بازار بزرگ تهران | به قلب تپنده اقتصادی پایتخت خوش آمدید

به عنوان یک ایرانی اصیل تقریبا محال است قدم به بازارگ بزرگ تهران بگذارید و از فضا، عطر، معماری، مغازه‌‍‌ها و تنوع آن لذت نبرید. این بازار را قلب تپنده اقتصاد تهران و حتی ایران می‌دانند و اگر در یک بعد از ظهر مطبوع راهی آن شوید؛ کاملا متوجه درستی این گزاره خواهید شد. اینجا از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می‌فروشند؛ تقریبا هر آنچه که ممکن است به ذهن هر کسی خظور کند در بازار بزرگ تهران یافت می‌شود. این بازار با بیش از یک کیلومتر مساحت در بین خیابان‌های خیابان‌های پانزده خرداد، مصطفی خمینی، مولوی و خیام قرار گرفته است و بر اساس تمامی فاکتورهای معتبر، بزرگترین فروشگاه جهان به شمار می‌رود؛ بسیار بزرگتر از بازار بزرگ استانبول!

بازار بزرگ پایتخت

ما ایرانی‌ها ذاتا عاشق سنت هستیم و اصولا خیلی سخت چیزهای جدید را قبول می‌کنیم. تا آنجا که برایمان ممکن باشد بر اثر اعتقادات و سنت‌هایمان باقی می‌مانیم. بزرگترین گواه این ادعا نیز می‌تواند چلوکباب و دیزی سنگی باشد. خنده‌دار است اگر بخواهیم محبوبیت غذاهای جدید و خارجی را با غذاهای سنتی و ایرانی مقایسه کنیم! همه‌ی این‌ها را گفتیم تا به این قسمت برسیم که بازار بزرگ تهران سرشار از سنت ایرانی است. علاوه بر اجناس آن، بافت و ساختمان‌های آن نیز به شدت تاریخی و قدیمی می‌باشند. عجیب نیست اگر این بازار سنتی با وجود قد برافراشتن هزارن مرکز خرید پر زرق و برق، هنوز ذره‌ای از اعتبار و محبوبیت خود را از دست نداده است.

بازار سنتی تهران

علاوه بر تنوع بسیار بالای اجناس، بسیاری از مردم این بازار را به عنوان یک جاذبه گردشگری نیز قبول دارند. حتی اگر تمایل چندانی به خرید کردن نیز نداشته باشید؛ بازهم می‌توانید برای گذراندن یک بعد از ظهر فوق‌العاده روی این قلب تپنده‌ی پایتخت حساب کنید. اغراق نیست اگر بگوییم برای خوردن یک غذای لذیذ ایرانی، هیچ جایی به گردپای بازار بزرگ نیز نخواهد رسید. در این بازار چندین و چند رستوران قدیمی و باسابقه مشغول فعالیت هستند که از نظر اعتبار در بالاترین سطح ممکن قرار دارند. رستوران‌های نایب، شمشیری، مسلم، حاج مرشد، شرف الاسلامی و جوان را می‌توان در زمره بااعتبارترین غذاخوری‌های ایران دانست که همگی در بازار بزرگ تهران مشغول فعالیت می‌باشند.

اگر تا به حال فرصت بازدید از این شریان حیاتی تهران را نداشته‎اید؛ امروز با ما همراه باشید تا سری به گوشه و کنار بازار تهران بزنیم. مطمئن باشید از این ماجراجویی پشیمان نخواهید شد:

موقعیت مکانی دقیق بازار بزرگ تهران

قبل از هرچیزی باید از موقعیت مکانی این بازار آگاه شویم. برای این کار هیچ چیزی بهتر از یک نقشه بر روی تلفن همراهتان کمک نخواهد کرد. کافیست بر روی نقشه به دنبال بازار بزرگ تهران بگردید و مسیرهای دسترسی به آن را بررسی کنید. باری راحتی دسترسی شما عزیزان به این بازار، در ادامه موقعیت مکانی دقیق آن را تشریح کرده‌ایم:

موقعیت بازار بزرگ تهران بر روی نقشه

تاریخچه

در مورد زمان دقیق ساخت این بازار اختلاف نظرهایی وجود دارد. از آنجایی که تهران ادر زمان قاجارها به عنوان پایتخت انتخاب شد و از همان دوران به اهمیت رسید؛ پیشبینی می‌شود که کلنگ ساخت بازار در زمان این سلسله به زمین کوبیده شده است. اما بر اساس روایت‌هایی که یک گردشگر فرانوسی نقل کرده است؛ به نظر می‌رسد که قبل از به قدرت رسیدن سلسله قاجاریه و در دوران صفوی‌ها این بازار وجود داشته است.

بازار قدیمی تهران

در سال ۱۱۰۸ هجری شمسی، یک گردشگری فرانسوی به اسم هربرت در وصف شهر تهران از بازاری روباز یاد می‌کند. در آن سال‌ها شاه طهماسب صفوی در ایران حکومت کرده است و ظاهرا باید ساخت این بازار را به ایشان نسبت دهیم. اما بازار بزرگ قطعا در دوران ناصرالدین شاه و به دست معماران فرانسوی تکمیل و سقف آن پوشانده شد. از آن زمان به بعد این بازار روز به روز بیشتر گسترش پیدا کرد و راسته‌ها و مغازه‌های جدیدی به آن اضافه شدند. از قدیمی‌ترین راسته‌های این بازار می‌توان به  بازار کفاش ها، بازار فرش فروش ها، بازار آهنگران، بازار مس گران و بازار چهل تن اشاره کرد.

معماری بازار

معماری بازار بزرگ

راهروهای پیچ در پیچ و دالان‌های نیمه تاریک در کنار گنبدها از مشخصه‌های اصلی بازارهای قدیمی ایران هستند. به طبع این موارد در ساخت بازار بزرگ تهران نیز به وضوح دیده می‌شوند. هرچند که گذشت زمان بخش‌هایی از بازار را تحت تاثیر قرار داده است؛ اما قسمت‌های زیادی از آن هنوز بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده‌اند. در این بخش‌ها آنچه به وفور مشاهده می‌شود؛ طاق‌ها و گنبدها و البته سوراخ‌های بین گنبدها می‌باشند. بخش‌های قدیمی بازار بزرگ که هنوز هم سرپا هستند عبارتند از: بازار امیر، سر در سبزه میدان، چهارسوق بزرگ و بخش های مرتبط با مسجد جامع .

در بازار بزرگ تهران چه خبر است؟

در بازار بزرگ تهران چه خبر است

به جالب‌ترین و هیجان‌انگیزرترین بخش مقاله رسیده‌ایم! واقعا در این قلب تپنده چه خبر است و چه اجناسی را می‌توانیم در آن تهیه کنیم؟ در یک کلام می‌توان گفت که هر آنچه که به دنبالش هستید را می‌توانید در گوشه و کنار این بازار پیدا کنید. اولین چیزی که احتمالا عمده مشتریان به دنبالش هستند؛ خرید مایحتاج روزانه‌ی زندگی می‌باشد. اقلامی مانند گوشت، برنج، روغن و سایر مواد غذایی را به راحتی در بازار تهران پیدا خواهید کرد. همچنین انواع خشکبار و آجیل نیز در دسترس شما خواهند بود.

در این بازار انواع لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک، طلا و جواهر، کیف و کفش، لوازم خانگی، کوله پشتی و چمدان و لوازم التحریر به فروش می‌رسند که هر کدام از آن‌ها در یک راسته از آن قرار دارند. به طور مثال: طلا و جواهرات در راسته زرگرها و لوازم خانگی را در قسمت حاجب‌الدوله می‌توانید پیدا کنید.

رستوران‌های بازار 

رستوران های بازار

شاید یکی از بهترین قسمت‌های این بازار، رستوران‌هایش باشند. اگر به دنبال طعم و مزه‌ی اصیل غذاهای ایرانی هستید یکی از بهترین پیشنهادهای ما به شما، رستوران‌های واقع در بازار بزرگ تهران می‌باشد. بعضی از این رستوران‌ها، همانطور که قبلا نیز اشاره شد؛ قدمتی نزدیک به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال دارند. یکی از بهترین رستوران‌های تهران، رستوران مسلم می‌باشد که به قول معروف ته چین‌هایش حرف ندارند! این رستوران تقریبا در تمام ساعات شلوغ است و همیشه پر از مشتریانی است که به قصد نوش جان کردن یک وعده غذایی خوشمزه راهی آن شده‌اند.

یکی از دیگر  از رستوران‌های معروف بازار، رستوران شرف‌الاسلامی می‌باشد. این غذاخوری مشهور . البته بسیار قدیمی در راسته پشت مسجد امام قرار دارد و بعضا افراد زیادی تنها به قصد یک وعده غذایی در این رستوران راهی بازار می‌شوند.  ته چین، شیشلیک، باقالی پلو با ماهیچه و زرشک پلو با مرغ این رستوران حرف ندارند و حتما باید آن‌‎ها را امتحان کنید.

راه های دسترسی به بازار بزرگ تهران

ساده‌ترین راه برای اینکه خود را به این بازار برسانید؛ استفاده از مترو می‌باشد. به این منظور از هر نقطه‌ی تهران که هستید؛ تنها کافیست سوار مترو شده و در ایستگاه پانزده خرداد که در خط ۱ قرار دارد پیاده شوید. از این ایستگاه تا بازار تنها چند قدم فاصله خواهید داشت.

اگر قصد استفاده از اتوبوس‌های شرکت واحد را دارید؛  می توانید از خط تجریش-راه آهن استفاده کرده و در ایستگاه میدان منیریه و یا امام خمینی (ره) پیاده شوید و سپس با استفاده از تاکسی، اتوبوس و یا حتی پیاده  به سمت خیابان ۱۵ خرداد بروید.

اگر هم می‌خواهید با تاکسی خود را به این منطقه برسانید؛ در صادقیه و میدان آزادی، تاکسی‌های خطی منتظر شما خواهند بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code