جاهای دیدنی قائمشهر ؛ همه آن چیزی که از یک شهر انتظار دارید

قائمشهر یکی از شهرهای استان مازندران است که از نظر رشد گردشگری و اقتصاد محلی نقش مهمی در این استان ایفا می کند. این شهر از دیرباز دارای خط ریلی بوده و همین موضوع بر اقتصاد و تردد این منطقه تاثیر فراوانی گذاشته است. از طرف دیگر قائمشهر در مسیر تقاطع جاده فیروزکوه و هراز واقع شده که این امر باعث دسترسی آسان این شهر به تهران شده است. امروز در ایده‌آل‌مگ به بررسی جاهای دیدنی قائمشهر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

قائم شهر یک شهر تاریخی است و آثار باستانی ادوار مختلف در این منطقه وجود دارند. این شهر دارای فرهنگ و تمدنی کهن است. این شهر در جلگه ای زیبا و پوشیده از درخت و گیاهان واقع شده است. شغل اصلی روستاییان این منطقه کشاورزی است و برنج محصول اصلی این شهر محسوب می شود. مزارع پوشیده از شالی، طبیعت زیبایی را در این منطقه خلق کرده است که گردشگران در حاشیه جاده ها بخشی از آن را مشاهده می کنند. در کنار این زیبایی‌ها، قائمشهر مملو از جنگل های پوشیده از درخت و گیاه است که بر سرسبزی این منطقه افزوده است.

موقعیت جغرافیایی قائم شهر

این شهر در ناحیهٔ البرز مرکزی واقع شده و در گذشته (قبل از انقلاب اسلامی ایران) آن را شاهی می‌نامیدند. قائمشهر در سال ۱۳۱۳ از علی‌آباد به شاهی تغییر نام پیدا کرد و در سال ۱۳۵۷ هم نام آن به قائمشهر تغییر پیدا کرد. شهرستان قائمشهر از سمت شمال و شمال غرب به شهرستان جویبار و شهرستان بابلسر و دریای مازندران (دریای خزر)، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود شده است. این شهر از جاذبه های گوناگونی برخوردار است که بر زیبایی های این منطقه افزوده اند. سالانه خیلی از گردشگران برای دیدن آثار تاریخی و طبیعی بکر به قائمشهر سفر می کنند.

تپه باستانی گردکوه

تپه باستانی گردکوه

تپه های این منطقه مملو از درخت و سرسبزی هستند و گردشگران وقتی به این منطقه وارد می شوند ساعت ها از مواهب آن بهره مند می شوند. تپه گردکوه جمنان، تپه ای به ارتفاع ۲۶ متر است که در منطقه جمنان در جنوب‌ شرقی شهر قائمشهر قرار دارد. این تپه سالانه مقصد خیلی از گردشگران می‌باشد. ظرفیت ها و زیبایی های این تپه به حدی است که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

این تپه محل سکونت ایرانیان باستان بوده و دارای آثار مختلف تاریخی از دوره پارت و ساسانی است. در کاوش های انجام شده در این تپه بقایایی از ظروف پارتی و اشکانی نیز کشف شده است. در همین منطقه یک گورستان متعلق به سه هزار سال پیش از ظهور اسلام کشف شده است. در دامنه ارتفاعات گردکوه اسکلتی به همراه کوزه، کاسه و بشقاب و وسایل تزئیناتی متعلق به دو هزار و هشتصد سال پیش کشف شده است.

منطقه حفاظت شده خیبوس

منطقه حفاظت شده خیبوس

جنگل های پر از درخت و گیاه و همچنین گونه های فراوان جانوران از ویژگی های مناطق جنگلی و حفاظت شده این بخش کشور می‌باشند. منطقه حفاظت شده خیبوس، حد فاصل جنگل های جنوبی نزدیک قادیکلای قائمشهر، تا مناطق یاغ کوه برنجستانک شیرگاه را شامل می‌شوند. منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل سی یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران است. بدون شک این منطقه حفاظت شده از مهم‌ترین جاهای دیدنی قائمشهر به شمار می رود که هرگز نباید فرصت دیدن آن را از دست داد.

خیبوس پوشیده از جنگل های با ارزش هیرکانی و توده های کم دست خورده شمشاد است. از دیگر گونه های درختی مهم منطقه می توان به ممرز، بلند مازو، راش، پلت شیردار، نمدار، ملچ، خرمندی، انجیلی و توسکا اشاره کرد.

جنگل کوتنا

جنگل کوتنا

این جنگل در روستایی به همین نام در شش کیلومتری جنوب شرقی شهرستان قائمشهر واقع شده است. اگر می‌خواهید جنگل، دشت و رودخانه را نزدیک هم ببینید به روستای کوتنا سفر کنید تا این چشم اندازهای زیبا را مشاهده کنید. قرار گرفتن شالیزار و دشت در جلوی روستا، زیبایی دل نوازی در این نقطه ایجاد کرده است. در همین بخش در فاصله اندکی سیاهرود می گذرد که آب آن معمولا برای آبیاری دشت‌ها و مزارع منطقه استفاده می شود.

سد زمزم

سد زمزم

این سد که از جاهای دیدنی قائمشهر به شمار می‌رود، در ۸ کیلومتری جاده قائمشهر به تهران در روستای برنجستانک و در حریم منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس واقع شده است. سد زمزم از نوع خاکی با هسته رسی است که به این فضا جلوه خاصی بخشیده است. سد زمزم برای ذخیره سازی آب و استفاده از آن در مواقع کم آبی برای تامین آب اراضی کشاورزی و شالیزارهای پایین دست احداث شده است. در این منطقه فضایی بسیار چشم نواز ایجاد شده است که مورد توجه گردشگران می باشد. وقتی سد، رودخانه و جنگل را درکنار هم می بنید و صدای آب آن در همه این نقاط می پیچید، یک فضای رویایی شکل می گیرد که به سختی حاضرید اینجا را ترک کنید.

چشمه آب معدنی هزارون

چشمه آب معدنی هزارون

خاصیت درمانی این چشمه خیلی از گردشگران را به این سمت می کشاند. چشمه هزارون در روستای واسکس قائمشهر و در مجاورت امامزاده زکریا واقع شده است. وجود یک آبشار کوچک و درختان بلند قدیمی، از جاذبه‌های مهم قائمشهر است که به ویژه در فصل تابستان پذیرای خیل عظیم علاقمندان به طبیعت است. آب این چشمه به لحاظ وجود مواد معدنی برای درمان بیماری‌های پوستی و امراض استخوانی مفید می‌باشد.

راه دسترسی به روستای واسکس از خروجی شهر قائمشهر به طرف تهران، پس از مسافت حدود سه کیلومتر در ابتدای جاده سوادکوه از نقطه ای به نام عبور متانکلا با جاده فرعی اسفالته از بزرگراه تهران ـ شمال منشعب شده و به طرف شرق امتداد می یابد و پس از طی حدود یک و نیم کیلومتر به روستای واسکس می‌رسد.


با شهر‌های ناشناخته و بکر شمال کشور بیشتر آشنا شوید:

دیدنیهای خشکبیجار ؛ ساحل خشکبیجار

جاذبه های گردشگری لولمان ؛ شهری در دل جنگل

اماکن دیدنی کلیبر ؛ شهر خوش آب و هوا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code