تعداد زیادی از گردشگران به این خطه سرسبز می‌شود، طبیعت بکر و زیبای آن است، که هر گردشگری از دیدن آن‌، مبهوت و شگفت‌زده می‌شود.

در میان تمامی مناطق طبیعی و بی‌نظیر مازندران، که هر کدام‌شان ویژگی‌های خاص خود را دارند و به نحوی زیبایی خود را به رخ گردشگران می‌‎کشند، منطقه بکر و هیجان انگیز ملا کلا و یا همان دریاچه ارواح است، که خاص و متفاوت بودن را به گونه‌ای دیگر به هر گردشگری نشان می‌دهد.

دریاچه ارواح کجاست

بسیاری از مکان‌های دیدنی به دلایل مختلفی، دارای دو یا چند نام هستند، که دریاچه ارواح نیز از این قاعده مستثنی نیست. این دریاچه را برخی با نام‌های محلی ممرز یا ملاکلا می‌شناسند و تعداد زیادی دیگری از گردشگران، آن را با نام خوف برانگیز ارواح می‌شناسند و اغلب با این نام به این دریاچه و زیبایی‌های آن اشاره می‌کنند. در واقع ممرز و یا همان ملاکلا منطقه‌ای است، که این دریاچه در آن قرار گرفته است و مردم محلی و تعدادی از گردشگران، از نام ارواح استفاده نمی‌کنند و به آن دریاچه ممرز یا ملاکلا می‌گویند.

آشنایی با ۱۰ جاذبه طبیعی و دیدنی استان مازندران

منظره زیبای دریاچه ارواح

همانطور که از پیش گفتیم، بسیاری از افراد تصورشان بر خوفناک بودن دریاچه ارواح است و تنها دلیل این تصور، نام این دریاچه می‌باشد، که اشتباه چنین افرادی این است، که به یک نام اتکا کرده‌اند و اجازه داده‌اند تا ترس مانع از بازدید آن‌ها از این منطقه بسیار زیبا و شگفت‌آور شود. این مورد دیگر گفتنی نیست بلکه دیدنی است! تا زمانی که به این دریاچه زیبا و مرموز سفر نکنید، نخواهید فهمید که از چه چیزی صحبت می‌کنیم. ظاهر این دریاچه از دیگر دریاچه‌هایی که دیده‌اید بسیار متفاوت‌تر است و تا حدودی نمی‌توانید وجه اشتراکی را بین این دریاچه و دیگر دریاچه‌های کل کشور و حتی استان مازندران پیدا کنید.

به استان مازندران که سفر کنید، به هر سمت و سوی از این استان زیبا و پرجاذبه بروید، به آسانی می‌توانید، به نقاطی بکر و زیبا دست پیدا کنید و به گردش تفریح بپردازید، اما در این میان تنها جایی که بسیار متفاوت و شگفت‌آور است، شهرستان نوشهر است، که در دل بکرترین و ساکت‌ترین نقطه خود، دریاچه‌ای زیبا و بی‌نظیر را دارد، که در میان جنگل‌هایی با درختان پهن برگ و در هم تنیده قرار گرفته است. همانطور که از نام آن پیداست، ظاهر و مناظر این منطقه و این دریاچه با هر جاذبه طبیعی دیگر متفاوت و در عین حال عجیب و مرموز است. ۳۰۰  متر عرض و ۷۰ متر طول، تشکیل دریاچه‌ای زیبا و حیرت‌آور را داده‌اند، که امروزه گردشگران زیادی به آن سفر می‌کنند و مدت زیادی است که به خاطر ظاهر متمایز و مرموزی که دارد، به عنوان میراث ملی طبیعی، نام آن به ثبت رسیده است.

آب زلال و پاکیزه این دریاچه با درختانی که احساس می‌کنید، ریشه آن‌ها در بیرون از آب قرار دارد و انعکاس آن‌ها در آب، جلوه‌های بصری زیبایی پدید آورده‌اند، موجب شده‌اند تا افراد بیشتر شیفته این دریاچه شوند.

دریاچه ارواح کجاست

درختان مرده

در پاسخ به این سوال که دریاچه ارواح کجاست ؟ به درختانی رسیدیم که زیبایی خاصی به این دریاچه بخشیده‌اند و در واقع بر مرموز بودن آن افزوده‌اند. این درختان به گونه‌ای هستند، که افراد تصور می‌کنند، ریشه درختنانی هستند، که به طور برعکس در آب قرار گرفته‌اند، که در واقع این درختان درختان مرده نام دارند و شاید فکر کنید این صحبت‌ها، یکی از بخش‌ها و دیالوگ‌های فیلم هابیت یا حتی هری پاتر باشد، اما جالب است بدانید اصلاً اینطور نیست، درواقع باید بگوییم سخت در اشتباه هستید.

اما چرا به این درختان، درختان مرده می‌گویند؟ در پاسخ به این سوال می‌توانیم بگوییم که به درختانی که تنها یک بازماده دارند درختان مرده می‌گویند و تنها بازمانده این درختان تنه آن‌ها است. در واقع درختانی که بر روی آب دریاچه ارواح مشاهده می‌کنید، درختان مرده‌ای هستند، که جز تنه‌شان، چیزی از آن‌ها باقی نمانده است و همین شکل ظاهری درختان بر خوف این منطقه و دریاچه افزوده‌اند، که شاید دلیل نام‌گذاری این دریاچه وجود همین درختان مرده بر روی آب باشد.

البته دلایل دیگری همچون مه ایجاد شده در بیشتر اوقات در این منطقه و جنگل‌های پوشیده و وهم آور این منطقه، از دیگر دلایل نامگذاری این دریاچه هستند، که درست نیست که با وهم و ترس از آن‌ها یاد کنیم، چرا که هرآنچه که در این منطقه وجود دارد، چیزی جزء زیبایی و خلقت بی‌نظیر خداوند نیست و قطعا اگر به آنجا سفر کنید، شما هم چیزی جز زیبایی نخواهید دید و حتما به شدت در بازدید از دریاچه ارواح بسیار لذت خواهید  برد و سوژه‌های بسیاری را برای عکاسی و ثبت تصاویری شگفت‌انگیز پیدا خواهید کرد.

ترکیبی از ترس و هیجان و زیبایی، قطعا دلیلی بر متفاوت بودن این دریاچه نسبت به دیگر دریاچه‌ها و مناطق طبیعی این سرزمین است، که مهم‌تر از هرچیزی حفظ این زیبایی‌ها و لذت بردن از آن‌ها است. اگر فردی ماجراجو هستید، پیشنهاد می‌کنیم، ادامه این مطلب را حتما مطالعه کنید، تا جزئیات بیشتری از سفر به این دریاچه مخوف و در عین حال زیبا را بدانید.

درختان مرده

آشنایی با جاهای دیدنی کلار دشت

وسایل و لوازم مورد نیاز در سفر به دریاچه ارواح

در سفر به مناطق گردشگری، نیاز است تا یک سری وسایل و لوازم متناسب با منطقه مورد نظر را به همراه خود داشته باشید، حال سفری کامل و بی‌نقص به دریاچه ارواح نیز، به همراه داشتن یک سری از لوازم و وسایل را می‌طلبد، که دست خالی رفتن و مجهز سفر نکردن به این منطقه زیبا و محسور کننده، اصلا عقلانی و قابل قبول نیست.

ابتدا ضروری‌تری وسایل یک سفر را تا جایی که به یاد دارید لیست کنید و آن‌ها را پیش از سفر تهیه کنید، سپس خوراکی‌هایی که مناسب مناطق جنگلی هستند و مصرف و آماده کردن آن‌ها شما را به دردسر نمی‌اندازند، از شهر نوشهر خریداری کنید.

هرگز تنهایی به این منطقه سفر نکنید، چرا به بیشتر اوقات، آب و هوای این منطقه نامساعد است و حتما به صورت گروهی به این منطقه سفر کنید تا در صورت به وجود آمدن مشکل و نقص فنی برای هر یک از خودروها، به راحتی به کمک دیگر همراهانتان بتوانید مشکلا ت را رفع کنید. حتما پیش از آغاز سفر، نقص فنی خودروی خود را برطرف کنید و از سلامت برف پاک‌کن ماشین اطمینان حاصل کنید.

دریاچه ارواح

اگر قصد دارید تا در  دور و اطراف این دریاچه کمپ بزنید و بیشتر از ۲۴ ساعت در این منطقه بمانید، فراموش نکنید، که حیوانات وحشی زیادی در اطراف دریاچه ارواح هستند که با بوی غذاهای گوشتی به حریم شما حمله‌ور می‌شوند.

