علائم رفلاکس معده و نکاتی چند در مورد آن

علائم رفلاکس معده

یکی از مشکلاتی که بیشتر افراد با آن روبرو می‌شوند، رفلاکس اسیده معده است، که معمولا با ایجاد سوزشی سر دل، بروز پیدا می‌کند. اما چه دلایلی موجب می‌شود که این مشکل برای بسیاری از افراد پیش بیاید؟ قطعا اگر کمی عمیق‌تر به این موضوع توجه کنید، شما نیز متوجه می‌شوید که علائم رفلاکس معده پس از  پرخوری نمایان می‌شوند.

در بررسی‌های صورت گرفته، افرادی که از چاقی خود رنج می‌برند، جزء آن دسته از افرادی هستند که به صورت مکرر رفلاکس معده را تجربه می‌کنند و علائم رفلاکس معده در آن‌ها دیده می‌شود، که به طور کلی در این بررسی‌ها نشان داده شده است، که ۱۵ میلیون ایرانی و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، به خاطر بروز این بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند.

ترش کردن معده یا همان رفلاکس معده، در ایران موجب شده است تا ۸۰ درصد آندوسکوپی‌های معده، به خاطر همین بیماری که در واقع آنطور نیست که بتوان گفت یک بیماری خود ایمنی خطرناک است، صورت می‌گیرد. اما متاسفانه مردم ایران بابت درمان این بیماری که با رعایت یکسری از موارد می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد، هزینه‌های هنگفتی را پرداخت می‌کنند.

برای اینکه از بروز این بیماری پیشگیری کنید، ابتدا باید بدانید که اصلا چطور می‌شود که معده ترش می‌کند و با چه علائمی متوجه ترش کردن معده می‌شوید؟ در واقع ترش کردن معده زمانی صورت می‌گیرد که اسید معده به مری برگردد، مری هم به واسطه برخورد با اسید معده، واکنش‌هایی را از خود نشان می‌دهد. البته ناگفته نماند که بافت مری این خاصیت را دارد که تا چند بار، اسیدی که از معده بازگشته است را خنثی کند، اما متاسفانه به دلایل مختلفی همچون تغذیه نامناسب و پر خوری، مری هم نمی‌تواند در برابر اسید معده مقاومت کند.

علائم رفلاکس معده

برای مطالعه: راه های خانگی و فوری درمان معده درد

ترش کردن معده را با چه علائمی بشناسیم؟

هر بیماری که در بدن انسان، ورود پیدا می‌کند، با علائمی خود را نشان می‌دهد تا فرد بتواند نسبت به درمان آن اقدام کند، که لازمه این امر آشنایی با علائم بیماری مورد نظر شماست. همانطور که می‌دانید، در این مطلب صحبت از علائم رفلاکس معده است، که در ادامه، آن‌ها را به طور کامل برای شما عزیزان همیشه همراه شرح می‌هیم.

افزایش بزاق

از مکانیسم‌های حیاتی که به هضم سریع‌تر غذا کمک می‌کند، بزاق ایجاد شده در داخل دهان است، که اگر میزان ایجاد آن، افزایش پیدا کند، نشان از این است که شما دچار رفلاکس معده شده‌اید. اگر در حین غذا خوردن، متوجه افزایش بزاق دهان و سخت شدن هضم غذا شدید، بدانید که بر اثر تغذیه‌ای نامناسب و یا پر خوری زیاد، دچار رفلاکس معده شده‌اید.

علائم رفلاکس معده

درد در قفسه سینه

گاهی پیش می‌آید که بسیاری از افراد دردی را در ناحیه قفسه سینه خود حس کنند و به اشتباه دلیل آن را مشکلات قلبی، بیان کنند، که در موارد کمی، درد قفسه سینه می‌تواند، نشان از بیماری‌های قلبی باشد. اکثر اوقات این دردها بر اثر رفلاکس معده هستند، که اگر احساس کردید به مرور این درد در حال شدیدتر شدن است، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

ترش شدن دهان

از دیگر علائم رفلاکس معده ، می‌توان به ترش شدن دهان اشاره کرد، که چند ساعتی این طعم ترش در دهان شما، پس از ترش شدن معده، باقی می‌ماند. هنگامی که این نشانه در شما بر اثر برگشت اسید از معده به مری، بروز می‌کند، در هنگام غذاخوردن، حس ناخوشایندی که به سراغ شما می‌آید، ممکن است برای‌تان بسیار آزار دهنده باشد.

