جاهای دیدنی باکو | نقاط و اماکن توریستی پایتخت آذربایجان

پایتخت کشور جمهوری آذربایجان در کنار دریای خزر، یک کشور قدیمی قرون وسطایی با کاخ‌ها و ساختمان‌های اروپایی قرن نوزدهم را با ساختمان‌ها و شهرسازی فوق مدرن امروزی ترکیب می‌کند. این شهر در سالیان اخیر به دلیل نزدیکی به کشورمان، به یک مقصد ایده‌آل برای مسافرت ما ایرانی‌ها تبدیل شده است. علاوه بر نزدیکی و البته ارزان بودن سفر به این شهر، جاهای دیدنی باکو می‌توانند انتظارات شما را از یک سفر خاطره‌انگیز، به خوبی برآورده کنند.

باکو تقریبا برای همه مسافرانش چیزی برای عرضه دارد. از تاریخچه غنی و بناهای باستانی و کهن گرفته تا غذاهای لذیذ و خوشمزه! امروز به بررسی مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر خواهیم پرداخت و شما را بیش از پیش با پایتخت زیبا و تاریخی جمهوری آذربایجان آشنا می‌کنیم. اگر هنوز سفری به باکو نداشته‌اید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما این شهر را در صدر لیست مسافرت‌های آتی خو.د قرار دهید.

برج مایدن

برج مایدن

این برج استوانه‌ای داستان‌های کهن و عجیبی در خود دارد. کارشناسان بر این باورند که برج مایدن بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و قبل از آنکه در قرن ۱۸ به عنوان یک برج مراقبن به کار گرفته شود؛ به عنوان یک معبد زرتشتی خدمت می‌کرده است. این برج در لیست آثار ثبت جهانی یونسکو نیز قرار دارد. برای اینکه بتوانید از این بنای ۲۹ متری بالا بروید؛ باید یک دسته پله‌های مارپیچ را بالا بروید.

کاخ شیروان شاه ( شروان شاهان )

کاخ شروان شاهان

این کاخ متعلق به سلسله شروان شاهان است که بیش از ۸۰۰ سال در این سرزمین حکومت کرده‌اند. جالب است بدانید تصویر این کاخ بر پشت اسکانس ۱۰ مناتی ( منات واحد پول جمهوری آذربایجان) حک شده است. قدمت این مجتمع به قرن ۱۵ میلادی باز می‌گردد و در لیست آثار ثبت جهانی یونسکو نیز قرار گرفته است. این بنا دارای کاخ، مسجد، طاق‌های خاکسپاری و مقبره می‌باشد.

موزه تاریخ آذربایجان

موزه تاریخ آذربایجان

سفر بهترین فرصت برای کشف تاریخ جهان است. شما در طول مسافرت می‌توانید از موزه‌ها و آثار باستانی کشورهای مختلف دیدن خواهید کرد؛ در حالی که اگر سفر نکنید هرگز چین فرصتی را به دست نخواهید آورد. موزه تاریخ آذربایجان در واقع یک ساختمان به سبک رنسانس ایتالیایی می‌باشد که بیش از ۳۰۰ هزار اثر باستانی و تاریخی را در خود جای داده است. این موزه تاریخ باستانی و معاصر و همچننین وقایع مردم‌نگاری آذربایجان را شامل شده و به نوعی یکی از جاهای دیدنی با کو محسوب می‌شود.

خیابان نظامی

خیابان نظامی

این خیابان را به افتخار شاعر نام‌آوازه و مشهور، نظامی گنجوی به این اسم نام‌گذاری کرده‌اند. خیابان ۳.۵ کیلومتری نظامی، مهم‌ترین مرکز خرید در آذربایجان محسوب می‌شود. در زمان قدم در این خیابان به ساختمان‌های اطراف به خوبی دقت کنید؛ زیرا سبک معماری از نئوگوتیک و نئورنسانس به سبک‌های استالینسای پرجنب و جوش‌تر تبذیل می‌شوند.

خانه دولت

خانه دولت باکو

خانه عجیب و زیبای دولت در خیابان نفتچیلر واقع شده است. این مرکز به نوعی یکی از جاهای دیدنی باکو محسوب می‌شود که در سال ۱۹۵۲ توسط اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. داخل این ساختمان، دفاتر وزارت‌خانه‌های دولت آذربایجان قرار گرفته‌اند. آنچه که این مرکز را به یک جاذبه گردشگری تبیدل کرده است؛ معماری زیبا و خیره کننده است که در شب جلوه فوق‌العاده زیبایی به خود می‌گیرد.

میدان فواره ها

میدان فواره ها جاهای دیدنی باکو

این میدان زیبا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری باکو محسوب می‌شود که در مرکز این شهر قرار گرفته است. این میدان شامل هزاران فواره‌ی زیبا می‌شود و نا خود را نیز از همین فواره‌ها گرفته است. وجود چندین کافه و رستوران رو باز در این میدان باعث شده که مردم باکو، آخر هفته‌های خود را در این میدان سپری کنند. میدان فوراه ها برای گردشگران و مسافران خارجی نیز یک مکان بسیار محبوب به شمار می‌رود.

برج‌های شعله

برج های سه گانه شعله

این برج‌های سه گانه به نوعی نماد این شهر محسوب می‌شوند و در بیشتر تصاویری که منابع خارجی از آن منتشز می‌کنند؛ این برج‌ها خودنمایی می‌کنند. طول بلندترین برج به ۱۸۲ متر می‌رسد و از فاصله دور به شکل شعله‌های آتش به نطر می‌رسند. اوج زیبایی برج‌های شعله را در شب می‌توانید مشاهده کنید که نمایی بیرونی آن‌ها به رنگ آتش روشن می‌شود.

میدان ملی پرچم

میدان ملی پرچم

این میدان در انتهای بخش غربی بلوار باکو قرار دارد و در سال ۲۰۰۷ افتتاح شده است. میدان ملی پرچم به نوعی نماد غرور ملی مردم آذربایجان محسوب می‌شود. یک پرچم غول پیکر ۷۰ در ۳۵ متری بر روی یک پایه‌ی ۶۲ متری نصب شده و در مرکز این میدان قرار گرفته است. تا چند سال پیش، این پرچم در کتاب رکوردهای گینس قرار داشت. امروزه پرچمی بزرتر از نماد ملی آذربایجان، در کشور ترکمنستان ساخته شده و جای آن را در گینس گرفته است.

بلوار باکو

این بلوار و تفرجگاه ۳.۵ کیلومتری، دریای خزر را به یک پارک تفریخی زیبا متصل می‌کند. در سراسر این بلوار انواع اقسام رستوران‌ها و کافه‌های سنتی و مدرن قرار دارند. این بلورا را با نام‌های ونیز کوچک و چشم باکو نیز می‌شناسند. این بلوار از میدان پرچم شروع شده و به میدان آرادی ختم می‌شود. بلوار باکو بهترین مکان برای دیدن برج‌های شعله و همچنین پیاده‌روی آرامش‌بخش در ساحل محسوب می‌شود.

 

ونیز کوچک

ونیز کوچک از جاهای دیدنی باکو

اگر تاکنون از شهر کانال‌ها ( ونیز ) دیدن نکرده‌اید نگران نباشید؛ ونیز کوچ در باکو با همان تجربه و حس، در انتظار شماست. ونیز کوچک به قسمتی از بلوار باکو گفته می‌شود که شامل دو جزیره‌ی بزرگ و کوچک است که به وسیله‌ی یک پل به هم وصل شده‌اند. مردم محلی و همچین گردشگران برای اینکه در داخل کانال‌های این بخش به قایق سواری و رفت و آمد بپردازند؛ باید چند منات پرداخت کنند. این بخش در سال ۱۹۶۰ افتتاح شده است و هم اکنون از مهمترین جاهای دیدنی باکو محسوب می‌شود.

مسجد تازه پیر

مسجد پیر تازه

سه سال بعد از اینکه این بنای باشکوه در قلب باکو به اتمام رسید؛ ین مسجد قربانی انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ شد. این مسجد به همراه مناره‌های طلایی و زیبایش در دوران تسلط بلشویک‌ها به باکو، در ابتدا تبدیل به یک سینما و در ادامه تبدیل به انبار شد. البته در سال ۱۹۴۳ مجددا به عنوان یک مسجد بازگشایی شد و امروزه از زیباترین و منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری باکو محسوب می‌شود.

کاخ اسماعیلیه

کاخ اسماعیلیه از جاهای دیدنی باکو

این کاخ داستانی عجیب و البته غم‌انگیز در خود دارد. در اوایل قرن بیستم آقا موسی نقیف که یک تاجر نفتی میلونر بود؛ پسرش اسماعیل را به علت سل از دست داد. او در سال ۱۹۱۳ یک معمار لهستانی مشهور به اسم جوزف پلوسکو را برای ساخت بنای یادبود پسرش استخدام کرد. آقا موسی تمامی هزینه‌های ساخت این بنا را پرداخت کرد و سپس آن را به انجمن اسلامی اهدا کرد. این کاخ امروزه مرکز ملی علوم آذربایجان محسوب می‌شود.

موزه فرش آذربایجان

موزه فرش باکو

این موزه زیبا یکی دیگر از مکان‌های رتبه اول در سطح جهان در کشور آذربایجان محسوب می‌شود. موزه فرش در سال ۱۹۶۷ احداث شد و به اولین موزه فرش جهان تبدیل شد. این موزه به شکل یک قالی لوله شده ساخته شده و با ورود به آن، می‌توانید اطلاعات زیادی را در زمینه اهمیت قالیبافی سنتی در فرهنگ آذربایجان به دست بیاورید. این موزه از زیباترین جاهای دیدنی باکو به شمار می‌رود.

کاخ خوشبختی

کاخ خوشبختی

این کاخ که امروزه به نام کاخ ثبت ازدواج نیز شناخته می‌شود؛ ظرافت را به طرز حیرت‌انگیزی با عاشقی و دل‌شکستگی ترکیب می‌کند. یک تاجر نفتی به اسم مرتض مختاروف تلاش کرد تا یک ساختمان فرانسوی را که مورد تحسین همسرش قرار گرفته بود را در باکو تکرار کند. در سال ۱۹۱۲ مرتضی مختاروف، همسر محبوبش را به کمک شاهکار معماری جوزسف پولوسکو غافلگیر کرد. این زوج عاشق ۸ سال در این کاخ عاشقانه زندگی کردند تا اینکه در سال ۱۹۲۰، بلشویک‌ها از راه رسیدند و کاخ خوشبختی آن‌ها را تصاحب کردند.

سفر دریایی خزر

برای دیدن آسمان رویایی شب چه راهی بهتر از اینکه یک سفر به دریای خزر داشته باشید؟ ترمینال‌های مسافرتی در مرکز بلوار باکو آماده‌اند تا شما را به این سفر ماندگار ببرند. این سفرها معمولا یک ساعت به طول می‌انجامند و البته ۳.۵ دلار نیز برای شما هزینه خواهند داشت. برجسته‌ترین جذابیت‌های این سفر به ترتیب دیدن نمای آتشین برج‌های شعله و البته نمای درخشان شهر باکو هستند.

ساحل بیلگاه

ساحل بیلگاه از جاهای دیدنی باکو

متاسفانه بسیاری از سواحل شهر باکو از آلودگی نفی رنج می‌برند. اما اگر ۳۵ کیلومتر به سمت شمال این شهر حرکت کنید؛ ساحل بیلگاه را پیدا خواهید کرد. یک ساحل تمیز، آفتابی و البته روبه‌روی دریای خزر. ورود به این ساحل رایگان است؛اما برای استفاده از تخت‌خواب‌ها و آفتاب گرفتن باید مقداری هزینه پرداخت کنید؛ اما مطمئن باشید که ارزشش را خواهد داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code