مجموعه تاریخی فرح آباد ساری | دارالسرور شاه عباس صفوی

مجموعه تاریخی فرح آباد در نزدیکی شهر ساری، مرکز استان مازندران قرار دارد و از آثار تفریحی و تاریخی غنی برخوردار است. این مجموعه در نزدیکی دریای خزر واقع شده است و همین موضوع باعث شده تا گردشگران در کنار استفاده از سواحل دریا، از جاذبه‌های این مجموعه تفریحی و تاریخی نیز بازدید کنند. این منطقه تاریخی در ۲۸ کیلومتری شمال شهر ساری و ۳ کیلومتری دریای خزر قرار دارد.فرح آباد در زمان شاه عباس اول، در سال ۱۰۲۰ هجری قمری و با استفاده از شیوه‌های شهرسازی اصفهان در دوره صفوی ساخته شده است. در منابع تاریخی به کاخ زیبایی به نام جهان نما هم در شمال این مجموعه اشاره شده که فعلاً تنها خرابه‌های مسجد، پل و دیواره‌های باغ سلطنتی آن باقی مانده است.

این محل در زمان شاه عباس اول بندرى آباد و پر رونق بود تا جایى که لقب دارالسرور و حتى دارالسلطنه را به آن اختصاص داده بودند. شاهان صفوی، به ویژه شاه عباس، علاقه خاصی به این محل داشته و همه ساله در فصل تابستان، مدتی در این شهر اقامت می‌کردند. این شهر در اواخر سلطنت شاه عباس دوم توسط روس‌ ها به آتش کشیده شد و این مهاجمان پس از کشتار همگانى و به آتش کشیدن کاخ جهان‌ نما (قصر معروف شاه عباس بزرگ) از راه دریا گریختند.

بناهای مجموعه فرح آباد

این مجموعه دارای بناهای مختلفی است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کاخ، پل، مسجد، آب انبار، حمام، کاروانسرا، مدرسه، بازار و خیابان‌های متعدد اشاره کرد.  مجموعه تاریخی فرح آباد در قرون اخیر در اثر عوامل طبیعی، جنگل کاری و توسعه کشاورزی تخریب شده است، ولی آنچه از بقایای آن مشاهده می‌شود دلالت بر شکوه و زیبایی آن در عهد صفوی دارد.

مجموع فرح آباد

برای آشکار شدن نقشه اصلی شهر، به بررسی و حفاری‌های علمی نیاز است. با این حال هسته اصلى مجموعه را میدان مستطیل شکلى تشکیل مى‌‌داد که از شمال به کاخ جهان‌ نما منتهى مى‌‌شد.

مجموعه تاریخی فرح‌آباد مجموعه‌ای از بناهای تاریخی مربوط به بقایای شهر قدیمی فرح‌آباد است که در کنار راه ساری-فرح‌آباد، قرار دارد. این مجموعه متعلق به دوره شاه عباس صفوی است. این اثر تاریخی در گذر زمان از آسیب دور نماند.

بسیاری از بناهای قدیمی شهر تاریخی فرح‌آباد در اثر حمله روس‌ها از میان رفتند و مسجد فرح‌آباد، مدرسه، بخشی از پل شاه عباسی، دیواری متعلق به یک قصر و حمام دوره صفوی از بناهای باقیمانده در این مجموعه هستند. قصر شاه عباس موسوم به کاخ جهان‌ نما در اثر حمله قزاق‌ها تخریب شد. مجموعه تاریخی فرح ‌آباد اسفند ۱۳۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مسجد و مدرسه فرح‌ آباد

حمله روس‌ها خیلی از آثار این مجموعه را نابود کرد اما برخی از این آثار تقریبا از گزند این حملات در امان ماندند. مسجد و مدرسه فرح آباد از جمله آثاری هستند که در خلال این حمله سالم ماندند.

