زیباترین جاهای گرگان | از جنگل الگندره تا دریاچه توشن

گرگان به عنوان مرکز استان گلستان، از آثار تاریخی و طبیعی گوناگون و متنوعی برخوردار است. این آثار از آبشار تا دریاچه، کوه، جنگل، دشت، بیابان، دریا، خلیج، شوره زار، رودخانه، تالاب و زمین‌های کشاورزی را در بر می‌گیرند. آبشارهای زیارت، رنگو و شصت کلاته، دریاچه توشن، کوه های تل انبار، زبله، جنگل شصت کلا و طبیعت سردانسر از زیباترین جاهای گرگان به شمار می‌روند که سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌‌کند. اگر شهرهای توریست‌پذیر، یک یا چند ویژگی مهم گردشگری را داشته باشند؛ گرگان همه این ویژگی‌های خوب گردشگری را یک‌جا دارد. به همین دلیل وقتی گردشگران به این منطقه سفر می‌کنند؛ می‌توانند در یک شهر همه جاذبه‌های گردشگری را یک‌جا مشاهده کنند. در گرگان می‌توان در کنار مشاهده آثار تاریخی ارزشمند، یک طبیعت سرسبز و کم‌ نظیر را هم مشاهده کرد.

در ادامه به معرفی زیباترین جاهای گرگان خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران

این پارک یکی از زیباترین و قدیمی ترین مناطق تفریحی شهر گرگان محسوب می‌شود. پارک جنگلی ناهارخوران به درختان زیبا و سر به فلک کشیده اش معروف است. این درختان بلند، جلوه خاص و باشکوهی به این منطقه بخشیده‌اند. آب و هوای این پارک جنگلی مطبوع و دلنشین است و همین ویژگی بر جذابیت‌های گردشگری در این محیط افزوده است. دامنه پرشیب جنگلی از دیگر جاذبه‌های این پارک است که محبوب  گردشگران واقع می‌شود.

جنگل توسکستان

جنگل توسکستان در گرگان

این جنگل از زیباترین جاهای گرگان است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. جنگل توسکستان در ۴۰ کیلومتر جنوب شرقی گرگان واقع شده است که این منطقه نیز دارای آب و هوایی دلنشین و مطبوع می باشد. آب و هوای این جنگل در تابستان معتدل و مطبوع است و همین ویژگی باعث شده که گردشگران زیادی در این فصل به این منطقه مسافرت کنند. در واقع این جنگل تفرجگاه بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت در فصل تابستان و گرم است.

جنگل توسکستان در زمستان‌ها با آب و هوای متفاوتی روبرو است. در این فصل درجه حرارت این منطقه به شدت کاهش می‌یابد و سرمای استخوان‌سوز در تمام این منطقه حاکم می‌شود.

بازار گرگان

گرگان از بازارهای متنوعی برخوردار است که سالانه پذیرای بسیاری از گردشگران می‌باشد. این بازار در بین مردم به نعلبندان شهرت دارد. بازار گرگان در بخش قدیمی این شهر واقع شده و می‌توان آن را یکی از زیباترین بازارهای شمال ایران معرفی کرد. در این بازار کالاها و تولیدات و محصولات مختلفی عرضه می‌شوند. بیشتر این محصولات، تولیدات همین شهر و استان است که در رونق این منطقه نقش بسزایی دارند.

دیوار دفاعی گرگان

دیوار دفاعی گرگان

این اثر متعلق به حکومت ساسانیان است. قدمت دیوار دفاعی گرگان به ۱۷۰۰ سال پیش می‌رسد و از ناحیه گمیشان تا کوه های گلیداغ ساخته شده است. این دیوار به قزل ائلان، سد اسکندر، سد انوشیروان، سد پیروز و مار سرخ ساسانی شهرت دارد و از طویل ترین بناهای معماری ایران کهن محسوب می‌شود. متاسفانه امروزه بخش زیادی از این بنای تاریخی تخریب شده است. با این حال هنوز بقایایی از این اثر تاریخی در این منطقه وجود دارد که می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری محسوب شود.

جنگل النگدره

جنگل النگدره در گرگان

جنگل النگدره به خاطر اهمیتش به عنوان یکی از هفت منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب شده است. این جنگل در بلوار ناهارخوران گرگان قرار دارد. رودخانه قلاشی از وسط این جنگل می‌گذرد و از قسمت جنوب پارک تا شمال امتداد دارد. در نزدیکی این رودخانه، سه چشمه وجود دارند که چشم‌انداز طبیعی منحصر به ‌فردی ایجاد کرده‌اند. پوشش گیاهی ابن جنگل را درختان انجیلی و ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و خردمندی تشکیل می‌دهند. امکانات موجود در پارک النگدره شامل برق‌رسانی، سرویس‌های بهداشتی، جاده آسفالته، نمازخانه، پارک کودک، زمین ورزش، ساختمان‌های نگهبانی و منطقه کمپینگ است.

طبیعت سردانسر

طبیعت سردانسر

این منطقه یکی از زیباترین جاهای گرگان را تشکیل می‌دهد. سردانسر در واقع یکی از مناظر طبیعی بکر استان گلستان است. برای سفر به سردانسر باید از میانه روستای زیارت به سمت نخود چشمه و پس از آن به سمت چکل پیرزن حرکت کنیم. در این منطقه گردشگران با دنیایی از طبیعت سرسبز و دیدنی روبرو می‌شوند که در جای جای سردانسر وجود دارد.

دریاچه توشن

دریاچه توشن

این دریاچه در کنار مناطق جنگلی النگدره قرار گرفته است و زیبایی منحصر به فردی در این منطقه ایجاد کرده است. دریاچه توشن در حاشیه جنوبی روستای توشن در النگدره واقع در پنج کیلومتری جنوب شهرستان گرگان قرار دارد. وجود مناطق جنگلی النگدره در کنار دریاچه سد و وجود ماهیان مختلف در آب دریاچه، فضایی زیبا به این محیط بخشیده است. دریاچه توشن مکان مناسبی برای ماهیگیری است و گردشگران زیادی به این کار اقدام می‌‍کنند. در این منطقه همچنین کمپینگ قرار دارد که مورد استفاده گردشگران و مسافران قرار می‌گیرد.

آبشار شصت کلاته

این آبشار از میان جنگل‌های زیبای این منطقه می‌گذرد. آبشار شصت کلانه در انتهای جنگل شصت کلاته در ۲۲ کیلومتری جنوب غرب گرگان واقع شده است. رودخانه شصت کلاته به طول تقریبی ۴۳ کیلومتر از دامنه‌های شمالی کوه قل بلاغ سرچشمه گرفته و در مسیر خود آبشارهایی چون باران کوه و شصت کلاته را آفریده است.

آبشار نومل

در این منطقه ۶ آبشار بزرگ وجود دارد که دسترسی به آنها دشوار است. این دشواری تردد باعث شده که این منطقه بکر و دست نخورده باقی بماند. بلندترین آبشار منطقه به آبشار نومل شهرت دارد که بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد. این مجموعه آبشار در فاصله چهار کیلومتری در شمال روستای نومل در دل جنگل‌های منطقه چهل گیسو (چلگیسو) واقع شده‌اند. دسترسی به این آبشارها از طریق نقشه‌های راهنما راحت‌تر و امکان پذیرتر است.

آبشارهای دره تل انبار

در این دره ۵۳ آبشار ۲ تا ۴۰ متری وجود دارند. آبشارهای دره تل‌ انبار در نزدیکی روستای زیارت واقع شده‌اند. ۲۰ آبشار آن بیش از ۱۰ متر ارتفاع دارند. برای بازدید از این آبشارها نیاز به مهارت‌های فنی و تجهیزات فرود است. ۲۵ آبشار در این دره نیازمند فرود با طناب است. پس از فرود از آبشار اول این دره، باید مسیر را ادامه داد و راه بازگشت وجود ندارد.

کوه تاورنراب، کوه تل انبار، گرگان رود، منطقه چلچلی، منطقه جهان نما، جنگل شصت کلا، آبشار رنگور و آبشار زیارت از دیگر جاذبه‌های گردشگری گرگان است.


امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.