در برخی از موارد، ضعف در قسمت کبد نیز ممکن است موجب ترش شدن دهان شما شود، که بسیاری از افراد با ترش شدن دهان‌شان اصلا به این فکر نمی‌کنند که شاید بر اثر رفلاکس معده این علائم بروز کرده باشد، اما اگر ترش شدن دهان را برای مدت طولانی‌تری حس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ترش شدن دهان

التهاب ریه

آیا ممکن است با رفلاکس معده، دچار التهاب ریه شویم؟ جواب این سوال را اینگونه شرح می‌دهیم، که عمل رفلاکس معده، این چنین است که گاهی پس از بازگشت اسید معده به مری، ریه هم از این اسید بی بهره نمی‌ماند. همین عامل موجب می‌شود تا ریه شما دچار التهاب شود و شما را درگیر عفونت ریه کند.

مشکلات تنفسی و خروپف در هنگام خواب

با بررسی علائم رفلاکس معده، به این موضوع پی بردیم که ترش کردن معده می‌تواند مشکلات زیادی را به بار بیاورد. زمانی که در خواب هستید، اگر  به شدت خروپف می‌کنید و یا مشکلات تنفسی موجب ناآرامی شما در خواب می‌شوند، ممکن است خبر از حرکت اسید معده به سمت دستگاه‌های تنفسی بدن شما بدهند، که این اتفاق علاوه بر تنگی نفس و خروپف، می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌هایی در دستگاه تنفسی شما شود.

علائم رفلاکس معده

مشکلات هضم غذا

با توجه به اینکه رفلاکس معده با مراقبت خود فرد بیمار می‌تواند بهبود پیدا کند، اگر به آن بی توجهی شود، به مرور زمان، طولانی شدن رفلاکس معده، موجب می‌شود تا عفونت‌ها و زخم‌هایی در داخل معده بیمار ایجاد شود، که همه‌ی این مشکلات، باعث بروز بیماری‌هایی خطرناک‌تر و سخت‌تر شدن هضم غذا می‌شوند.

سوزش معده

گاهی بر اثر ترش کردن معده، افراد در معده خود، سوزش را احساس می‌کنند، که یکی از نشانه‌های ترش کردن معده است. در این حالت، هنگامی که در حال خوردن غذا هستید، اسید از معده به مری می‌رود و شما همزمان در معده خود، احساس سوزش می‌کنید.

سوزش معده

برای مطالعه: علائم زخم معده

سرگیجه

آیا سرگیجه نیز می‌تواند از علائم رفلاکس معده باشد؟ بله، سرگیجه یکی دیگر از علائم‌هایی است که از رفلاکس معده به ما خبر می‌دهد. اما چرا سرگیجه؟ دلیل این اتفاق این طور بیان شده است که در برخی از حالات، اسید معده مستقیما به سمت مری بر می‌گردد، که همین عامل موجب ایجاد سرگیجه و حتی در مواردی استفراغ می‌شود. متاسفانه برگشتن اسید معده به مری ممکن است، در پی استفراغ موجب از بین رفتن مینای دندان شود.

سوء هاضمه

زمانی که معده ترش می‌کند، ممکن است، احساس درد و ناراحتی در قسمت فوقانی معده به همراه سوءهاضمه ظاهر شود، که ممکن است حالت‌هایی همچون آروغ زدن، دل درد، نفخ، سیری بیش از حد را نیز به همراه داشته باشد. در این حالت بدن فرد درد بسیار زیادی را متحمل می‌شود که از علائم رفلاکس معده به حساب می‌آید.

