آشنایی با دریاچه مهارلو ؛ جاذبه ای عجیب در استان فارس

اگر سری به دیگر صفحات مجله اینترنتی ایده آل مگ بزنید، مقالاتی را خواهید دید، که شما را با زیباترین و منحصر به فردترین دریاچه‌های ایران آشنا می‌کنند، اما اینکه چه چیزی باعث شده است تا این دریاچه‌ها منحصر به فرد شناخته شوند، مهم است، که در کنار معرفی هر کدام از زیباترین دریاچه‌های ایران، علت محبوبیت آن‌ها نیز بررسی و شرح داده شده است. در میان زیباترین و شگفت‌‌انگیزترین دریاچه‌های ایران نام دریاچه مهارلو استان فارس خودنمایی می‌کند، به همین خاطر برای آشنایی بیشتر با این دریاچه، قصد داریم تا به استان فارس سفر کنیم و اطلاعاتی دقیق و درست را از آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بی شک اکثر گردشگرانی که به استان فارس و شهر شیراز سفر می‌کنند، فقط به قصد بازدید از تخت جمشید، حافظیه و … به آن جا سفر می‌کنند، اما سفر به استان فارس فقط پرداختن به بازدید از جاذبه‌های گفته شده نمی‌تواند ختم شود، چرا که در این استان، جاذبه‌هایی دیگری نیز وجود دارند که شاید حتی پس از بارها سفر به شیراز و استان فارس نام آن‌ها را نشنیده باشید. دریاچه اعجاب‌انگیز  مهارلو در لیست جاذبه‌هایی قرار دارد که برای بسیاری از افراد ناشناخته و در عین حال عجیب و غریب است، اما باز با  این وجود گردشگران زیادی در فصول مختلف از آن بازدید می‌کنند. قطعا اگر شما تا پایان این مطلب همراه ایده آل مگ باشید، این‌بار سفر به استان فارس را با هدف بازدید از دریاچه مهارلو برنامه‌ریزی خواهید کرد.

تا صحبت از معرفی دریاچه‌ها در ایران و یا هر کجای دیگر از جهان می‌شود، افراد تصور می‌کنند، که همه‌ی دریاچه‌ها، چه در ابعاد کوچک و چه در ابعاد بزرگ، آبی شفاف و زلال  با رنگی آبی دارند که این تصور برای اکثر دریاچه‌ها صدق می‌کند، اما در خصوص دریاچه مهارلو، این تصورات کاملا نقض می‌شوند، چرا که رنگ آب این دریاچه موجب شده است، تا متفاوت‌تر از هر دریاچه‌ای دیگر بنظر برسد و بیشتر از هر جاذبه‌ی دیگری گردشگران را جذب خود کند.

دریاچه‌مهارلو

جالب است بدانید، که در سفر به استان فارس و بازدید از این دریاچه، شما می‌توانید از دیگر جاذبه‌های اطراف آن بازدید به عمل آورید و به عکاسی و تفریحاتی دیگر همچون قایق سواری در آب دریاچه مهارلو بپردازید. در ادامه این مطلب ایده آل مگ را همراهی کنید، تا شما را با این دریاچه بسیار زیبا و منحصر به فرد آشنا کند.

معرفی دریاچه مهارلو

بسیاری از مدیران کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی در فضای مجازی، عکس دریاچه مهارلو را منتشر می‌کنند و آن را به عنوان یک جاذبه‌ی عجیب و غریب در خارج از ایران به کاربران این فضا معرفی می‌کنند، مردم هم که مرغ همسایه را غاز می‌پندارند، این گفته‌ها را باور می‌کنند، اما غافل از اینکه این دریاچه در کشور پهناور ایران است و راه دسترسی چندان سختی ندارد و گردشگران با سفر به استان فارس و جنوب شرقی شهر شیراز، می‌توانند راه دسترسی به دریاچه مهارلو را بپیمایند و خارج از فضای مجازی، در کوتاه‌ترین زمان در واقعیت از این دریاچه بازدید کنند.

اما حالا نوبت به این رسیده است تا با جزئیات بیشتری این دریاچه را به شما عزیزان معرفی کنیم، تا اصلا بدانید دلیل محبوبیت و شگفت‌انگیز بودن مهارلو به چه خاطر است؟ قطعا هر کسی بخواهد دریاچه مهارلو را به شما معرفی کند، در وهله اول به قرمز رنگ بودن آب این دریاچه اشاره خواهد کرد که همین ویژگی موجب شده است، تا گردشگران در بازدید از آن مات و مبهوت بمانند و بسیار به آن علاقه‌مند شوند.

بازدید از جاذبه‌های طبیعی و گرفتن عکس‌هایی از مناظر این جاذبه‌ها و بهره بردن از زیبایی‌ها و امکانات تفریحی آن‌ها، انسان را وارد دنیایی متفاوت از دیگر جاذبه‌های تاریخی و تفریحی می‌کند، چرا که اگر بخواهیم فقط یک دریاچه مهارلو را در نظر بگیریم، کاملا عجیب و متفاوت بودن آن با دیگر جاذبه‌ها را حس خواهیم کرد و از حضور در کنار چنین جاذبه‌هایی نهایت لذت را خواهیم برد و جالب است بدانید که همجوار بودن این دریاچه با روستایی به نام مهارلو، علتی شده است، تا گردشگران به این منطقه گردشگری علاقه نشان دهند، چرا که علاوه بر بازدید از دریاچه، شما می‌توانید از دیگر جاذبه‌های مهارلو بازدید کنید و بسیار لذت ببرید. در ادامه مطلب از این جاذبه‌ها و روستای مهارلو بیشتر خواهیم گفت.

دریاچه‌مهارلو

اگر به جای نام مهارلو با نام‌هایی همچون دریاچه چنکال، نمک، مهلویه، مهلو و… که برخی از آن‌ها از نام‌های قدیمی مهارلو هستند، دریاچه مهارلو را به شما معرفی کردند، زیاد تعجب نکنید، چرا که این دریاچه همچنان با نام‌هایی به غیر از مهارلو نیز شناخته می‌شود.

آب دریاچه ۲۵ هزار هکتاری مهارلو بسیار شور است، به همین خاطر برداشت سالانه نمک از آب این دریاچه در حجم انبوهی صورت می‌گیرد،  اما مهم‌ترین بحث در بررسی مشخصات هر دریاچه، منابع تامین آب آن دریاچه است، که چندین چشمه زیرزمینی و رودخانه‌های خشک و سلطان آباد، که رودخانه‌هایی فصلی هستند، تامین آب دریاچه مهارلو را به عهده دارند، که البته، بخش اعظمی از آب دریاچه از طریق دو رودخانه مذکور شده، تامین می‌شود.

جالب است بدانید که این دریاچه در گذشته بسیار بزرگ‌تر و پر آب‌تر بود، اما به علت دخالت‌های انسانی و تغییرات زیست محیطی، به مرور از وسعت و آب این دریاچه کاسته شد، تا اینکه کم کم رو به خشکسالی رفت؛ متاسفانه از این دست اتفاقات در کشورمان ایران بسیار رخ می‌دهد و به طور پی در پی شاهد تغییراتی افسوس‌بار در جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ارزشمند نقاط مختلف ایران هستیم، که حجم زیادی از این خسارات زیان‌بار، نتیجه‌ی بی توجهی گردشگران و رسیدگی نکردن مسئولین حفاظت از محیط زیست و آثار ملی و طبیعی، از این جاذبه‌ها، می‌باشد.

آشنایی با جاذبه های گردشگری استان فارس

چرا دریاچه مهارلو قرمز رنگ است؟

شاید دوست داشته باشید، که بدانید علت قرمز رنگ بودن آب این دریاچه چیست؟ دریاچه مهارلو را که همه به خاطر رنگ متفاوت آن با دیگر دریاچه‌ها دوست دارند، به خاطر وجود جلبکی به نام کشند قرمز ، به رنگ قرمز متمایل شده  است، اما این تمام ماجرا نیست.

همانطور که از پیش گفتیم، آب این دریاچه بسیار شور است و سالانه مقدار نمک زیادی از آب این دریاچه استخراج می‌کنند، که در کنار شور بودن آب دریاچه، میزان تبخیر آب آن به شدت بالاست، پس با این وجود می‌توان گفت، شور بودن آب دریاچه می‌تواند روند افزایشی داشته باشد، به همین خاطر کشند قرمز در چنین شرایطی فرصت خوبی برای رشد و تکثیر پیدا می‌کند.

دریاچه‌مهارلو

با رشد و تکثیر بیش از اندازه این جلبک بر اثر شور بودن بیش از حد آب، تمام آب دریاچه به رنگ قرمز در آمده است و جلوه‌ای زیبا و خیره‌کننده را نصیب دریاچه مهارلو کرده است. از طرفی دیگر  آرتیما تنها موجود آبزی می‌باشد، که توانسته است، در آب بسیار شور مهارلو و حجم انبوهی از کشند قرمز، دوام بیاورد و تکثیر پیدا کند.

محیط زیست مهارلو

اگر در دریاچه مهارلو، به دنبال انواع آبزیانی مثل ماهی هستید، بهتر است بانید، که به دلایلی که در بخش قبلی این مقاله ذکر شدند(بیش از حد شور بودنن آب دریاچه و رشد و تکثیر جلبکی به نام کشند قرمز)، نه تنها ماهی، بلکه هیچ‌گونه آبزی جز آرتیما ر در آب این دریاچه یافت نمی‌شود. اما اطراف و گوشه و کنار این دریاچه به محلی برای سکونت انواع دوزیستان، خزندگان و برخی از پرندگان مهاجر و غیر مهاجر تبدیل شده است. از جمله این حیوانات می‌توان به لاک پشت، مارمولک، مار، سوسمار، لک لک، اردک، باکلان، فلامینگو، حواصیل، پلیکان و.. اشاره کرد، که همین‌ها بخشی از زیبایی دریاچه مهاارلو را به خود اختصاص داده‌اند.

دریاچه‌مهارلو

جاذبه‌های گردشگری اطراف دریاچه

دریاچه مهارلو خود به تنهایی یک جاذبه‌ی بسیار اعجاب‌انگیز و زیباست، که گردشگران با سفر به این منطقه بسیار زیبا از سروستان استان فارس، می‌توانند از دیگر جاذبه‌های این منطقه نیز بازدید کنند. یکی از جاذبه‌های اطراف این دریاچه روستای مهارلو است، که نام آن با نام دریاچه یکیست و زیبایی‌های آن، کم از زیبایی‌های دریاچه مهارلو نیست. این روستا خانه‌هایی با معماری‌های بسیار زیبا و قدیمی دارد، که پنجره‌های قوس‌دار و طاق‌های بلند این خانه‌ها، جلوه‌ی زیبایی به معماری روستای مهارلو بخشیده‌اند. این روستا در استان فارس و دامنه‌های جنوبی کوه‌های زاگرس واقع شده‌ است.

در این روستا یک چشمه آب معدنی وجود دارد، که در مجاورت آن  باغ‌هایی پراکنده وجود دارند، که هر کدام از این باغ‌ها، شل تعداد زیادی از درختان بادام، انار و انجیر هستند.

علاوه بر باغ‌ها و خانه‌های روستایی، چشمه‌ای که در میان این باغ‌ها قرار دارد، در  میان مردم محلی مهارلو، بسیار مشهور و ارزشمند است، چرا که مردم محلی این منطقه معتقدند آب این چشمه شفا بخش است و در درمان بیماری‌های پوستی موثر است، به همین خاطر مردم روستا زمانی که دچار بیماری‌های پوستی می‌شوند، خود را در آب این چشمه شستشو می‌دهند. املاح معدنی موجود در این آب به درمان این بیماری‌ها کمک شایانی می‌کند. اما معرفی جاذبه‌های اطراف دریاچه به همین‌جا ختم نمی‌شود.

در کنار بازدید از چشمه شفا می‌توانید به دیگر جاذبه روستای مهارلو، یعنی مرقد خدیجه بانو نیز بروید. برای این بانوی محترمه یک زیارتگاه بر فراز تپه‌ای در روستا ساخته‌ شده است. در صورتی ‌که اهل زیارت باشید می‌توانید به این زیارتگاه سری بزنید.

روستای مهارلو

علاوه بر جاذبه‌هایی که با آن‌ها آشنا شدید، در نزدیکی این روستا یک بنای تاریخی دیگر نیز وجود دارد؛ این بنا یک کاروانسرای تاریخی متعلق به دوران صفوی است، که تنها بقایای آن باقی مانده است، اما بازدید از این کاروانسرا (کاروانسرای شاه عباسی) با وجود از بین رفتن قسمت‌های مختلفی از آن، خالی از لطف نیست.

آبشار ساواشی کجاست؟

پوشش گیاهی و جانوری مهارلو

در بحث و بررسی پوشش گیاهی و جانوری دریاچه مهارلو، به طور خلاصه در بخش‌های قبلی مقاله، به پوشش جانوری آن اشاره کردیم، که متاسفانه بر اثر رشد بیش از حد جلبک کشند قرمز، هیچ فرصتی برای زنده ماندن آبزیان در آب این دریاچه باقی نمانده است و آرتیما تنها آبزی سازگار با شرایط موجود است، که اگر مسئولان فکری به حال رشد بیش از حد این جلبک نکنند، گردشگران در سال‌های آینده جزء با یک دریاچه بی آب و خالی از جانوران ساکن در این منطقه، با چیز دیگری روبرو نخواهند بود.

آب دریاچه به لطف بارندگی‌هایی که در سال‌های اخیر صورت گرفت، پس از یک دوره خشک شدن، توانست مجددا احیا پیدا کند، که حفاظت نکردن از این جاذبه‌ی بسیار ارزشمند، آن را در معرض شدیدترین خطرات قرار می‌دهد. جلبک کشند قرمز با وجود زیبایی که به مهارلو بخشیده است، در عین حال رشد بیش از حد آن می‌‌تواند یک تهدید بسیار خطرناک برای نابودی دریاچه مهارلو باشد.

همانطور که می‌دانید، آرتیما، تنها آبزی موجود در آب این دریاچه است و شاید کمتر کسی با فواید آن آشنا باشد. آرتیما یک موجود بسیار کوچک و قرمز رنگ است، که در گذشته بسیاری از افراد از خواص آن اطلاعی نداشتند، اما بعدها متوجه شدند، که فایده‌ی این موجود بسیار ریز، در تهیه غذای دیگر آبزیان، میگو و حتی پرندگانی همچون فلامینگوها است، که با از بین رفتن این دریاچه و خشک شدن آب آن، دیگر نه خبری از آرتیما خواهد بود و نه از پرندگانی همچون فلامینگو، چرا که این آبزی با پوستی بسیار سخت تنها در آب‌های بسیار شور زندگی می‌کند  و نبود آن موجب می‌شود، تا پرندگان مهاجر نیز این منطقه را ترک کنند.

دیگر دریاچه‌های آب شور ایران همچون ارومیه، بختگان، طشک و…، محلی برای رشد و پرورش این آبزی بوده و هستند، که آرتیما صرفه‌ی اقتصادی بسیار زیادی برای صید کنندگان خود در این مناطق داشته است.

پرندگان مهاجر به مهارلو

علاوه بر آرتیما، پرندگان مهاجر بی‌شماری سالانه به این دریاچه می‌آیند، که حواصیل، لک لک، پلیکان، کشیم، باکلان، اگرت، فلامینگو، اردک، خوتکا، سارگپه و… از جمله این پرندگان هستند. البته تعداد پرندگانی که در این دریاچه ساکن هستند نیز دست‌کمی از پرندگان مهاجر آن ندارد.

درست است که درون آب این دریاچه تنها آریتما زندگی می‌کند، اما در اطراف آن می‌توانید موجودات زنده بسیار زیاد دیگری را، نیز مشاهده کنید.

عمق دریاچه

مهم‌ترین بخش در کسب اطلاعاتی از دریاچه مهارلو، بررسی میزان عمق آن می‌باشد، که در برخی از نقاط آن این عمق ۳ متر و در بیشتر نقاط که عمق آن را بررسی کرده‌اند، این عمق تنها نیم متر بوده است. لایه نمک کف دریاچه نزدیک به ۷۰ سانتی‌متر است، بنابراین می‌توان گفت این دریاچه، یکی از مهم‌ترین منابع تامین نمک شهر شیراز به شمار می‌رود. ارتفاع این دریاچه از سطح دریا نیز در حدود ۱۵۶۰ متر می‌باشد، که همین مورد دلیل تبخیر بسیار بالای آب این دریاچه است، البته قرار گرفتن در حصار کوه‌ها نیز تأثیر بسیاری بر روی این مسئله داشته است.

بهترین زمان سفر به دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو آماده است تا در تمام فصول سال از گردشگران پذیرایی کند. اما هر جاذبه‌ای در یک فصل خاص دیدنی‌تر می‌شود. البته مهارلو یک دریاچه فصلی است، که در تابستان خشک می‌شود. در تابستان زمین مهارلو، تبدیل به یک دشت نمک بسیار زیبا می‌شود، اما اگر به دنبال دیدن یک دریاچه خونی هستید، از اوایل پاییز تا اردیبهشت ماه بهترین زمان است، تا از مهارلو دیدن کنید. اوایل پاییز با شروع بارش‌ها این دریاچه آبگیری می‌شود، در نتیجه زمستان پر آب‌ترین زمان ممکن مهارلو خواهد بود، تا شما از زیبایی‌های آن به طور کامل بازدید کنید.

سفر به‌ مهارلو

مسیر دسترسی

با قصد سفر به شیراز و دریاچه مهارلو، در هر نقطه از ایران پهناور که هستید، مسیر رسیدن به شیراز را بپیمایید، تا به جاده شیراز به فسا برسید، که البته قبل از قرار گرفتن در مسیر رسیدن به مهارلو، می‌توانید، گشتی در شهر شیراز بزنید و از جاذبه‌های این شهر بزرگ و دیدنی، بازدید کنید و سپس شهرستان سروستان را مقصد خود قرار دهید، تا شما را به مهارلو برساند. در جاده شیراز به فسا، حدود ۲۰ کیلومتر حرکت کنید، تا وارد منطقه اصلی مهارلو شوید و در ابتدای دریاچه مهارلو قرار بگیرید.

پس از اینکه حسابی از دریاچه مهارلو بازدید کردید، می‌توانید، به قصد بازدید از دیگر جاذبه‌های اطراف دریاچه، یک مسیر ۵۷ کیلومتری را طی کنید، تا به روستای بسیار زیبای مهارلو برسید و از باغ‌‌ها، خانه‌ها، چشمه شفا، بارگاه زیارتی خدیجه بانو و بنای تاریخی این روستا دیدن کنید.

مسیر دسترسی به‌ مهارلو

سخن پایانی

در این مقاله با دریاچه بسیار زیبا و شگفت‌انگیز مهارلو آشنا شدید، که رنگ قرمز آب این دریاچه آنقدر فریبنده است، که هر گردشگری به سرعت مجذوب زیبایی‌های آن می‌شود، اما متاسفانه بهتر است بدانید، که با وجود جذاب بودن این دریاچه برای گردشگران، قرمز رنگ بودن آن بر اثر پدیده‌های صورت گرفته، این دریاچه را در معرض خطر قرار داده است و جالب است، بدانید که در گذشته دریاچه مهارلو ، قرمز رنگ نبوده است و تنها تبخیر بیش از حد آب و رشد جلبک‌های قرمز رنگ موجود در آب دریاچه، رنگ آن را به قرمز تغییر داده‌اند.

خشک شدن آب دریاچه از سال ۱۳۹۵ به بعد آغاز شده است، که اگر بر این بی توجهی‌ها همچنان افزوده شود، بی شک شاهد نابودی مهارلو خواهیم بود، امیدواریم که مسئولان تدبیراتی برای رفع مشکل این دریاچه بیندیشند و از نابودی هر چه بیشتر آن جلوگیری کنند.

نام این دریاچه برگرفته از روستای مهارلو است، که در بخش‌هایی از مقاله به طور کامل معرفی آن صورت گرفت، امیدواریم روزی برسد که دیگر شاهد نابودی هیچ یک از جاذبه‌های طبیعی و آثار ملی ارزشمند سرزمین‌مان نباشیم تا در نسل‌های بعدی، این زیبایی‌ها نیز نصیب آیندگان شوند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code