از دیگر توصیه‌هایی که بی‌توجهی به آن می‌تواند برای شما دردسر ساز باشد، به همراه نداشتن راهنمای گردشگری به چنین مناطقی است، چرا که گم شدن در مناطق جنگلی، به سادگی می‌تواند اتفاق بیفتد و همچنین قبل از ورود به منطقه یادتان نرود که از سالم بودن جی پی اس تلفن همراه‌تان و قابل استفاده بودن آن در منطقه مطمئن شوید.

مهم‌تر از هر مسئله دیگری، رها نکردن زباله‌ها در این منطقه و جمع‌آوری زباله‌های رها شده توسط افراد بی فرهنگ در این منطقه است، که به حفظ پاکیزگی و زیبایی این منطقه کمک می‌کند، تا افراد دیگری که به این منطقه سفر می‌کنند، نیز بنابر حق طبیعی خود، از زیبایی‌های این منطقه لذت ببرند.

اقامت در دریاچه ارواح

برای اقامت در دریاچه ارواح چندین راه‌حل وجود دارد، که به عنوان راه‌حل اول به شما پیشنهاد می‌کنیم، در شهر نوشهر ویلا یا آپارتمانی را اجاره کنید تا به دریاچه نزدیک‌تر باشید و به هنگام طلوع خورشید، سفرتان را به این منطقه زیبا آغاز کنید.

همانطور هم که از پیش گفتیم، می‌توانید به صورت تیمی به این دریاچه سفر کنید و در اطراف دریاچه کمپ بزنید و تمام روز را از زیبایی‌های این دریاچه لذت ببرید و به ماجراجویی‌های تیمی بپردازید و البته این در صورتی است که شرایط آب و هوایی کاملا مساعد باشد.

علاوه بر این موارد، می‌توانید، برای اقامت در دریاچه ارواح، هتل‌ها، مهمانسراها و یا خانه‌های محلی را انتخاب کنید، که هر کدام از این‌ها، طرفداران خاص خود را دارند.

امکانات

دریاچه ارواح کجاست ؟ این منطقه بکر و بسیار زیبا در نوشهر مازندران قرار دارد، که یکی از مناطق حفاظت شده استان مازندران است و همین موضوع باعث شده است، تا هیچ‌گونه امکاناتی به این منطقه ورود پیدا نکند و حتی در اطراف آن برای گردشگران هیچ امکاناتی ارائه داده نشود و شاید اگر امکاناتی به این منطقه ورود پیدا می‌کرد، این طبیعت همچنان تماشایی و دست نخوردنی باقی نمی‌ماند و دستخوش تغییراتی می‌شد، که آن را به سرعت رو به افول و نابودی می‌بُرد.

توصیه می‌کنیم، که شما به عنوان فردی طبیعت دوست و دوستدار حفظ آثار ملی طبیعی، از هرگونه آسیب رسانی به طبیعت خودداری کنید و به کسانی که بی‌توجهی زیادی به مناطق طبیعی دارند، تذکرات لازم را بدهید.

ملاکلا

مکان‌هایی با نام مشابه

در کشور ایران مناطق بسیار زیادی وجود دارند، که همانند آن‌ها نیز در اقصی نقاط جهان نیز یافت می‌شوند، که دریاچه ارواح نوشهر نیز یکی از جمله این مناطق است، که دریاچه ارواح کانادا به آن شباهت زیادی دارد و جالب این است، که در کانادا نیز با همین نام و همین شکل و شاکله، واقع شده است.

راه‌های دسترسی

دریاچه ارواح کجاست ؟ برای رفتن به دریاچه ارواح شما فقط یک راه دسترسی را پیش رو دارید، که ابتدا باید به مازندران و سپس به شهر نوشهر سفر کنید، پس از کمی استراحت در نوشهر و مشخص کردن محل اقامت می‌توانید راه رسیدن به دریاچه را در پیش بگیرید.

