جاذبه های گردشگری سردشت ؛ بهشت زیبای زاگرس

سردشت در جنوب غربی استان آذربایجان غربی واقع شده است. این شهرستان کردنشین به مرکزیت سردشت، دارای ظرفیت های مختلف گردشگری و اقتصادی است.سردشت از اقلیم کردستان عراق تنها ۳۵ کیلومتر فاصله دارد و از نزدیک ترین شهرهای اقلیم به سردشت،می توان به شهر قلعه دزه اشاره کرد. این شهر در پای کوه گرد سور از کوه های مرزی منطقه قرار گرفته است و از طبیعتی بسیار جذاب و دیدنی برخوردار می باشد. جاذبه های گردشگری سردشت فراوان اند و این جذابیت ها از جنوب به کردستان، از غرب به مرز عراق، از شمال به پیرانشهر و از شرق به مهاباد امتداد می یابد.

اماکن گردشگری سردشت را بشناسید

پوشش جنگلی وسیع و منابع آب فراوان از ویژگی های منحصر به فرد سردشت است در حالی که ترکیبی از دره ها، کوه ها، دشت ها، چشمه ها، چمنزارها، بیشه ها، مراتع، چشم اندازهای طبیعی، آثار تاریخی و همچنین آداب و رسوم محلی ، زیبایی های این منطقه را دو چندان کرده است .
آبشار شلماش، آبشار رزگه، آبشار نیوه ژ، دشت وزنه، دشت مردواو (مرداب)، دشت باژار، کانی گراوان، رودخانه زاب، دره خدرآباد، بیوران، گردنه زمزیران و جنگل ها از جمله جاذبه های گردشگری سردشت محسوب می شوند.

آبشار شلماش

آبشار شلماش | دیدنی های گردشگری

آبشار شلماش از زیبایی های دیدنی شهرستان سردشت است که در دره ای در ۵ کیلومتری جنوب این شهر قرار گرفته است. اگر به این آبشار از هر سو نگاه کنیم یا وارد آن شویم زیبایی های منحصر به فردی را شاهد خواهیم بود که در میان جنگلی سرسبز واقع شده است. در این منطقه آبشارهای زیبای دیگری هم وجود دارد که مهم ترین آبشارهای حوزه زاب در مسیر رودخانه شلماش قرار دارد. در فاصله اندکی از این محل و نرسیده به روستای شلماش ، سه آبشار دیگر نیز وجود دارد.اطراف این آبشارها را پوششی جنگلی فرا گرفته و همین موضوع بر زیبایی های این منطقه افزوده است.

این منطقه در فصل بهار از زیبایی های منحصر به فردی برخوردار است  . حجم آب رودخانه شلماش که از رودخانه های دائمی این شهرستان است در این فصل بیشتراز فصل پاییز می شود. این آبشار از مهم ترین جاذبه های گردشگری سردشت است و همه ساله تعداد زیادی مسافر از سراسر ایران به خاطر دیدن این آبشار راهی دیار سردشت می شوند . پوشش جنگلی در حاشیه آبشار و دسترسی آسان و نزدیکی آن به جاده اصلی از ویژگی های این منطقه است.

چشمه گراوان

چشمه گراوان | اماکن دیدنی

وجود چشمه های فراوان به طور ویژه ای بر زیبایی های این منطقه  افزوده و یک فضای زیبا و دل انگیز بر آن حاکم کرده است. چشمه کانی گراوان در روستای کانی گویز قرار گرفته است. این چشمه از نوع معدنی می باشد و آب آن دارای املاح زیادی است. این املاح مناظر جالبی در این منطقه پدید آورده به طوری که املاح به صورت تپه نارنجی رنگ بزرگ زیبا در می آید.
یکی از ویژگی های جالب این چشمه این است که آب آن گازدار است  به صورت جوشانی از این چشمه بیرون می آید. این آب موادی از خود برجای می گذارد که یکی از زیباترین جلوه های طبیعی را روی زمین ایجاد می کند. آب چشمه کانی گراوان دارای خاصیت درمانی و بیوفیزیولوژیکی است و برای درمان ناراحتی های پوستی نیز مفید است.

غار آهکی

غار آهکی | گردشگری سردشت

در روستای درمان آباد سردشت، غار آهکی بزرگی وجود دارد که به صورت رسمی شناسایی نشده است. هنوز پای هیچ نهاد مسئولی به این غار باز نشده و فقط اهالی این روستا و شماری از کوهنوردان به داخل این غار رفت و آمد داشته اند. حوالی دره گرژال و مسیر رودخانه زاب که در امتداد جاده سردشت به پیرانشهر قرار دارد، دشت وسیعی وجود دارد که جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است.

قلعه مالیموس

قلعه مالیموس | جاذبه های گردشگری

قلعه مالیموس یا قه لای مالیموس در دوره حملات یونانیان در دوره هخامنشی در بالای کوهی مشرف به روستای کانی زرد ایجاد شده است . این قلعه در شمال غربی شهر سردشت در مرز بین ایران و عراق وجود دارد. هنوز آثار قلعه و برخی دیوارهای آن وجود دارد و اینجا بازدیدکنندگان می توانند تاریخ این دوره را مرور کنند و به اطلاعاتی جالبی از این دوره تاریخی دست پیدا کنند.

پل قلعه تاسیان

پل قلعه تاسیان

این پل متعلق به دوره سامانیان است که در روستای قله لا تاسیان واقع شده است. پل قلعه تاسیان در شمال شهر سردشت در مسیر رودخانه زاب قرار گرفته است که چشم انداز خیره کننده ای در این منطقه ایجاد کرده است. این پل در مسیر جاده پیرانشهر به سردشت و در مسیر فرعی روستای نبی آوا به سپیدار قرار گرفته است. بقایای این پل هنوز هم در قسمت شمالی و به فاصله کمی از آن قرار گرفته است که توجه خیلی از مسافران این منطقه را به خود جلب می کند.

یکی از مشکلات صنعت گردشگری در سردشت ناشناخته ماندن چنین آثاری در این شهر است. خیلی از گردشگران و مسافران از وجود چنین آثاری در این شهر خبر ندارند که در صورت اطلاع رسانی کامل می توان به رونقصنعت توریسم درا ین منطقه کشور امیدوار بود.


بیشتر بخوانید :

جاهای دیدنی خوی ؛ مرکز تمدن کهن ایران

مناطق گردشگری میاندوآب ؛ شهری میان آب های خروشان

مناطق گردشگری پلدشت ؛ شمال غربی ترین شهر ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code