تاج محل کجاست ؟ تجلی یک عشق افسانه ای

تاج محل بنای باشکوه هندوستان و یکی از عجایب هفت گانه جدید را نماد عشق حقیقی می دانند . این بنا را نه معماران بنا نهادند ، نه کارگران و نه حتی پادشاهان . در واقع عشق بود که خشت بر روی خشت گذاشت و تاج محل را برای جهان به یادگار گذاشت .

” شهاب الدین محمد شاه جهان ” پنجمین پادشاه از سلسله گورکانی در هندوستان ، در سال ۱۰۶۷ هجری قمری در این سرزمین به پادشاهی رسید . چیزی که اسم شاه جهان را در تاریخ جاودانه کرده نه فتوحات جنگی این پادشاه بوده و نه عدل و انصاف و سخاوت وی . آنچه باعث شد نام شاه جهان در تاریخ حک شود ” تاج محل بود ” . اما واقعا تاج محل کجاست ؟ چرا این بنا یکی از عجایب هفتگانه جهان است ؟ چه داستان ها و افسانه هایی در خود دارد ؟ این ها سوالاتی است که امروز در ایده آل مگ به آن ها پاسخ خواهیم داد .

تاج محل کجاست

تاج محل در هندوستان

در فاصله ۲۰۰ کیلومتری از پایتخت هندوستان ( دهلی نو ) ، شهر آگره یا آگرا واقع شده است . بنای تاج محل در این شهر و در یک فضای مرمری ساخته شده است . خود بنا هم به رنگ سفید و از مرمر ساخته شده است . این بنا به سبک معماری ایرانی ساخته شده است . بنا به روایات دو معمار ایرانی به نام های ” محمود لاهوری ” و ” حمید لاهوری ” سازندگان اصلی تاج محل بوده اند . قطعا شما هم با ما موافق هستید که عظمت این بنا فقط مدیون دو نفر نیست ، باز هم به روایات و اسناد تاریخی رجوع می کنیم و این بار می بینیم حداقل ۲۰ هزار نفر و به مدت ۲۲ سال برای ساخت این عمارت تلاش کرده اند .

همانطور که می دانید در سال ۲۰۰۷ فهرستی تحت عنوان عجایب هفتگانه جدید منتشر شد و کاملا طبیعی بود که تاج محل هم در این لیست قرار داشته باشد .

شاه جهان و یک عشق حقیقی

شاه جهان

بیایید یکبار دیگر به سراغ شاه جهان ، این شاه عاشق برویم . در تار و پود تاج محل عشق جریان دارد و یک غم فراق . زیباترین تعبیر را در مورد تاج محل یک شاعر هندی اینگونه بیان کرده است :  ” تاج محل یک قطره اشک بر صورت جهان است ” . شاه جهان در طول زندگی خود دو بار ازدواج کرد . از همسر اول ایشان اطلاعاتی در دست نیست ، اما همسر دوم این پادشاه باعث خلق بنای باشکوه تاج محل شد .

” ارجمند بانو ” نام یک دختر اشرافی ایرانی بود که در سن ۱۹ سالگی به همسری شاه جهان در آمد . نام هندی این بانو ” ممتاز محل ” بود و به همین دلیل بنای یادبود ایشان به نام ” تاج محل ” مشهور شد . در طول زندگی مشترک ۱۸ ساله ممتاز محل و شاه جهان ، این زوج ۱۴ فرزند آوردند که البته فقط ۷ نوزاد زنده ماندند و بزرگ شدند . شاه جهان به شکل فرا زمینی عاشق همسرش بود . این عشق در حدی زیاد بود که این پادشاه حتی در هنگام عزیمت به جنگ هم همسرش را با خود می برد .

شاه جهان ممتاز

یک سال بعد از اینکه شاه جهان به پادشاهی رسید ، به قصد سرکوب افغان ها راهی جنگ شد و مطابق معمول همسرش را هم با خود برد . در طول سفر ممتاز محل که برای چهاردهیمن بار باردار بود ، دچار درد ناگهانی شد و جان خود را از دست داد . طبق روایات شاه جهان قبل مرگ همسرش ، بر بالین وی حاضر شد و در این میان ممتاز محل دو درخواست از شاه جهان ابراز کرد .

درخواست اول این بود که بعد وی ، شاه جهان دیگر ازدواج نکند و درخواست دوم ساخت یک بنا برای یادبودش بود و به عنوان آرامگاه بود . با توجه به عشقی که شاه جهان به ممتاز محل داشت کاملا مشخص بود که این پادشاه هر دو درخواست همسرش را با کمال میل قبول کرد . بعد از فوت ممتاز محل ، شاه جهان تا یکسال برای همسرش عزاداری کرد و حتی بنا به یک سری روایات ، موهای این شاه عاشق در فراق همسرش سفید شد .

شاه جهان و بانو ممتاز

بعد از یک سال عزاداری ، شاه جهان دستور ساخت تاج محل را صادر کرد و اینگونه بود که حاصل تلاش ۲۲ ساله بیش از دو هزار نفر در نهایت زیباترین و ماندگارترین یادبودی که یک نفر می توانست برای همسرش بنا کند ، را خلق کرد .

ساختمان تاج محل

ساختمان تاج محل

همانطور که گفتیم تاج محل دارای یک معماری کاملا ایرانی-اسلامی می باشد . بنابراین ساختمان اصلی این بنا مطابق انتظار یک مسجد می باشد . بنا به دستور شاه جهان سنگ های مرمر سفید به شهر آگره آورده شدند و در ساخت این مسجد به کار رفتند .  تاج محل دو بنای دیگر هم در دو طرف مسجد اصلی دارد . اولی یک مسجد سه گنبدی به رنگ قهوه ای و دومی یک مهمانسرا که بعدها به عنوان مهمانسرای خصوصی شاه جهان مورد استفاده قرار گرفت .

بنای تاج محل در زمینی به وسعت ۱۸ هکتار ساخته شده است . همچنین ساختمان اصلی این بنا ۵۸ متر ارتفاع و ۵۶ متر هم پهنا دارد . این اثر شگفت انگیز در سال ۱۹۸۳ توسط سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید .

گفته می شود برای ساخت این بنا مبلغ بسیار زیادی هزینه شد . اگر بخواهیم با ارزش پول امروزی هزینه ساخت تاج محل را برآورد کنیم ، ساخت این یادبود تقریبا ۱ میلیارد دلار برای شاه جهان آب خورده است .

تاج محل را بسیاری متقارن ترین بنای جهان می دانند . جالب است بدانید چهار گوشه این بنا دقیقا به یک اندازه و متقارن هستند .

 ساختمان اصلی این مسجد در طول شبانه روز تغییر رنگ می دهد . اگر صبح ها به این بنا نگاه کنید آن را صورتی رنگ می بینید . هر چه به پایان روز نزدیک تر می شویم رنگ آن به سمت سفید شیری متمایل می شود . در نهایت در شب هم تاج محل به رنگ طلایی در می آید .

چند حقیقت جالب درباره تاج محل

قبر شاه جهان

 • نام تاج محل در معنای لغوی به معنی تاج و نگین کاخ ها می باشد
 • این بنا در شمال هندوستان واقع شده است
 • این مجموعه یک باغ بزرگ و یک حوضچه بازتابی هم دارد
 • در زمان حکومت انگلیسی ها در هند این مجموعه محوطه سازی شد تا بیشتر شبیه به چمن ممنوعه در لندن به نظر بیاید
 • این بنا روزهای جمعه به دلیل عبادت تعطیل است
 • این اعتقاد که معماران این بنا بعد از ساخت آن به قتل رسیدند تا نتوانند آن را تکرار کنند ، از اساس غلط است و هیچ مدرکی در این زمینه موجود نیست .
 • استاد احمد لاهوری ، معمار اصلی تاج محل ایرانی بود
 • قبر ممتاز محل و شاه جهان بدون هیچ گنبدی در یک سردخانه در زیر ساختمان اصلی قرار دارد
 • به غیر از شاه جهان و ممتاز محل هیچ کسی در داخل این بنا دفن نشده است
 • برای انتقال مصالح به شهر آگرا بیش از ۱۰۰۰ فیل به کار برده شدند
 • در سال ۱۸۵۷ میلادی ، سربازان بریتانیایی در جریان شورش سپوی سنگ های قیمتی دیوارهای تاج محل را غارت کردند
 • بعد از ساخت تاج محل ، شاه جهان توسط پسرش در بازداشت خانگی قرار گرفت
 • چندین بنای جعلی در اطراف تاج محل ساخته شد تا در جریان جنگ ها ، خلبانان و بمب افکن ها گیج شوند و بنای اصلی را بمباران نکنند
 • در اطراف تاج محل تا شعاع ۴ هزار مایل فقط وسایل نقلیه الکترونیکی مجاز به تردد می باشند ( برای جلوگیری از انتشار گازهای آلوده کننده و زرد نشدن سنگ ها )
 • تاج محل در زیر سازه اصلی به شکل نگران کننده ای در حال ترک خوردن است
 • یک ثروتمند بنگلادشی با صرف ۵۸ میلیون دلار یک ماکت از تاج محل را در این کشور ساخت تا بنگلادشی های فقیر هم بتوانند تاج محل را از نزدیک ببینند .
 • یک هتل و مجتمع خرید بسیار لوکس با الهام از ساختمان تاج محل در دبی در حال ساخت است .

امتیاز شما به این پست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code