کیلومتر ۱۲ مسیر نور به نوشهر آغاز مسیری است که شما را به روستای ونوش می‌رساند، بعد از روستای ونوش باید دومین بریدگی را دور بزنید و سپس حدود ۳ کیلومتر، جاده شرکت چکش را طی کنید تا به یک دوراهی برسید که در سمت چپ دوراهی، نگهبانی محیط بانی را خواهید دید. نگهبانی پیش از اینکه به شما اجازه ورود را بدهد باید از قاچاقچی چوب نبودن شما مطمئن شود و سپس اجازه ورود به جاده جنگلی را به شما بدهد.

اجازه ورود را که از نگهبانی محیط بانی دریافت کردید، آنگاه می‌توانید مسیر ۱۵ کیلومتری که خاکی است و ناهمواری‌های جنگلی زیبایی دارد، را طی کنید تا تابلو دشت ممرز را مشاهد کنید. حال از این پس باید جاده فرعی را به دلیل خرابی جاده دسترسی، با پیاده روی به مدت نیم ساعت در پیش بگیرید تا در نهایت به دریاچه زیبا ارواح برسید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

دریاچه ارواح کجاست

بهترین زمان سفر

در سفر به منطقه ملاکلا و دریاچه ارواح، اینطور نیست که در هر فصل و هر زمانی که دوست داشته باشید، بتوانید از آن بازدید به عمل آورید، چرا که شرایط در بسیاری از اوقت نامساعد می‌شود و این اجازه را به مسافران نمی‌دهد تا زیبایی‌های این منطقه را به خوبی و به وضوح مشاهد کنند، از این‌رو بهتر است، بهترین زمان برای سفر به این دریاچه دیدنی را از هواشناسی بپرسید! در بیشتر روزهای سال این دریاچه زیر مه دفن شده است، که فقط در خارج از این حالت است، که می‌توانید سفری بدون خطر داشته باشید و تمام زیبایی این دریاچه را در یک زمان ببینید، پس توصیه می‌کنیم، حتما پیش از سفر به سایت هواشناسی سری بزنید و جویای وضعیت آب و هوایی شهر نوشهر و منطقه ممرز و یا همان ملاکلا شوید.

اگر بی هوا به این منطقه سفر کنید و درست زمانی باشد، که شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد است، مسیر دسترسی به دریاچه بسیار سخت و نفس‌گیر می‌شود و از این ‌جهت هم که مه زیادی حتی زمانی که هوا خوب است در آن منطقه دیده می‌شود، رانندگی در روزهای بد آب و هوایی، بسیار سخت‌تر از گذشته می‌شود.

بدترین زمان برای سفر به این منطقه هم فصل پاییز است. در این فصل هوا همیشه خراب است و شاید فکر کنید زمانی که درختان لباس پاییزی می‌پوشند زیباتر می‌شوند، اما با وجود بارش زیاد و مه، شرایط در این منطقه کاملا متفاوت است و به هیچ وجه نمی‌توانید، از زیبایی‌های دریاچه ارواح لذت ببرید.

ملاکلا

 سخن پایانی

سفر به مازندران و استان نوشهر را در پیش گرفتیم تا بدانیم که دریاچه ارواح کجاست و به چه علت به این دریاچه، دریاچه ارواح می‌گویند؟ در این بررسی‌ها به این موضوع پی بردیم که سرتاسر این دریاچه را زیبایی و هیجان و ماجراجویی فرا گرفته است و آنچه که موجب شده است، تا نام این دریاچه را ارواح بنامند، وجود مه در تمامی ساعات روز و تمامی فصول سال در این منطقه و همینطور درختان مرده در میانه این دریاچه و درختان سر به فلک کشیده جنگل‌های اطراف و همچنین شنیده شدن صدای حیوانات وحشی در سکوت این منطقه بکر و زیبا است، که هیچکدام از این موارد، دلیلی بر وجود ارواح در این دریاچه نیستند و طبق هر آنچه که از پیش گفتیم، شما باید در مناسب‌ترین زمان به این منطقه سفر کنید و تنهایی سفر کردن را به این منطقه بی‌خیال شوید و امکانات مورد نیاز را به همراه خودتان ببرید، تا یک سفر بدون نقص و کامل داشته باشید.

امیدواریم اگر روزی تصمیم گرفتید تا به این دریاچه مرموز و بسیار زیبا سفر کنید، نهایت لذت و بهره را از سفر خود ببرید و خاطرات خوشی را برای خود و عزیزان‌تان به ثبت برسانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code