مجسمه مسیح در برزیل ؛ ناجی افسانه ای ریودوژانیرو

مجسمه مسیح در برزیل یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان به شمار می‌رود. اما چه وجز تمایزی بین این مجسمه و هزارن مجسمه دیگر که در جهان ساخته شده‌اند وجود دارد ؟ چرا تنها این مجسمه است که به عنوان یکی از عجایب جهان معرفی شده است ؟ تاریخچه این مجسمه به چه صورت است؟ این‌ها سوالاتی هستند که امروز در ایده‌آل مگ می‌خواهیم به آن‌ها پاسخ دهیم.

مجسمه مسیح

مجسمه مسیح یا مسیح رستگاری یا “Christ the Redeemer” یا به زبان پرتغالی ” Cristo Redentor ” مجسمه عظیمی است که بر روی قله کوه کوررکورادو در شهر ریودوژانیرو در جنوب شرقی بزریل واقع شده است. این مجسمه در سال ۱۹۳۱ میلادی کامل شده است. بلندی آن به ۹۲ متر می‌رسد و بازوهای افقی آن هر کدام ۳۰ متر درازا دارند. این مجسمه بزرگترین مجسمه جهان در سبک “ Art Deco ” می‌باشد . همچنین بسیاری آن را نماد شهر ریودوژانیرو و حتی کشور بزریل می‌دانند.

تاریخچه ساخت مجسمه مسیح در برزیل

تاریخچه مجسمه مسیح

در دهه ۱۸۵۰ میلادی، کشیشی به نام وینسنت، پیشنهاد داد تا به افتخار ایزابل دختر امپراطور پدروی دوم، یک بنای مسیحی باشکوه در قله کوه کورکورادو ساخته شود. البته که این پیشنهاد در آن زمان پذیرفته و تصویب نشد؛ اما به نوعی نقطه آغازی شد برای ساخت یکی از باشکوه‌ترین بناهای تاریخ بشریت. در سال ۱۹۲۱ کلیسای جامع کاتولیک شهر ریودوژانیرو، پیشنهاد ساخت مجسمه مسیح بر فراز کوه کورکورادو را مطرح کرد. به دلیل ارتفاع بالای این کوه، مجسمه در تمامی نقاط شهر ریودوژانیرو قابل رویت بود و به همین دلیل این مکان برای ساخت مسمه پیشنهاد شد. همزمان با این پیشنهاد، شهروندان شهر ریو از رئیس جمهو وقت برزیل یعنی آقای ” Epitácio Pessoa ” خواستند که با این پشنهاد موافقت کند. در نهایت این پیشنهاد به تصویب رسید و ساخت آن در روز ۴ آوریل ۱۹۲۲ آغاز شد. ( ۴ آوریل سالروز استقلال کشور برزیل از پرتغال می‌باشد )

در همان سال مسابقه‌ای برای انتخاب طرح نهایی مجسمه در کشور برزیل برگزار شد و در نهایت طرح یک مهندس برزیلی به نام ” Heitor da Silva Costa ” انتخاب شد . طرح او یک مجسمه از مسیح بود که صلیبی را در دست راست و جهان را در دست چپ نگه داشته است. البته این مهندس بعد‌ها به کمک یک هنرمند برزیلی به نام ” Carlos Oswald ” طرح نهایی خود را اصلاح کرد . همچنین” Paul Landowski ” مجسمه ساز فرانسوی که در طراحی نهایی با سیلوا کاستا همکاری داشت، به عنوان طراح اصلی سر و دست این چهره شناخته شده است. بودچه ساخت این مجسمه توسط کلیسا جمع‌آوری می‌شد. در نهایت ساخت این بنای باشکوه در سال ۱۹۲۶ آغاز شد و مجسمه مسیح ظرف مدت ۵ سال تکمیل شد. در طول زمان ساخت این مجسمه، کارگران و مصالح مورد نیاز، از طریق راه‌آهن به قلعه کوه کورکورادو منتقل می‌شدند.

مجسمه مسیح در برزیل مرمت می‌شود

ترمیم مجسمه مسیح

در سال ۱۹۹۰ میلادی چندین سازمان و ارگان مهم از جمله : مجمع‌المعارف ریودوژانیرو، شرکت رسانه‌ای ” Grupo Globo ” ، شرکت نفت ” Shell do Brasil ” ، تنظیم‌ کننده محیط زیست “ IBAMA ” ، موسسه ملی میراث تاریخی و هنری و دولت شهر ریودوژانیرو، توافق‌نامه ای را برای مرمت و ترمیم مجسمه بزرگ مسیح امضا کردند. همچنین کارهای بیشتری در مورد مجسمه و مناطق اطراف آن در سال ۲۰۰۳ و اوایل سال ۲۰۱۰ انجام شد. در سال ۲۰۰۳ ، مجموعه ای از پله‌برقی ها ، پیاده‌روها و آسانسورها برای تسهیل دسترسی به سکوهای اطراف مجسمه نصب شدند. در سال ۲۰۱۰ ساختار داخلی مجسمه بازسازی شده و پوشش صابونی موزائیک‌های آن، با از بین بردن پوسته قارچ ها و سایر میکروارگانیسم ها و از بین بردن ترک های کوچک ، ترمیم شد. همچنین میله های رعد و برق موجود در سر و بازو های مجسمه تعمیر شده و وسایل روشنایی جدید نیز در پای مجسمه نصب شد.

