واقعیت شهر پترا ؛ آیا پترا ساخته دست انسان هاست ؟

امروز در ایده‌آل مگ می‌خواهیم یکی از ناشناخته‌ترین و مرموز‌ترین شهر‌های جهان را معرفی کنیم. می‌خواهیم واقعیت شهر پترا را بررسی کنیم. شهر پترا در کشور اردن هنوز هم برای بسیاری از جهانیان به عنوان یک مقوله مرموز باقی مانده است. این شهر را در داخل یک کوه ساخته‌اند به نوعی که تمام شهر درون یک صخره سرخ رنگ قرار گرفته است. بعد از گذشت قرن‌ها هنوز هم دانشمندان و باستان‌شناسان قانع نشده‌اند که بشر توانسته باشد این چنین بنای عظیمی را در داخل کوه ایجاد کند. در نتیجه این اعتقاد که این شهر را موجودات ماورا‌الطبیعه ساخته‌اند، هنوز هم درباره‌ی این شهر حرف اول را می‌زند.

تاریخچه و واقعیت شهر پترا

شهر تاریخی پترا

پترا در واقع باز‌مانده‌های یک شهر بزرگ و قدیمی می‌باشد که در اردن امروزی واقع شده است. این شهر از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. محققان زمان ساخت پترا را 4 قرن پیش از میلاد می‌دانند. این شهر در گذشته پایتخت حکومتی به نام نبطیان بوده است. نبطی ها یک حکومت باستانی بودند که بر مناطقی شامل شال عربستان و جنوب کنعان حکومت می‌کردند و شهر پترا برای مدتی پایتخت آن‌ها بوده است. اثرات به جا مانده از این حکومت در پترا به جا مانده است.

همان‌طور که گفتیم این شهر به طور تمام و کمال در داخل یک سخره واقع شده است. به همین دلیل هم نام آن را ” پترا ” گذاشته اند. ( پترا در زبان یونانی به معنی صخره می‌باشد ) نام قدیم این شهر ” سلع ” بوده که در زبان عربی به معنی صخره می‌باشد. این شهر زیبا بعد از 500 سال که از احداث آن می‌گذشت، توسط رومی‌ها اشغال شد و بعد از این اتفاق، نام شهر به ” پترا ” تغییر کرد.

تحقیقات باستانی که درباره‌ی پترا صورت گرفته است یک حقیقت شگفت‌انگیز را در مورد نبطی‌ها آشکار کرده است. آن‌ها 200 سال قبل از میلاد با پدیده سد‌سازی و مدیریت جریان آب آشنا بوده‌اند و بقایای شهر قدیمی پترا به خوبی گواه این ادعا است.

شهر پترا

واقعیت شهر پترا به همین‌ها ختم نمی‌شود. سرنوشت این شهر تنهایی بود و بالاخره هم این اتفاق افتاد. در قرون هفت و هشت میلادی زلزله‌های بزرگی در این منطقه به وقوع پیوست و بسیاری از ساکنان آن را زیر آوار خانه‌هایشان مدفون کرد. بعد از این اتفاقات مردم این شهر رفتن را به ماندن ترجیح دادند و برای همیشه این شهر را ترک کردند. بعد از آن پترا برای همیشه خالی از سکنه شد ولی تاریخ نتوانست این شهر را فراموش کند. امروزه بقایای پترا به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری جهان خود را مطرح کرده است.

پترا در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان معرفی و به رسمیت شناخته شد.

پترا یک شهر است و طبیعتا مانند هر شهر دیگری بخش‌های مختلفی را در خود جای داده است . اماکنی مانند صومعه، آرامگاه سرباز رومی، معبد ابریشم، معبد قصر و دادگاه تنها بخش‌هایی از این شهر به شمار می‌رفته اند.

واقعیت شهر پترا بسیار شگفت‌انگیز و جذاب به نظر می‌رسد. شما این‌طور فکر نمی‌کنید؟

پترا دوباره برمی‌خیزد

پترا دوباره برمی‌خیزد

از زمانی که آخرین ساکنان پترا برای همیشه این شهر را ترک کردند تا زمانی که دوباره اسم آن بر سر زبان‌ها افتاد بیش از 1000 سال فاصله ایجاد شد. در سال 1812 میلادی یک مسافر سوئیسی به اسم ” لودویک بورکهارت ” در راه سفر خود به عربستان، مسیرش به اردن افتاد و برای اولین بار پترا را از نزدیک مشاهده کرد. اصلا جای تعجب نبود که این جهانگرد، به شدت تحت تاثیر زیبایی و معماری منحصر به فرد پترا قرار بگیرد. او در کتاب خود به شدت از این مکان تعریف کرد و آن را یکی از بهترین آثار باستانی تاریخ جهان نامید.

