جاهای دیدنی رامیان | شهری در میان جنگل های سرسبز

رامیان، یکی از شهرهای تاریخی در استان گلستان است که در سرزميني محصور در ميان کوه‌هاي البرز شرقي با چشمه ساران، آبشارها و جويبارهاي متعدد قرار دارد. این شهر که از لحاظ طبیعتی به دو بخش جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم شده است، داراي جنگل‌های پوشیده از درخت و گل و گیاه و همچنین چشم‌اندازهاي زيباي طبيعي است. شهرستان رامیان در بخش جنوبی استان گلستان از شمال به شهرستان گنبد، از جنوب به استان سمنان، از شرق به شهرستان آزادشهر و از غرب به شهرستان علی آباد کتول محدود می‌شود. در ادامه به بررسی جاهای دیدنی رامیان خواهیم پرداخت.

شهر رامیان

این شهرستان از چهار شهر رامیان، دلند، خان ببین و تاتار و دو بخش مرکزی و فندرسک تشکیل شده است. رامیان از اقوام مختلف تشکیل شده است. ترکیب جمعیتی شهرستان رامیان بر اساس دانشنامه طوایفی گلستان از طوایف صادقلی، رجبلی و قوانلو تشکیل شده است. علاوه بر این طوایف ترک که اکثرا در بخش مرکزی ساکن هستند، قومیت های سیستانی، بلوچ، ترکمن، کرد و فارس نیز در بخش های مختلف شهرستان ساکن هستند.

کشاورزی و صنایع دستی

شغل اغلب مردم رامیان کشاورزی و دامداری است. کشاورزان این شهر بیشتر در کشت برنج، غلات، توتون، صیفی‌جات و سبزیجات فعالیت دارند. درآمد مردم این شهر بیشتر از راه  کشاورزی است. گردشگری از ظرفیت‌های دیگر این منطقه است که حتی مزارع و اراضی کشاورزی می‌توانند به عنوان جاذبه‌های گردشگری به شمار آیند و گردشگری روستایی در این منطقه بیش از پیش تقویت شود. رامیان دارای صنایع دستی متنوع شامل ابریشم بافی، تهیه منسوجات ابریشمی از جمله لباس‌های محلی، حوله، دستمال و چادر شب است.

جاهای دیدنی رامیان

دیدنیهای رامیان

این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان است. قلعه میران، استخر طبیعی گل رامیان، مجموعه آبشارهای شیر آباد، غار ناشناخته شیرآباد، مجموعه آبشارهای سرخه کمر بیش از ۵ آبشار، مجموعه آبشارهای جوزک، مجموعه آبشارهای سید کلاته به تعداد ۸ آبشار، مجموعه آبشارهای چفت ، مجموعه آبشارهای پشمکی، چشمه نیلبرگ، چشمه سید کلاته، انجیر چشمه، منطقه کوهستانی و برف گیر النگ از جمله این جاذبه‌های گردشگری می‌باشند.

چشمه پیر کرم، دهکده توریستی پاقلعه، جنگل دره ملا و باغ تاشته، پارک جنگلی زیبای دلند، ذخیره گاه بین المللی سرو زربین، جنگل پنهان خانه،گرم چشمه،دیو چشمه، روستای تاریخی کشکک، تپه تاریخی نقاره خانه، بقعه متبرکه امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی و همچنین موزه مردم شناسی شهر رامیان، جاذبه های دیگر گردشگری این منطقه را تشکیل می‌دهند.

چشمه گل رامیان

چشمه گل رامیان

این چشمه از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. این منطقه مملو از پوشش گیاهی و مناطق سرسبز بکر می‌باشد. چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی و بیضی شکل به طول ۹۰ و  عرض ۸۰ متر است. این چشمه در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان و در ۸۵ کیلومتری مرکز استان (گرگان) قرار دارد. از ۳ طرف به جنگل و از یک طرف به زمین‌های زراعی متصل است. آب چشمه از کف زمین می‌جوشد. پوشش گیاهی اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه‌های ولیک پوشانده است و در نزدیکی این مجموعه دلپذیر و با اهمیت ذخیره گاه جنگلی «زربین» واقع شده است. رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد سبز تیره بسیار خوشرنگ و جالب است.

 آبشار زیبای”سرخه کمر”

آبشارها از جاهای دیدنی رامیان محسوب می‌شوند. مجموعه آبشارهای سرخه کمر در سه کیلومتری جنوب شرق شهر رامیان واقع شده‌اند. از این مجموعه آبشار می‌توان به آبشار نعیم آباد با ۲۸ متر ارتفاع اشاره کرد که برای فرود‎های فنی مورد استفاده ورزشکاران قرار می‌گیرد.  این آبشارها درجنگل‌های انبوه شرق رامیان قرار دارد و در این مسیر مناظر و طبیعت زییایی شکل گرفته است.

آبشارخزه ایی “پشمکی “

این آبشار در منطقه‌ای ییلاقی در جنوب غربی رامیان واقع شده است و در سه کیلومتری روستای پاقلعه قرار دارد. یکی از ویژگی‌های این منطقه آب و هوای آن است. آب و هوای این منطقه خنک است و مناسب گردشگری به ویژه در فصل بهار ، تابستان و پاییز است. این منطقه که درست زیر قله‌ی قلعه میران قرار دارد دارای چشمه‌ها و آبشارهای فراوان است که بزرگترین آبشار آن در کنار جاده قرار دارد. مسیر دسترسی به پشمکی از رامیان جاده‌ای با طول ۱۶ کیلومتر آسفالت و ۲ کیلومتر خاکی مسطح و فشرده است.

قلعه میران

قلعه میران از جاهای دیدنی رامیان

رامیان دارای قلعه‌های مختلف است که همه آنها در مناطق بسیار جذاب می‌باشند. این قلعه‌ها سالانه پذیرای گردشگران فراوانی است. قلعه میران، قلعه موران، قلعه ماران یا دژتاکی قله ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده است. رامیان در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت ها بوده است که از مهمترین آنها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد.

منطقه گردشگری “اولنگ-بادو”

اولنگ بادو

این منطقه گردشگری از جاهای دیدنی رامیان است. جنگل النگ در ارتفاعات ۲۸۰۰ متری شهرستان رامیان و در مسیر جاده رامیان به شاهرود قرار دارد. در این جنگل درختان انبوهی وجود دارند که مناظر بسیار جذاب و دلپذیری دراین منطقه ایجاد کرده‌اند. منطقه گردشگری اولنگ –بادو از آب و هوای متغیری برخوردار است. این منطقه در نیمی از سال پوشیده از برف است و تابستان‌های فوق‌العاده خنکی دارد. مسافرت و سفر به این منطقه در فصل تابستان و گرم مناسب است و گردشگران می‌توانند با آب و هوای خنک در این فصل سال مواجه شوند.

 جنگل و چشمه نیلبرگ رامیان

این جنگل و چشمه از تفریح‌گاه‌های زیبا و جذاب رامیان است که در ۴ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر رامیان قرار دارد. این جاذبه‌های گردشگری در جاده‌های خاکی واقع شده که مورد استفاده کشاورزان و وسایل نقلیه کشاورزی است. در این مکان چشمه‌های آب جوشان و پرآب بسیاری وجود دارند که یکی از همین چشمه‌ها آب شرب مورد نیاز شهر رامیان را تامین می‌کند.


زیباترین شهرهای استان گلستان:

جاذبه های گردشگری سیمین شهر | سفری به شهر نقره ای ایران

جاهای دیدنی گمیشان | شهری زیبا و تپه ای نقره ای

جاذبه های گردشگری کردکوی | بهشت گمشده گلستان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code