دکوراسیون سنتی ایرانی

از چند دهه گذشته دکوراسیون داخلی، معماری و حتی سبک زندگی مدرن و اروپایی در میان ایرانیان محبوبیت زیادی پیدا کرد و یکی از نتایج آن ساخت نمای بیرونی و طراحی داخلی خانه‌های ایرانی به سبک مدرن بود. در چند سال گذشته اما خیل عظیمی از جمعیت ایران علاقه‌مند به بازگشت آرامش به خانه‌های خود به‌ وسیله دکوراسیون سنتی شدند.  در حقیقت آرامش و حس صمیمیت، حلقه گمشده خانه‌های ایرانی بود که با طراحی‌های مدرن زینت داده‌ شده بودند.

ما در این مقاله قصد داریم تا جای ممکن به شما کمک کنیم تا با ایجاد تغییرات امکان‎پذیر و نسبتاً آسان در خانه خود بتوانید فضای خانه خود را سنتی، گرم‌ و صمیمی‌تر کنید و دورهمی های کوچک خانوادگی خودتان را بیشتر برگزار کنید. با این کار علاوه بر آرامشی که از محیط خانه خود می‌گیرید، تجربه لذت‌بخش معاشرت بیشتر با عزیزانتان را هم بیش‌ازپیش خواهید چشید. به شما پیشنهاد می‌کنیم، برای ایجاد احساس خوبی که در بالا درباره آن صحبت کردیم این مقاله را تا انتها بخوانید:

تغییر دکوراسیون داخلی با تغییر مبلمان

یکی از مواردی که می‌توانید با تغییر دادن آن، تفاوت بزرگی در خانه خود ایجاد کنید مبلمان است. برای داخل خانه پیشنهاد می‌کنیم به‌جای مبلمان از صندلی‌های چوبی سنتی یا حتی تخت‌های قدیمی قهوه‌خانه‌ای استفاده کنید، تخت آدم‌ها را بیشتر به هم نزدیک می‌کند و دکوراسیون ایرانی برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر در خانه خود حیاط دارید بیشتر به شما توصیه می‌کنیم که تخت را در حیاط خود بگذارید و از فضای آزاد استفاده کنید. در زیر چند تصویر نمونه برای تخت‌های قهوه‌خانه‌ای می‌توانید ببینید.

مبلمان در دکوراسیون سنتی

 

مبلمان و دکوراسیون سنتی

پنجره های رنگی یا نورگیر های مشبک

یکی از المان‌های دکوراسیون سنتی استفاده از پنجره یا نورگیرهای مشبک و رنگی است. اگر به مکان‌های باستانی ایرانی که به دوره قاجار یا کمی بعدتر از آن برمی‌گردد نگاهی بی اندازید،
متوجه می‌شوید که اکثر این مکان‌ها یا کاخ‌ها از پنجره‌های رنگی استفاده می‌کردند که به زیبایی آن محیط کمک شایانی می‌نمود. درواقع شما می‌توانید به‌جای استفاده از پنجره‌های سرد و بی‌روح امروزی که در همه خانه‌ها با پرده پوشانده می‌شوند،

پنجره های سنتی

در خانه خود گل و گیاه بگذارید

این مورد مخصوص خانه‌های سنتی نیست و در بسیاری از محیط‌های مدرن نیز به‌کار می‌رود. گل و گیاه در هر شرایطی جواب می‌دهد و محیط شمارا زنده‌تر می‌کند و به زیبایی آن می‌افزاید. حال اگر دکوراسیون خانه شما سنتی باشد که چه‌بهتر، در این صورت تلفیقی از طبیعت و هنر سنتی با هم درمیامیزند و نتیجه کار خانه‌ای آرام و سرزنده است.

گل و گیاه در دکوراسین سنتی

ظروف مسي

استفاده از ظروف مسی در خانه باعث ایجاد حس نوستالژیک در همه اعضای خانواده می‌شود و همچنین ظاهری باستانی و زیبا به محیط (خصوصاً محیط آشپزخانه) می‌دهد. اما استفاده از ظروف مسی تنها یک توصیه ظاهری برای دکوراسیون سنتی نیست.  در حقیقت استفاده از ظروف مسی برای پخت‌وپز و مصرف غذا در آن خواص زیادی برای بدن انسان دارد، درست نقطه مقابل ظروف تفلون که عوارض زیادی دارد و متأسفانه اکثر مردم از آن استفاده می‌کنند.  به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از ظروف مسی را در دستور کار خود قرار دهید.

