تنکابن کجاست ؟ شهر گل‌ها و گیاهان زینتی؛ قلب پرورش ماهی ایران

تنکابن یا همان شهسوار سابق، یکی از ۴ شهر بزرگ استان مازندران است که در کنار جاذبه های گردشگری زیبا و فراوانش، به محصولات و میوه های خود نیز معروف است. این شهر که در ۲۴ کیلومتری رامسر و ۶۰ کیلومتری چالوس واقع شده است، به جنگل‌های سرسبز و پوشیده از درختش معروف است. تنکابن مملو از باغ‌های کیوی، پرتقال و چای است که مناظر این باغ‌ها، فضاهای شگفت انگیزی در این منطقه خلق کرده‌اند که خیلی از گردشگران را مجذوب خود می کنند.

این شهر بزرگترین مرکز پرورش انواع گل‌ و گیاه‌های رنگارنگ و زینتی است که به اقتصاد خانوارهای اینجا کمک به‌سزایی می کند. از طرف دیگر، کاشت این محصولات باعث شده تا عطر و بوی فوق‌العاده‌ای در گوشه و کنار شهر به مشام برسد. تنکابن در پرورش ماهی جایگاه بالایی دارد و حتی این شهر را قطب پرورش ماهی ایران می دانند. در بخش تولید مرکبات نیز همواره این شهر حرف اول را در کشور می‌زند و در تولید این محصول نیز رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه آزاد تنکابن

دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن

در سال ۱۳۶۵ و با تلاش‌های شهروندان این شهرستان، دانشگاه آزاد تنکابن تاسیس شد. این دانشگاه در آغاز تاسیس خود، ۳ رشته پزشکی، پرستاری و مامایی شروع به فعالیت کرد و در ادامه در رشته‌های مختلفی توسعه و گسترش یافت. امروزه بیش از ۱۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ۲۴ دپارتمان آموزشی با مدیریت مستقل در این دانشگاه دایر می‌باشند.

ریاست این واحد آموزشی از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ تاکنون بر عهده دکتر حسینعلی مشایخی می‌باشد. این دانشگاه در شهرستان تنکابن و در کیلومتر ۳ جاده چالوس قرار گرفته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه آزاد تنکابن، می‌توانید به وب‌سایت رسمی این واحد به آدرس https://toniau.ac.ir مراجعه کنید.

نقشه تنکابن

همانطور که گفته شد تنکابن یکی از شهرستان‌های استان مازندران است و از لحاظ جغرافیایی چهارمین شهر بزرگ این استان می‌باشد. موقعیت و نقشه تنکابن برای دسترسی راحت‌تر به این شهر در زیر قرار داده شده است.

نقشه تنکابن


فاصله تنکابن تا تهران

فاصله شهرهای شمال کشور از تهران یکی از فاکتور‌های مهم آن‌ها در زمینه جذب گردشگر به شمار می‌رود. علاوه بر اینکه قطعا تهران پرجمعیت‌ترین شهر و استان کشور محسوب می‌شود و به طبع آن بیشترین گردشگر این شهرها از تهران راهی می‌شوند، بیشتر مردم سایر‌های استان کشور هم اگر در مسیر مستقیم شمال کشور نباشند ابتدا راهی تهران می‌شوند و سپس به مقصد شهرهای شمالی سفر می‌کنند. برای آشنایی با مسیر دقیق و فاصله تنکابن تا تهران نقشه دقیق این مسیر در زیر قرار داده شده است.

فاصله تنکابن تا تهران

 


جاذبه های گردشگری تنکابن

این شهر از جاذبه های مختلف گردشگری برخوردار است که یکی از آنها جنگل های معروف دوهزار و سه‌هزار می‌باشند. البته در کنار این دو جنگل،  ده ها اثر طبیعی چون رودخانه ها، آبشارها، چشمه ها و دهکده های زیبای توریستی نیز وجود دارند که به صنعت گردشگری تنکابن کمک شایانی کرده‌اند. دشت دریاسر، آبشارهای کوهسر، مرداب نشتارود، پارک ملی خشکه داران و منطقه حفاظت شده بلس کوه از دیگر جاذبه های گردشگری مهم این منطقه به شمار می‌روند. این شهرستان با چشمه های آب گرم معدنی، پارک ملی خشکه داران و جاذبه های سحرآمیز و رویایی،سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را جذب خود می کند.

تنکابن پرجمعیت ترین شهرستان غرب مازندران بوده و و مردم آن به زبان گیلگی تکلم می کنند. این شهرستان به عنوان مرکز جذب گردشگری مازندران تأیید شده است. در ادامه تعدادی از جاهای دیدنی این شهرستان زیبا را معرفی خواهیم کرد تا بیش از پیش با آن‌ها آشنا شوید.

دشت دریاسر

دشت دریاسر

این دشت را به خاطر زیبایی های منحصر به فردش به نام بهشت اردیبهشت ایران می خوانند. دشت دریاسر در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دو‌هزار دشت دریاسر واقع شده است. این دشت بین چهار کوه از جمله کوه الموت در جنوب غربی، احاطه شده است. دریاسر شامل ده‌ها چشمه می‌باشد که بر زیبایی‌های آن بیش از پیش افزوده است. در فصل بهار تمام آب این چشمه‌ها فضای سبز اینجا را فرا می گیرد.

