چیچن ایتزا یادگار قوم مایا ؛ عجایب هفتگانه جهان را بیشتر بشناسید

چیچن ایتزا یکی از مهم‌ترین مناطق باستان شناسی جهان به شمار می‌‌رود که البته در ایران آنچنان معرفی و شناخته نشده است. این بنای تاریخی در واقع بقایای شهری افسانه‌ای به همین نام می‌باشد که در کشور مکزیک واقع شده است.این شهر امروزه یکی از مهم‌ترین جاذبه‎های گردشگری کشور مکزیک محسوب می‌شود. چیچن ایتزا در سال ۲۰۰۷ در فهرست عجایب هفتگانه جدید جهان قرار گرفت. بر اساس آمار، سالانه به طور میانگین بیش از دو میلیون نفر از این بنا دیدن می‌کنند. امروز در ایده‌آل مگ می‎خواهیم سری به این بنای باشکوه بزنیم و با تاریخچه آن بیشتر آشنا شویم. اگر عاشق بناهای تاریخی و رمز و راز‌های آن‌ها هستید؛ حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چیچن ایتزا یکی از عجایب هفتگانه جدید

چیچن ایتزا را شهر افسانه‌ای قوم مایا می‌دانند. مایاها یکی از مشهورترین قبایل سرخپوستی بودند که در حد فاصل سال ۲۵۰ تا ۹۰۰ میلادی توانستند یک تمدن عظیم را در منطقه آمریکای مرکزی به وجود بیاورند. یکی از مهم‌ترین شهرهای این قبیله، شهر چیچن ایتزا بود که امروزه بقایای آن به عنوان یک اثر تاریخی بی‌نظیر باقی مانده است. در زمان مایایی چیچن ایتزا به معنی “در دهانه چاه ایتزا ” می‌باشد و بر اساس برآورد‌های تاریخی در قرن ششم میلادی تاسیس شده است. علاوه بر اهمیت توریستی این منطقه، چیچن ایتزا یک سایت باستان‌شناسی بسیار مهم هم به شمار می‌رود. جالب است بدانید کشفیات تاریخی در این منطه هنوز ادامه دارد.

چیچن ایتزا کجاست ؟

چیچن ایتزا در کشور مکزیک

چیچن ایتزا در شبه جزیره ” Yucatan “در کشور مکزیک واقع شده است. این منطقه تاریخی ۱۲۰ مایل از شهر تفریحی مدرن ”  Cancun ” فاصله دارد. ایتزا قومی از قبیله بزرگ مایا بودند که در شمال ” Yucatan ” یعنی جایی که این شهر واقع شده است؛ به قدرت رسیده بودند. علاوه بر این ایتزا نام یک چاه هم بوده است. این چاه مجموعه‌ای از رودخانه‌هایی بوده که در زیر زمین جریان داشته‌اند. از آنجایی که چیچن ایتزا به معنی در دهانه چاه ایتزا می‌باشد؛ قابل حدس است که آّب مورد نیاز شهر از این چاه مهم تامین می‌شده است. به نظر می‌رسد همین دسترسی راحت به آّب باعث ساخت این شهر در این مکان شده است.

زمان ساخت چیچن ایتزا

چیچن ایتزا در قرن 6 میلادی به قدرت رسید

روایات مختلفی در مورد زمان تاسیس و همچنین تبدیل شدن این شهر به یک قدرت سیاسی و اقتصادی، وجود دارد. عده‌ای از باستان‌شناسان بر این عقیده هستند که ساخت این شهر از اولین قرن چهارم میلادی آغاز شد. در حالی که بر اساس یک سری روایات دیگر، ساخت این شهر در قرن پنجم میلادی آغاز شد. آنچه در اینجا قابل ذکر است و باید به آن اشاره شود این است که قطعا چیچن ایتزا در قرن ششم میلادی تبدیل به یک قدرت سیاسی و اقتصادی شد. این شهر در قرن ششم یکی از مهم‌ترین مناطق تحت کنترل قبلیه مایا بوده است.  شاید دانستن این نکته جالب باشد که حومه شهر هم در آن دوران منطقه شلوغی به شمار می‌رفت. زندگی در اطراف شهر در جریان بود و خانه های بزرگ و کوچک احداث شده بودند.

معبد یا هرم ” El Catillo “

معبد ال کاستیلو

در دوران حیات این شهر، این معبد به نام ” Kukulcan ” معروف بود؛ اما امروزه آن را با نام معبد یا هرم ” El Castillo ”  می‌شناسند. به لطق تلاش‌های صورت گرفته؛ این هرم هنوز هم سرپا مانده است. ارتفاع هرم ۳۰ متر می‌باشد و صورت پله پله طراحی شده است. زمان ساخت این معبد را بین قرون نهم تا دوازدهم میلادی تخمین زده شده است. معبد با شکوه مایاها از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور مکزیک به شمار می‌رود.

این معبد یک جذابیت نادر هم دارد. در طول جریان اعتدالین که هر دو سال یکبار رخ می‌دهد، بر روی ۳۶۵ پله این برج سایه‌ای به شکل مار ایجاد می‌شود. این سایه و افتادن آن بر روی ۳۶۵ پله به نوعی تداعی کننده‌ی تعداد روزهای سال می‌باشد.

گودال‌های معروف چیچن ایتزا

گودال های مقدس دز چیچن ایتزا

این گودال‌های به صورت طبیعی در این منطقه ایجاد شده‌اندو امروزه از مهم‌ترین بناهای باستانی این منطقه محسوب می‌شوند. گودال مقدس، مشهورترین گودال این شهر به شمار می‌رود. این گودال که ۶۰ متر ارتفاع دارد، رازهای بسیاری را در درون خود دفن کرده است. بر اساس تحقیقات باستان شناسی، مردم شهر نذر‌ها و پیشکش‌های خود را درون این چاه می‌انداختند. در اوایل قرن ۱۹ میلادی این چاه لایروبی و مقادیر بسیار زیادی طلا و جواهرات در آن پیدا شد. این طلاها به خوبی نشان می‌دهد که مردم این گودال را مقدس می‌دانستند.

ظاهار قوم مایا به قربانی کردن انسان‌ها هم اعتقاد داشته‌اند. در این گودل بقایای جسد انسان‌ها هم پیدا شده است. بر اساس تقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته؛ مشخص شده است که این افراد قبل از اینکه به داخل چاه پرتاب شوند کشته شده‌اند.

۸ حقیقت جالب درباره چیچن ایتزا

۱- این شهر یکی از عجب هفتگانه جدید جهان به شمار می‌رود.

۲- کلمه “Itza ” در زبان مایایی به معنی جادوی آب می‌باشد. Itz به معنی جادو و a به معنی آب.

۳ – ال کاستیلو در واقع یک هرم است که خود بر روی بقایای یک معبد قدیمی بنا شده است.

۴ – تصور می‌شود این شهر در سال ۱۰۰۰ میلادی و ۴۰۰ سال بعد از به قدرت رسیدنش سقوط کرده است.

۵ – نما و طراحی کلی شهر از قبل برنامه‌ریزی شده بود. این اتفاق برای آن دوران بسیار نادر است.

۶ – مایاها به علم نجوم علاقمند بودند و بقایای مکان‌های ستاره شناسی در شهر چیچن ایتزا، گواه این مدعا می‌باشد.

۷ – معبد اوساریو یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی این شهر می‌باشد که بسیار شبیه ال کاستیلو می‌باشد. اندازه این بنا از ال کاستیلو کوچکتر است.


منابع : 

Chichén Itzá

۱۰ Interesting Facts About Chichen Itza

Chichen Itza

 

 

 

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments