تب کودکان

وقتی کودک شما تب دارد چه کاری باید انجام دهید؟

هر تب بالاتر از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت می تواند برای یک نوزاد خطرناک باشد. در این مقاله بیاموزید که چگونه تب‌های کودک را درمان کنید و چه موقع به پزشک مراجعه کنید.هر والدینی هیچ چیز را  ترسناک تر از اولین تب کودک نمی‌بیند. این ترس از تب کودکان تا حدی قابل توجیه است.

دمای بالاتر از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت می‌تواند منجر به عفونت‌های تهدید کننده زندگی (مانند مننژیت باکتریایی و ذات الرّیه) در نوزادان کمتر از ۳ ماه شود. اما وحشت نکنید! با اقدامات مناسب بعید است که تب یک نوزاد منجر به عوارض شود. زمانیکه کودک شما تب دارد آنچه مفید باید انجام دهد.

چه عواملی باعث تب کودک می شود؟

آن تران یک متخصّص کودک در هاوایی می‌گوید شایع ترین عامل تب، عفونت از طریق باکتری‌ها یا ویروس‌ها از جمله سرماخوردگی، گرگرفتگی، عفونت گوش و گلو می‌باشد. ایجاد تب در این مواقع علامت خوبی است زیرا نشان می‌دهد که سیستم ایمنی کودک شما برای مبارزه با عفونت به درستی کار می‌کند. دکتر ترن می‌گوید واکسیناسیون‌های خاص نیز تا ۴۸ ساعت می‌تواند باعث بروز تب موقتی شود که این یک پاسخ طبیعی بدن به واکسیناسیون‌ها است. در موارد نادر، تب می‌تواند نشانه اختلالات مغزی یا اختلالات خود ایمنی باشد.

تب کودکان

چه دمایی تب برای کودک در نظر گرفته شده است؟

کارشناسان، استفاده از یک دماسنج رکتال را برای هر کودکی که سن کمتر از سه سال داشته باشد توصیه می‌کنند. این دماسنج‌ها دمایی دقیق‌تر از دمای دماسنج‌های دهانی را ارائه می‌دهد. لاناگاگین دکتر کودکان می‌گوید هر درجه حرارت بالاتر از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت یک تب محسوب می‌شود. علاوه بر درجه حرارت بالا، علائم دیگر تب در نوزادان شامل موارد زیر است:

  • سر و صدا
  • خواب آلودگی بیش از حد
  • عدم اشتها

همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک واقعاً دچار گرمازدگی نمی‌شود، این افزایش درجه حرارت بدن ناشی از گرمای بیش از حد است. با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب، از گرمازدگی جلوگیری کنید، به خصوص اگر کودک شما کمتر از ۶ ماه باشد. دکتر گاگین می‌گوید: “اگر گمان می‌کنید فرزند شما بیش از حد گرم شده است، سریعاً او را به مکانی خنک منتقل کنید.” “با پزشک معالج خود تماس بگیرید یا کودک خود را به اورژانس ببرید.”

درمان خانگی کاهش تب

برای تب کودکان چه باید کرد؟

در نوزادان زیر سه ماه، هر دمای بیش از ۱۰۰.۴ درجه یک اورژانس پزشکی محسوب می‌شود. ” نوزادان زیر سه ماه سیستم ایمنی کاملاً کارا ندارند، بنابراین خطر عفونت‌هایی مانند مننژیت باکتریایی و ذات الرّیه  افزایش می‌یابد. لازم است که او بلافاصله ارزیابی شود تا از عوارض تهدید کننده زندگی جلوگیری شود.

اگر کودک شما  ۳ تا ۶ ماهه است، برای تب بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت باید با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک شما دچار استفراغ، اسهال، درد گوش، گردن سفت، بثورات پوستی، گریه غیرقابل تحمل، تنگی نفس کشیدن، مشکل در حرکت، بیدار ماندن  یا  با دیدن سایر علائم نگران کننده است باید به پزشک متخصّص اطفال مراجعه کنید . دکتر ترن می‌گوید، همچنین علائم کمبود آب بدن را در کودک خود مشاهده کنید، که شامل عدم وجود اشک و کمتر از ۳-۴ پوشک مرطوب در روز است.

در نظر داشته باشید که تب درجه پایین با استامینیفون برای نوزادان بالای سه ماه یا ایبوپروفن برای نوزادان بالای ۶ ماه در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که این داروها به طور موقّت تب را پایین می‌آورد امّا علائم آن را درمان نمی‌کند. با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد دوز مناسب مشاوره بگیرید.

تب کودکان

دکتر تران می‌گوید: کودک خود را بیش از حد تحت شعاع قرار ندهید و او را در پتوهای ضخیم قرار ندهید. زیرا این امر می تواند مانع از گرمای بدن شود و باعث افزایش درجه حرارت آنها شود.

در نظر بگیرید که یک کودک را به یک حمام ولرم ببرید، بگذارید فرزندتان استراحت کند و اورا به خوبی مرطوب نگه دارید.

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code