جاهای دیدنی بهشهر ؛ بهشهر شهر بهترین‌ها

بهشهر یکی از شهرهای استان مازندران می‌باشد که از زمان های دور به خاطر جاذبه ها و زیبایی های طبیعی و تاریخی، صفت بهترین شهر را به خود گرفته و هنوز هم بسیاری از مردم بهشهر را به عنوان شهر بهترین‌ها می‌شناسند. هوای معتدل و مطبوع در کنار جاذبه‌های طبیعی آن همواره مورد توجه حکم‌رانان بوده به طوری که در دوره صفویه به خاطر این ویژگی‌ها « بهشهر» به معنی «بهترین و شریف ترین شهر» نام گرفته است. در این مقاله سعی می‌کنیم شما را با جاهای دیدنی بهشهر بیشتر آشنا کنیم. با ایده‌آل‌مگ همراه باشید.

بهشهر علاوه بر آب و هوای دلپذیر و مطبوع از جاذبه‌های گردشگری فراوانی مانند چون چشمه، آبشار، غار، سواحل، جنگل و مناطق محافظت ‌شده برخوردار است. این شهر در طول سال به خاطر این جاذبه‌ها میزبان گردشگران فراوانی می‌باشد.

شهر محبوب در دوره صفویه

این شهر دوران صفویه مورد توجه بیشتری قرار گرفت و پادشاهان صفوی به خاطر ویژگی های طبیعی آن، توجه خاصی به این منطقه داشتند. بهشهر از جاذبه‌های تاریخی و باستانی فراوانی بهره‌مند است که اغلب این بناها متعلق به دوران صفویه می‌باشد. بنابراین وقتی گردشگران به این منطقه سفر کنند فقط به بازدید از آثار طبیعی نمی‌پردازند بلکه در کنار آن، دیدن آثار تاریخی این شهر را در برنامه های خود قرار می دهند. طبیعت زیبا، آب و هوای مطبوع و جاهای تاریخی غنی، از ویژگی های گردشگری در این منطقه است و گردشگران با دیدن این آثار، با دست پر و خاطرات خوش این شهر را ترک خواهند کرد.

کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد

عمارت صفی آباد متعلق به دوره صفویه از آثار تاریخی بهشهر است که یکی از مکان‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شود. این کاخ زیبا و باشکوه بر فراز کوهی بنا شده که وقتی از این نقطه به پایین نگاه کنیم تمام شهر را می‌توانیم به خوبی مشاهده کنیم. در واقع اینجا یک نمای فوق‌العاده برای تماشای تمام شهر مهیا می‌شود. تمام زیبایی‌های شهر، از جنگل تا کوه و دشت های سرسبز به خوبی دیده می‌شوند و از این نقطه،  شهر در جلگه ای و در میان کوه ها و تپه های پوشیده از درخت و گیاه قابل رویت است. این عمارت از آثار به جا‌مانده از دوران صفویه بوده و در زمان رضاشاه بازسازی شده است.

باغ عباس آباد

باغ عباس آباد

این باغ از قدمت طولانی برخوردار است و متعلق به دوره شاه عباس اول می‌باشد. باغ عباس‌آباد یکی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی معروف استان مازندران و از جاهای دیدنی بهشهر محسوب می شود و در فاصله‌ای نزدیک با اینش هر قرار دارد. این مجموعه تاریخی دارای مکان‌های دیدنی دیگری نیز می‌باشد که شامل سد عباس‌آباد، مخزن، دریاچه سد، برج آجری و آسیاب آبی می باشند. همه این آثار در دوره «شاه‌ عباس اول» احداث شده‌اند و جلوه خاصی به این محیط بخشیده‌اند. برج آجری، آسیاب آبی و مخزن از جمله آثار قدیمی این مجموعه هستند که مورد توجه گردشگران می باشند.

