جاهای دیدنی نکا ؛ اماکن توریستی و جاذبه های گردشگری

امروز در ایده‌آل‌مگ می‌خواهیم جاهای دیدنی نکا، یکی از زیباترین شهرستان‌های استان مازندران را بررسی کنیم.این شهر در دشتی وسیع با زیبایی ها و جاذبه های گردشگری فراوان واقع شده است. این دشت که از یک طرف به کوه و از سمت دیگر به دریای خزر محدود می شود دارای جاذبه های کم نظیر و باشکوهی است. نکا از نظر موقعیت جغرافیایی از شرق با بهشهر و از غرب با ساری همسایه است و در ۲۸ کیلومتری ساری قرار دارد. یکی از ویژگی های مهم و در عین حال جاذبه منحصر به فرد آن، عبور رودخانه نکا از میان این شهر است که دیدنی ها و جذابیت های زیادی به این منطقه بخشیده است.این رود پس از عبور از شهر نکا به دریای خزر می ریزد.

دشت نکا از آب و هوای معتدل و مرطوبی برخوردار است و سالانه میزبان گردشگران زیادی می باشد. بهترین زمان مسافرت به این شهر فصول بهار و تابستان هستند، هر چند در سایر فصول به ویژه پاییز نیز می توان به این شهر مسافرت کرد. نکا از قدمتی طولانی برخوردار است، به طوری که قدمت این شهر به شش هزار سال پیش می رسد. این شهر دارای آثار تاریخی غنی است که خیلی از آنها مربوط به شش هزار سال پیش می باشند.

آبشار زنگت

آبشار زنگت

نکا دارای دیدنی ها و جاذبه های فراوان گردشگری است. در این منطقه آبشارهای زیادی به چشم می خورند که باعث جذابیت بیش از پیش این فضا شده‌اند. آبشار زنگت در استان مازندران، در جنوب روستای زنگت و در منطقه ای جنگلی قرار گرفته است. این آبشار حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد که آب ها به صورت پله ای به پایین سرازیر می شوند. آبشار پس از جاری شدن از ارتفاعات جنوبی روستا به رودخانه زارم‌رود می ریزد.

پارک جنگلی و چشمه آب معدنی قرمرض

پارک جنگلی و چشمه آب معدنی قرمرض

این پارک به عنوان منطقه نمونه گردشگری محسوب می شود و از جاهای دیدنی نکا به شمار می‌رود. در این منطقه چشمه آب معدنی قرمرض قرار دارد که یکی از مشهورترین نقاط گردشگری مازندران محسوب می شود. این چشمه، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا و در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان قرار گرفته است. آب این چشمه خاصیت درمانی دارد و برای بیماران کلیوی مفید است.

ورود گردشگران و سایر افراد به این منطقه سبب شده تا در سال های اخیر این مکان به امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، قهوه خانه و آلاچیق مجهز شود.

غار گمیشاناین

غار گمیشاناین

این غار از مکان های باستانی شهر نکا محسوب می شود. غار گمیشاناین متعلق به ۱۴ تا ۱۵ قرن قبل است و تاکنون ۴۰ هزار تکه استخوانی، ۳۰ هزار دست ابزارهای سنگی و تعدادی سفال در لایه های بالایی این غار کشف شده‌اند. غار یاد شده در روستای خانه‌سر در ۵ كیلومتری شهر نكا و ۲۰ كیلومتری بهشهر قرار دارد. غار گمیشاناین از سال ۱۳۶۷ مورد بررسی باستان شناسان قرار گرفته است.  این غار یکی از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی نکا محسوب می‌شود که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

آبشار دزدهاین نکا

آبشار دزدهاین

این آبشار از جمله آبشارهای پرآب نکا است به طوری که حوضچه سنگی آن بیش از ۱۵ متر ارتفاع دارد. آبشار دزدهاین در ۳ کیلومتری غرب روستای درویشان قرار دارد. مسیر این منطقه پوشیده از مزارع و مراتع و همچنین جنگل است. درختان این جنگل معمولا پهن برگ می باشند و همه این خصوصیات باعث شده که این منطقه سرسبز و دیدنی شود. اینجا غیر از آبشار یاد شده می توانید از سایر جاذبه های طبیعی و تاریخی حاشیه آبشار نیز دیدن کنید. جنگل، مزارع و مراتع این منطقه سرسبز و مملو از پوشش گیاهی و درخت می باشند که خیلی از گردشگران را وسوسه می کند که اندکی در این فضا توقف کنند.

ساحل مروارید نکا

ساحل مروارید نکا

ساحل نکا یکی از کم نظیرترین سواحل ایران است و همین ویژگی باعث شده که سالانه گردشگران زیادی به این منطقه بیایند. این ساحل در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر نکا و در جوار دریای خزر واقع شده است. البته یکی از عواملی که باعث استقبال گردشگران از این ساحل شده امکانات موجود در آن می باشند. در این ساحل امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، دوش آب، اتاق‎‌های ثابت برای اقامت شبانه روزی، آلاچیق های زیبا، پارک کودک، امکانات قایق سواری، قهوه خانه، بوفه و نیز همه مایحتاج ضروری مسافران برای رفاه آنان فراهم شده است.

پارک تپه تاریخی نارنج باغ نکا

پارک تپه تاریخی نارنج باغ

این پارک بر روی تپه ای تاریخی بنا شده است و دارای امکانات رفاهی مانند استخر، رستوران و پارک کودک در جهت رفاه حال مسافران و گردشگران می‌باشد. پارک تپه تاریخی نارنج باغ در مرکز شهر نکا، واقع شده است. خیلی از گردشگران این مکان را برای استراحت انتخاب می کنند. این پارک از آرامش خاصی برخوردار است و چشم اندازهای زیبایی نیز در این فضا وجود دارند.


مطالب مرتبط:

جاذبه های گردشگری منجیل ؛ شهر توربین های بادی

دیدنی های بابل ؛ شهری پر از جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری ماسال ؛ شهر آبشارهای زیبا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code