بعد از لودویک، بسیاری از مردم و گردشگران و حتی باستان‌شناسان به قصد دیدن این شهر عازم اردن شدند و طولی نکشید که توجه جهان به پترا جلب شد. اینگونه بود که پایتخت اساطیری و باستانی نبطی ها دوباره از میان خاکستر بلند شد و شروع به خودنمایی کرد.

نابودی در کمین پترا

نابودی در کمین پترا

پترا این روز‌ها بسیار آسیب‌پذیر شده است و خطر نابودی را هر روز بیشتر از دیروز احساس می‌کند. عواملی که به شدت پترا را تهدید می‌کنند یکی بالا رفتن غلظت نمک در این منطقه است و دیگری طوفان‌های مداوم شن. باران‌های فصلی هم می‌توانند تاثیر زیادی بر روی این فاجعه بگذارند و روند آن را تسریع کنند. البته تلاش‌های زیادی هم از طرف مسئولان کشور اردن و هم از سمت سازمان‌های جهانی برای حفظ این شهر اساطیری در حال انجام است ولی این تلاش‌ها کافی به نظر نمی‌رسند.

یکی از مهم‌ترین عوامل در وخیم شدن اوضاع در پترا، بازدیدکننده‌گان آن هستند که به هیچ عنوان نکات ایمنی و اصولی را رعایت نمی‌کنند. آخرین اقدام وزارت‌ جهانگردی کشور اردن در این زمینه، محدود کردن تعداد افرادی است که در طول شبانه روز می‌توانند از این ثر تاریخی دیدن کنند.

پترا یک شهر است و طبیعتا مانند هر شهر دیگری بخش‌های مختلفی را در خود جای داده است. اماکنی مانند صومعه، آرامگاه سرباز رومی، معبد ابریشم، معبد قصر و دادگاه تنها بخش‌هایی از این شهر به شمار می‌رفته اند . در ادامه به معرفی تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

سفر به پترا

سفر به پترا

پترا در 260 کیلومتری جنوب امان، پایتخت کشور اردن قرار گرفته است. از این شهر به راحتی به وسیله خودروهای سواری و یا اتوبوس می‌توانید خود را پترا برسانید. اما اتفاقی که دیدن این اثر باستانی را مقدرای سخت کرده است، این است که ویزای کشور اردن به این راحتی‌ها صادر نمی‌شود. البته این به معنی غیر ممکن بودن اخذ ویزا نیست ولی بهرحال مقداری کار سخت به نظر می‌رسد.

همان‌طور که گفتیم بازدید از شهر پترا محدود شده است و هر زمان که بخواهید نمی‌توانید از آن دیدن کنید. در تابستان‌ها از ساعت 6 صبح الی 18 عصر و در زمستان‌ها تا 16 بعد‌از‌ظهر می‌توانید از پترا دیدن کنید. همچنین اگر دوست داشتید اطلاعات کاملی از این شهر به دست بیاورید می‌توانید از راهنماهای گردشگری استفاده کنید . به نظر می‌رسد چیزی در حدود 2 الی 3 روز زمان نیاز دارید تا بتوانید به طور کامل از پترا دیدن کنید.

بلیط بازدید یک روزه از این شهر، مبلغ 50 دینار می‌باشد . البته ورود کودکان زیر 12 سال به پترا رایگان است. بدون ارائه مدرک شناسایی معتبر و یا گذرنامه، نمی‌توانید بلیط ورود به این مکان را تهیه نمایید.  در روزهای معینی از هفته، نمایش شب در پترا برگزار می‌شود که توصیه می‌کنیم در صورت بازدید از این مکان، تماشای آن را از دست ندهید.


چند نکته درباره شهر پترا

  • چندین صحنه از فیلم‎های ” ایندیانا جونز ” و ” آخرین جنگ‌های صلیبی ” در پترا فیلمبرداری شده اند. 
  • در داخل شهر پترا ده‌ها مقبره و کلیسا و صومعه وجود دارند که همگی از جاذبه های این شهر به شمار می‌روند. 
  • پترا یک مکان محافظت شده از ” میراث جهانی یونسکو ” می باشد. 
  • قرار گرفتن این شهر در کویر، نشان می‌دهد که مردم برای دسترسی به آب احتیاج به خلاقیت داشته‌اند که در نهایت این خلاقیت منجر به سد‌سازی در این شهر شده است. 
  • بیشتر عکس‌هایی که از این شهر در اینترنت موجود هستند، از خزانه‌داری بزرگ آن گرفته شده‌اند که اولین نمایی از شهر است که هنگام ورود به آن پیش چشم ما قرار می‌گیرد. 
  • این خزانه‌داری در واقع یک قبرستان بزرگ است. 
  • طراحی پترا نشان می‌دهد که نبطیان‌، برای خورشید به عنوان منبع انرژی و زندگی، احترام بسیار زیادی قائل بوده‌اند.

5 | (1)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x