غذاهای محلی ترکیه | 12 غذایی که نباید از دست بدهید

یک عبارت جاب توجه درباره ترکیه وجود دارد : خدا انسان را آفرید؛ انسان ترکیه را ساخت و ترکیه غذاهایی را خلق کرد که ثابت کرد شکم‌پرستی نمی‌تواند گناه باشد! غذاهایی غنی و خوشمزه و البته خوشبو که این روزها در فهرست بهترین رستوران‌های چهان قرار گرفته‌اند. مردم ترکیه همانند ایرانی‌ها عاشق گوشت هستند و به همین دلیل غذاهای این کشور نیز بر پایه انواع گوشت‌های قرمز و سفید تهیه می‌شوند. غذاهای محلی ترکیه از مهم‌ترین فاکتورهای گردشگری در این کشور به شمار می‌روند.

فرقی نمی‌کند شما در ترکیه یک پیش غذا نوش جان کنید؛ یک غذای اصلی میل کنید و یا حتی یک آبمیوه بنوشید؛ شما به احتمال زیاد دوست دارید دوباره آن طعم را امتحان کنید! غذاهای ترکی آنچنان محبوب شده‌اند که این روزها عده‌ای تنها به قصد چشیدن و میل کردن این خوراکی‌ها عازم ترکیه و مخصوصا استانبول می‌شوند. در ادامه با لیستی از بهترین غذاهای این کشور در خدمت شما خواهیم بود. بیایید ناخنکی به این مزه‌های به یاد ماندنی بزنیم:

اسکندر کباب

اسکندر کباب

بدون امتحان کردن یکی از محبوب‌ترین و خوشمره‌ترین کباب‌های دنیا، ترکیه را ترک نکنید! این کباب شباهت زیادی به دونر کباب دارد که البته همراه با کره‌ی فراوان و سس گوجه فرنگی سرو می‌شود. منشا اصلی این کباب در شهر بورسا واقع در شمال غربی ترکیه می‌باشد و به افتخار مخترعش اسکندر افندی ( استاد اسکندر ) به این اسم، نام گذاری شده است. این کباب بر روی تکه‌های نان برشته شده سرو می‎شود.

امروزه در هر رستورانی از ترکیه که سرک بکشید؛ حتما اسم اسکندر کباب را در فهرست غذایی آن خواهید دید. اما به هرحال از آنجا که آب را باید از سرچشمه نوشید؛ برای امتحان کردن یک اسکندر کباب خاطره انگیز بهتر است سری به شهر بورسا زده و خود را به یکی از لذیذترین کباب‌های دنیا مهمان کنید.

مانتی ( رایولی ترکیه )

مانتی غذای محلی ترکیه

دوستان پاستا غذاهای ایتالیایی آماده باشند: در ترکیه با یک نسخه محلی از راویولی مواجه خواهید شد. تکه‌های کوچک و خپل از گوشت گوساله یا گاو که با سس ماست خامه‌ای تزئین شده‌اند. البته تهیه مانتی زمان زیادی را از شما خواهد گرفت؛ اما وقتی اولین تکه‌ی آن را امتحان کردید متوجه می‌شوید که کاملا ارزش زمانی که برایش صرف کرده‌اید را خواهد داشت.

یک تکه گوشت که به خوبی با ادویه‌ها مزه دار شده است را تصور کنید که به راحتی در داخل دهان آب می‌شود! این همان مانتی است که به خوبی با سس گوجه فرنگی و سیر مخلوط شده است.تقریبا در تمام خانه‌های ترکیه این غذا همراه با عشق تهیه و سرو می‌شود. البته مانتی یکی از غذاهای محلی ترکیه است که در هندوستان نیز طرفداران زیادی دارد.

کوفته

کوفته غذای محلی ترکیه

اگر ایتالیایی ها کوفته قلقلی دارند؛ ترکیه‌ای ها نیز به کوفته‌های خود می‌نازند. کوفته در واقع نسخه ترکیه‌ای کوفته قلقلی ایتالیایی می‌باشند که به صورت توپ‌کوچک از گوشت گاو یا بره که به خوبی پخته است؛ سرو می‌شوند. این کوفته‌ها اغلب همراه با مقداری سالاد و نان پیتا عرضه می‌شوند. این کوفته‌ها بخش مهمی از هر خانوار ترکیه‌ای به شمار می‌روند؛ بنابراین می‌توانید آن‌ها را در هر گوشه و کناری از خیابان‌های ترکیه به راحتی پیدا کنید.

لاهماجون

لاهماجون

نوعی پیتزا که به صورت تخت و ترد همراه با گوشت چرخ کرده، سالاد و آب لیموی تازه بر روی نان سرو می‌شود. ای غذا را هم می‌توایند به صورت تکه تکه و هم به صورت پیچیده لای نان میل کرد. در لاماجون یک نوع پیتزا است که به مقدار زیادی ادویه و چاشنی‌های محلی در آن به کار رفته است. گوشت گوسفند ریز ریز شده به همراه انواع ادویه‌های مدیترانه‌ای تا مدت‌ها در ذهن شما باقی خواهند ماند.

لاهماجون یکی از محبوب‌ترین غذاهای خیابانی در کشور ترکیه محسوب می‌شود و بنابراین به راحتی در دسترس شما خواهد بود.

منه‌من

غذای منه‌من

این غذا را کمتر در منوی رستوران‌های ترکیه پیدا خواهید کرد. یک صبحانه سریع و البته مقوی که از تخم مرغ پخته شده در بین سبزیجات سرخ شده تهیه می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که ترک‌ها  از تخم مرغ چه استفاده‌هایی می‌کنند؛ منه‌من یک جواب کامل و مطمئن برای شما خواهد بود. این غذا در اصل تخم‌مرغ‌های خرد شده استا که به راحتی با پیاز، فلفل، پاپریکا و پونه کوهی پخته می‌شوند در طول مراحل ساخت این غذای لذیذ، تخم مرغ به خوبی کوبیده و ریز می‌شود.

شیش کباب

شیش کباب

این کباب معروف و لذیذ یکی دیگر از غذاهای محلی ترکیه به شمار می‌رود که پایه و اساس آن گوشت بره‌ است که به صورت تکه‌های مربع شده بر روی سیخ‌های کوچک چوبی به سیخ کشیده می‌شود. البته در لابه‌لای این تکه‌های گوشت، موادی مانند پیاز، هویج، فلفل سبز و بادمجان نیز به سیخ کشیده می‌شوند؛ انتخاب این مواد می‌تواند به سلیقه‌ی خودتان باشد. به محض اینکه بوی این کباب به مشام شما برسد دهانتان آب خواهد افتاد و وقتی طعم گوشت کباب شده بر روی ذغال را امتحان کنید؛ بعید است تا مدت‌ها مزه‌ی آن فراموشتان شود.

کشور ترکیه خود را با کباب‌های خوشمزه‌اش به جهان معرفی کرده است و شش کباب از بهترین و لذیذترین این کباب‌ها به شمار می‌رود. شما می‌توانید این غذای لذیذ را در اکثر خیابان‌های این کشور پیدا کرده و نوش جان کنید

دونر

ساندویچ دونر کباب

اگر از عاشقان ساندویچ هستید؛ بی شک دونر بهترین پیشنهاد ما به شما در ترکیه خواهد بود. ساندویچ تهیه شده با گوشت کباب شده‌ی گاو، گوسفند و یا مرغ که با انواع ادویه‌جات، سبزیجات، ترشیجات و ماست سرو می‌شود. در ترکیه این غذا را در نان پیتا سرو می‌کنند. این غذا را در خیابان‌های قدیمی ترکیه امتحان کنید؛ اگر به دنبال چشسیدن بهترین مزه‌ی دونر کباب هستید. گوشت را بر روی یک چرخ دوار عمودی قرار می‌دهند و آن را با انواع طعم‌دهنده‌های خوشمزه مخلوط می‌کنند.

البته دونر کباب در کشور خودمان نیز طرفداران زیادی دارد و آن را با نام ” کباب ترکی ” می‌شناسیم. امروزه رستوران‌ها و فست فودهای زیادی در سراسر ایران اقدام به سرو این کباب خوشمزه می‌نمایند. اما بدون شک برای چشیدن مزه‌ی واقعی یک دونر کباب، باید در خیابان‌های استانبول قدمی بزنید و راهی محله‌های پایین این شهر شوید.

کوربا ( یک سوپ خوشمزه ترکی )

سوپ کوربا

یک سوپ بسیار ساده که البته به محبوبیت زیادی در بین مردم ترکیه دست یافته است. این محبوبیت تا آنجا پیش رفته است که بسیاری از ترکیه‌ای‌ها از این سوپ به عنوان صبحانه نیز استفاده می‌کنند. این سوپ در پایه‌های عدس یا گوجه فرنگی سرو می‌شود؛ اما برای زمینه‌ی گوشتی آن معمولا انتخاب شما از بین مغز یا زبان گوسفند خواهد بود. مردم ترکیه عاشق این سوپ هستند. شما نیز حداقل یکبار آن را امتحان کنید.

پیده

پیراشکی پیده غذاهای محلی ترکیه

این غذا یکی از معروف‌ترین غذاهای محلی ترکیه بمحسوب می‌شود و می‌توانید آن را به راحتی در هر گوشه و کناری از خیابان‌های این کشور پیدا کرده و نوش جان کنید. این غذا به قدری خوش قیافه است که حتی تماشای آن نیز برای تحریک شما به امتحان کردنش کافی خواهد بود. برای تهیه این غذا، خمیر را معمولا به شکل قایق شکل داده و داخل آن را با گوشت خرد شده یا گوشت دودی ادیه زده شده پر می‌کنند. سپس خمیر و  محتویات آن را به شکل بسیار لذیذی برشته می‌کنند. پیده به راحتی در دسترس شما خواهد بود و در اکثر شهرهای ترکیه می‌توانید آن را امتحان کنید.

دلمه ترکیه ای ( یالانجی دولما )

یالانجی دولما

به یکی از غذاهای سیار محبوب برای ایرانی‌ها رسیدیم. دلمه یکی از غذاهای محبوب کشورمان نیز به شمار می‌رود. تفاوت دلمه‌های ترکیه با دلمه‌هایی که در ایران درست می‌شوند؛ در موادی است که درون دلمه‌ها به کار برده می‌شوند. یالانجی دولما را در ترکیه با برگ مو، بادمجان، فلفل سبز و کدو سرو می‌کنند. البته مواد داخلی دلمه‌ها معمولا ثابت هستند و ترکیبی از: برنج، روغن زیتون، پیاز، شوید و نعنا خشک و مقداری مغز بادام، گردو یا فندق خرد شده می‌باشند.

بورک

شیرینی بورک

یک شیرینی همیشه خوشمزه و دلپذیر که در تمام خیابان‌های ترکیه به راحتی یافت می‌شود. داخل این شیرینی با گوشت چرخ کرده و اسفناج و پنیر پر شده است. این شیرینی را هم به صورت رول شده و هم لایه لایه شده سرو می‌کنند. بورک به وفور در مناطقی مانند بالکان، لوانت و مدیترانه یافت می‌شود. در انتها بر روی این شیرینی دانه‌های کنجد نیز پاشیده می‌شوند. بورک یک غذای سنتی و کلاسیک ترکیه‌ای به شمار می‌رود.

سیمیت

نان سیمیت از غذاهای محلی ترکیه

یکی دیگر از محبوب‌ترین غذاهای خیابانی در ترکیه سیمیت نام دارد که یک نوع خوراکی مابین چوب شور و شیرینی محسوب می‌شود. این شیرینی ارزان‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین میان وعده‌ای است که می‌توایند در خیابان‌های ترکیه و مخصوصا شهر استانبول پیدا کنید. به این میان وعده دانه‌های کنجد نیز اضافه می‌کنند. سیمیت را هم به تنهایی و هم همراه با پنیر خامه‌ای، مربا و نولا سرو می‌کنند. به نوعی می‌توان گفت این نان مخصوص، محبوب‌ترین صبحانه در بین مردم ترکیه به شمار می‌رود.

منبع Delicious Turkish Foods
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code