جاذبه های گردشگری ماسال ؛ شهر آبشارهای زیبا

ماسال یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که در میان ها کوه ها و طبیعت بکر با جنگل و درختان چندهزار ساله قرار دارد. این شهر پر از آبشار است ، به طوری که به شهر آبشارها نیز معروف می باشد.ماسال با موقعیت جلگه ای در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غرب رشت و در ۲۰ کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا واقع شده است. ماسال از جاذبه های گردشگری به ویژه طبیعی زیادی برخوردار است و در برخی جنگل های بکر و کوه های آن کلبه های چوبی قرار دارد تا گردشگران در این منطقه استراحت کنند و پس از رفع خستگی، به گردشگری خود ادامه دهند واز طبیعت روح بخش این منطقه استفاده کنند.

این شهرستان از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل شده که هر دو بخش مملو از جاذبه های طبیعی و گردشگری هستند .  ییلاقات اولسبلانگا و شاندرمن از زیباترین جاهای دیدنی ماسال به شمار می روند. این منطقه دارای بیش از ۷۰ هزار هکتار جنگل و مرتع ومحدوده‌های کوهپایه‌ای است که همه اینها، چشم اندازهای زیبایی در این نواحی ایجاد کرده است. ماسال از لحاظ آب و هوایی در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و نیمه مرطوب کوهستانی واقع شده است.

ماسال | شهر زیبای آبشار ها

این منطقه به دلیل کوهستانی بودن دارای زمستان‌های گرم است. رطوبت این شهر زیاد و گاه تا ۷۵ درصد می رسد. توصیه می شود که در شهریور که رطوبت این منطقه خیلی زیاد می شود به این منطقه مسافرت نکنید.با وجود این، ییلاقات این منطقه حتی در فصل تابستان نیز خنک است و اگر در این فصل در نظر دارید از ماسال دیدن کنید حتما به ییلاقات این منطقه سفر کنید.

کشاورزی

کشاورزی و دامداری در ماسال

کشاورزی و دامداری فعالیت های اقتصادی این شهرستان را تشکیل می دهند. اینجا مزارع سرسبز شالی دیده می شوند که بخش زیادی از کشاورزی ماسال به این شغل مشغول می شود. فعالیت در بخش دامداری نیز از دیگر شغل های مردم این منطقه  می باشد. پرورش پرندگان، پرورش نوغان و گاو و گوسفند در این منطقه رایج است. در ماسال همچنین تولید انواع صنایع دستی رواج دارد که شالبافی، گلیم بافی، حصیربافی، ابریشم بافی و چوب تراشی از جمله این صنایع دستی می باشند.

بازار هفتگی

بازار هفتگی | دیدنی های ماسال

ماسال یکی از شهرهای استان گیلان است که دارای بازار هفتگی می باشد. این بازار روزهای شنبه هر هفته برگزار می شود. مهم ‌ترین سوغات منطقه عسل طبیعی، پنیر تالشی، گردو، خوج، مرکبات، حلواهای محلی و برنج است. نام قدیم ماسال «رودکنار» بود که محلی شنبه بازار کنونی بوده است. وجود این شنبه بازار در نهایت به رشد رودکنار منجر شد.

جاذبه های گردشگری ماسال

ماسال دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که منطقه جنگلی طلاسکوه (تلاسکو) وآری دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارهای و صخرهای بلند‌، گردشگاه ریزه‌مندان، ییلاق شالماء، چلسی بیلگاه دول، اسپی دشت، دشت النزهوویرگاه، خندیله پشت مارجونه، رشت پشت، وشنه راه، واشیار،صی فی، اولسبلنگاه، نم نم پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، غارآویشو، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا، وردم، منطقه یادمانی مشهد میرزا (محل شهادت میرزاکوچک خان) از جمله این مناطق می باشند.

بام سبز ایران

ماسال بام سبز ایران

ماسال و شاندرمن را بام سبز ایران می خوانند چون هر دو بخش پر از جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان هستند. این منطقه هنوز دست نخورده و بکر باقی مانده است و سالانه میزبان گردشگران فراوانی از نقاط مختلف کشور می باشد. ماسال دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار است و پیش از این بخشی از شهرستان وسیع تالش بود که در سال ۱۳۷۶ به شهرستان ماسال تبدیل شد.

رودهای ماسال

رودخانه های ماسال

رودخانه ها از جاذبه های گردشگری ماسال محسوب می شوند که در داخل شهر و بیرون آن وجود دارند. یکی از این رودخانه ها از داخل ماسال عبور کرده است که به زیبایی این شهر افزوده است. رودهای «خالکایی» ماسال و «رود مرغک» شاندرمن رودخانه های مهم شهرستان ماسال هستند. رودخانه خالکایی ماسال از قله ای مرتفع سرچشمه می گیرد و پس از طی ۴۰ کیلومتر از داخل شهر ماسال عبور می کند. «پارک ساحلی» ماسال در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد که روزانه پذیرای خیلی از خانواده ها و گردشگران است.

شهر آبشارهای بلند

آبشارهای بلند ماسال

آبشارهای ماسال بلند و ارتفاع آن ها زیاد می باشد. ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع ۱۰ متر از جمله این آبشارها هستند.

در این منطقه همچنین غارهای زیبایی وجود دارند که هر کدام به نوعی یکی از جاذبه های گردشگری ماسال به شمار می روند و مقصد خیلی از گردشگران هم می باشند. غارهایی همچون غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچالدر این شهرستان واقع شده اند. در این منطقه همچنین دیواره های سنگی وجود دارد که سالانه پذیرای علاقه مندان زیادی هستند .دیواره سنگی «اسبه ریسه» ماسال  یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور است که می تواند مسابقات بزرگ ملی، منطقه ای و حتی جهانی در آن برگزار شود.

یادمان میرزا کوچک

یادمان میرزا کوچک

میرزا کوچک خانه جنگلی از مبارزان دوره مشروطیت در ارتفاعات ماسال بر اثر کولاک درگذشت. او به دنبال تضعیف نیروی خودی، «ارتفاعات آلاله پشته» را به عنوان منطقه امن انتخاب کرد و قصد داشت خود را به خلخال برساند که بر اثر کولاک و یخبندان این منطقه به شهادت رسید. در این محل سنگ یادبودی نصب شده است که امروزه یکی از جاذبه های گردشگری ماسال محسوب می شود . آلاله پشته در ۴۵ کیلومتری مرکز شهر ماسال قرار دراد.


مطالب مرتبط :

جاهای دیدنی رضوانشهر ؛ اینجا قطعه ای از بهشت است

اماکن دیدنی فومن ؛ پیوند تاریخ طبیعت

رودبار، شهر باغ های زیتون

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code