اماکن دیدنی کلیبر ؛ شهر خوش آب و هوا

شهرستان کلیبر به عنوان یکی از شهرهای تاریخی استان آذربایجان شرقی در ۱۶۵ کیلومتری تبریز واقع شده است. این منطقه با آب و هوایی معتدل و مناسب، از شرایط بسیار خوبی برای جذب گردشگر برخوردار است. این شهرستان از نظر آب و هوایی ، شهری چهار فصل محسوب می شود . کلیبر داراي تابستان‌هاي معتدل و زمستان‌هاي پربرف است و كوه‌هاي این منطقه پوشیده از درخت و جنگل هستند . همین ویژگی شرایط آب و هوایی این منطقه را بسیار مطبوع و دلپذیر کرده است.

آب و هوای کلیبر یکی از نقاط قابل اتکای این بخش محسوب می شود که این مهم به خاطر کوهستانی بودن منطقه حاصل شده است. هوای دل انگیز و جان بخش در کنار مراتع و جنگل های سرسبز و زیبا به این منطقه جذابیت خاصی بخشیده است .

مجله اینترنتی ایده آل مگ امروز به بررسی اماکن دیدنی کلیبر می پردازد ، پس با ما همراه باشید .

ظرفیت کشاورزی کلیبر

ظرفیت کشاورزی کلیبر

این منطقه از نظر کشاورزی در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. مراتع نسبتا غنی با تنوع گیاهی بالا از ویژگی های مهم کلیبر می باشند. جنگل های ارسباران با فلور غنی، ظرفیتی مناسب در زمینه زنبورداری به مراتع و جنگل های این منطقه بخشیده است. پنبه و زغال اخته از دیگر محصولات کلیبر می باشند. محوریت سرمایه‌گذاری این شهرستان بر پایه كشاورزی، دامداری و توسعه بخش گردشگری متمرکز می باشد. این منطقه هنوز در زمینه گردشگری کشاورزی و روستایی به جایگاهی که شایسته آن است نرسیده است .

تاریخ کلیبر

کلیبر تاریخ نسبتا کهنی دارد و در نوشته‌ها و منابع تاریخ نگاران این نام دیده می شود که از آن به بذ یا بذین یاد می کنند. دو دهه مبارزه و مقاومت بابک خرمدین در این شهر یکی از موضوعات مهم تاریخ در این دوره است. بابک، مبارز قرن چهارم هجری این شهر را پایگاه خود قرار داد و در آن علیه خلیفه وقت، معتصم قیام کرد اما در مقابل افشین شکست خورد و اعراب به این شهر دست یافتند.

زبان مردم کلیبر

مردم این منطقه به زبان ترکی آذری صحبت می کنند. هنر نیز یکی از ویژگی های این منطقه است. این خطه بدلیل قرار گرفتن در مسیر گذر کوچ عشایر موسیقی خاص خود را دارد و سبب رشد و تکامل نوعی موسیقی شده که به عاشیق معروف است. این نوع آواز در رابطه با طبیعت است و مسائل مربوط به کوچ ایلات و احساساتشان بن مایه ساخت آواز عاشیق ها است.

جاذبه های گردشگری کلیبر

جاذبه های گردشگری کلیبر

کلیبر آنچنان از لحاظ گردشگری و مناطق زیبا غنی است که حتی نویسندگان خارجی هم به این مساله اعتراف کرده اند . یک نویسنده و سیاستمدار انگلیسی به نام جیمز موریه در کتاب معروفش به نام حاجی بابای اصفهانی به توصیف این منطقه پرداخته است .  همچنین بسیاری دیگر از جهانگردان و گردشگران از قله های زیبا و درختان خوش قد و قامت و سربلند و باغ های گسترده این شهر به خوبی نام برده اند . وفور نعمت های بی شمار و میوه های خوش آب و رنگ و خوشمزه در کنار جنگل های انبوه تنها بخش کوچی از اماکن دیدنی کلیبر را تشکیل داده اند.

قلعه بابک

قلعه بابک | شهرستان کلیبر

 یکی از اماکن دیدنی کلیبر قلعه بابک محسوب می شود و در واقع مهم ترین آن ها نیز می باشد. این قلغه به اسامی دیگری همچون  دژ بابک، قلعه جمهور و قلعه بذ نیز مشهور است . باستان شناسان ساخت آن را به دوره ساسانیان نسبت می دهند. قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر قرار گرفته است. پایین این قلعه که بر روی کوهی واقع شده رود کلیبر دیده می شود.

قدمت این قلعه به دوره اشکانیان نسبت داده شده است که با توجه به اسم قلعه مسئولیت نگهبانی درب ورودی شهر تاریخی بَر یا همان کلیبر را بر عهده داشته است.

قلعه پشتو

قلعه پشتو

منطقه کلیبر مملو از قلعه های بزرگ و کوچک تاریخی است. پشتو یا پشتاب یکی از همین قلعه هاست که بین روستاهای پشتاب و کوجان و در بلندترین نقطه کوه واقع شده است. ارتفاع کوه مذکور بیش از ۳۰۰۰ متر است که قلعه بر روی آن بنا شده است. نقش تاریخی این قلاع و مکان های نظامی در مقابله با مهاجمان قبل توجه و بررسی است. همچنین قلعه آوارسین در این منطقه قرار گرفته است که از قلعه‌ های تاریخی در روستای آوارسین است.

مقبره شاه قاسم

مقبره شاه قاسم | کلیبر

 این مقبره در ۵۰ کیلومتری شهرستان قرار دارد و یکی از مهم ترین اماکن تاریخی کلیبر به شمار می رود .  باور اهالی منطقه بر این است که این مقبره متعلق به برادر امام رضا (ع) است که  برای تبلیغ به این منطقه آمده بودند.

قلعه وینه

قلعه وینه؛ که متعلق به هموطنان ارامنه بوده و تنها خرابه های آن دیده می شود. شباهت هایی بین این قلعه و کلیسای سنت استپانوس در جلفا وجود دارد.

سوغات کلیبر

سوغات کلیبر

زغال اخته که سمبل هویت اقتصاد کلیبر است محصول معروف این منطقه است. فرآوردهای زغال اخته مثل ترشی، شربت، لواشک، برگه و خشکهٔ زغال اختهٔ و ژله در بازار این شهر به عنوان سوغات به فروش می رسد. جشنواره زغال اخته هر سال به منظور جذب گردشگر در این شهر برگزار می شود. از صنایع دستی این شهر ورنی بافی است که به عنوان سوغات تهیه می شود و این دست ‌بافت‌های زیبا هنر دست عشایر قره داغ است.


مطالب مفید : 

اماکن دیدنی اشنویه ؛ پایتخت گیلاس ایران

جاهای دیدنی سلماس ؛ نخستین شهر شطرنجی ایران

جاهای دیدنی شاهین دژ ؛ گنجینه تاریخی آذربایجان غربی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code