نوشهر مازندران ؛ به عروس شهر‌های شمال خوش آمدید

نوشهر یکی از شهرهای بسیار زیبای استان مازندران است که به خاطر برخورداری از آثار تاریخی و طبیعی بکر، به یکی از جذاب‌ترین مناطق گردشگری ایران تبدیل شده است.نوشهر مازندارن از سرسبزین شهرهای شمالی کشور است و از نظر قدمت نیز به سال های بسیار دور و دوران سلسله پادوسبانیان باز می گردد. این شهرستان مملو از جاذبه های دیدنی و بکر همراه با طبیعت دیدنی و جاذبه‌های گردشگری و تفریحی است که سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران است.امروز در ایده‌آل مگ به بررسی عروس شهرهای شمالی کشور و بهشت گردشگران پرداخته‌ایم.

بخش کجور از توابع شهرستان نوشهر مازندارن است که یک بخش تاریخی است و در گذشته پایتخت سرزمین کهن رویان بود که متشکل از شهرستان نور، نوشهر، چالوس، عباس‌آباد، تنکابن بود و گاهی مرز غربی آن تا رودسر ادامه می‌یافت.

نقشه نوشهر

همانطور که گفته شد این شهرستان در استان مازندران واقع شده است. نوشهر از شمال با دریای خزر همسایه است و یک شهر ساحلی به شمار می‌رود. بهشت گردشگران همچنین از جنوب به رشته کوه‌های البرز، از شرق به شهرستان نور و از سمت غرب به چالوس منتهی می‌شود. نقشه نوشهر به منظور تسهیل دسترسی به آن در زیر قرار داده شده است.

نقشه نوشهر


روستای کندلوس

روستای کندلوس

این روستا از قدمتی طولانی و ۴ هزار ساله برخوردار است که سالانه پذیرای گردشگران فراوانی می باشد. این روستا در ۹ کیلومتری جنوب بخش کجور از توابع شهرستان نوشهر واقع شده است. این روستا از بهترین جاذبه‎های گردشگری شهرستان نوشهر می باشد. این روستا در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده قرار گرفته است. روستای کندلوس همچنین دارای آبشارهایی مانند آبشار جناب، آبشار پنجاه چم، آبشار چشمه موزیا، آبشار اوسیاره و بز چشمه است.

تالاب ارواح

تالاب ارواح

این تالاب از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است و شاید به همین دلیل به تالاب ارواح معروف شده است. این تالاب در میان جنگل انبوه پهن‌برگ و در منطقه ملا کلا  و در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع شده است. طول این تالاب حدود ۷۰۰ متر و عرض آن نیز ۳۰۰ متر می باشد. درختان درون این تالاب خشک شده است که همین موضوع بر شگفتی های این مکان افزوده است. در این منطقه امکان برخورد شما با حیات وحش نیز وجود دارد.

سد آویدر

سد آویدر

این سد در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق شهرستان نوشهر و درست در نزدیکی پارک جنگلی سی سنگان در استان مازندران واقع شده است. آب و هوای این منطقه با اقلیم نزدیک دریا تفاوت دارد. اینجا با سواحل دریای خزر فاصله زیادی دارد و به همین دلیل با رطوبت کمتری مواجه است. آویدر در دل کوهستان واقع شده است و برای تامین آب مورد نیاز زراعتی منطقه به وجود آمده است.

پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی سنگان

در این پارک گونه های حفاظت شده و نادر گیاه شمشاد وجود دارند که تحت مراقبت قرار گرفته‌اند. این پارک جنگلی از جمله جنگل‌های جلگه‌ای شمال ایران محسوب می شود و تنوع گونه‌های درختی آن جذابیت بسیار زیادی را به وجود آورده‌اند. پارک جنگلی سی سنگان همچنین دارای گونه های مختلفی از درختان مانند درخت بلوط با قطر بیش از دو متر و  گونه های زیادی از شمشاد و افرا است.این پارک در کنار دریا قرار گرفته و همین موضوع بر جذابیت آن افزوده است.

تنوع گونه‌های طبیعی در این پارک در قیاس با سایر پارک‎های جنگلی نور و موارد مشابه بیشتر است. سی سنگان در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور واقع شده است و از شمال به دریای خزر، از جنوب به سلسله جبال البرز، از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا محدود شده است. مساحت این پارک در حدود ۶۰۲ هکتار است و زیستگاه انواع گونه های درختی و جانوری است و از نظر جذب گردشگر در جایگاه بالایی قراردارد. آب و هوای این منطقه مرطوب، با زمستان ملایم و میانگین بارندگی سالانه ۱۱۰۰ میلی‌متر است.

دیو چشمه

دیو چشمه

یکی از زیباترین مکان‌هایی که در نوشهر مازندران با آن برخورد خواهید کرد، دیو چشمه خواهد بود. آب این چشمه فراوان، خروشان و بسیار گوارا می‌باشد و به همین دلیل به آن دیو چشمه یا چشمه بزرگ می‌گویند. این چشمه با عمق نیم متر، طول پنج متر و عرض حدود سه متر از بزرگ‌ترین چشمه‌های مازندران محسوب می‌شود. اطراف آن سنگ فرش منقش و زیبا به صورت پلکانی، موزائیک کاری شده است که نمایی بسیار زیبا را پیش روی مخاطبان قرار می‌دهد.

پس از طی۲۴ ‪ کیلومتر از ابتدای دو راهی چالوس به کجور و در حاشیه راست جاده ییلاقی بخش کجور به چشمه بزرگ برخورد خواهید کرد. آب چشمه در فاصله حدود ۱۰۰ متری از طریق یک جریان آب سنگ چین شده و به واسطه یک توربین به حرکت در می آید.

دریاچه خضرنبی

دریاچه خضرنبی

این دریاچه زیبا زیستگاه انواع پرندگان و جانوران وحشی است و از جاذبه‌های ممتاز گردشگری برخوردار می باشد. دریاچه خضر نبی از تخریب انسانی به دور مانده و به همین دلیل یک منطقه بکر و حفاظت شده محسوب می شود. جانوران وحشی معمولا برای یافتن غذا و خوردن آب به این دریاچه روی می آورند. مناظر زیبا، دلنواز و دوست داشتنی ‌این منطقه، هر گردشگری را به ویژه در ایام بهار و تابستانبه وجد می‌آورد. دریاچه خضرنبی در شمال شهرستان نوشهر و در میان جنگل واقع شده است.

باغ گیاه شناسی نوشهر

باغ گیاه شناسی نوشهر

این باغ در دهه ۳۰ برای انجام مطالعات اکولوژی از جمله بررسی روند سازگاری گونه‌های کاشته شده ایجاد شد. در این دهه حدود ۷ هکتار از زمین های ایستگاه کشاورزی نوشهر به منظور کاشت گونه‌های درختی و درختچه ای در نظر گرفته شد و تعدادی گونه نیز از خارج و داخل کشور جمع آوری گردید و در ۷۳ قطعه مختلف کاشته شدند. در این باغ گونه‌های منحصر‌به‌فردی وجود دارند که به شهرت جهانی رسیده‌اند.  همه ساله علاوه بر محققان و دانشجویان رشته های کشاورزی، مسافران و گردشگران بسیاری نیز از این جاذبه‌های گردشگری دیدن می کنند.

روستای کوشک سرا

روستای کوشک سرا

روستای کوشک سرا با قدمت بیش از ۵ قرن یکی از جاذبه‌های شهرستان نوشهر و از بزرگ‌ترین روستاهای مازندران محسوب می شود. این روستا در منطقه جلگه‌ای البرز واقع شده و از شمال به جاده نوشهر و چالوس، از جنوب به جنگل‌های سرسبز، از شرق به روستاهای نیرنگ و تازه‌آباد و از غرب به شهرستان چالوس محدود شده است. این روستا علاوه بر جاذبه‌های طبیعی فراوان و جنگل‌های انبوه، دارای موزه مردم‌شناسی نیز می‌باشد.

بازار نوشهر

بازار نوشهر

یکی از جاذبه‌های هر شهری بازارهای آن هستند. در نوشهر تقریبا همه افراد برای تهیه مایحتاج زندگی به بازار می آیند. اما بازارهای مناطق گردشگری با بازارهای معمولی تفاوت دارد و یکی از تفاوت های آن نیز حضور گردشگران در این بازارهاست. گردشگران معمولا برای خرید سوغات، محصولات و تولیدات محلی به این بازارها مراجعه می کنند. بازار نوشهر یکی از مناطق پرتردد این شهر است.

در بازار نوشهر اغلب غذاهای محلی و تولیداتی مانند سبزی، ترشی، ماهی و سیر دیده می شوند. یکی دیگر از زیبایی‌های این بازار، وجود قهوه‌خانه‌های قدیمی و دنج در گوشه و کنار آن است. این بازار در میدان آزادی نوشهر واقع شده است.


سایر شهرهای توریستی مازندران را بیشتر بشناسید:

مکانهای دیدنی گلوگاه ؛ بهشت ناشناخته استان مازندران

جاهای دیدنی نکا ؛ اماکن توریستی و جاذبه های گردشگری

کتالم و سادات شهر ؛ جاذبه‌های دیدنی و مناطق گردشگری

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code