کدام پارکت برای من مناسب است ؟ همراه با معرفی پارکت چوبی و پارکت لمینت

در هنگام تکمیل دکوراسیون محیط، هنگامی که به کف مکانمان نگاهی می‌اندازیم؛ متوجه می‌شویم که باید یک تصمیم کلیدی و مهم برای آن بگیریم. آن تصمیم انتخاب کفپوش است؛ زیرا هر کفپوشی که انتخاب کنیم فرقی نمی کند که پارکت چوبی باشد یا پارکت لمینت یا حتی سرامیک و… چون قرار است تا مدت ها جلوی چشم ما باشد و روی آن بایستیم، راه برویم، بنشینیم یا دراز بکشیم. این در حالی است که عوض کردن کفپوش به این آسانی‌ها نیست که اگر خوشمان نیامد به سرعت آن را تعویض کنیم؛ چون این کار هزینه‌های زیادی در بر دارد. پس باید شش دنگ حواسمان به این موضوع باشد.

برای انتخاب کف پوش گزینه‌های مختلفی می‌توانیم داشته باشیم. ما در این مقاله به طور مفصل درباره پارکت لمینت و پارکت چوبی صحبت میکنیم. اما به راستی از کجا باید بفهمیم که چه نوع کفپوشی مناسب خانه یا محل کار ماست؟ برای پاسخ به این پرسش مقاله زیر را تا انتها بخوانید.

انواع کف پوش ها

اگر بخواهیم از گذشته تاکنون را بررسی کنیم؛ کفپوش‌های مختلفی به کار گرفته شده‌اند و اکنون هم می‌شوند. موزاییک، موکت، سرامیک،سنگ، پارکت، پارکت لمینت و… اما هر یک از این کفپوش‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند. اگر بخواهیم یک مورد را بررسی کنیم به سرامیک اشاره می کنیم :
مزایای سرامیک : سرامیک‌ها قابل شست و شو هستند و به راحتی می‌توان با آب و جارو یا طی در مدت زمان کوتاهی کف آن را تمیز کرد و به اصطلاح برق انداخت.

معایب سرامیک: شکنندگی بالا، این ویژگی باعث می‌شود نتوان اجسام خیلی سنگین و سخت را روی آن قرار داد. ولی ما در این مقاله از میان انواع کفپوش ها پارکت را انتخاب کرده ایم و قصد داری راجع به آن توضیحات کاملی ارائه دهیم تا با کیفیت و ویژگی‌های آن به طور کامل آشنا شوید.

کف پوش لمینت

پارکت چوبی و مزایای آن


گرما و نرمی آرامش بخش

منظور از گرما، حرارت دمایی نیست. منظور ما لطافت گرمی است که پارکت دارد. لذتی که از راه رفتن روی پارکت چوبی می‌برید به واقع قابل مقایسه با هیچ چیز نیست. پارکت به دلیل چوبی بودن از لطافت خاصی نسبت به سنگ و… برخوردار است. این ویژگی باعث می‌شود که تهدیدی برای استخوان‌های بدن انسان به شمار نیاید.

کف پوش چوبی

یکسان بودن دما در همه نقاط

یک ویژگی خوب پارکت چوبی این است که اولاً دمای آن به سرعت تغییر نمی‌کند، دوما دمای آن در نقاط مختلفش تفاوتی ندارد. این ویژگی یک دلیل علمی دارد، در واقع گرمای ویژه چوب بسیار پایین است و این اصل باعث می‌شود که دمای آن به تدریج تغییر کند.

عمر بالا

پارکت‌ها خصوصاً پارکت‌های چوبی دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارند. البته این در صورت استفاده و نگهداری درست و صحیح از آنها است. با اطمینان می‌گوییم: اگر از پارکت استفاده‌های نامتعارف نکنید و در فواصل زمانی مشخص امور مربوط به نگهداری آن مثل واکس زدن و… را انجام دهید، می‌توانید چندین دهه از پارکت خود استفاده کنید بدون اینکه نیاز به تعویض داشته باشید

معایب پارکت چوبی


رسیدگی نه چندان آسان

رسیدگی کردن پارکت چوبی شامل کارهایی مانند صیقل دادن و لاک زدن و… است که انجام مرتب این کارها در حوصله همه افراد نیست و غالب مردم از انجام مداوم این کارها فراری‌اند.

نصب دشوار

پارکت‌های چوبی نصب نسبتا دشواری دارند و معمولاً زمان زیادی باید صرف این کار شود و در عملیات نصب آن باید دقت زیادی صورت بگیرد. زیرا در صورت نصب نامناسب و بدون دقت، بعدها راه رفتن روی آن سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند و موجب اختلال در آرامش محیط می‌شود.

پارکت چوبی

 خطر آتش سوزی

جنس چوبی پارکت در هنگام آتش سوزی، باعث می‌شود خودش به شعله آتش بیافزاید و خطرات بیشتری بیافریند و این نکته باعث بالا رفتن ریسک استفاده از آن می‌شود.

ظاهری نه چندان عامه پسند

پارکت چوبی به دلیل اینکه مستقیماً از تنه درخت بریده می‌شود، طرح‌ها و رنگ‌های خیلی متنوع و زیادی ندارد و وجود برخی لکه‌های چوب روی آن موجب شده است که مورد پسند عامه مردم نباشد و فقط قشر خاصی خواهان آن باشند.

پارکت لمینت و مزایای آن

پارکت لمینت یک جایگزین خوب برای پارکت است و مخصوص کسانی است که به هر دلیلی نمی‌خواهند یا نمی‌توانند از پارکت‌های چوبی استفاده کنند.

تنوع زیاد در طرح و رنگ

یکی از مشکلاتی که در استفاده از پارکت چوبی با آن مواجه بودیم، تنوع کم و تعداد محدود طرح و رنگ در آن بود. این مشکل اما به واسطه پیشرفت صنعت چاپ، در پارکت لمینت به طور کامل برطرف شده است. در انتخاب رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون پارکت لمینت، دست شما کاملاً باز است و می‌توانید متناسب با مکان مورد نظرتان از رنگ‌های مختلف استفاده کنید.
به طور مثال اگر فضایتان کوچک است و استفاده از پارکت‌های تیره رنگ موجب کوچک‌تر نشان دادن فضا می‌شود، می‌توانید از پارکت لمینت‌هایی با رنگ روشن استفاده کنید.

مزایای پارکت لمینت

نصب سریع و آسان

فرآیند طولانی و سخت نصب پارکت چوبی یکی از دلایلی بود که پارکت‌های لمینت تولید شدند. پارکت لمینت‌های جدید نصب بسیار آسان‌تر و سریع‌تری نسبت به پارکت‌های چوبی دارند و برای نصب و آنها نیازی به چسب کاری و ضربه زدن و صرف زمان زیاد نداریم.

سر و صدای کمتر

پارکت‌های لمینت به دلیل اینکه از خرده چوب‌های متراکم (HDF) تشکیل شده‌اند و نیز در هنگام عملیات نصب زیر آنها را با یک لایه فوم می‌پوشانند؛ سر و صدای کمتری نسبت به پارکت‌های چوبی ایجاد می‌کنند.

قیمت پایین تر

با در نظر گرفتن ویژگی‌های بالا، باز هم قیمت پایین‌تر پارکت لمینت نسبت به پارکت چوبی، اصلی‌ترین برتری آن است. البته این برتری نسبت به سایر کفپوش‌ها نیز وجود دارد. زیرا قیمت پارکت لمینت از برخی کفپوش‌ها که جنس دیگری دارند نیز کمتر است.

قیمت مارکت لمینت

معایب پارکت لمینت


سفتی و سختی

پارکت‌های لمینت برخلاف پارکت‌های چوبی که از لطافت و طبیعت خاصی برخوردار بودند؛ کمی سفت و بی روح‌اند و راه رفتن روی آن به اندازه پارکت چوبی لذت بخش نیست.

عمر کم

قبل از این گفتیم که پارکت‌های چوبی در صورتی که درست از آنها استفاده بشود قادرند تا چندین سال پاسخگوی نیاز شما باشند، این موضوع اما در پارکت‌های لمینت فرق می‌کند. پارکت‌ های لمینت معمولاً بعد از چندین سال عیب‌هایشان آشکار می‌شوند و کارایی سابق خود را از دست می‌دهند.

معایب پارکت لمینت

سخن آخر

انتخاب این که برای پوشاندن کف محل زندگی یا کار خود از چه کف پوشی استفاده کنید، به خودتان بر می‌گردد. اما توصیه ما با توجه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم این است که اگر قصد خرید پارکت را دارید؛ خودتان را در نظر بگیرید. اگر آدم با حوصله‌ای هستید که مشکلی با پرداخت هزینه نسبتاً بالا ندارید به شما پارکت چوبی را پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر این شرایط را ندارید به شما توصیه می‌کنیم به پارکت لمینت فکر کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code