زیباترین دریاچه های ایران

آشنایی با زیباترین دریاچه های ایران

دریاچه‌ها بخشی از طبیعت هستند، که طرفدران زیادی دارند و در واقع در کشور پهناور ایران، تعداد این دریاچه‌های شگفت‌انگیز و بکر بسیار زیاد است، که در هر استان می‌توان چندین دریاچه را یافت کرد، که برخی از آن‌ها مصنوعی هستند. با توجه به  اهمیتی که دریاچه‌ها برای گردشگران دارند، ایده آل مگ تصمیم دارد تا در این مطلب تعدادی از زیباترین دریاچه های ایران را به شما معرفی کند.

مسافرت رفتن و زدن به دل طبیعت، مناسب‌ترین گزینه است، تا از شر هیاهوی زندگی شهری برای مدتی در امان ماند و تمام انرژی‌های منفی را تخلیه و حجم انبوهی از انرژی‌های مثبت را جایگزین آن‌ها کرد، اما این آرامش را نمی‌توان به طور کامل در مناطق مختلف و با گشت و گذار در جاذبه‌های طبیعی متفاوت به دست آورد، چرا که حس خوبی که در بازدید از مناطق و جاذبه‌های طبیعی به انسان دست می‌دهد، دست یافتن به آن در هر کجا، امکان‌پذیر نیست و گاها ممکن است، سفر به دل طبیعت اصلا لذت بخش نباشد و این می‌تواند به این دلیل باشد که جاذبه‌ی طبیعی مورد نظر، آنطور که باید، ویژگی‌هایی منحصر به فردی برای شگفت‌زده کردن گردشگران نداشته باشد.

اگر از همه‌ی این صحبت‌ها بگذریم و خوب یا بد بودن تمامی جاذبه‌های طبیعی کنار بگذاریم، می‌توانیم به آرامش‌بخش بودن فضای اطراف زیباترین دریاچه های ایران اشاره کنیم، که هر کدامشان به نحوی خیره کننده و شگفت‌زده و همینطور بکر و منحصر به فرد هستند. پیشنهاد می‌کنیم، حتما اطلاعات خود را در خصوص زیباترین دریاچه های ایران و مسیرهای دسترسی به آن‌ها به دست آورید و بازدید از آن‌ها را در برنامه‌های خود قرار دهید.

زیباترین دریاچه های ایران

۱۴ دریاچه زیبا و شگفت‌انگیز در ایران را بشناسید!!

۱- کوه گل

دریاچه کوه گل در حوالی شهر یاسوج و در استان  کهگیلویه و بویر احمد واقع ‌شده است، که به جرات می‌توان گفت، این دریاچه  یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است و از نظر موقعیت جغرافیایی در تنگه‌ای به نام سی سخت قرار گرفته است و با آب تمیز و فیروزه‌ای ‌رنگی که دارد، خاطره‌ای فراموش ‌نشدنی برای بازدیدکنندگانش به‌ جای می‌گذارد.

جاذبه‌های دیدنی این منطقه به دریاچه کوه گل ختم نمی‌شود و علاوه بر این این دریاچه، در اطراف کوه گل، دشت بسیار وسیعی از لاله‌های واژگون قرار دارد، که در فصول خاصی از سال، جلوه‌ای زیبا و باور نکردنی را  از طبیعت به گردشگران نشان می‌دهد.

اگر می‌خواهید در زمان پر آب بودن این دریاچه، از آن بازدید به عمل آورید، توصیه می‌کنیم، که زمان سفر خود را به این منطقه، از اوایل بهار تا اواخر تابستان تنظیم کنید.

لک لک، چنگر، اردک و درنا از جمله پرندگانی هستند، که در فضای آرامش‌بخش و کوچک این دریاچه زیبا به چشم می‌خورند.

زیباترین دریاچه های ایران

۲- شورمست

از دریاچه شورمست می‌توانید در ۵ کیلومتری  شهر پل سفید سواد کوه بازدید به عمل بیاورید. سواد کوه جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد، که یکی از این جاذبه‌ها، زیباترین دریاچه ایران و تنها دریاچه طبیعی سواد کوه، یعنی دریاچه شورمست است.

