كرونا در کودکان | ناقل بودن در عین داشتن علائم خفیف

کودکان دچارعلائم خفیف COVID-19 می شوند اما احتمال ناقل بودنشان زیاد است

مطالعه اخیر چینی‌ها روی بیماری عفونی ویروس كرونا در کودکان ، می‌تواند خیال والدین آمریکایی را راحت و اهمیت تعطیلی موقت مدارس را بیش از پیش پررنگ کند. زیرا این مطالعه که در ۱۳ مارس در طب Nature Medicine شد ، نشان داد حتی اگر کودکان فقط در صورت آلوده بودن علائم خفیف از خود نشان دهند ، می‌توانند ماه‌ها پس از بین رفتن علائم، ویروس را پخش کنند. در سراسر ایالات متحده‌، مدارس محلی به طور موقت فعالیت‌های کلاسی را به حالت تعلیق در آورده و در عوض تصمیم بر آن شد آموزش‌ها آنلاین و در خانه باشد.

كرونا ويروس ىر كودکان

دکتر رابرت گلاتر می گوید : مطالعات جدید نشان می دهد ” از آنجا که در زمینه كرونا در کودکان مشخص نیست کودکان بتوانند بیماری را به دیگران در جامعه منتقل کنند بنابراین تعطیلی مدارس میتواند منطقی باشد “. وی پزشک اورژانس در بیمارستان Lenox Hill در شهر نیویورک است. در این تحقیق، تیمی به سرپرستی هویمین شیا  از مرکز پزشکی زنان و کودکان گوانگژو، در گوانگژو چین  مطالعه‌ای از ۷۴۵ نوزاد و کودک چینی را ارائه کرد.

براساس یک خبرنامه منتشر شده، سن کودکان بین ۲ ماه تا ۱۵ سال بوده و همگی سابقه “تماس نزدیک با بیماران مبتلا به کویید-۱۹ بوده و یا عضو خانواده‌هایی بودند که شیوع فامیلی در آنها گزارش شده بود.”

خبر خوب این بود که طبق گزارش تیم شیا، فقط ۱۰ کودک (۱.۳٪) با تست مثبت ویروس جدید کرونا در کودکان مواجه شدند. همگی در یک مرکز درمانی بستری شدند – نه به این دلیل که بیش از حد بیمار بودند ، بلکه بخاطر اینکه آزمایش خانواده‌هایی که تحت تأثیر کروناویروس قرار گرفته بودند، آلودگی آنها را به معرض نمایش گذاشته بود. حتی خبر بهتر این بود که هیچکدام از ۱۰ کودک علائمشان شدید نشد. هفت کودک تبشان افزایش یافت، اما هیچکدام از آنها از ۳۹ درجه سانتیگراد عبور نکرد (۱۰۲.۲ فارنهایت).

کروناویروس در کودکان

این خبرنامه خاطرنشان کرد: “موارد جزئی نظیر سرفه ، گلودرد و احتقان بینی وجود داشته است ،” اما هیچ یک از علائم دیگری که معمولاً در بیماران بزرگسال مانند درد عضلانی و سردرد مشاهده می‌شود در کودکان دیده نشد. عکس‌برداری از قفسه سینه در هیچ یک از کودکان علائمی از ذات الریه را نشان نداد. اما موارد ناخوشایند نیز در علائم خفیف وجود داشت: بسیاری از کودکان ممکن است ناقل بدون علائم یا حداقل حامل علائم ویروس کرونا به محض تماس با بزرگسالان آسیب پذیرتر باشند. این تیم چینی اظهار كرد:  احتمال انتقال ممکن است طولانی‌تر از آنچه براورد شده بود رخ دهد. زیرا حتی پس از اینکه میله برداشت بینی و گلو کودکانی که قبلا آلوده بودند ابتلاشان به کرونا منفی اعلام شد، آزمایش مدفوع آنها همچنان نشان‌های وجود ویروس را اثبات می‌کرد . در یکی از موارد، یک کودک آزمایش مدفوعش ۱۳ روز پس از ترخیص از بیمارستان ، به دنبال دو آزمایش منفی میله برداشت گلو / بینی ، نسبت به ویروس کرونا مثبت بود.

تیم شیا خاطرنشان کرد:  این نتایج می‌تواند مفهومی برای اقدامات احتیاطی مانند طول قرنطینه داشته باشد. براساس این خبرنامه ، “زمان بندی قرنطینه در حال حاضر با استفاده از میله‌های برداشت از بینی یا گلو ارزیابی می‌شود؛ اما این نتایج نشان می‌دهد که آزمایش دستگاه گوارش ممکن است به ارزیابی دقیق‌تری از درمان موثرتر و بهبودی کمک کند.” گلاتر موافق بود ، اما اعتقاد داشت كه تحقيقات بيشتري بايد انجام شود.

کرونا در بچه ها

وی افزود: “مهم است که بدانیم پخش ویروس [در نمونه‌های مدفوع] که در این مطالعه کوچک مشاهده شد مساوی با شیوع یا انتقال آن نیست.” در حالی که کودکان ممکن است هنوز ویروس را در مدفوع خود بخش کنند، ما نمی دانیم که آیا آنها هنوز هم ممکن است عفونی باشند و به عنوان منبع مداوم انتقال در نظر گرفته شوند یا خیر. با این وجود وی افزود “این گزارش حاکی از آن است که آزمایش میله برداشت مقعدی می‌تواند شاخص حساس‌تر و دقیق‌تری در مقایسه با نمونه برداری از بینی در مورد اثربخشی درمان و پایان دادن به قرنطینه باشد.”


در مورد کرونا ویروس بیشتر بدانید:

بیماری ویروس کرونا، آنچه والدین بایستی بدانند از زبان یونیسف

علائم ویروس کرونا | چگونه از کرونا ویروس در امان بمانیم ؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code