وسیع ترین کشورهای جهان | معرفی 13 کشور بزرگ دنیا

وسیع ترین کشورهای جهان کدامند ؟ کدام کشور بزرگترین کشور دنیا به شمار می‌رود ؟ اگر به جغرافیا علاقمند باشید احتمالا بارها این سوالات و سوال‌های اینچنینی را از خود پرسیده و به دنبال جواب آن‌ها کتاب‌ها و اینترنت را زیر و رو کرده‌اید. حتی اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که در همان دوران مدرسه از جغرافیا بیزار شده‌اید، باز هم بعید است علاقه‌ای به دانستن جواب این سوالات نداشته باشید. امروز به معرفی ۱۳ کشور بزرگ و وسیع جهان خواهیم پرداخت. دانستن این اطلاعات حتی اگر در زمینه جغرافیا به شما کمکی نکنند؛ در زمینه گردشگری می‌توانند جذاب و خواندنی باشند.

قبل از اینکه به بررسی کشورهای بزرگ جهان بپردازیم بد نیست نگاهی به وسعت کره‌ زمین بیندازیم. سیاره دوست داشتنی ما ۵۱۰,۰۷۲,۰۰۰ کیلومتر وسعت دارد. بیش از ۷۰ درصد مساحت زمین را آب تشکیل داده است که ۳۶۱,۱۳۲,۰۰۰ کیلومتر را شامل می‌شود. مابقی مساحت زمین را نیز مناطق خشکی در بر گرفته‌اند. همچنین بد نیست بدانیم کشور عزیزمان نیز با ۱,۶۴۸,۱۹۵ کیلومتر مساحت، در رده ۱۷ کشورهای وسیع جهان قرار دارد.

۱۳ – عربستان سعودی

عربستان سعودی

عربستان بزرگترین کشور در منطقه غرب آسیا و دومین کشور وسیع عرب زبان، بعد از الجزایر به شمار می‌رود. این کشور ۲,۱۴۹,۶۹۰ کیلومتر مساحت دارد که تمام مساحت آن را خشکی تشکیل داده است. این کشور بر اساس آخرین سرشماری، ۳۴,۲۱۸,۱۶۹ نفر جمعیت دارد. از نظر جمعیت، عربستان چهلمین کشور بزرگ جهان به شمار می‌رود.

۱۲ –  دانمارک 

دانمارک

وسعت این کشور به خاطر مالکیت بر منطقه وسیع گرینلند می‌باشد. خود کشور دانمارک تنها ۴۳ هزار کیلومتر وسعت دارد و به تنهایی، در رده ۱۳۴ کشورهای وسیع قرار می‌گیرد. در سازمان ملل هم دانمارک را با همین وسعت می‌شناسند؛ اما دولت کشور حامکیت یک ناحیه بسیار وسیع به نام گرینلند را در اختیار دارد. گرینلند به تنهایی “۲,۱۶۶,۰۸۶ ” کیلومتر جمعیت دارد. این منطقه در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است و جالب است بدانید که تنها ۵۶ هزار نفر جمعیت دارد.

۱۱ – جمهوری دموکراتیک کنگو

جمهوری دموکراتیک کنگو

جمهوری دموکراتیک کنگو یا به اختصار کنگو، دومین کشور بزرگ فرانسوی زبان، بزرگ‌ترین کشور مرکز آفریقا و دومین کشور بزرگ قاره آفریقا محسوب می‌شود. همچنین شهر “Kinshasa” پایتخت این کشور، بزرگترین شهر فرانسوی زبان در جهان به شمار می‌‌رود. مساحت این کشور ۲,۳۴۴,۸۵۸ کیلومتر می‌باشد که ۷۷,۸۱۰ کیلومتر آن را آب تشکیل می‌دهد.

۱۰ – الجزایر

الجزایر

در ادامه معرفی وسیع ترین کشورهای جهان به ی کشور عرب زبان دیگر می‌رسیم. الجزایر بزرگترین کشور در قاره آفریقا و همچنین وسیع ترین کشور عرب زبان جهان به شمار می‌رود. مساحت این کشور ۲,۳۸۱,۷۴۱ می‌باشد که تمام آن را خشکی دربر گرفته است. الجزایر با ۴۳,۰۰۰,۰۰۰ میلیون نفر در رده ۳۲ کشورهای پرجمعیت دنیا قزاز دارد.

۹ – قزاقستان

قزاقستان

قزاقستان بعد از روسیه، دومین کشور روسی زبان بزرگ در دنیا به شمار می‌رود. همچنین این کشور در منطقه آسیای مرکزی با اختلاف بسیار زیادی وسیع‌ترین کشور به شمار می‌رود. مساحت قزاقستان ۲,۷۲۴,۹۰۰ کیلومتر می‌باشد که تنها ۲۵,۲۰۰ کیلومتر از آن را آب تشکیل داده است .بقیه مناطق این کشور سرزمین‌های خشکی هستند. این کشور ۱۸,۴۴۸,۶۰۰ نفر جمعیت دارد و از این حیث در رتبه ۶۳ جهان قرار دارد.

۸ – آرژانتین

آرژانتین

جالب است بدانید زبان رسمی این کشور اسپانیایی می‌باشد و از آن جالب‌تر اینکه آرژانتین از اسپانیا که سال‌ها مستعمره‌ی این کشور بوده بزرگتر است. در واقع آرژانتین بزرگترین کشور اسپانیایی زبان جهان است . همچنین بعد از برزیل، سرزمین مارادونا و لیونل مسی، دومین کشور وسیع در آمریکای جنوبی می‌باشد. مساحت آرژانتین ۲,۷۸۰,۴۰۰ می‌باشد که ۴۳,۷۱۰ کیلومتر آن را آب و مابقی را خشکی تشکیل داده است. جمعیت این کشور ۴۴,۹۳۸,۷۱۲ نفر می‌باشد که از این لحاظ در رده ۳۲ جهان قرار دارد.

۷ – هندوستان

هندوستان

هندوستان سومین کشور وسیع قاره آسیا و همچنین بزرگترین کشور در ناحیه جنوب آسیا محسوب می‌شود. سرزمین آمیتا پاچان ۳,۲۸۷,۲۶۳ کیلومتر وسعت دارد که ۳۱۴,۰۷۳ کیلومتر آن را آب تشکیل داده است ( چیزی در حدود ۱۰ دزصد ). هندوستان با ۱,۳۵۲,۶۴۲,۲۸۰ نفر جمعیت بعد از چین، پرجمعیت‌ترین کشور دنیا به شمار می‌رود.

۶ – استرالیا

استرالیا

استرالیا سومین کشور بزرگ انگلیسی زبان دنیاست. سرزمین کانگورو و کوالا همچنین بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه نیز به شمار می‌رود. استرالیا با هیچ کشوری مرز زمینی ندارد و از این لحاظ هم بزگترین کشور در تمام جهان محسوب می‌شود. مساحت این کشور ۷,۶۹۲,۰۲۴ کیلومتر می‌باشد که ۵۸,۴۵۹ آن را آب تشکیل می‌دهد. استرالیا ۲۵,۶۲۵,۲۰۰ نفر جمعیت دارد و از این حیث پنجاه و یکمین کشور بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

۵ – برزیل

برزیل

سرزمین قهوه و فوتبال، بزرگترین کشور پرتغالی زبان جهان است. این کشور همچنین وسیع ترین کشور در آمریکای جنوبی و نیم کره‌ی جنوبی به شمار می‌رود. برزیل بزرگترین کشور به هم پیوسته و یکپارچه در قاره آمریکا محسوب می‌شود. این کشور ۸,۵۱۵,۷۶۷ کیلومتر وسعت دارد که تنها ۵۵,۳۵۲ کیلومتر آن را آب تشکیل می‌دهد. جمعیت برزیل ۲۱۰,۱۴۷,۱۲۵ نفر می‌باشد که از این لحاظ ششمین کشور بزرگ دنیا لقب گرفته است. جالب است که برزیل پنجمین کشور وسیع و ششمین کشور پرجمعیت جهان است.

۴ – ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا

در ادامه وسیع ترین کشورهای جهان به ایالات متحده آمریکا خواهیم رسید که در رده چهارم این فهرست قرار گرفته است. سرزمین یانکی‌ها بزرگترین کشور انگلیسی زبان دنیا به شمار می‌رود. این کشور همچنین وسیع‌ کشور در نیمکره‌ی غربی می‌باشد. آمریکا ۹,۵۲۵,۰۶۷ کیلومتر وسعت دارد که ۳۷۷,۴۲۴ کیلومتر از آن را آب تشکیل داده است. این کشور با ۳۲۸,۲۳۹,۵۲۳ نفر جمعیت، سومین کشور شلوغ دنیا هم محسوب می‌شود. ایالات متحده از لحاظ وسعت چهارمین و از لحاظ جمعیت سومین کشور بزرگ جهان است.

۳ – چین

چین

جمهوری خلق چین دومین کشور وسیع قاره آسیا محسوب می‌شود. اگر تایوان، سرزمین‌های مورد بحث با هندوستان و جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی را هم به وسعت این کشور اضافه کنیم؛ چین در رده دومین کشور وسیع دنیا قرار خواهد گرفت. البته این سرزمین‌های یاد شده در حال حاض از چین جدا هستند و نمی‌توان آن‌ها را بخشی از این کشور دانست. مساحت چین ۹,۵۹۶,۹۶۱ کیلومتر می‌باشد که ۲۷۰,۵۵۰ کیلومتر آن را آب تشکیل می‌دهد. این کشور با جمعیتی بالغ بر ۱,۴۲۷,۶۴۷,۷۸۶ نفر پرجمعیت‌ترین کشور دنیا به شمار می‌رود.

۲ – کانادا

کانادا

کانادا بزرگترین کشور انگلیسی زبان دنیاست؛ در عین حال بزرگ ترین کشور فرانسوی زبان نیز به شمار می‌رود. کانادا از غرب تا اقیانوس آرام، از شرق تا اقیانوس اطلس و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده شده است. طولانی‌ترین مرز زمینی جهان بین دو کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این کشور بدون لحاظ کردن مساحت آبی و فقط با احتساب خشکی، چهارمین کشور وسیع دنیا به شمار می‌رود. مساحت کانادا ۹,۹۸۴,۶۷۰ کیلومتر است که ۸۹۱,۱۶۳  کیلومتر از آن را آب تشکیل می‌دهد. دومین کشور وسیع دنیا تنها ۳۷,۷۹۷,۴۹۶ نفر جمعیت دارد.

۱ – روسیه

روسیه

بالاخره به صدرنشین وسیع ترین کشورهای جهان رسیدیم . همانطور که می‌دانید روسیه از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل شده است. جالب است بدانید که بخش آسیایی این کشور به تنهایی وسیع ترین کشور آسیا و بخش اروپایی آن، بزرگترین کشور اروپا محسوب می‌شود. با مساحتی بالغ بر ۱۷,۰۹۸,۲۴۶ کیلومتر، روسیه به تنهایی ۱۱ درصد از کل مساحت کره‌ی زمین را در بر می‌گیرد. وسیع ترین کشور جهان با ۱۴۶,۷۴۵,۰۹۸ نفر جمعیت در رده ۹ کشورهای پرجمیت قرار می‌گیرد.

منبع List of countries and dependencies by area
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code