درختان کهنسال توسکایی که در اطراف این دریاچه قرار دارند و پیشروی آن‌ها را تا دریاچه می‌توان مشاهده کرد، فضایی بسیار زیبا را به شورمست بخشیده‌اند، که در کنار خنکای هوای این دریاچه، می‌توانید، به قایق سواری، تماشای پل ورسک و آبشار آن در این منطقه بپردازید و طعم یک تجربه بسیار لذت بخش و فراموش نشدنی را حداقل برای یک بار در طول عمر خود بچشید. این جاذبه سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند و در واقع یکی از توریستی‌ترین مناطق در سرزمین پهناور و پر جاذبه ایران است.

۳- گهر

شاید اکثر گردشگران، لرستان را با آبشارهای زیبایش بشناسند و چیز زیادی از دیگر جاذبه‌های طبیعی آن ندانند، اما بهتر است بدانید که طبیعت زیبای لرستان دریاچه‌ای زیبا به نام گهر  را در قلب خود نهفته است. این دریاچه در میان رشته‌کوه‌های اشترانکوه و ۳۵ کیلومتری درود لرستان واقع‌ شده است و یکی از مکان‌هایی است که در فصول مختلف سال از وجود و حضور گردشگران خالی نمی‌شود. برای رسیدن به این دریاچه باید به این نکته توجه داشته باشید که راه نسبتاً سختی در پیش دارید، اما دیدن این دریاچه زیبا که به نگین زاگرس شهرت پیدا کرده است، ارزش طی کردن مسیری سخت را دارد.

گهر را که همه به عنوان یکی از  زیباترین دریاچه های ایران می‌شناسند، منطقه‌ای بکر و زیبا است، که سختی راه رسیدن به این دریاچه موجب شده است، تا نسبت به دیگر جاذبه‌های طبیعی، کم‌تر دستخوش تغییراتی تاسف بار شود. با رفتن به این دریاچه که یک پوشش گیاهی و جانوری بخصوص دارد، می‌توانید به ماهیگیری در این منطقه بپردازید و صیاد ماهی‌های قزل‌آلا این دریاچه باشید و همچنین از الاغ سواری در اطراف دریاچه و قایق‌سواری با تیوپ بادی در دریاچه لذت ببرید.

البته ناگفته نماند که برای ماهیگیری با تک قلاب، حتما باید از واحد محیط زیست مستقر در غرب دریاچه گهر، مجوز لازم را دریافت کنید و اگر می‌خواهید بازدید از دریاچه گهر را در خنکای هوا تجربه کنید، بهتر است فصل تابستان بخصوص شب‌های تابستان را برای گشت و گذار در این منطقه انتخاب کنید، چرا که از مهر ماه تا اردیبهشت، این منطقه آب و هوایی سرد دارد و برای برخی از گردشگران سرد بودن هوا بسیار باب میل نیست.

دریاچه گهر

۴- چورت

میانشه و یا همان چورت معروف، یکی از زیباترین دریاچه های ایران است که در نزدیکی روستای چورت استان مازندران قرار دارد، در واقع کم‌تر کسی را خواهید دید که این دریاچه را با نام میانشه که نام اصلی آن است، بشناسد، چرا که قرارگیری این دریاچه در نزدیکی روستای چورت موجب شده است، تا اکثرا، آن را با نام چورت بخوانند و بشناسند.

برای رفتن به روستای چورت و سپس دریاچه چورت، جاده ساری- کیاسر را در پیش بگیرید تا پس از رسیدن به یک جاده خاکی و پیمودن ۱۰ کیلومتر از آن، به جنگل‌ کیاسر و دریاچه واقع شده در دل آن‌ برسید.

تجربه‌ای لذت بخش که از سفر به این دریاچه به دست می‌آورید را به جرات می‌توانیم بگوییم، در هیچ کجا نمی‌توانید به دست آورید، چرا که از بدو ورود به این منطقه و دیدن چشم انداز زیبای دریاچه با هوای مه آلود در اطراف آن، شنیدن صدای پرندگان و حیواناتی که حکمفرمایی آن‌ها را در سکوت جنگل‌های کیاسر نشان می‌دهد و درختانی که تا تنه در آب فرو رفته‌اند، لذتی وصف نشدنی را به گردشران می‌دهندتجربه می‌کنید به طوری که انگار آب و هوای خشک ایران را فرسنگ‌ها پشت سر گذاشته‌اید، تا بتوانید به این فضای رویایی و آرامش بخش برسید.

۵- مارمیشو

اگر به استان آذربایجان غربی سفر کنید و به دنبال یکی از زیباترین دریاچه های ایران بگردید، شاید تعداد زیادی از افراد و مردم این استان، دریاچه ارومیه را به شما معرفی کنند، اما، ما بر عکس همه، به شما دریاچه زیبا مارمیشو را معرفی می‌کنیم، که در مرز ایران و ترکیه واقع شده است و برای بازدید از آن باید مسیر ۴۵ کییلومتری غرب ارومیه را در پیش بگیرید.

این دریاچه بسیار زیبا در چندین سال گذشته به دلیل وجود دریاچه زیبا ارومیه در شهر ارومیه، بسیار شناخته شده نبود، اما از آنجایی که این دریاچه زیبایی‌هایی خارق‌العاده و ویژگی‌هایی منحصر به فرد دارد، تلاش گردشگران باعث شد تا این دریاچه بسیار زیبا در لیست زیباترین دریاچه های ایران قرار بگیرد و برای گردشگران به منطقه‌ای گردشگری و بسیار ارزشمند تبدیل شود.

در اطراف این دریاچه، درختانی همچون: درخت گردو، بید، بلوط، بادام، بنه، عناب، صنوبر و … به چشم می‌خورند، که وجود ماهی‌های سفید، سمور و قزل‌آلا در آب نیلی رنگ این دریاچه، این امکان را فراهم آورده‌اند تا علاوه بر لذت بردن از چشم انداز بسیار زیبا و شگفت‌انگیز دریاچه، به ماهیگیری نیز بپردازید و لذت بازدید از دریاچه مارمیشو را  با بازدید از چادرهای عشایر در طبیعت این منطقه، تکمیل کنید.

زیباترین دریاچه های ایران

۶- دریاچه ولشت

راه کلاردشت را که در پیش بگیرید و به شمال شرقی کلاردشت که برسید، به یکی از زیباترین دریاچه های ایران به نام دریاچه ولشت می‌رسید. این دریاچه بسیار زیبا، پناهگاه پرندگان زیادی است و نام آن در میان ۱۰ دریاچه آب شیرین در ایران به چشم می‌خورد.

سفر به این دریاچه، گزینه‌ی بسیار مناسبی است، تا چند روزی را از دود و دم و شلوغی شهر فاصله بگیرید و به ماهیگیری در این منطقه بپردازید.

آشنایی با جاهای دیدنی بهشهر

۷- دریاچه اوان

اگر تا به حال به استان قزوین به قصد بازدید از قلعه الموت سفر کرده‌اید و از وجود یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران در الموت قزوین بی خبر بوده‌اید، باید بگوییم که اشتباه‌ترین کار ممکن را انجام داده‌اید. این دریاچه‌ی بسیار زیبا، دارای یک پوششی گیاهی و جانوری بسیار متنوع است، که سالانه گردشگران زیادی به خاطر چشم انداز زیبا و تفریحات این منطقه، از دریاچه اوان الموت، بازدید به عمل می‌آورند.

اگر زندگی شهری شما را کلافه کرده است و وقت زیادی برای تدارک دیدن سفرهای دور و دراز را ندارید، سفر به دریاچه اون، پیشنهاد خوبی است تا در کم‌ترین زمان، سفری پر از آرامش و لذت را تجربه کنید و همچنین، از تفریحاتی همچون قایق سواری، دوچرخه سواری، ماهیگیری، کوهپیمایی و اسکی بر روی یخ در این منطقه لذت ببرید.

سطح آب این دریاچه در زمستان یخ می‌زند، که افراد علاقه‌مند به اسکی بر روی یخ می‌توانند به این منطقه بیایند و از این ورزش و سرگرمی لذت ببرند. دیگر تفریحات این منطقه مناسب فصل تابستان هستند، چرا که خنکای هوا دریاچه اوان در فصل تابستان، لذت خاص خود را دارد.

۸- دریاچه ارواح

دریاچه ارواح را که بی شک براساس نامی که دارد ممکن است به عنوان ترسناک‌ترین دریاچه در ایران بشناسید، که بهتر است بگوییم، تصور شما اشتباه است و برخلاف نام آن، این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های ایران است. این دریاچه در نوشهر مازندران قرار دارد و بازدید از آن در هر فصلی مناسب نیست و توصیه می‌کنیم حتما با تورهای گردشگری به این منطقه سفر کنید و پیش از سفر به دریاچه ارواح حتما محلی را برای اقامت خود مشخص کنید.

دریاچه ارواح که با نام ملاکلا نیز شناخته شده است، ظاهری بسیار متفاوت با دیگر دریاچه‌های ایران دارد و تا به حال هیچگونه امکاناتی به این منطقه ورود پیدا نکرده است، که همین موضوع موجب شده است، تا این دریاچه بکر و زیبا باقی بماند.

دریاچه ارواح

۹- دریاچه ارومیه

شمال غربی کشور پهناور ایران را که در پیش بگیرید به دریاچه بسیار زیبا و شناخته شده ارومیه می‌رسید. این دریاچه، بزرگ‌ترین دریاچه آب شور خاورمیانه است و در دنیا نیز جایگاه ششم را به تصاحب خود درآورده است، که متاسفانه چند سالی است، جز خبر از خشک شدن تدریجی آب این دریاچه، چیز دیگری را نشنیده‌ایم، اما با این وجود این دریاچه همچنان زیبایی‌های خاص خود را دارد.

دریاچه ارومیه

۱۰- دریاچه قله سبلان

اگر عاشق پیاده روی هستید و یا حاضر هستید تا به شوق دیدن زیباترین دریاچه های ایران ، مصافت‌هایی طولانی را بپیمایید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، انرژی خود را صرف طبیعت گردی در منطقه‌ای کنید، که شما را به دریاچه زیبای قله سبلان می‌رساند.

گردشگران برای بازدید از این دریاچه بسیار زیبا که از دید عموم مردم بسیار فاصله دارد، باید مسافتی طولانی را طی کنند، تا در نهایت به قله‌ای برسند، که آن‌ها را با دریاچه قله سبلان روبرو می‌کند. البته ناگفته نماند، که در طول مسیر پیاده‌روی و کوهنوردی، گردشگران دائما شاهد چشم‌اندازهایی زیبا و دشت‌هایی سرسبز خواهند بود، که خستگی را از تن گردشگران بیرون و شوق آن‌ها را برای رسیدن به دریاچه سبلان دوچندان می‌کنند.

این دریاچه بسیار زیبا و منحصر به فرد در استان اردبیل واقع شده است، که فصل تابستان مناسب‌ترین زمان برای بازدید از آن می‌باشد.

۱۱- دریاچه زریوار

استان کردستان را که بخواهیم در یک جمله برای شما توصیف کنیم، همین را بس است که دریاچه زریوار آن را به شما معرفی کنیم، تا بدانید کردستان زیبا سراسر زیبایی است و بس. جاذبه‌های گردشگری استان کردستان و شهر مریوان، همه منحصر به فرد و زیبا هستند، که از میان آن‌ها، در این مقاله پیشنهاد می‌کنیم، حتما سری به شهر مریوان و زیباترین دریاچه آب شیرین آن بزنید.

دریاچه زریوار

۱۲- دریاچه پریشان

فامور و یا همان دریاچه معروف آب شیرین پریشان، یکی از زیباترین دریاچه های ایران است، که در فهرست دریاچه‌هایی قرار دارد، که آب آن‌ها شیرین است. این دریاچه را برخی‌ها با نام مور نیز می‌شناسند، اما پریشان رایج‌ترین نامی است، که اکثر گردشگران این دریاچه را با این نام می‌خوانند.

مساحت بسیار زیاد این دریاچه و شیرین بودن آب آن، موجب شده است، تا همه آن را به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در خاورمیانه بشناسند. برای رفتن به این دریاچه باید به شهر کازرون سفر کنید و راهی بخش جره و بالاده این شهرستان شوید.

۱۳- دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو استان فارس را که یکی از عجیب و غریب‌ترین و زیباترین دریاچه های ایران است، تقریبا برای خیلی‌ها شناخته شده است و آنچه که باعث شده است تا این دریاچه به شهرتی جهانی برسد و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود کند، قرمز رنگ بودن آب این دریاچه است.

در سفر به استان فارس و بازدید از جاذبه‌های شگفت‌انگیز آن می‌توانید به روستای مهارلو بروید و علاوه بر بازدید از جاذبه‌های گردشگری روستای مهارلو و چشمه شفا، دریاچه مهارلو را نیز برای ساعاتی به تماشا بنشینید و تصاویری زیبا و متفاوت را از این دریاچه، به ثبت برسانید.

زیباترین دریاچه های ایران

۱۴- دریاچه نئور

در بین استان اردبیل و گیلان، دقیقا در میانه دو شهر خلخال و اردبیل، یکی دیگر از زیباترین دریاچه‌های ایران به نام دریاچه نئور واقع شده است. این دریاچه در فصل گرما بسیار دیدنی و رویایی می‌شود، که مساحتی نسبتا بزرگ دارد، که وجود دشتی با لاله‌های وحشی در اطراف آن و کوه‌هایی سرسبز، این دریاچه را به مکانی برای سفری چند روزه و به یاد ماندنی در تابستان تبدیل کرده‌اند.

دریاچه نئور

سخن پایانی

همانطور که از پیش گفتیم، سراسر ایران را جاذبه‌های طبیعی فراوانی فرا گرفته است، که هر کدام‌شان، ویژگی‌های منحصر به فرد و طرفداران خاص خود را دارند، که در این میان زیباترین دریاچه های ایران ، به خاطر فضای آرامش بخش و پوشش‌های گیاهی و جانوری متفاوتی که دارند، طرفدران بیشتری نسبت به دیگر جاذبه‌های طبیعی دارند و جالب اینجاست که اکثر این دریاچه‌ها توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده‌اند و تا حدودی دست نخورده با همان ظاهر پاک و دلنشین باقی مانده‌اند، اما متاسفانه برخی از این دریاچه‌ها مورد بی توجهی مسئولین و گردشگران قرار گرفته‌اند و به مرور دستخوش تغییراتی ناراحت کننده و تاسف بار از سوی بی موالاتی گردشگران شده‌اند.

در سفر به دل طبیعت و بازدید از آثار طبیعی، این را به یاد داشته باشید، که اگر منطقه‌ای بکر و دست نخوردنی باقی مانده است، به لطف گذشتگان این سرزمین بوده است و آن‌ها تمام تلاش خود را کرده‌اند تا این آثار بدون نقص باقی بمانند، تا آیندگان نیز از فضای آرامش بخش و دلربای این آثار نهایت بهره را ببرند، پس ما هم موظف هستیم که این امانت‌ها را به بهترین شکل ممکن برای آیندگان حفظ کنیم و این حق طبیعی را در تماشای چندین باره این آثار طبیعی و بکر، از خودمان و دیگران، نگیریم.

سفر به زیباترین دریاچه های ایران ، بی شک برای‌تان خاطره‌انگیز خواهد بود، به شرطی که در فصل مناسب سفر خود را به این مناطق آغاز کنید و تجهیزات و لوازم مورد نیاز را به همراه داشته باشید و همچنین از مناسب‌ترین مسیرهای دسترسی به این مناطق آگاهی کامل را به دست آورید، تا سفری بدون عیب و نقص و کامل داشته باشید.

از اینکه ایده آل مگ را تا پایان این مقاله همراهی کردید، نهایت تشکر و قدردانی را داریم، امیدواریم در هر کجای این سرزمین پهناور هستید، در کنار عزیزان‌تان با سفر به دل طبیعت و بازدید از این دریاچه‌های شگفت‌انگیز و زیبا، خوش و خرم باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code