جاذبه های گردشگری ماکو ؛ شهری در دل طبیعت

ماکو یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که از جاذبه های فراوان تاریخی و طبیعی برخوردار می باشد. این شهر از نظر اقتصادی در شرایط مناسبی قرار دارد به طوری که بزرگترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیا بعداز شانگهای را به خود اختصاص داده است. ماکو دارای آثار تاریخی و باستانی فراوانی است. بیش از سه هزار اثر تاریخی ثبت شده در این شهرستان وجود دارد که سالانه تعداد زیادی از گردشگران از آن بازدید می کنند.

در کنار بازار مرزی ، ماکو ده ها جاذبه گردشگری دارد که دیدن آن ها خالی از لطف نخواهد بود .  همین موضوع ماکو را به یکی از مقاصد مهم گردشگری استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران تبدیل کرده است. ماکو در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است. این شهر در دره‌ای بنا شده که رودخانه زنگمار از آن می‌گذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند. قسمت جنوبی شهر در دامنه کوه سبد قرار گرفته و بخش شمالی در دامنه کوه قیه است.

ماکو نامی باستانی است و به دوران ماد می‌ رسد. ایرانیان ماد از زمان پادشاهی ایشتوویگو در این منطقه ساکن شدند و آن را مادکوه (کوه مادها) نامیدند. این نام بعدها به ماکو تبدیل شد

مجله اینترنتی ایده آل مگ امروز و در کنار شما تعدادی از جاذبه های گردشگری ماکو را معرفی خواهد کرد . با ما همراه باشید

سد بارون

سد بارون | ماکو

ماکو از نظر جاذبه های طبیعی غنی است و یکی از جاذبه های این منطقه سد بارون است. این سد که یکی از بزرگترین سدهای آذربایجان غربی محسوب می شود در ۱۲ کیلومتری جنوب شهرستان ماکو و بر روی رودخانه زنگمار در نزدیکی روستای بارون قرار گرفته است. پشت این سد دریاچه ای واقع است که مناظر زیبایی دارد. در این دریاچه گونه های مختلف ماهی زندگی می کنند که افراد محلی و گردشگران به ماهیگیری در آن می پردازد.

سد بارون در کنار کلیسای زور زور واقع است و تعداد زیادی از گردشگری برای دیدن هر یک از این آثار در این منطقه حضور می یابند.

آبشار قلعه جوق

آبشار قلعه جوق

آبشارها از دیگر مناظر طبیعی ماکو را تشکیل می دهند.آبشار قلعه جوق در پنج کیلومتری جنوب غرب ماکو در حاشیه روستایی به همین نام و در میان کوه های زیبای این منطقه جای گرفته است. این آبشار حدود ۸۰ متر ارتفاع دارد و هرچند آب این آبشار زیاد نیست ، اما موقعیت مناسب و همچنین فضای بسیار جذاب و بکری که در این منطقه وجود دارد، این اثر طبیعی را بیش از پیش دیدنی کرده است.

پل قلعه جوق

پل قلعه جوق | ماکو

ماکو رودخانه های زیادی دارد که از دوره های گذشته بر روی این رودخانه ها پل های مختلف و زیبایی  احداث شده که برخی از آنها به عنوان اثر تاریخی حفظ شده اند. پل قلعه جوق یکی از این آثار می باشد که به ثبت ملی هم رسیده است. این پل متعلق به دوره صفویه است بر روی رودخانه زنگمار قرار گرفته است. ایجاد این پل باعث شد که ارتباط ساکنان قلعه جوق با ماکو برقرار شود و از طریق این منطقه با رونق بیشتری روبرو شود.

کاخ موزه باغچه جوق

کاخ موزه باغچه جوق

وقتی به این منطقه سفر می کنید بازدید از کاخ موزه باغچه جوق یا کاخ سردار ماکو که در جنوب شرقی روستای باغچه جوق قرار گرفته را از یاد نبرید. این کاخ موزه در ۶ کیلومتری این شهر و در ۲ کیلومتری غرب جاده اصلی بازرگان واقع شده است و یکی از جاذبه های گردشگری باکو به شمار می رود .  این کاخ از شکوه و جلال خاصی برخوردار است و اقبال السلطنه ماکویی یکی از سرداران مظفرالدین شاه قاجار آن را احداث  کرده است. معماری این کاخ منحصر به فرد است و در آن تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و  غربی به ویژه روسیه در اواخر سده ۱۹ میلادی دیده می شود .

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس

 کلیسای مریم مقدس یا زور زور در روستای قره کلیسا واقع شده است. بنای اولیه این کلیسا در رودخانه قره ‌سو و به ارتفاع ۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار داشت که بعدها به ارتفاعات کنار دریاچه منتقل و در آن نقطه مجددا بازسازی شد. این کلیسای تاریخی یکی از جاذبه های گردشگری ماکو محسوب می شود و سالانه تعداد زیادی گردشگر را به سمت این شهر می کشاند .

تالاب آق گل

تالاب آق گل

یکی از مکان هایی که به ماکو و شهرهای دیگر جذابیت بخشیده است وجود تالاب ها در این مناطق است. تالاب ها با خود زیبایی های منحصر به فردی از حضور پرندگان مهاجر و غیرمهاجر تا ایجاد فضای دیدنی و سرسبز به همراه می آورند. تالاب آق گل که در شمال‌ شرقی ماکو در مجاورت رودخانه ارس واقع شده تمام این ویژگی ها را با خود دارد. این تالاب، تالابی فصلی است که در بهار و زمستان‌ها پر آب بوده و در تابستان و اوایل پاییز خشک می‌شود.


مطالب مفید در زمینه گردشگری : 

جاهای دیدنی ارومیه ؛ بهشت پر از انگور ایران

اماکن دیدنی اشنویه ؛ پایتخت گیلاس ایران

جاهای دیدنی تکاب ؛ شهری مرموز و ناشناخته

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code