۱۵ حقیقت جالب درباره مجسمه مسیح در بزریل

۱- مسجمه مسیح با بتن مسلح ساخته شده است و در نمای بیرونی آن بیش از ۶ میلیون کاشی صابون به کار رفته است. بر اساس روایات، کارگرانی که این کاشی‌ها را می‌ساختند گاهی در پشت آن‌ها یادداشت‌هایی می‌نوشتند؛ تا بعدها ادعا کنند که این مجسمه پر از پیام‌های پنهان است.

۲ – با توجه به اینکه این مجسمه در بالای کوه ساخته شده است، در طول سال حداقل ۶ بار دچار صاعقه و رعد و برق شدید میشود. پیش از شروع مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴، صاعقه یکی از انگشتان مجسمه را شکست.

۳ – طراحی اولیه مجسمه با آنچه که امروز می‌بینیم کاملا متفاوت بود. طرح اولیه مجسمه به جای دو بازوی باز که امروزه می‌بینیم، یک کره زمین در دست چپ و یک صلیب در دست راست داشت.

۴ – مجسمه مسیح در برزیل ساخته نشد. در واقع این مجسمه در کشور فرانسه ساخته شد و سپس به قطعات خشک تبدیل و به برزیل فرستاده شد.

۵ – برای ساخت این مجسمه، ۲۵۰ هزار دلار آمریکا هزینه شد

۶ – همانطور که گفته شد این مجسمه در سال ۲۰۰۷ در کنار آثاری چون دیوار چین ، شهر پترا و عمارت تاج محل ، در فهرست عجایب هفتگانه جدید قرار گرفت.

۷ – این مجسمه یکی از بزرگترین مجسمه‎هایی است که از حضرت عیسی مسیح در جهان ساخته شده است

مجسمه مسیح ریودو

۸ – در شهر ریودوژانیو، اگر نمای خانه‌ای به سمت مجسمه مسیح دید داشته باشد؛ قیمت آن چندیدن برابر می‌شود.

۹ – با توجه به جایگزین کردن سنگ‌های تیره به جای سنگ‌های روشن در پیکره مجسمه، این انتظار وجود دارد که این مجسمه به تدریج تاریک شده و رنگ آن به سمت تیره میل کند.

۱۰ – هر سال، بیش از ۲ میلیون نفر از این مجسمه دیدن می‌کنند. رکورد بازدید از مسجه در یک روز، ۱۴ هزار نفر می‌باشد که در سال ۲۰۱۱ به ثبت رسده است.

۱۱ – راه آهن منتهی به مجسمه مسیح تقریباً ۴ کیلومتر طول دارد و در سال ۱۸۸۴ ساخته شده است. یعنی تقریبا ۵۰ سال قبل از ساخت خود مجسمه.

مجسمه مسیح ریو

۱۲ – یکی از مهندسان اصلی ساخت مجسمه مسیح ، آقای ” Heitor Levy ” یهودی بود.

۱۳ – رنک اصلی این مجسمه سبز بود؛ ولی به مرور زمان این رنگ از بین رفت.

۱۴ – در فیلم مشهور ” ۲۰۱۲ ” در یکی از صحنه‌ها، مجسمه توسط دریا نابود می‌شد. این اتفاق باعث خشم کلیسا شد. در نهایت کمپانی سازنده فیلم مجبور به عذرخواهی شد و این صحنه را از فیلم حذف کرد.

۱۵ – امکان رفتن به داخل مجسمه و صعود به سر و بازوی آن وجود دارد. البته داخل مجسمه بیشتر به یک انبار شباهت دارد و مردم عادی اجازه ورود به آن را ندارند.


راه‌های دسترسی به مجسمه مسیح در برزیل

مجسمه مسیح در ریودوژانیرو

اگر عاشق این مجسمه شده‌اید و می‌خواهید آن را از نزدیک ببیید، کار راحت اما تقریبا پر‌هزینه‌ای در انتظار شماست. شما در مرحلعه اول باید به سراغ آژانس‌های هواپیمایی بروید و برای تور برزیل ثبت نام کنید. طبیعتا دریافت ویزای کشور برزیل و هزینه بلیط رفت و برگشت و همچنین اقامت شما در هتل‌های این کشور، مقداری سنگین به نظر می‌رسد. اما پس از ورود به کشور برزیل و شهر ریودوژانیرو، می‌توانید از راه‌های مختلفی به این مجسمه باشکوه دسترسی داشته باشید.

اولین و ساده‌ترین راه برای رفتن به کوه کورکورادو و ملاقات با مسیح رستگاری، استفاده از قطار است. این قطارها مقرون به صرفه هستند و هر نیم ساعت یکبار هم به سمت کوه حرکت می‎کنند. مدت زمانی که با قطار لازم دارید تا به مجسمه برسید ۲۰ دقیقه است. علاوه بر قطار شما می‎توانید با تاکسی و ون نیز به این مجسمه دسترسی داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که تاکسی ها مقداری از قطار گرانتر می‌باشند.

البته یک راه دیگر برای بازدید از محسمه وجود دارد و اتفاقا از سایر راه‌ها جذاب‌تر هم می‌باشد. شما می‌توانید پیاده به سمت مجسمه حرکت کنید و علاوه بر بازدید از آن از مسیر زیبای ریو تا کورکورادو هم لذت ببرید. مجسمه مسیح در برزیل بدون شک یکی از زیباترین بناهایی است که در تمام زندگی خود خواهید دید. پس اگر فرصتی برای بازدید از آن برایتان پیش آمد؛ بدون لحظه‌ای تردید این کار را انجام دهید.


 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments