تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی مردم و جامعه

این روزها فناوری و تکنولوژی و به خصوص شبکه های اجتماعی نقشی غیر قابل انکار در زندگی مردم ایفا می‌کنند. محبوبیت برنامه‌هایی مانند فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر روز به روز در حال افزایش است و گوشی‌های هوشمند نیز دسترسی به این شبکه‌ها را راحت‌تر کرده‌اند. این دو عامل سبب شده‌اند که تقریبا هر فردی در شبانه روز بخش قابل توجه‌ای از وقت خود را صرف گردش در این فضاها بکنند. در کنار تمامی تاثیرات مثبتی که این شبکه‌ها بر روی سبک زندگی امروزی گذاشته‌اند؛ نمی‌توانیم از جنبه‌های منفی آن‌ها نیز به راحتی بگذریم. امروز می‌خواهیم به طور کلی بر تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سبک زندگی مردم و انتقال اطلاعات بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

شبکه های اجتماعی

به طور قطع می‌توان گفت که معرفی شبکه‌هایی مانند اینستاگرام باعث ایجاد تغییر در ساختار جامعه و حتی نگاه افراد به خود و دیگران شده است. کافیست از خانه خارج شوید و سری به خیابان‌ها بزنید؛ بیش از ۷۰ درصد از مردمی که از کنار شما رد می‌شوند یا سرشان را در گوشی موبایل خود فرو برده‌اند و یا مانند کودک تازه متولد شده‌ای آن را در آغوش کشیده‌اند. کارشناسان اخیرا به نگرانی‌های زیادی در مورد تاثیر این شبکه‌ها بر سبک زندگی مردم برخورده‌اند.

البته قبل از اینکه به بیان هرگونه داوری و اظهار نظری در زمینه این شبکه‌ها بپردازیم؛ باید به درستی مزایا و معایب استفاده از آن‌ها را بررسی کرده و به یک دید کلی در زمینه این پدیده‌های اثر  گذار دست بیاییم.

مزایای استفاده از رسانه‌های اجتماعی

تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی

به طور قطع برقراری ارتباط با خانواده و دوستان، از زمان ظهور این شبکه‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای ساده‌تر شده است. هر کدام از ما احتمالا یکبار با این پدیده مواجه شده‌ایم که پدر یا مادرمان با شگفتی زیاد یکی از دوستان قدیمی خود را در فیسبوک یا اینستاگرام به ما نشان داده است.

علاوه بر این این شبکه‌ها بهترین مکان برای پیدا کردن دوستان جدید و کسانی است که از نظر اخلاقی و رفتاری با شما شباهت زیادی دارند. همچنین در این شبکه‌ها به راحتی می‌توانید صفحات و یا گروه‌هایی که سرگرمی‌هایی مناسب با علائق شما ارائه می‌دهند را پیدا کنید. همچنین به کمک این برنامه‌ها به راحتی می‌توانید با افراد جدیدی قرار ملاقات بگذارید که احساس می‌کنید روحیات مشترکی با شما دارند.

رسانه‌های اجتماعی یک راه بسیار عالی برای انتشار سریع اخبار و اطلاعات می‌باشند. به کمک توئیت‌های ” اخبار” شما به راحتی روزانه می‌توانید هزاران خبر را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید. این اتفاق در زمینه‌هایی مانند آب و هوا و یا مفقود شدن کودکان بسیار مفید به نظر می‌رسد.

رسانه‌های اجتماعی یک راه‌خل عالی برای شناسایی مجرمان و بذهکاران می‌باشد. هر کسی که در این شبکه‌ها دارای پروفایل باشد؛ به راحتی قابل دسترسی و ردیابی است. این اتاف مخصوصا به عنوان یک راه حل عالی برای پیشگیری از جرائم بسیار مفید است.

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد می‌توان ادعا کرد که این رسانه‌ها در بهبود کیفیت جامعه نقشی مثبت ایفا کرده‌اند. مخصوصا زمانی که بدانیم استفاده از اکثر آن‌ها رایگان است و مردم برای کمک گرفتن از این پدیده‌های تاثیر گذار، نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ی اضافی نخواهند داشت. کافیست یکی دیگر از پدیده‌هایی که در بهبود کیفیت زندگی شما تاثیرگذار بوده است را از نظر هزینه با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مقایسه کنید ( به طور مثال ماشین شما انتخاب خوبی برای این مقایسه به نظر می‎رسد)

معایب استفاده از شبکه های اجتماعی

تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی

همانطور که در بالا ذکر شد یکی از مزایای شبکه‌های اجتماعی این است که اطلاعات می‌توانند در کسری از ثانیه در بین میلیون‌ها انسان منتقل شوند. این موضوع دقیقا به همان اندازه که مفید است؛ می‌تواند خطرناک نیز باشد. پخش شدن اخبار و شایعه‌هایی که اساس معتبری ندارند امری بسیار بد و غیر قابل قبول به نظر می‌رسد و متاسفانه این اتفاق در شبکه‌های اجتماعی تنها در چند دقیقه صورت می‌گیرد. این امر در پاره‌ای از مواقع ممکن است باعث ایجاد یک وحشت فراگیر و عمومی از یک شایعه نادرست شود. به عنوان یک مثال در ارتباط با ویروس کرونا روزانه هزاران شایعه نادرست در این فضاها دست به دست شده و باعث شکل‌گیری یک ترس و اضطراب کاذب در بین مردم شده است.

این شبکه‌ها به صورت ۲۴ ساعته با زندگی خصوصی ما در ارتباط هستند و به نوعی از سیر تا پیاز زندگی ما وارد آن‌ها می‌شوند. بنابراین اگر در یک حمله سایبری اطلاعات ما در این شبکه‌ها به سرقت بروند؛ تقریبا تمامی زندگی خصوصی ما فاش خواهد شد و این اصلا اتفاق خوبی به نظر نمی‌رسد.

گروهگ‌های تروریستی به راحتی از این شبکه‌ها استفاده کرده و باعث ترویج عقاید و اعتقادات غلط خود در بین جامعه و به خصوص جوانان خواهد شد. همچنین طرفداران این افکار خطرناک، به آسانی در این شبکه‌ها به کاوش می‌پردازند و با تحت تایر قرار دادن افراد مختلف، برای این گروهک‌ها به عضوگیری و ترویج افکار می‌پردازند.

اما شاید بزرگترین مشکل این شبکه‌ها به اعتیاد مردم به آن‌ها برمی‌گردد. بسیاری از افراد به مرور زمان یک زندگی جدا در این شبکه برای خود می‌سازند و به مرور از زندگی واقعی فاصله می‌گیرند. این اعتیاد تاثیرات منفی زیادی بر روی پیشرفت و بهره‌وری افراد می‌گذارد. کار ممکن است به جایی برسد که برخی برای ترک این اعتیاد مجبور شوند در مراکز توانبخشی شرکت کنند.

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر جامعه امروز


تاثیر شبکه های اجتماعی بر سیاست مدرن

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سیاست

این شبکه‌ها این روزها نقش بسیار پر رنگی را در بازی‌های سیاسی ایفا می‌کنند. احزاب سیاسی برای فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی خود از این پدیده‌های تاثیر گذار بهره می‌برند و به تبیین سیاست‌ها و شعارهای خود می‌پردازند. از آنجایی که تمامی اخبار و حرف و حدیث‌ها به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند؛ در عرض مدت کوتاهی خیلی از افراد با این احزاب و شعارهای آن‌ها آشنا می‌شوند.

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر تجارت

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر تجارت

این شبکه‌ها روند کسب و کارهای مختلف را به شدت تجت تاثیر قرار داده‌اند. خیلی از کسب و کارها این شبکه‌ها را به عنوان بستر اصلی فعالیت‌های خود در نظر گرفته‌اند و عمده فعالیت‌های خود را در این مکان‌ها انجام می‌دهند. جالب است بدانید که ۹۱ درصد از مشاغل بزرگ حداقل یک یا دو حساب کاربری در این شبکه‌ها دارند.

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر افراد

تاثر شبکه های اجتماعی بر افراد

ظهور شبکه‌های اجتماعی به معنی افزایش درون‌گرایی در افراد در سراسر جهان شده است. استفاده مداوم و وابستگی به این شبکه‌ها باعث شده که فرد نتواند به راحتی نقش خود را در اجتماع ایفا کرده و در فعالیت‌های اجتماعی با مشکلاتی جدی مواجه شود. در نتیجه افراد نمی‌توانند به راحتی به صورزت رو در رو صحبت کنند و به مرور عقل اجتماعی آن‌ها نیز پایین می‌آید.

چرا برخی کارشناسان از تأثیر رسانه های اجتماعی نگران هستند؟

افزایش مداوم استفاده از این شبکه‌های اجتماعی به مرور باعث این خواهد شد که افراد در به دست آوردن مهارت‌های ضروری زندگی دچار مشکل شوند. کارشناسان نگران ایجاد نسلی هستند که به اندازه کافی از مهارت‌های لازم برخوردار نباشد و این عامل سبب شکل گیری یک بیکاری گسترده شود.

حقایق جالب درباره‌ی شبکه های اجتماعی

  • بیش از ۲.۳ میلیارد نفر در سراسر جهان در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند
  • ۹۱ درصد از شرکت‌ها و برندهای بزرگ حداقل یک حساب در شبکه‌های اجتماعی دارند
  • ۶۵ درصد افراد وقتی نمی‌توانند وارد حساب کاربری خود شوند؛ دچار احساس نگرانی و اضطراب شدیدی می‌شوند
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code