سوءهاضمه

سرفه خشک

سرفه خشک یکی از علائم رفلاکس معده است، که در هنگام ترش کردن معده‌تان، ممکن است با این نشانه روبرو شوید. اما برخی‌ها از این نوع نشانه، رفلاکس معده بسیار تعجب می‌کنند و این سوال در ذهنشان مطرح می‌شود که سرفه کردن و ترش کردن معده چه ارتباطی می‌توانند با هم داشته باشند؟

یکی از پزشکان حاذق در این زمینه این گونه به این سوال پاسخ داده است که: معده در هنگام ترش کردن ابتدا اسید را به گلو پس می‌فرستد، که ممکن است همین اسید به ریه و مری هم برود، که همین عامل موجب ایجاد سرفه‌های خشک می‌شود.

رژیم غذایی و رفلاکس معده

قطعا خیلی برای‌تان ناشناخته نیست، که پس از مصرف بیش از اندازه خوراکی‌های مختلف، معده شما واکنش‌هایی را نشان دهد. همانطور که از پیش گفتیم، درصد زیادی از علائم رفلاکس معده به دلیل پرخوری و عادات بد غذایی بروز پیدا می‌کنند و افراد با اینکه می‌دانند، رفلاکس معده پس از پرخوری حتما به سراغ‌شان می‌آید، باز هم بر اشتباهات خودشان پا فشاری می‌کنند، از این‌رو معده نیز مقاومت خود را از دست می‌دهد و به مرور شما را با مشکلات جدی‌تری، روبرو می‌کند.

در این بخش از مقاله قصد داریم تا از ارتباط رژیم غذایی و رفلاکس معده برای شما بگوییم؛ گاها برای‌تان پیش آمده است، که در ساعاتی نامشخص و خارج از وعده‌های اصلی غذایی، به پرخوری بپردازید، درست در چنین مواقعی است، که معده شرایط پذیرفتن حجم زیادی از غذا و یا هر خوراکی دیگری را ندارد، به همین خاطر به مرور، واکنش‌هایی را نشان می‌دهد، که با علائم گفته شده، بروز پیدا می‌کنند.

رژیم غذایی

 گاها نیز پیش می‌آید، که فرد با مصرف غذاها و خوراکی‌های تحریک کننده، علائم رفلاکس معده را مشاهده می‌کند، از این رو پیشنهاد می‌کنیم، برخی از  خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را از جمله: نوشابه، چای، غذاهای پرچرب، مرکبات، آناناس، گوجه فرنگی، غذاهای ادویه‌دار، شکلات، الکل، قهوه، سیر، نعنا و… را به میزان خیلی کم مصرف کنید و یا در صورت تحریک‌پذیری شدید معده توسط این خوراکی‌ها، مصرف آن‌ها را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنید. البته ناگفته نماند که این محرک‌ها، ممکن است در برخی از افراد بی اثر باشند، به گونه‌ای که پس از مصرف آن‌ها، افراد هیچ یک از علائم رفلاکس معده را مشاهده نکنند، که در این صورت، افراد باید توجه زیادی به خوراکی‌های مصرفی خود داشته باشند، تا به مرور زمان بتوانند، خوراکی‌هایی را که معده با آن‌ها سازگاری ندارد را تشخیص دهند.

سخن پایانی

ایده آل مگ در این مطلب از علائم رفلاکس معده با شما صحبت کرد، تا در صورت مشاهده هر یک از علائم، این بیماری را جدی بگیرید و برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید. اولین اقدامی که شما برای پیشگیری از رفلاکس معده می‌توانید انجام دهید، این است که یک برنامه غذایی مناسب به کمک مشاور تغذیه برای خود تهیه کنید و سپس برای حفظ سلامتی خود، از برنامه غذایی سالم پیروی کنید.

گاهی اوقات در برخی از افراد چندین علائم با هم مشاهده می‌شود، که بروز چنین حالتی، مستلزم مراجعه به پزشک می‌باشد، تا فرد به سرعت، تحت درمان قرار بگیرد. از اینکه با ما تا پایان این مقاله همراه بودید، نهایت تشکر را داریم، امیدواریم با رعایت نکات لازم، هیچوقت دچار چنین مشکلاتی نشوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code