کتالم و سادات شهر ؛ جاذبه‌های دیدنی و مناطق گردشگری

کتالم و سادات شهر از شهرهای استان مازندران است. این شهر از جاذبه های فراوان گردشگری و طبیعتی بکر برخوردار می‌باشد. این شهر در ۴ كيلومتري جنوب شرقي رامسر در حد فاصل شهر تنكابن و رامسر در غرب استان مازندران قراردارد.

کتالم و سادات شهر در دامنه جنگل سبز البرز شمالی و سواحل دریای خزر واقع شده که این موقعیت جغرافیایی، جاذبه های وصف ناپذیر گردشگری را در این منطقه به وجود آورده است.

کتالم و سادات شهر با قابليت‌‌هاي بي شمار گردشگري ، برخورداري از منابع و مواهب طبيعي و جلوه هاي بي بديل جنگل و دريا همچون نگيني در غرب مازندران مي درخشد.

این شهر از شمال به سواحل دریای خزر متصل می شود که سالانه میزبان گردشگران زیادی است و از جنوب نیز به ارتفاعات و چشم اندازهای طبیعی روستاي اربه كله، ليماك و لرسانور محدود می شود.

طبیعت بکر کتالم و سادات شهر

طبیعت بکر کتالم و سادات شهر

در این منطقه پوشش جنگلي متنوع و منحصر به فرد، زیبایی کم نظیری ایجاد کرده و از سمت دیگر باغات چاي و مركبات پايين دست و ميان بند، این زیبایی را تکمیل کرده است.

زیبایی کتالم و سادات شهر به همین جا محدود نمی شود، بلکه از شرق به رودخانه نسارود و از غرب به تلخ آبرود محدود شده است و همین موقعیت جغرافیایی باعث به وجود آمدن جاذبه‌های بی‌بدیل گردشگری در این منطقه شده است.

کتالم و سادات شهر دارای محلات متنوع از جمله کندسر-پایین محله-شیعه کلایه -بریشی -نياسته – تلارسر – كردمحله – طالش محله – كوزه گر محله – مشاءكلايه – پيازكش – خانسر – دشت جلم – پوده و ميانحاله است که هرکدام ویژگی‌های گردشگری خاص خود را دارند.

لهجه و زبان

یکی از ویژگی های جالب این شهرستان، زبان و لهجه مردم آن است. این شهر از لحاظ موقعیت جغرافیایی، بین گیلان و مازندران قرار گرفته است که هر دو استان گویش های مختلفی دارند.

مردم این منطقه دارای لهجه گیلکی می‌باشند که از گویش مردم استان های گیلان و مازندران متمایز است. این لهجه خاص غرب مازندران و شرق گیلان است و تفاوت زیادی بین لهجه و گویش مردم این دو استان وجود دارد.

مردم شهر کتالم و سادات شهر به سه گروه گیلکی، دیلمی و مازندرانی تقسیم می‌شوند. مردم منطقه رامسر و به طبع آن سادات محله جز اقلیم تاریخی دیلم محسوب می‌شوند. این شهر به همراه رامسر و شیرود و شهرستان تنکابن در گذشته جز استان گیلان بوده اند.

قدمت کتالم و سادات شهر

این شهر دارای قدمتی طولانی است. سادات شهر تا اوايل قرن ۱۴ قمري به معاف‌محله شهرت داشت كه از توابع گرجيان محسوب می شد. براساس اسناد تاریخی و اوراق خطی به جا مانده ، سادات محله از قرون دهم وجود داشته است.

سادات شهر دارای آثار مختلف تاریخی است که به دليل وجود آرامگاه دو عالم رباني بزرگ، آقا پلاسيد و آقا بسمل كه اشعارشان در وصف سالار شهيدان اهل بيت سينه عارفان و عاشقان را مي شكافد از جايگاه خاصی برخوردار است. سالانه گردشگران زیادی به قصد دیدن آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری به این شهر مسافرت می کنند.

آب گرم سادات شهر

آب گرم سادات شهر

این شهر از آب گرم های متعدد و متنوع با امکانات مناسب برخوردار است. آب گرم های سادات شهر به لوله کشی و به صورت وان های متعدد و بهداشتی در آمده است. این آب گرم‌ها دارای خاصیت های مختلفی درمانی می‌باشند.این آب‌ها دارای املاح معدنی بوده و در معالجه بیماری‌های پوستی و عصبی و همچنین رفع خستگی مفید هستند.

گردشگری و کشاورزی

مزارع سادات شهر

کتالم و سادات شهر از جمله مناطقی است که می تواند در صنعت گردشگری کشاورزی و روستایی فعال تر عمل کند. محور عمده فعالیت های اقتصادی مردم این منطقه برپایه کشاورزی است و توليد مركبات، برنج، پرورش گل و گياه، شيلات و آبزي پروري از جمله این محصولات می‌باشند.

مزارع همه این محصولات در هنگام کاشت، داشت و برداشت مملو از زیبایی و چشم اندازهای دیدنی هستند که هر گردشگری را  مجذوب خود می کنند.

گردشگری روستایی و کشاورزی یکی از ظرفیت‌های این مناطق است که می تواند هم برای گردشگران سودمند باشد و هم برای کشاورزان و تولیدکنندگان این محصول. گردشگران می توانند علاوه بر دیدن این مناطق بکر و زیبا، از محصولات تازه آنان نیز به قیمت مناسب خرید کنند.

بازار سادات شهر

بازار سادات شهر

بازار کتالم و سادات‌ شهر از جمله جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. در این بازار گردشگران می توانند سوغات مناسب خود را انتخاب کنند و آن را به اعضای خانواده و سایر دوستان و آشنایان تقدیم کنند.دربازار‌های این شهر، بهترین محصولات از جمله برنج و سایر تولیدات عرضه می شود. دوشنبه و چهارشنبه بازار سادات شهر هر هفته مملو از جمعیت است که برای خرید مایحتاج زندگی خود به این مکان روی می آورند.


شهر‌های زیبای استان مازندران را بیشتر بشناسید:

جاهای دیدنی سوادکوه ؛ روستاهای سوادکوه ، معرفی ییلاق سوادکوه

دیدنی های چالوس ؛ صدای ما را از بهشت گردشگری ایران می‌شنوید

جاهای دیدنی بهشهر ؛ بهشهر شهر بهترین‌ها

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code