17 راه برای متوقف کردن مشکلات نفخ کودک

۱۷ راه برای متوقف کردن مشکلات نفخ کودک

  1. کودک را ماساژ آرامبخش دهید.

دستگاه گوارش کودک شما هنوز بسیار نابالغ است، اما می توانید برای رفع ناراحتی شکم کودک کارهایی انجام دهید. آنتونی متخصص بیماری‌های معلولیت کودکان در بیمارستان کودکان در شهر نیویورک می‌گوید: ماساژ نوزاد روشی استثنایی و طبیعی برای رفع ناراحتی شکم است.

به نظر می‌رسد  ۱۵ دقیقه ماساژ با فشار متوسط، حرکت دادن پوست چندین بار روی صورت، شکم و اندام، بسیار مفید است. ماساژ  در نوزادانی که در غیر اینصورت سالم به نظر می‌رسند مفید است و توسط متخصص اطفال منع مصرف ندارد.

۲.پاهای کودک را دوچرخه بزنید تا گاز شکم کودک، به آرامی خارج شود.

یکی دیگر از تکنیک‌های خارجی ،تمرینات پای کودک است. کیم آلت متخصص کودکان می‌گوید کارهایی که می‌توانید برای کمک به آن‌ها در خارج شدن گازمعده کودک، انجام دهید شامل خم شدن پاها و دوچرخه زدن پای کودک است.

۳.فرمول مناسب را انتخاب کنید.

یک فرمول با قابلیت هضم آسان را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که باعث ناراحتی شکم کودک شما نخواهد شد .امی می‌گوید برای نوزادان مبتلا به نفخ شکم، مدفوع سخت یا چسبناک یا ناراحتی در هضم، با فرمول مفید ممکن است رفع شود و پروتئین‌های شیر را بشکند، که برای بعضی از نوزادان می‌تواند هضم آنها را راحت‌تر کند. دکتر لین استوهاوزن استاد دانشکده پزشکی عمومی و پزشک در دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین می‌گوید: این فرمول‌ها معمولا ملایم هستند و اغلب حاوی لاکتوز کمتری نسبت به فرمول‌های معمولی هستند. همچنین برای برخی از نوزادان، ممکن است به دنبال فرمول حاوی پروبیوتیک‌ها باشید، زیرا برخی از تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها برای کمک به هضم برای شیرخواران مفید هستند و به طور کلی در این زمینه ایمن تلقی می‌شوند. اما قبل از ایجاد تغییر، لازم است که این موضوع را با پزشک متخصص کودک خود در میان بگذارید.

17 راه برای متوقف کردن مشکلات نفخ کودک

۴.چفت خود را بررسی کنید.

هنگام شیر دادن به نوزاد باید نوزاد را با سینه خود چفت کنید  و برای جلوگیری از وارد شدن هوا، چفت خود را محکم کنید برای تنظیم چفت خود با یک متخصّص شیردهی تماس بگیرید.

۵.بیش از حد به نوزاد خود شیر ندهید

شیر دادن بیش از حد به کودک باعث ایجاد گاز در معده او می‌شود.دکتر مونتاک می‌گوید استفاده بیش از حد شیر می‌تواند باعث پرخوری کودک یا بلع بیش از حدّ هوا و ناراحتی شکم شود. قبل از تعویض پستان هنگام شیردهی مطمئن شوید که نوزاد کامل تمام مواد یک پستان را دریافت نموده البته بهتر است بگذارید نوزاد خودش به طور غریزی آن را تعویض کند.

۶.نوزاد بیش از حد تغذیه نکند

نوزادان هنگام شیر خوردن بسیار راحت هستند ولی با بطری برایشان سخت‌تر است .دکتر مونتاک می‌گوید معده‌ی نوزاد به اندازه مشت اوست بنابراین فقط مقادیر کم را به طور همزمان به نوزاد دهید. او می‌گوید نوزاد هر دو ساعت مقدار کمتری بخورد بهتر است از اینکه بعد از هر چهار ساعت مقدار بیشتری بخورد.

۷. کودک را هنگام تغدیه پرت نکنید.

دکتر لوییزیدس می‌گوید: تمرکز روی نگه داشتن کودک می‌تواند به جلوگیری  از مشکلات شکمی کمک کند. از وقفه، ایجاد نویزهای ناگهانی، چراغ‌های روشن و سایر حواس پرتی‌ها خودداری کنید و هر یک از تغذیه‌ها را آرام، بی سرو صدا و در اوقات فراغت انجام دهید.

۸. بگذارید کودک باد معده خود را در موقعیت‌های مختلف رها کند.

اگر یکی از موقعیت‌های دفع گاز روده، گاز را بیرون نمی‌آورد دیگری را امتحان کنید. مانند دراز کشیدن کودک به روی شکم خود، نگه داشتن کودک با دست خود بروی سینه خود، تکیه دادن کودک به جلو هنگام نشستن و بغل کردن او با سر خود به روی شانه های خود، گزینه‌های مختلفی هستند.