آبشارهای کوهسر

آبشارهای کوهسر

این سرزمین مملو از آبشارهای زیبا و پرآب است و مجموعه آبشارهای کوهسر در منطقه‌ای به همین نام قرار گرفته‌اند. حد فاصل روستاهای جنگلی سفید آب (اسپی او) و کوهسر (گوسر) از توابع بخش نشتارود شهرستان تنکابن، جاده ای خاکی وجود دارد که از چشم‌انداز بسیار زیبایی برخوردار است. در تقاطع جاده و رودخانه در پایین دست، مجموعه آبشارهای کوهسر قرار گرفته‌اند که زیبایی آن‌ها در فصول پر آب، به میزان خیره کننده ای افزایش می‌یابد.

مرداب نشتارود

مرداب نشتارود

این مرداب در واقع، محل تخم‌گذاری ماهی‌های کپور، سفید، کفال و اردک ماهی و تعداد دیگری از گونه‌های ماهی می‌باشد. در فصل زمستان این مرداب مملو از پرندگانی مانند مرغابی و خودکا می شود که مناظر بسیار زیبایی در این منطقه ایجاد می کنند. خیلی از گردشگران و اهالی در این مرداب، به صید و صیادی می پردازند. مرداب نشتارود یک مکان زیبا، آرام و دل انگیز است و شما می توانید در کنارهای همین مرداب، یک صید خاطره‌انگیز را تجربه کنید.

آبشار سنگ بن چشمه

آبشار سنگ بن چشمه

این آبشار در میان جنگلی مملو از درختان توسکا، افرا و بلوط واقع شده است. آبشار سنگ بن چشمه در جنوب غرب تنکابن قرار گرفته و شما در کنار دیدن این آبشار می توانید در این منطقه، از طبیعت زیبای دریاسر هم لذت ببرید. این آبشار در مسیر رودخانه دو هزار، بالاتر از دوراهی کلیشم و بعد از هلوکله و عسل محله واقع شده است. آبشار منطقه سنگ بن چشمه، در شرق رودخانه و در کنار جنگل وسیع سوته چال، دنیایی از زیبایی ها در این منطقه خلق کرده است که از جاذبه های شگفت انگیز این فضا محسوب می شوند.

آبگرم فلکده و رودخانه لیرسر

آبگرم فلکده و رودخانه لیرسر

آب این چشمه خاصیت درمانی دارد و خیلی از گردشگران برای رفع بیماری‌های مختلف به این محل مراجعه می کنند. این آب گرم از درجه حرارت متوسط برخوردار است. آبگرم فلکده در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد قرار گرفته است. در این منطقه همچنین جنگل‌های انبوه و کوه‌های پوشیده از درخت وجود دارند که فضاهای جذابی برای گردشگران ایجاد کرده‌اند. چشمه آبگرم معدنی فلکده جدا از دارا بودن خواص درمانی، از تنوع زیستی زیادی به خصوص در زمینه گیاهی برخوردار است.

پارک ملی خشکه‌داران

پارک ملی خشکه‌داران

این پارک به عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم جنگلی شمال ایران محسوب می شود. پارک ملی خشکه‌داران در کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس، در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس آباد واقع شده است. این پارک یک منطقه حفاظت شده محسوب می شود و از تمام آثار طبیعی و غیر طبیعی آن حفاظت می گردد. پارک ملی خشکه داران حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع مساحت دارد. در این پارک انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است، دیده می شوند.

سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی در این پارک وجود دارند. همچنین گونه های متنوع و فراوان جانوری مانند شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابی ها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک در این پارک دیده می شوند.

منطقه حفاظت شده بلس‌کوه

منطقه حفاظت شده بلس‌کوه

در این منطقه گونه های مهم جانوری، حفاظت و نگهداری می شود. بلس‌کوه مورد توجه خیلی از گردشگران است و سالانه تعدادی زیادی از آنان به این منطقه مسافرت می کنند. منطقه حفاظت شده بلس‌کوه دارای گونه‌های مختلف جانوری مانند مرال، شوکا، خرگوش، تشی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، بز و پازن، گراز، روباه معمولی، شغال، دارکوب کوچک، هدهد، انواع چکاوک، کبوتر جنگلی، دم سرخ معمولی و عقاب جنگلی است.

یکی از قوت های این منطقه وجود تنوع زیستی بالا و گونه های با ارزش شوکا و مرال است که زمینه گردشگری را در منطقه فراهم آورده است.


با سایر شهر‌های توریستی استان مازندران بیشتر آشنا شوید:

عباس آباد ؛ منطقه ای خوش آب و هوا در دل جنگل

کتالم و سادات شهر ؛ جاذبه‌های دیدنی و مناطق گردشگری

جاهای دیدنی بابلسر ؛ سفری خاطره‌انگیز و به‌ یاد ماندنی

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code