قبرستان سفید چاه

قبرستان سفید چاه

بهشهر فقط دارای آثار متعلق به دوره صفویه نیست بلکه اگر کمی بیشتر در این شهر تحقیق و جستجو کنید به آثار دوره‌های دیگر تاریخی هم خواهید رسید. در این شهر قبرستان یا گورستان سفید‌ چاه، متعلق به دوران تیموریان وجود دارد که به «گورستان سپید» شهرت دارد. از این قبرستان به عنوان اولین قبرستان مسلمانان در ایران نام برده می شود. داستان‌های شگفت‌انگیزی درباره این گورستان تاریخی وجود دارند. برای مثال اهالی این منطقه معتقد هستند که خاک سفید این روستا، نمی‌گذارد که اجساد مردگان‌شان بپوسند.

سایت موزه گوهرتپه

سایت موزه گوهرتپه

در موزه گوهرتپه می توانید با بخش بزرگی از تاریخ بهشهر آشنا شوید. این موزه به شما می‌گوید که این شهر از چه قدمتی برخوردار است. موزه گوهر تپه در  فاصله ۲۰ دقیقه ای از مرکز شهر بهشهر قرار دارد و دیدن این موزه به همه گردشگران توصیه می‌شود.

باغ چهلستون اشرف

باغ چهلستون اشرف

این باغ از جاهای دیدنی بهشر محسوب می‌شود و در مرکز آن قرار گرفته است. پس از یک روز گردشگری و دید و بازدید، پارک ملت بهشهر یا باغ‌شاه یا باغ چهلستون اشرف بهترین نقطه برای استراحت و رفع خستگی است. اینجا فضای بسیار مناسبی برای قدم زدن و پیاده‌روی وجود دارد. فضای سرسبز این باغ لحظات دلپذیری برای شما به ارمغان می‌آورد. در کنار این قدم زدن می توانید از عمارت تاریخی این محل نیز دیدن کنید که متعلق به دوره‌های گذشته است.

آبشار اسپه‌او

آبشار اسپه‌او

بهشهر از آبشارها و چشمه های مختلفی بهره مند است که به عنوان جاذبه های مهم گردشگری این منطقه محسوب می شوند. این آبشارها و چشمه ها با توجه به فراوانی آب، معمولا پر از آب هستند و همین موضوع بر جذابیت این مکان‌ها می افزاید. آبشار اسپه‌او،‌ آبشاری پلکانی و کاسه‌ای است که حوضچه‌های آهکی متعددی در ۷ طبقه در آن قرار دارند. این آبشار در ۳۰ کیلومتری بهشهر و در ارتفاعات رشته‌‌کوه البرز در منطقه هزار جریب قرار گرفته است. «اسپه‌او» به معنای «آب سفید» است. ارتفاع این آبشار بیش از ۴۰۰ متر است و از چشمه‌ای که از شکاف سنگی در زیر درختی کهنسال می‌جوشد، سرچشمه می‌گیرد.

باغ چشمه عمارت

باغ چشمه عمارت

بهشهر به خاطر توجه و حضور حکم‌رانان دوره های گذشته، از بناهای تاریخی زیادی برخوردار است. باغ چشمه عمارت یک بنای تاریخی است که در فاصله اندکی از مرکز بهشهر واقع شده است. علت نامگذاری آن، جوشیدن چشمه‌ای از دل زمین، در طبقه همکف این عمارت تاریخی است.  این باغ از یک سیستم آب‌رسانی منحصر به فرد برخوردار بوده که بدون پمپ، آب را از چشمه بالا آورده و در نهری از ساختمان خارج می‌کرده است.


شهر‌‌های بکر و ناشناخته شمال کشور را بیشتر بشناسید : 

مناطق گردشگری لوشان ؛ لوشان کجاست

جاهای دیدنی لشت نشا ؛ بهشت گمشده گیلان

چابکسر کجاست ؟ جاذبه های گردشگری چابکسر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code