۹.استراحت مکرّر در هنگام غذا خوردن می‌تواند به هضم غذا کمک کند.

دکتر لوئیزید می‌گوید شیر دادن به کودک هر سه تا پنج دقیقه باعث کاهش سرعت شکم کودک شما می‌شود و مقدار هوای ورودی او را کاهش می‌دهد.

۱۰. یک حمام یا حوله گرم را امتحان کنید.

کمی گرما می‌تواند معده را تسکین بخشد. دکتر آلت می‌گوید حوله گرم ایده بدی نیست یا حمام گرم گاهی اوقات به کودک کمک می‌کند تا استراحت کند و روده خود را به کار اندازد. فقط مطمئن شوید که آنها خیلی گرم نیستند همچنین دکتر لوئیزید پیشنهاد می‌کند که کودک خود را با اجتناب از پوشک و بند کمر کاملاً آرام نگه دارید.

۱۱.کودک خود را به طور مرتب نگه دارید.

بگذارید گرانش کار خود را با تغذیه در یک زاویه انجام دهد .دکتر لوئیزیدیس می‌گوید از شیر دادن هنگام خواب شیرخوار خودداری کنید . اگر در حال شیر دادن هستید یک نگهدارنده را امتحان کنید. پس از شیر خوردن، کودک دراز نکشد. دکتر مونتاک می‌گوید بهتر است کودک را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به حالت ایستاده قرار دهید تا از هضم مناسب اطمینان حاصل شود.

۱۲.به برنامه غذایی خود توجه کنید.

هنگامی که شما در حال شیردهی هستید، چیزی که می‌خورید روی شیر خوار تأثیر می‌گذارد و لبنیات عامل اصلی در مشکلات معده نوزاد است. دکتر آلت می‌گوید میوه‌ها، سبزیجات سبز، به خصوص جوانه بروکلی و بروکسل و سیر نیز می‌تواند کودک را ناراحت کند. امّا غذاهای سالمی هستند. بنابراین این غذاهای سالم را از برنامه غذایی حذف نکنید مگر اینکه مطمئن شوید که آنها مشکلی ایجاد کرده‌اند.

۱۳.بطری مناسب را انتخاب کنید.

بطری را نگه دارید تا از شیر پر شود تا هوای اضافی را کاهش دهد. همچنین سعی کنید بطری را تغییر دهید تا میزان هوای کودک را محدود کند.

۱۴. برخی از تقویت کننده‌های شکم را انجام دهید.

علاوه بر تقویت ماهیچه‌های سر و گردن کودک، سرمازدگی بر روی شکم نوزاد نیز به معده فشار می‌آورد. دکتر آلت می‌گوید: “تقویت شکم مزایای زیادی برای نوزادان دارد و به حرکت گاز روده  کمک می‌کند.”

۱۵.جامدات را جایگزین کنید.

مواد جامد جدید می‌توانند برای شکم کودک شما کمی مشکل ایجاد کند. دکتر آلت می‌گوید: “بعضی از نوزادان کمی یبوست پیدا می‌کنند.” “اگر این اتفاق بیفتد، از دانه های برنج جلوگیری کنید. به جای آن از جو دوسر و موز استفاده کنید زیرا این‌ها یبوست را از بین می‌برند. میوه‌های خالص شده ، به ویژه آلوهای خالص، می‌توانند معده را به حرکت درآورند.

آیا خوراکی های نفخ آور را می‌شناسید؟!

۱۶.باکتری‌های روده نوزادان هنوز توسعه نیافته اند که می‌تواند باعث مشکلات معده شود.

دکتر مونتاگ می‌گوید: “من اکثراً یک پروبیوتیک تأیید شده برای کودکان به خصوص در نوزادان شیر خوار اضافه می‌کنم. بعضی از فرمول‌ها حاوی یک پروبیوتیک هستند.” “مطالعات نشان داده اند كه گهگاه نوزادان بر خلاف بیو فلور، متنوّع‌تر غدّه یك باكتری را در روده خود دارند.” پروبیوتیک‌های کودک به شکل قطره یا پودر در می‌آیند. قبل از امتحان کردن این مورد از پزشک متخصّص کودک خود بپرسید.

17 راه برای متوقف کردن مشکلات نفخ کودک

۱۷. بدانید چه موقع با پزشک تماس بگیرید.

اگر این راه حل‌های ساده کار نمی‌کنند، با پزشک تماس بگیرید. دکتر لوئیزید می‌گوید، “کولیک”، که گریه غیرقابل تحمل است، واقعاً علّت مشخصی ندارد و یک مشکل پوچ به نام dyschezia معمولاً خود به خود عمل می‌کند. امّا، وی می‌گوید در مورد علائمی مانند درد در حین تغذیه یا بعد از تغذیه، امتناع مداوم از غذا، استفراغ خون یا مایعات سبز یا زرد، رشد ضعیف، مشکلات تنفّسی یا خفگی مراقب باشید.

 

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments