مناطق دیدنی دیلمان ؛ به سوی بهشت گیلان

شمال ایران همیشه حیرت انگیز است . فرقی نمی کند در کدام فصل سال ، به کدام شهر این منطقه سفر می کنید . یکی از مناطق رویایی شمال ، ییلاق دیلمان است که در منطقه سیاهکل استان استان گیلان واقع شده است . به طور قطع این منطقه یکی از جاهای بکر و دیدنی ایران محسوب می شود . مناطق دیدنی دیلمان سالانه گردشگران زیادی را میزبانی می‌کنند. این منطقه جلگه ای و پوشیده از درخت و گیاه، دارای آب وهوای معتدل و مطبوع می باشد و این شرایط باعث شده که گردشگران بیشتری از این منطقه دیدن کنند.

مناطق دیدنی دیلمان | ایده ال مگ

دیلمان به دلیل موقعیت جغرافیایی کوهستانی، از نظر آب و هوایی خنک تر از سایر نقاط استان گیلان است . به طوری که در زمستان ها معمولا با بارش برف و لغزندگی سطح جاده ها روبرو می شود. این شرایط آب و هوایی و وضعیت راه های این مسیر باعث شده که گردشگران کمتری در فصول سرد به این منطقه سفر کنند.با این حال حضور گردشگران در فصول بهار و تابستان و حتی اوایل پاییز در این منطقه چشمگیر است و تعداد این گردشگران در دیلمان هر سال سیر صعودی به خود می گیرد.

تاریخ و طبیعت در دیلمان

تاریخ و طبیعت در دیلمان | ایده آل مگ

دیلمان دستکم از دو جنبه سرآمد است. اولی تاریخ و دومی طبیعت بکر و بی نظیر . این منطقه از ویژگی ها و ظرفیت های بسیار مطلوبی برخوردار است که آن را از سایر مناطق متمایز کرده است. دیلمان از نظر طبیعت در جایگاه منحصر به فردی قرار دارد. بعید است کسی از جاده سیاهکل –دیلمان عبور کند اما از طبیعت آن شگفت زده نشود. وقتی از این جاده عبور می کنید در یک سمت تپه های پوشیده از درخت و جنگل و در سمت دیگر دره ای عمیق و مملو از درخت می بیند که در انتهای همین دره عمیق رودی در جریان است.

دیلمان یکی از قدیمی‌ترین اقامت گاه‌های بشر بوده است. بر اساس آثار مختلفی نظیر ابزار و ظروف مسی، مفرغی و سفالی که در این منطقه یافت شده است می‌توان پی برد که زندگی غارنشینی از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد در این منطقه وجود داشته است. در دیلمان مهری استوانه‌ای یافت شده که در موزه لنینگراد نگهداری می‌شود و مربوط به ۵ هزار سال قبل است. البته یافته‌های این منطقه تنها به این اثر محدود نمی‌شود و اشیای دیگری نیز در این شهر یافته شده است.

وسعت دیلمان

وسعت دیلمان | جاذبه های گردشگری

هر چند اکنون دیلمان منطقه نسبتا کوچکی را شامل می‌شود، اما در گذشته دیلمان نام بخش بزرگی بوده که از غرب گیلان تا بابل و از جنوب تا قزوین ادامه داشته است. تا قرن ششم دو رود سپیدرود و شیرود نیز مرز‌های غربی و شرقی این منطقه را تشکیل می دادند. در قرن هشتم، بخش‌های مختلف دیلمان هر یک نامی به خود گرفتند و از دیلم جدا شدند که در جریان آن محدوده فعلی برای این سرزمین باقی ماند. دیلمان از تاریخی کهن برخوردار است و در طول تاریخ حکومت های مختلفی به خود دیده است که در این ناحیه حکم رانی می کردند. سلسله‌ هایی مانند زیاریان، بویهیان، کاکوان و مسافریان (کنگریان) از این منطقه برخاستند.

جاده های دیلمان

جاده های دیلمان | ایده آل مگ

برای دسترسی به مناطق دیدنی دیلمان ، جاده های زیادی وجود ندارد .مهم ترین جاده ای که از طریق آن می شود به دیلمان دسترسی داشت ، جاده رشت به لاهیجان است . مسافران وقتی از سمت رشت به طرف لاهیجان حرکت می کنند بعداز آستانه اشرفیه به منطقه ای به نام بازکیاگوراب می رسند که در این قسمت تابلو به سمت سیاهکل خودنمایی می کند. اگر همین جاده را ادامه دهید پس از طی ۱۵ کیلومتر به سیاهکل می رسید و سپس راه دیلمان را در پیش می گیرید. از سیاهکل تا دیلمان ۴۵ کیلومتر فاصله است.
جاده این مسیر در عین زیبایی دارای پیچ های تند است که در هنگام رانندگی به مراقبت های بیشتری نیاز دارد. با این حال جاده دیگری نیز دراین منطقه وجود دارد که بیشتر برای مردمی که در دیلمان و اشکورات زندگی می‌کنند مناسب است. جاده خورگام به دلیل نزدیکی به جاده قزوین برای رفت و آمد مردم این منطقه استفاده می شود.

زمان سفر به دیلمان

پاییز دیلمان | زمان سفر به شمال

بهار و تابستان دو فصل مناسب برای سفر به این منطقه و لذت بردن از مناطق دیدنی دیلمان می باشند. فصل سرما و زمستان زودتر از سایر نقاط استان گیلان به این منطقه می رسد. جاده های اینجا پرپیچ وخم است و وقتی برف یا باران ببارد سطح جاده ها از روزهای عادی لغزنده تر می شود و سفر نیز سخت تر می شود.
بهترین زمان برای سفر به این ییلاق از اواسط اردیبهشت ماه تا انتهای تابستان است. ماه های اول پاییز نیز سفر به این منطقه خوب است. در پاییز مناظر بسیار حیرت آوری از تغییر رنگ های درختان تا رودخانه های پرآب در این منطقه شکل می گیرد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.

لباس مردم دیلم

لباس محلی دیلم

یکی از ویژگی مردم این منطقه، نوع لباس آنان است. لباس و نوع پوشش مردم به ویژه زنان این بخش استان گیلان ، زیاد با گذشته تفاوت نکرده است. اغلب زنان اینجا لباس های سنتی منقش به گل های بزرگ و کوچک می پوشند. آنان با همین لباس ها در سطح شهر و روستا حاضر می شوند و به خرید و فروش می پردازند. پنجشنبه بازار دیلمان یکی از جلوه های فرهنگ و روش زندگی این خطه را نشان می دهد. خیلی از زنان در حالی که لباس سنتی به تن دارند محصولات و تولیدات خود را در این بازار به فروش می رسانند. بسیاری از زنان این منطقه نیز این لباس را در مراسم های مختلف مانند نوروز، شب یلدا و سایر جشن ها به تن می کنند.

کوه درفک

کوه درفک | دیلمان

کوه درفک یک کوه زیبا و پر برف است که یکی از مناطق دیدنی دیلمان محسوب می شود .  و البته منظره زیبایی را نیز در این منطقه ایجاد کرده است. تماشای قله سفید رنگ درفک بین سرسبزی جنگل بسیار هیجان‌انگیز است. این کوه از لحاظ کوهنوردی و غارنوردی جالب توجه است. در این کوه دو غار معروف وجود دارد که ویژگی متمایز آن‌ها ، به شکل سنگ‌ها و قندیل‌هایشان مربوط می‌شود. یکی از این غار‌ها دارای سنگ‌هایی به شکل انسان و حیوانات مختلف است و غار دیگر نیز به قندیل‌های یخی شهرت دارد .


هر کدام از شهرستان های استان گیلان زیبایی خاص خود را دارند :
جاذبه های گردشگری شلمان ؛ شهری کم نظیر در گیلان
شهر املش ؛ بهشت گمشده گیلان
جاهای دیدنی رودسر ؛ شهر چشم اندازهای بی نظیر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code