جاهای دیدنی ماسوله ؛ متفاوت ترین شهر ایران

فرقی نمی کند که گرمای سوزان مرداد باشد یا برف سنگین بهمن ، شمال ایران همیشه دلپذیر و رویایی به نظر می رسد . امروز در ایده آل مگ به معرفی یکی از زیباترین شهر های ایران و حتی جهان می پردازیم . می خواهیم سری به ماسوله بزنیم . شهری که خیلی ها آن را متفاوت ترین شهر سرزمین عزیزمان می دانند . با ما همراه باشید .

ماسوله یکی از شهرهای استان گیلان است که در شهرستان فومن واقع شده است. این منطقه به خاطر نوع معماری و قرارگیری ساختمان ها از متفاوت ترین شهرهای ایران محسوب می شود. خانه های این شهر به صورت پلکانی در دل تپه های این منطقه احداث شده اند . به طوری که بام هر خانه ای، حیاط خانه همسایه بالایی است. این شکل معماری در نوع خود بی بدیل است. هر چند این نوع معماری خانه در برخی از مناطق ایران مانند شهرستان پاوه در منطه اورامانات رواج دارد اما از نظر گستردگی و وسعت تعداد ساختمان ها، این مناطق ، هرگز به پای ماسوله نمی رسند.

شهر ماسوله | گردشگری

ماسوله در طول تاریخ از محبوبیت و استقبال خاص گردشگران روبرو بوده و هر سال نیز این تعداد رو به افزایش است. این شهر از نظر نوع معماری، متفاوت ترین شهر ایران محسوب می شود و همین ویژگی باعث شده که سالانه گردشگران زیادی به این نقطه از کشور سفر کنند.

قدمت ماسوله

قدمت ماسوله | ایده آل مگ

ماسوله از شهرهای قدیمی ایران می باشد و از گذشته های دور محل سکونت اقوام مختلفی بوده است. این شهر از نظر موقعیت جغرافیایی در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان واقع شده است. این شهر در دو دوره متفاوت و در دو مکان جداگانه احداث شده که اکنون به ماسوله جدید و همچنین ماسوله قدیم (کهنه ماسوله) معروف هستند.

ماسوله قدیم در فاصله ۵ کیلومتری غرب جاده ماسوله به خلخال واقع شده که سکونت گاه اولیه و قدیمی اهالی این شهر بوده است . بیشتر بناهای ماسوله قدیم با سنگ دیوار می باشند. براساس نخستین کاوش های باستانی صورت گرفته در این محوطه (۱۳۷۴) مشخص شد که از سده پنجم تا هشتم هجری ، کهنه ماسوله از مراکز مهم در زمینه فلز کاری محسوب شده است.

در این منطقه سفال های آبدار با رنگ های متنوع که مشخصات دوره سلجوقی روی آنها نقش بسته بود ، کشف شده است. این شهر به خاطر این اعتبار تاریخی در شهریور ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

ماسوله رودخان

ماسوله رودخان | ایده آل مگ

این شهر جدا از نوع معماری، قدمت و آثار تاریخی، از مواهب طبیعی سرشاری هم برخوردار است که گردشگران همواره دیدن آن را در برنامه های سفر خود قرار می دهند. یکی از جاهای دیدنی ماسوله ، به نام ماسوله رودخان معروف است که معمولا با استقبال زیادی در میان گردشگران مواجه می شود .

این رودخانه تقریبا یک رود پر آب محسوب می شود که از به هم پیوستن سرشاخه های بالادست تشکیل شده است . در کنار ماسوله ، آبشاری زیبا وجود دارد که طراوت این منطقه را دو چندان کرده است. ماسوله یک منطقه کوهستانی با آب و هوای معتدل و مطبوع است. این منطقه کوهستانی، دارای تپه های بسیار زیباست که قلل مرتفعی نیز دارد. قله شاه معلم با ۳۰۵۰ متر ارتفاع یکی از بلندترین قله های این منطقه و یکی یگر از جاهای دیدنی ماسوله محسوب می شود .

چگونگی شکل گیری ماسوله

روایت های مختلفی در باره چگونگی شکل گیری ماسوله وجود دارد. برخی از افراد بر این باورند که در قرن سوم هجری قمری به هنگام فرار “آقاسید جمال الدین اشرف” از طارم ، “عون بن محمد بن علی” از همراهان مجروح وی به این منطقه آمد.وی قبل از وفات از چوپانی درخواست کرد در این محل او را به خاک بسپارند،بعد از خاکسپاری عون بن محمدبن علی در این مکان ، چوپان ها کم کم گرد مزار وی جمع شدند و به مرور زمان بناها و خانه هایی در آنجا ساخته شد و به تدریج ماسوله شکل گرفت.