مسجد و مدرسه فرح آباد

ایوان اصلى مسجد با گنبد بزرگ آجرى در قسمت جنوبى محراب قرار دارد. این مسجد دارای دو شبستان عظیم است و بناهاى ضلع شمال به رباط و کاروانسرا بیشتر شباهت دارد که احتمال مى‌‌رود که براى استراحت مسافران در نظر گرفته شده است. ورودى مسجد در ضلع شمالى آن قرار دارد و سردر ورودى آن روزگارى مزین به کاشى‌‌هاى هفت رنگ بود. از مناره‌‌هاى این مسجد تنها پایه‌‌هاى آن پابرجا مانده‌اند.

کاخ جهان‌ نما

این کاخ یکی از آثاری است که مورد توجه گردشگران است. کاخ جهان‌ نما با معماری و تلفیق هنر شرق و غرب به صورت نقاشى روى دیوار ساخته شده است و همین خصوصیت بر معروفیت آن افزوده است.

کاخ جهان نما

بقایاى این کاخ در قسمت شمالى مجموعه تاریخى فرح‌ آباد و در غرب رودخانه تجن قرار دارد. با توجه به برج و بارها، ساختمان دو اشکوبه، زمین بازى چوگان و همچنین با توجه به روایت مورخان و جهانگردان درباره ویژگى‌‌هاى آن، مى‌‌توان گفت که مجموعه فرح‌‌آباد یکى از مهم‌‍‌ترین شهرهاى آباد زمان صفویه بوده است.

پل شاه عباسى

پل شاه عباسی نیز در این مجموعه‌ی تاریخی قرار گرفته است. این پل آجری نیمه ویران به صورت شرقی – غربی، با ملات ساروج و آجر بر روى رودخانه تجن احداث شده بود. پل داراى هفت چشمه بود که امروزه به جز چند چشمه طاق، قسمت اعظم آن آسیب فراوان دیده است.

جاذبه های گردشگری فرح آباد

مرداب فرح آباد

سواحل زیبای فرح آباد (خزر آباد) ساری از مکان‌های دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند. تمام این ساحل ۱۵ کیلومتری ماسه‌ای می‌اشد و همین خصوصیت بر محبوبیت این ساحل افزوده است. این مرداب چندین هکتار وسعت دارد که از فضاها و چشم اندازهای بسیار زیبایی برخوردار است.

مرداب فرح آباد

حضور پرندگان مهاجر در این مرداب که هر لحظه در تکاپو هستند بر زیبایی‌های آن  افزوده است. در این بخش، رودخانه بسیار عریض و طویل تجن از ابتدا تا انتهای فرح آباد دیده می‌شود. دشت‌های فراخ و جلگه‌های وسیع و سرسبز و حاصلخیز، آب‌بندان بسیار بزرگ و شکارگاه های پرندگان و صیدگاه های ماهیگیری از دیگر دیدنی‌های این منطقه محسوب می‌شوند.

سواحل دریا ، استخرهای پرورش ماهی، آب و هوای استثنایی و بسیار فرح بخش، اراضی کشاورزی، اراضی باغی و درختان و میوه های متنوع و رنگی از جاذبه‌های فرح آباد به شمار می‌روند.

جاذبه های تفریحی

فرح آباد به غیر از مجموعه تاریخی دارای جاذبه‌های تفریحی هم می‎باشد. طرح‌های شنا، قایق سواری، پدالو رانی، ماهیگیری با تور و دام  از جمله این تفریحات می‌باشند که در این منطقه رواج فراوانی دارند. در این منطقه همچنین امکان ساحل بلال خوری، پیاده روی و قدم زدن، ورزش و بدنسازی، برنزه کردن پوست، رودخانه و شنا،  ماهیگیری به اشکال متنوع،  قایق سواری و پدالو رانی برای گردشگران فراهم شده است. شما با بازدید از منطقه تاریخی فرح آباد علاوه بر لذت بردن از آثار باستانی، می‌توانید از امکانات تفریحی این مجموعه نیز استفاده کرده و اوقات خوشی را در کنار خانواده و دوستان خود سپری کنید.


شهرهای زیبای استان مازندران :

تصاویر شهر پول در استان مازندران | معرفی جاهای دیدنی شهر پول

جاهای دیدنی کیاسر | طبیعت کیاسر بهشتی در دل مازندران

معرفی شهر کلارآباد ؛ یکی از زیباترین شهرهای ایران را بیشتر بشناسید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code