گنبدکاووس کجاست ؟ معرفی جاذبه های گردشگری + تصاویر

گنبدکاووس کجاست ؟ گنبدوکاووس یکی از شهرهای زیبای استان گلستان است که دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی، طبیعی و گردشگری می‌باشد. این شهر از یک طرف همسایه جمهوری ترکمنستان است و از غرب به شهرستان آق قلا، از شرق به شهرستان‌های کلاله و مراوه تپه و از جنوب به شهرستان‌های علی آباد، رامیان، آزادشهر، مینودشت و گالیکش محدود می‌شود. نژاد مردمان گنبدکاووس، ترکمن است و شامل مهاجران ترک آذری، اقوامی از خراسان ، سمنان و سیستان و بلوچستان می‌باشند. نام گنبدکاووس از برج آجری که در این شهر واقع است گرفته شده است.

بلندترین برج آجری جهان با ارتفاع ۷۰ متر در این شهر واقع شده است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۹۱ به عنوان یک اثر تاریخی و ایرانی در یونسکو ثبت جهانی شده است. این برج در سال ۳۹۷ هجری قمری به دستور امیر شمس المعالی قابوس بن وشمگیر زیاری بنا شده است و با قدمت ۱۰۳۰ ساله با شکوه و بی‌نظیر همچون مردمانش، پابرجا و استوار مانده است. این شهرستان از لحاظ پیشینه تاریخی ورکان، هیرکان، هیرکانیه، گرگان و جرجان نام داشت و از دوره تیموری به بعد گنبد قابوس و از سال ۱۳۱۶ گنبد کاووس نام گرفت.

اقتصاد گنبدکاووس

بیشتر مردم این شهر از راه کشاورزی به امرار معاش می‌پردازند. کشت گندم، جو، پنبه و دانه‌های روغنی در این منطقه رایج است و منبع درآمد اغلب ساکنان این منطقه، از راه کاشت و برداشت این محصولات حاصل می‌شود. علاوه بر کشاورزی، دام پروری، پرورش اسب ترکمن و صنایع وابسته به کشاورزی نیز در آن رواج دارند. از صنایع دستی این شهرستان می‌توان به قالی، قالیچه و قارچین سرخ رنگ و مرغوب ترکمن اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری گنبدکاووس

جاذبه های گردشگری گنبدکاووس

این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که مقبرهٔ قابوس بن وشمگیر، امام زاده یحیی بن زید، خرابه های گرگان قدیم، سد گلستان، شش آبشار متوالی شیرآباد در حومهٔ شهر خان ببین، هم چنین غار طبیعی شیرآباد، تالاب های بین المللی آلاگل، آجی گل و آلما گل در بخش داشلی برون از جمله این جاذبه‌ها می باشند. سد کرکس، قلعه بی بی شیروان، قلعه عطا آخوند، قلعه محمود، قلعه نهرکیزک، قلعه نور، قلعه سلطانعلی، قلعه سارلی آخوند، قلعه کافر گنبدکاووس، قلعه محمد و مجتمع سواركاری گنبد کاووس از دیگر جاذبه‌های گردشگری گنبدکاووس هستند.

گنبد قابوس

گنبدقابوس

گنبدکاووس از جاذبه‌های فراوان گردشگری برخوردار است که یکی از مهم ترین این جاذبه‌ها، برج آجری آن می‌باشد. این شهر بیش از هر چیزی با گنبد زیبای آجری اش شناخته می‌شود. “گنبد قابوس” كه به میل گنبد نیز معروف است بلندترین برج آجری جهان به شمار می‌آید. برجی ۵۰ متری كه بر روی مقبره “قابوس بن وشمگیر” در سال ۳۹۷ قمری ساخته شده است. این برج زیبا در میان باغ ملی این شهر قرار گرفته است. این منطقه در سال‌های دور، محل پادشاهی پادشاهان آل زیار بوده و جاذبه‌های تاریخی بسیاری را همچون این برج زیبا در دل خود جای داده است. این برج در خیابان خیام، خیابان جمهوری، پارك ملی گنبد كاووس قرار دارد.

تالاب آجی گل

تالاب آجی گل

در این شهر جاذبه‌های طبیعی فراوانی وجود دارد. تالاب آجی گل در فاصله ۷۵ كیلومتری شهر “گنبد كاووس” قرار دارد که منطقه‌ای زیبا و جذابی در این منطقه ایجاد کرده است. در نزدیكی شهر “اینچه برون” مجموعه‌ای از تالاب‌های زیبا با نام‌های “آجی گل”، “آلا گل” و آلما گل” قرار گرفته‌اند. در همین منطقه بزرگترین دریاچه آب شور این استان نیز وجود دارد. این تالاب‌ها از زیباترین و جذاب‌ترین مناطق این استان به شمار می‌آیند كه همه ساله محلی برای انواع پرندگان بومی و مهاجر می‌باشند. در این مجموعه تالاب‌ها می‌توان پرندگان زیبایی همچون قو، فلامینگو، سلیم و دیگر پرندگان كم‌نظیر را به تماشا نشست. این تالاب در بخش “داشلی برون”، شهر “اینچه برون” واقع شده است.

سد گلستان

این سد از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود و سالانه خیلی از گردشگران از آن دیدن می‌کنند. در حاشیه این سد جاذبه‌های بسیار زیبایی شکل گرفته است که مورد توجه گردشگران می‌باشد. این سد بر روی رودخانه گرگانرود قرار گرفته است و تمام این منطقه با زیبایی‌های خود گردشگران فراوانی جذب می‌کند. به دلیل سیل گیر بودن و بارش فراوان در این منطقه، سال‌ها پیش در نزدیكی شهر “گنبد كاووس” سدی بزرگ و كم‌نظیر بر روی رودخانه “گرگانرود” احداث شد. سدی خاكی كه تاجی حدود ۱۳۰۰ متر و ۲۵ متر ارتفاع از سطح زمین دارد. این سد در ۱۲ كیلومتری شمال شرقی “گنبد كاووس”، رودخانه “گرگانرود” واقع است.

زیارتگاه خالد نبی(ع)

یکی از جاذبه‌های این منطقه اماکن مذهبی آن است. اماكن مذهبی به ویژه امامزادگان(ع) همیشه یكی از مكان‌ها و بناهای تاریخی و پر جاذبه كشور می‌باشد كه طرفداران بسیاری دارند. در نزدیكی شهر “گنبد كاووس” می‌توان به زیارت یكی از زیارتگاه‌های این استان رفت. زیارتگاه خالد نبی(ع) در این منطقه یكی از زیارتگاه‌های پرگردشگر این استان در نزدیكی شهر “كلاله” می‌باشد. گورستان و زیارتگاهی كه سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌كند. در این منطقه فضاهای سرسبز و تپه‌ها و کوه‌های سرسبز وجود دارد که به زیبایی‌های این محیط افزوده است. زیارتگاه خالد نبی (ع) در ۹۰ كیلومتری شمال شرقی “گنبد كاووس”، روستای “گچی سو” قرار دارد.

مجتمع سواركاری “گنبد كاووس”

مجتمع سواركاری "گنبد كاووس"

این شهر در سوارکاری جایگاه ویژه‌ای دارد و هر ساله در گنبدکاووس مسابقات مختلف سوارکاری برگزار می‌شود. علاقمندان پرورش اسب و همچنین دوستداران ورزش اسب‌سواری می‌توانند در این شهر یكی از مجهزترین و قدیمی‌ترین باشگاه‌های اسب‌سواری را تجربه كنند. مجتمع سوار‌كاری “گنبد كاووس” در سال ۱۳۴۰ تاسیس شده و در دل خود مجموعه‌هایی از پیست‌های اسب سواری، اقامتگاه‌ها و سوئیت‌ها، ویلاها و اصطبل‌های مخصوصی را جای داده است كه دوستداران و علاقمندان به این ورزش مهیج می‌توانند از تمامی این امكانات استفاده كنند. مجتمع سوارکاری در بلوار معلم قرار دارد. از ویژگی های گنبدکاووس وجود اقوام و فرهنگ های بومی مختلف در آن است که به عنوان  یكی از زیباترین جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شوند.

تالاب های آلماگل و الاگل

تالاب آلماگل واقع در مرز ایران، دارای ۲۰۷  هکتار مساحت است. در اطراف این تالاب مراتع نیزار وجود دارد. این تالاب دارای مواد مغذی بسیاری است. در این تالاب مناظر بسیار جذابی وجود دارد و پرندگان زیادی نیز در این تالاب دیده می‌شوند. تالاب آلاگل از دیگر دیدنی‌های این منطقه است. مساحت این تالاب در زمان‌هایی که پر آب است ۲۵۰۰ هکتار و دارای عمق ۲/۵ متر است. این تالاب در ۵۰ کیلومتری از شمال گنبد کاوس واقع شده است و از دیدنی‌های گنبد کاووس به شمار می‌رود.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.