برخی دیگر نیز پیدایش این شهر را بر اساس تاریخ خطی سالک « سالوک معلم » به دو تن از شاگردان سالک به نام های “عین علی” و “زین علی” که مردم را به دین اسلام دعوت می کردند نسبت می دهند. با این حال زلزله بزرگ سال ۸۹۰ هجری قمری و همچنین همه گیر شدن بیماری طاعون در سال ۹۴۳ هجری قمری از دلایل کوچه ماسوله ای ها به مکان فعلی عنوان می شود. در زمان رابینو ماسوله دارای ۵ محله ، دو یا سه کاروانسرا ، دو حمام و بازاری با ۴۰۰ دکان بود که در زمستان ها همگی خالی می ماندند.

معماری ماسوله

معماری شهر ماسوله

معماری ماسوله از ویژگی های مهم گردشگری در این منطقه است. این نوع معماری مورد توجه گردشگران و جهانگردان می باشد. براساس این نوع معماری خانه های ماسوله در دو طبقه احداث شده است که دارای دو قسمت زمستانی و تابستانی است.
قسمت تابستانی یا اتاق پیشخوان پنجره های اروسی چوبی و بالارو دارد، این پنجره ها دارای گره های چینی هندسی می باشند و با شیشه های زیبا و رنگی رنگی تزیین می شوند. علاوه بر پیشخوان در بعضی از خانه ها، اتاقکی بر بام منزل وجود دارد که به زبان محلی به آن “برج” نیز گفته می شود.این اتاق فقط در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد که دارای طاقچه های جانبی است. معمولا بام خانه های اینجا رو به کوه ساخته می شود که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار هستند.

بافت ماسوله

اقلیم و آب و هوای ماسوله به گونه ای است که در خیلی از موارد این شهر پوشیده از مه است و این مه غلیظ باعث می شود که خانه ها به سختی از فاصله دورتر دیده شوند به همین دلیل اغلب ساختمان های اینجا به رنگ زرد رنگ آمیزی می شوند تا از فاصله دورتر بهتر رویت گردند. خانه های قدیمی ماسوله معمولا با ترکیب سنگ و چوب ساخته شده اند و تا سبک سنتی اش حفظ شود. البته اکنون خیلی از این خانه ها جای خود را به ساختمان های بتونی با سقف های آهنی داده اند.

بسیاری از اهالی این شهر همچنان تلاش می کنند که بافت سنتی ساختمان های خود را حفظ کنند. یکی از اقدام های آنان برای حفظ این بافت سنتی، نصب در و پنجره های چوبی زیبا و گذاشتن گلدان های شمعدانی در کنار همین پنجره ها می باشد. این خانه ها به تنهایی از جاهای دیدنی ماسوله محسوب می شوند .

محله های ماسوله

محله های شهر ماسوله

این شهر از محله های مختلفی تشکیل شده است. ماسوله دارای ۴ محله اصلی به نام های «خانه بر» (خونَ وَر)، «مسجدبر» (مَزَ وَر)، «کِی سَر» شامل کَفا کِی سَر و بِنَ کِی سر و «اسد محله» (اَسَ مَل) و بازاری با ۴ طبقه می باشد که هر چهار محله به طور جداگانه به بافت بازار شهر ارتباط بی واسطه دارند. همچنین وجود بیش از ۱۲۰ واحد تجاری در محدوده بازار ماسوله، بیش از ۴ کاروان سرا، ۲ حمام خزینه دار، بیش از ۳۳ چشمه عمومی (خونی)، ۱۰ مسجد و ۵ امام زاده نشان از رونق و شکوفایی این شهرک دارد.

این محله ها نیز از جاهای دیدنی ماسوله محسوب می شوند . کشه سر علیا ، کشه سر سفلی ، ریحانه بر ، خانه بر، مسجد بر و اسد محله از جمله محلات ماسوله است که میزبان گردشگران زیادی در طول سال می باشند.


با جاذبه های گردشگری استان گیلان بیشتر آشنا شوید :

جاذبه های گردشگری منجیل ؛ شهر توربین های بادی
اماکن دیدنی شفت ؛ شهری در دل جنگل های گیلان
مناطق گردشگری آمل ؛ شهری مملو از زیبایی
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code