فرش يا گلیم

برای کف خانه خود سعی کنید از فرش یا گلیم با تم رنگی قرمز استفاده کنید.  در حقیقت این عنصر چشم را نوازش می‌دهد و تأثیر زیادی در سنتی نشان دادن خانه و ایجاد دکوراسیون ایرانی می‌گذارد.
رنگ قالب کف خانه‌های سنتی قدیمی، قرمز است و یکی از علت‌های آن طبیعت گرم رنگ قرمز است  که موجب می‌شود خلق‌وخو و روحیه افرادی که در آن محیط زندگی می‌کنند، بهبود یابد.

فرش يا گلیم

دیوار در دکوراسیون سنتی ایرانی

دیوار بخش ویژه‌ای از خانه است که می‌توانید از آن استفاده مفید و بهینه‌ای برای سنتی کردن دکوراسیون خانه خود کنید.  دلیل اینکه از عبارت ویژه استفاده کردیم این بود که دیوار معمولاً نقطه‌ای است که از آن استفاده خاصی نمی‌شود و کسی با آن کاری ندارد، اما شما باکمی زیرکی می‌توانید از آن در جهت سنتی کردن خانه خود استفاده کنید. برای مثال می‌توانید روی آن را با طرح‌های باستانی یا اسلیمی بپوشانید.  همچنین می‌توانید برای سنتی کردن آن از آجرهای سه سانتی با رنگ‌های قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره استفاده کنید.

وسایلی کوچک با تاثیر زیاد در سنتی کردن خانه

در این بخش قصد داریم شما را با وسایل و المان‌هایی آشنا کنیم که هرچند ابعاد بزرگ یا بهای قیمتی زیادی ندارند اما تأثیر شگفت‌انگیزی در سنتی کردن دکوراسیون داخلی خانه دارند.

ترمه

ترمه پارچه‌ای زینتی که از صنایع‌دستی نفیس ایرانی به شمار می‌رود و به نوعی به استان یزد منصوب است و سوغات این استان به شمار می‌رود. این پارچه از قدیم‌الایام کاربرد زیادی در خانه و فرهنگ ایرانی داشته است و با ظاهر دلربایش همیشه زینت‌بخش محیطاطرافش بوده است. از ترمه می‌توانید به عنوان رومیزی استفاده کنید و دکوراسیون داخلی خانه خود را با یک حرکت کوچک به سمت سنتی شدن سوق دهید.

ترمه در دکوراسیون خانه

کرسی

همه ما با دیدن کرسی یاد دوران قدیم و خانه مادربزرگ و پدربزرگمان می‌افتیم. کرسی یکی از نمادهای زندگی سنتی و دکوراسیون سنتی به شمار می‌رود و در گذشته به طرز هوشمندانه‌ای طراحی شد که همه اعضای خانواده را دور یک میز کوچک جمع می‌کرد. یکی از معایب کرسی این است که بیشتر در فصول سرد کاربرد دارد.

توجه:  خیال نکنید برای درست کردن کرسی کار عجیب یا سختی در پیش دارید، خیر؛  شما با یک میز چهار پایه کوتاه، یک لامپ حرارتی و پتو می‌توانید با کمترین هزینه  یک کرسی نقلی برای خودتان دست‌وپا کنید و دکوراسیون ایرانی را در خانه خود اجرا کنید.

سماور

به‌جای چای‌ساز یا کتری روی شعله، از سماور استفاده کنید.  با همین تغییر بسیار ساده شما گام بسیار خوبی به سمت دکوراسیون سنتی برداشتید.  سماور هرچند اختراع مردمان کشور روسیه است ولی از همان زمان‌های قدیم که تازه اختراع شده بود در میان ایرانیان محبوب بود و رواج بسیاری داشت. از همین رو برای ما چهره‌ای سنتی-ایرانی دارد.

سماور در دکوراسیون

در خانه یا حیاط خود حوض درست کنید

ایجاد حوض یا آب‌نما در خانه احتمالاً کمی خرج برمی‌دارد اما اگر توانایی دارید راحت برای آن هزینه کنید،  به شما پیشنهاد می‌کنم در حیاط خانه خود یا حتی در محیط خانه خود از این عنصر زیبا که نشانه حیات است کمک بگیرید. برای نمونه می‌توانید از تصاویر زیر برای طراحی دکوراسیون ایرانی به‌وسیله حوض کمک بگیرید:

حیاط و دکوراسیون

کلام آخر

احتمالاً شما هم قادر نیستید که تمام توصیه‌های بالا را عملی کنید پس به شما پیشنهاد می‌کنم ابتدا  به سراغ تغییرات کم‌هزینه بروید و بعداً در صورت نیاز تغییرات بیشتری ایجاد کنید.  امیدواریم توانسته باشیم در ایجاد دکوراسیون سنتی برای محیط خانه‌تان اندکی کمکتان کرده باشیم.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code